Испечати | Затвори го прозорот

Фантазија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2671
Датум на принтање: 26.Јуни.2024 во 12:02
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Фантазија
Постирано од: Alekta
Наслов: Фантазија
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 17:08

proizvod na zanesenost????

za mene zivotot ne bi bil ubav bez fantazija....

barem jas denovite gi pominuvam vo zanesenost....pa ako razmislam podobro toa e ona sto me pravi srekjna sekoj den....

kolku vie ziveete vo fantazii????



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....



Коментари:
Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 17:28
Fantazijata e ubava samo dokolku ne e preterana(vprocem se sto e preterano necini),bez fantazija ne bi postoele nasite zelbi a bez nasite zelbi ne bi postoele nasite nadezi a bez nadezi stoketie zivot....najlesen nacin da ubies nekoj e da mu gi unistis nadezite


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 17:53

   За фантазиите сметам дека претставуваат бегство од реалноста.А човекот ако сака правилно да го живее животот,треба да биде свесно присутен во секој момент,тоа е вистински живот.Но,фантазираат сите без исклучоци.Тоа може и да се сфати како манифестација на егото.Во фантазиите секогаш сме некој познат модел,фудбалер,богаташ,ни се случуваат нереални но сепак убави работи.Тие се само его-скршнувања.Тоа што не е реално е илузорно,и ни носи само болка.

   За надежта имам друго размислување.Мислам дека човекот треба да верува,но никогаш да се надева.Ние се надеваме за некои нереални работи што не можеме да ги имаме, и се разочаруваме.Дури и да ги добиеме работите кои ги сакаме,и тие се минливи како што е минливо се на овој свет, и повторно ќе останиме разочарани.Надежта е страдање.

   Еве една приказна:

Прометеј сите знаеме дека му го дал огнот на луѓето и бил казнет од боговите,знаеме каква била неговата казна и не е битна за темата. Но како биле казнети луѓето?Со пандорината кутија.Боговите во оваа кутија ги ставиле најлошите работи кои можат да му се случат на луѓето,убиствата,страдањата,болестите итн.Но,луѓето од оваа казна набрзина ќе умреле и ќе најделе вечен мир.Затоа Атена,божицата на мудроста нашла начин како луѓето вечно да страдаат и да бараат уште.Во кутијата ја ставила НАДЕЖТА.Така луѓето страдале од разните болести,но продолжувале да се борат,да страдаат.

     НАДЕЖТА Е ПАТОТ САМО ДО СТРАДАЊЕТО. НАДЕЖТА НЕ ТРЕБА ПОСЛЕДНА ДА УМИРА,ТРЕБА ВЕЌЕ ДА БИДЕ МРТВА



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 17:54

ЗНАЧИ НЕ ТРЕБА ДА СЕ НАДЕВАМЕ????



-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: mende
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:01
po se izgleda taka e

-------------
mbm


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:08
Море колку брзо сваќате,абе алал да ви е

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 20:35
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

   За фантазиите сметам дека претставуваат бегство од реалноста.А човекот ако сака правилно да го живее животот,треба да биде свесно присутен во секој момент,тоа е вистински живот.Но,фантазираат сите без исклучоци.Тоа може и да се сфати како манифестација на егото.Во фантазиите секогаш сме некој познат модел,фудбалер,богаташ,ни се случуваат нереални но сепак убави работи.Тие се само его-скршнувања.Тоа што не е реално е илузорно,и ни носи само болка.

   За надежта имам друго размислување.Мислам дека човекот треба да верува,но никогаш да се надева.Ние се надеваме за некои нереални работи што не можеме да ги имаме, и се разочаруваме.Дури и да ги добиеме работите кои ги сакаме,и тие се минливи како што е минливо се на овој свет, и повторно ќе останиме разочарани.Надежта е страдање.

   Еве една приказна:

Прометеј сите знаеме дека му го дал огнот на луѓето и бил казнет од боговите,знаеме каква била неговата казна и не е битна за темата. Но како биле казнети луѓето?Со пандорината кутија.Боговите во оваа кутија ги ставиле најлошите работи кои можат да му се случат на луѓето,убиствата,страдањата,болестите итн.Но,луѓето од оваа казна набрзина ќе умреле и ќе најделе вечен мир.Затоа Атена,божицата на мудроста нашла начин како луѓето вечно да страдаат и да бараат уште.Во кутијата ја ставила НАДЕЖТА.Така луѓето страдале од разните болести,но продолжувале да се борат,да страдаат.

     НАДЕЖТА Е ПАТОТ САМО ДО СТРАДАЊЕТО. НАДЕЖТА НЕ ТРЕБА ПОСЛЕДНА ДА УМИРА,ТРЕБА ВЕЌЕ ДА БИДЕ МРТВА

c c c c.....nemoj da mi reces deka ti ne se nadevas!!!! koga kje zagubis nesto ili koga ocekuvas ensto so>????? ramnodusen si????? mozebi velis deka ne se nadevas, ama nadezta zivee vo site!!!! svesno ili nesvesno (vo podsvesta) ama taka e....pa ti mozes kolku sakas i so sakas da zboris

razlikata e samo kolku lugjeto se svesni deka vo niv zivee nadezta!!!!

da umre nadezta ti bi bil li srekjen???????



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: joki
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 23:33

ма аман бе луге...како можит да не се надеваш...??????!!!!

...кога сакаш да оствариш некоја цел, имаш замисла за неа...фантазициона слика како би изгледал ти на крајот од сето тоа... како што рече недопирлив сите фантазираат...и желбите се фантазија, а тиWHITE EAGLE   немој да ми речиш дека немаш желби...а за да постои желба , треба да поостои и надеж дека таа ке се оствари...



-------------
Точачиња.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 23:39
Originally posted by joki joki напиша:

ма аман бе луге...како можит да не се надеваш...??????!!!!

...кога сакаш да оствариш некоја цел, имаш замисла за неа...фантазициона слика како би изгледал ти на крајот од сето тоа... како што рече недопирлив сите фантазираат...и желбите се фантазија, а тиWHITE EAGLE   немој да ми речиш дека немаш желби...а за да постои желба , треба да поостои и надеж дека таа ке се оствари...

   



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: joki
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 23:40
шо да прам толку ме биват за филозофирање

-------------
Точачиња.


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 23:42
da nepostoele fantazeri kakov dosaden bi bil zivotot
lugjeto ne bi letale
nikogas ne bi ja slusnale pesnata Imagin od Lenon
i ne bi se voodusevuvale na slikite na salvador dali
a ne bi znaele za odisej i prekrasnata helena

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 23:56
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

c c c c.....nemoj da mi reces deka ti ne se nadevas!!!! koga kje zagubis nesto ili koga ocekuvas ensto so>????? ramnodusen si????? mozebi velis deka ne se nadevas, ama nadezta zivee vo site!!!! svesno ili nesvesno (vo podsvesta) ama taka e....pa ti mozes kolku sakas i so sakas da zboris

razlikata e samo kolku lugjeto se svesni deka vo niv zivee nadezta!!!!

da umre nadezta ti bi bil li srekjen???????

   Сите се надеваат и фантазраат како што веќе и напишав,ама мислам и дека доволно казав колку надезта е штетна за човекот, и да би бил среќен ако не се надевам.Би бил среќен постојано,без надезта која носи само страдање



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:05
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

  c c c c.....nemoj da mi reces deka ti ne se nadevas!!!! koga kje zagubis nesto ili koga ocekuvas ensto so>????? ramnodusen si????? mozebi velis deka ne se nadevas, ama nadezta zivee vo site!!!! svesno ili nesvesno (vo podsvesta) ama taka e....pa ti mozes kolku sakas i so sakas da zbori

razlikata e samo kolku lugjeto se svesni deka vo niv zivee nadezta!!!!

da umre nadezta ti bi bil li srekjen???????

   Сите се надеваат и фантазраат како што веќе и напишав,ама мислам и дека доволно казав колку надезта е штетна за човекот, и да би бил среќен ако не се надевам.Би бил среќен постојано,без надезта која носи само страдање

a cekaj.....ti koga ocekuvvas nesto togas si ramnodusen a???? nadezta voopsto ne e stetna....stetno e ako veruvas deka ne postoi nadez....

ne moze sekogas rabottite da ispagjaat kako sto se nadevas!!!!! togas se bi bilo sovrseno a sovrsenstvo ne postoi.....ne moze seekogas koga se nadevas se da ti ispagja onaka kako sto zamisluvas....ama sepak.....nadezta e ubava...i posledna umira....

a ako te boli koga rabotite ne ispagjaat onaka kako sto si se nadeval toa ne znaci deka nadezta e stetna....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:07
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

c c c c.....nemoj da mi reces deka ti ne se nadevas!!!! koga kje zagubis nesto ili koga ocekuvas ensto so>????? ramnodusen si????? mozebi velis deka ne se nadevas, ama nadezta zivee vo site!!!! svesno ili nesvesno (vo podsvesta) ama taka e....pa ti mozes kolku sakas i so sakas da zboris

razlikata e samo kolku lugjeto se svesni deka vo niv zivee nadezta!!!!

da umre nadezta ti bi bil li srekjen???????

   Сите се надеваат и фантазраат како што веќе и напишав,ама мислам и дека доволно казав колку надезта е штетна за човекот, и да би бил среќен ако не се надевам.Би бил среќен постојано,без надезта која носи само страдање

a cekaj.....ti koga ocekuvvas nesto togas si ramnodusen a???? nadezta voopsto ne e stetna....stetno e ako veruvas deka ne postoi nadez....

ne moze sekogas rabottite da ispagjaat kako sto se nadevas!!!!! togas se bi bilo sovrseno a sovrsenstvo ne postoi.....ne moze seekogas koga se nadevas se da ti ispagja onaka kako sto zamisluvas....ama sepak.....nadezta e ubava...i posledna umira....

a ako te boli koga rabotite ne ispagjaat onaka kako sto si se nadeval toa ne znaci deka nadezta e stetna....


Надежта да ва живот,дава радост,дава потик,без неа би биле безживотни!А НАДЕЖТА КОЈА ПРЕОЃА ВО ЖИВОТ ВО ОБЛАЦИ Е ТОА НЕ ЧИНИ!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:10
Originally posted by joki joki напиша:

ма аман бе луге...како можит да не се надеваш...??????!!!!

...кога сакаш да оствариш некоја цел, имаш замисла за неа...фантазициона слика како би изгледал ти на крајот од сето тоа... како што рече недопирлив сите фантазираат...и желбите се фантазија, а тиWHITE EAGLE   немој да ми речиш дека немаш желби...а за да постои желба , треба да поостои и надеж дека таа ке се оствари...

   Сега тука ќе ја направиме разликата помеѓу надезта и вербата.Надезта е нереална,таа носи само несреќа,без разлика дали ќе се исполнат работите за кои се надеваме,како што напишав и отпрвен.А,сега малку за вербата.Вербата е реална и прифаќа.Со вербата реално се гледаат работите онака како што навистина се,а ако не ни се допаѓаат,тоа го прифаќаме.Надезта пак казува:Сакам да биде по мое,сакам да биде како што јас фантазирам а не ја гледа реалноста,а само реалноста постои и ако одиме спроти она што е реално ќе бидеме повредени.

   Еве еден пример за да биде појасно:Имаме еден предмет кој многу го сакаме.Нека биде тоа многу скапа вазна.Ние пред да ја моземе да ја купиме,се надеваме дека ке си дозволиме да ја купиме.Сега има овде два случаи:1.Не моземе да ја купиме и остануваме разочарани,страдаме за надезта.2.Ја купуваме таа вазна ис сме среќни,но се секираме да не ни се загини или скрши,и пак страдаме.А бидејќи ништо не трае вечно,ќе останеме без таа вазна и пак страдаме заради надеста.

   Ајде сега како на истиот пример ќе гледа човек кој се надева.Сака да ја купи вазната,има зелба,и размислува дека реално не мози да најди пари за неа,и го прифаќа тоа.А пак ако стигни до пари,ја купува вазната и е свесен дека еден ден неа ќе ја снема,ќе исчезне или било како нема повеќе да биди негова.Тој го знае тоа,го прифаќа,и затоа не страда,тој не се надева.Тој вазната ја гледа како веќе да е скршена.

   Ајде коментар за ова.Мозеби би било подобро во примеров да употре*ев некоја личност наместо предмет,ама тоа е само пример

   Верувајте,не се надевајте

    



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:11
pa da veruvas deka nestoto kje se ostvari e ednakvo na - da se nadevas!!!!

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:14
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

   Сега тука ќе ја направиме разликата помеѓу надезта и вербата.Надезта е нереална,таа носи само несреќа,без разлика дали ќе се исполнат работите за кои се надеваме,како што напишав и отпрвен.А,сега малку за вербата.Вербата е реална и прифаќа.Со вербата реално се гледаат работите онака како што навистина се,а ако не ни се допаѓаат,тоа го прифаќаме.Надезта пак казува:Сакам да биде по мое,сакам да биде како што јас фантазирам а не ја гледа реалноста,а само реалноста постои и ако одиме спроти она што е реално ќе бидеме повредени.

   Еве еден пример за да биде појасно:Имаме еден предмет кој многу го сакаме.Нека биде тоа многу скапа вазна.Ние пред да ја моземе да ја купиме,се надеваме дека ке си дозволиме да ја купиме.Сега има овде два случаи:1.Не моземе да ја купиме и остануваме разочарани,страдаме за надезта.2.Ја купуваме таа вазна ис сме среќни,но се секираме да не ни се загини или скрши,и пак страдаме.А бидејќи ништо не трае вечно,ќе останеме без таа вазна и пак страдаме заради надеста.

   Ајде сега како на истиот пример ќе гледа човек кој се надева.Сака да ја купи вазната,има зелба,и размислува дека реално не мози да најди пари за неа,и го прифаќа тоа.А пак ако стигни до пари,ја купува вазната и е свесен дека еден ден неа ќе ја снема,ќе исчезне или било како нема повеќе да биди негова.Тој го знае тоа,го прифаќа,и затоа не страда,тој не се надева.Тој вазната ја гледа како веќе да е скршена.

   Ајде коментар за ова.Мозеби би било подобро во примеров да употре*ев некоја личност наместо предмет,ама тоа е само пример

   Верувајте,не се надевајте

    


Вербата според мене е подруго ниво од надежта или пак другото лице на надежта....надежта е еден вид илузија,затоа и не движи!Авербата во нешто е она цврстото,стабилното кое не спојува со реалноста и можноста за исполнување на замислата,ако не и сигурната можност да се оствари замислата!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:14
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Originally posted by joki joki напиша:

ма аман бе луге...како можит да не се надеваш...??????!!!!

...кога сакаш да оствариш некоја цел, имаш замисла за неа...фантазициона слика како би изгледал ти на крајот од сето тоа... како што рече недопирлив сите фантазираат...и желбите се фантазија, а тиWHITE EAGLE   немој да ми речиш дека немаш желби...а за да постои желба , треба да поостои и надеж дека таа ке се оствари...

   

 

      Ова ти беше добро



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:19

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

pa da veruvas deka nestoto kje se ostvari e ednakvo na - da se nadevas!!!!

   Немој сега вака,ќе помислам дека цели реферати пишев за џабе.Надешта е нереална,тоа е нешто што сакаш да ти се случи,да станиш или да го направиш,а вербата ја гледа прво реалноста,вистината.Таја прифаќа.Ок?



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:23
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

pa da veruvas deka nestoto kje se ostvari e ednakvo na - da se nadevas!!!!

   Немој сега вака,ќе помислам дека цели реферати пишев за џабе.Надешта е нереална,тоа е нешто што сакаш да ти се случи,да станиш или да го направиш,а вербата ја гледа прво реалноста,вистината.Таја прифаќа.Ок?

nadezta te tera da fatzairas.....potocno - da si srekjen.....

a seto toa e veruvanje deka nestoto kje se ispolni.....

nadezta e ubava.....i postoi!!!!

razlikata e samo kolku si dozvoluvas da fantaziras....tolku kje e realna .... koga fantaziras povekje se nadevas na poneralni nesta....ama tuka vekje treba da si svesen deka ne e se taka.....a ako fantaziras pomalku....nadezta e ralna.... 



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:32
   Кога бев мал фантазирав по една минута дека сум супермен.Мислам,мози е реално,според твоето мислење.Фантазијата е нереална или реална фантазија за која човекот ќе се надева,а со тоа ќе си прави уште полошо,а да не зборуваме што ќе го зголемува темниот ум,егото

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:33
ti odgovara potpisot

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:36
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

   Кога бев мал фантазирав по една минута дека сум супермен.Мислам,мози е реално,според твоето мислење.Фантазијата е нереална или реална фантазија за која човекот ќе се надева,а со тоа ќе си прави уште полошо,а да не зборуваме што ќе го зголемува темниот ум,егото

cekaj znaci ti vo zivotot nemas momenti na zanesenost.....koga mislis na nesto ubavo.....znaci ti nikogas ne si srekjen.....celo vreme si negativen....a???? nikogas ne fanztairas, ne si pravis filmovi....ne se nadevas....

toa e isto ko za dzabe da zivees....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 02:01


Od sekogas sum si fantaziral da bidam semoken neli bi bilo kul koga bi mozele da napravime se sto ke posakame sega samo da ne se zabega to the dark side

LET The force be with you my children



-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 12:17
Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:


Od sekogas sum si fantaziral da bidam semoken neli bi bilo kul koga bi mozele da napravime se sto ke posakame sega samo da ne se zabega to the dark side

LET The force be with you my children

jas doden dens si fantaziram kako mozam da im gi citam mislite na drugite, kako so pogled mozam da premestuvam predmeti.....itn.....ova postojano go pravam...



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 12:38
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Originally posted by Pharaoh Pharaoh напиша:


Od sekogas sum si fantaziral da bidam semoken neli bi bilo kul koga bi mozele da napravime se sto ke posakame sega samo da ne se zabega to the dark side

LET The force be with you my children

jas doden dens si fantaziram kako mozam da im gi citam mislite na drugite, kako so pogled mozam da premestuvam predmeti.....itn.....ova postojano go pravam...

и? како ти оди?



Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 16:28
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

cekaj znaci ti vo zivotot nemas momenti na zanesenost.....koga mislis na nesto ubavo.....znaci ti nikogas ne si srekjen.....celo vreme si negativen....a???? nikogas ne fanztairas, ne si pravis filmovi....ne se nadevas....

toa e isto ko za dzabe da zivees....

  Не станува збор за мене и за мојата фантазија,туку за правилото.И јас фантазирам ама се поретко.Се трудам да сум среќен во реалноста, а не во некој свет на фантазиите кој не постои.Веќе напишав дека сите фантазираат,ама колку,и дали воопшто можи без фантазии не знам.Знам само дека влијаат лошо на човекот.Ова е мое мислење,ама тоа што моето е спротивно на твоето,не значи дека твоето не е точно.Можеби грешам,ама чекам да ми го докажиш тоа.А за читањето мисли и за телекинезата,зошто да фантазираш кога тоа е остварливо во реалноста.Треба само да се потрудиш неколку години



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 16:40
Фантазијата е само мозочна проекција на иднината според нему достапните податоци. А тоа чија проекција е поточна зависи и од фактите кои ги има. Некои фантазии се исполнуваат, како на Жил Верн, затоа што имал точни најнови научни податоци, но и некои негови фантазии не се исполнети, или не биле скроз така како што ги замислил тој.

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:02
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

  Не станува збор за мене и за мојата фантазија,туку за правилото.И јас фантазирам ама се поретко.Се трудам да сум среќен во реалноста, а не во некој свет на фантазиите кој не постои.Веќе напишав дека сите фантазираат,ама колку,и дали воопшто можи без фантазии не знам.Знам само дека влијаат лошо на човекот.Ова е мое мислење,ама тоа што моето е спротивно на твоето,не значи дека твоето не е точно.Можеби грешам,ама чекам да ми го докажиш тоа.А за читањето мисли и за телекинезата,зошто да фантазираш кога тоа е остварливо во реалноста.Треба само да се потрудиш неколку години

zarem nikogas ne si dozvoluvas da izbegas od realnosta???? kade ti e sposobnosta za fantaziranje??? se poretko????? jas se pocesto....

fataziranjeto te pravi srekjen....i vo ljubovta nema polosa nesrekja od smrta na fantzijata.....

fataziranjeto te pravi srekjen!!!!!!!!!! samo kolku si svesen za toa.... 



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:09
  За бегање од реалноста,бегам на разни начини.Во тоа се вклучува и спиење до 16 часот и останување на компјутер 5 сати.А, фантазирањето те прави среќен пред да се вратиш во реалноста и сватиш дека фантазиите нема да ти се остварат.Имаш вакво искуство? 

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:18
da da kako ne...i svakjam deka ako sum pregolem realist treba i da sum pesimist...pa zatoa cesto otsustvuvam od realnosta , za da ne se razocaruvam!!!

pa podobro e da si optimist i da zivees vo fantazii pa ponekogas da ne se ostvaruvaat, odkolku da si pottojano vo realnosta kade sto ne mozes da fantaziras....iii kje ti e....prazno....

ili seuste ne si iskusil i ne si napravil sporedba megju ovie dva sveta i kako e podobro da zivees???

 



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:27
  Значи ти си оптимист,а? Епа добро и јас бев, пред да ме удри животот,и да се сменам малце.Еве нешто за оптимистите и песимистите- Оптимистите мислат дека живееме во најдобар свет.Песимистите од тоа се плашат.Ако овај свет,во кој е основа страдањето е најдобар и најубав,тогаш сите свршивме работа.Јас сум за да се гледа суровата реалност,без разлика каква и да е,и да бидиме среќни во реалноста.Што мислиш ти што е поубо - да фантазираш дека јадиш чоколадо или навистина да го јадиш?Ај,те*е ти оди со чоколадата,па повели.LOLBig%20smileПротив сум и фантазиите кои се остваруваат,тоа е како да планираш нешто,а најубавите работи во животот се случуваат непланирано.Не велам дека и практично се придржувам до ова што го пишам,ама сепак,како се вели,прави како што вели поп,а не прави како што прави попLOLLOLWink

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:37
epa vaka vidi sega!

prvo!: ovoj svet za tebe e surov i ako e osnova stradanjeto so treba???? da se ubieme a???? taka??? treba sekogas da gledame na posvetlata strana!!! razocaruvanjata bolat....ama nisto ne e sovrseno za da moze se da ti ispagja kako sto zamisluvas i ocekuvas....osnovata na zivotot ne e stradanje.....osnovata e onakva kakva sto kje ja prifatime i onakva kakva sto sakame da e.....tesko na tie koi osnovata na zivtot ja prifakjaat kako - stradanje...

vtoro: nisto ne e sovrseno, pa taka ni svetot na zanesenost, svetot na fantaziranje....e sega: ne rekov vecno da zivees vo fantaziranje....rabotite koi ne mozes da gi imas i koi te razocaruvaat ednostavno ti stvaraat negativni cuvstva....pa za  da gi pretvoris tie cuvstva vo pozitivni treba malku i da fantaziras.....pa vo toj svet kje gi dobies.......ako vo realniot svet mozam da dobijam cokolado .... nema potreba da fantaziram - kje go imam....a ako vo realniot svet ne e taka lesno da otides vo Indija a ocajnicki sakas so kje pravis??? kje se razocaras i kje mislis deka szivotot e surov???? ne!!! kje bides optimist! kje prodolis da sonuvas i da fantaziras deka ona sto go sakas kje se ispolni!!!! izvadok od Alehmicarot: "Koga nestoto go posakuvas silno i vistinski site sili vo vselenata kje se zdruzat za ti da go dobies toa nesto"

pa sega ti razmisli sto e podobro!!!!



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:48
  Еми сега,со Пауло Коељо сите знатLOLLOLLOL.Добра реплика,ама не доволно добра,ќе треба повеќе да се потрудиш. Да де,кога се посакува нешто толку силно,навистина ќе се остари,но само ако не се очекува неговото остварување,ако се верува,а не да се надева.Тоа е "Вистински".А,ако не ножиш да одиш во индија,наместо да фантазираш,ќе се трудиш да одиш.Ако сакаш доволно силно и вистински,сили во вселената ќе се здружат,и ти ќе одиш,така?Но,ако се надеваш и фантазираш,ако сонуваш и планираш,наместо да ја согледаш реалноста и да веруваш дека можиш да оствариш се,апсолутно се што сакаш,што е во склад со реалноста,тогаш нема ништо да постигниш,освен да бегаш.Толку не ти се допаѓа реалноста што се повеќе бегаш од неа?

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:56
prvo! - sho so Paulo Koeljo site mozat????? jas toa samo go naglasiv kako izvadok od kniagata!!!! mi se dopagja mislata i ja prifativ pa sega ja kazav i seto toa nema vrska - so Paulo Koeljo - mozda i toj ja ima slusanto od nekade pa ja primenil vo knigata taka da....nemas pravo da reces: So Paulo Kolejo site mozat!

vtoro! - rekov deka povekje ziveam vo fantazija odkolku vo realnosta! a ne rekov deka celosno izbegav od nea...svesna sum i za  realnosta, no treba da si dozvolis fantaziii.....kako kje se trudis vo realnosta da go stignes ona sto go sakas ako nemas zamisla kako toa izgleda???? a kako kje znaes kako toa izgleda ako ne navlezes vo fantazijata???? a ako pocnes da fantaziras kje pocnes istovremeno da se nadevas deka toa kje ti se ostvari vo relnosta..... taka da... se e povrzano... kako sto ti opisav...

treto! - nadez = verba deka nestata kje se ostvarat

  e ako ne mi ja ocenis replikava kako "dobra", "mnogu dobra" i slicno....nema da mozam da spijam vekje....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:27
ЕЕЕЕЕЕЕ,не баш.Надежта е она што ти сакаш,да одиш во Индија или било што шо ептен нема врска со реалноста.nadez не е= verba deka nestata kje se ostvarat,тоа е релност,логичност.Верваш во господ не се надеваш дека постои,бидејќи е логично дека тој постои.А мислам дека сите работи што ги кажваме треба да бидат оригинални,тоа е проблемот со младите,не се оригинални.Учат напамет работи и ги цитираат.Каде е оргиналноста тука?Сакам да го слушнам твоето мислење,а за на Коељо,знам каде да го најдам.Па те молам,во следнава реплика смисли нешто оригинално,ок?

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Клементина
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:31
fantazijata e mesto kade sto mozes da imas se, da pravis se, i si kral. ama sepak toa e samo fantazija, a sonistata im se ostvaruvaat na tie koi dodeka sonuvaat rabotat.

-------------
precious..


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:36
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

          ЕЕЕЕЕЕЕ,не баш.Надежта е она што ти сакаш,да одиш во Индија или било што шо ептен нема врска со реалноста.nadez не е= verba deka nestata kje se ostvarat,тоа е релност,логичност.Верваш во господ не се надеваш дека постои,бидејќи е логично дека тој постои.А мислам дека сите работи што ги кажваме треба да бидат оригинални,тоа е проблемот со младите,не се оригинални.Учат напамет работи и ги цитираат.Каде е оргиналноста тука?Сакам да го слушнам твоето мислење,а за на Коељо,знам каде да го најдам.Па те молам,во следнава реплика смисли нешто оригинално,ок?

   a mozes da se pridrzuvas kon muabetot??? a so sto ne sum originalna???? ako ne bev originalna kje go primenev toa kako moja misla....a taa misla nemase vrska so nisto!!!! zosto postojat filozofskite izreki???? za da goi citas??? ocigledno tebe da!!! da primenuvas nekoja misla i da ja koristis vo zivotot ne znaci da ne si originalen....ili toa ne ti e jasno??? nemoj da mi reces deka se sto zboris e tvoe mislenje...abe ajde....nemase nisto pogresno vo toa sto ti napomenav samo edna misla, toa voopsto ne mi ja pravi prethodnata replika ne originalna....naprotiv celata e so moe mislenje i nemas argumenti protiv mojot stav pa zatoa vrtis temi kon raboti koi voopsto ne se bitni vo momentov za da se dvoime od temata koja ja zapocnavme i da diskutirame za niv.... ama ete koga vekje spomna da ti ukazam na toa - deka sum originalna....i povtoruvam: primenata i koristenjeto na filozofskite misli koi smetas deka se vredni vo zivotot ne te pravi neoriginalen

znaci spored tebe nadezta e zelbata sto jas sakam da odam vo indija a???? ne toa e samo zelba, a nadez e samta pomisla deka taa zelba kje se ostvari...a verbata e vekje drugo...

koga go spomenuvas celo vreme Gospod da ti napomenam deka tri raboti odat zaedno i se najbitni vo zivotot: Verba, Ljubov , NADEZ

i molim te koga kje nemas dovolno arggumenti samo reci deka sum vo pravo a ne da izmisluvas deka ne sum originalna ili deka sme na trka itn...



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:36

Originally posted by Клементина Клементина напиша:

fantazijata e mesto kade sto mozes da imas se, da pravis se, i si kral. ama sepak toa e samo fantazija, a sonistata im se ostvaruvaat na tie koi dodeka sonuvaat rabotat.

   Тоа е верба,преземи нешто,нешто во склад со реалноста,иначе се друго е за џабе.Само сонуваш нешто што никогаш нема да ти се оствари,ами кога ќе се разбудиш и кога ќе ја сватиш реалноста онаква каква што е,не е тоа страдање?



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:38
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Originally posted by Клементина Клементина напиша:

fantazijata e mesto kade sto mozes da imas se, da pravis se, i si kral. ama sepak toa e samo fantazija, a sonistata im se ostvaruvaat na tie koi dodeka sonuvaat rabotat.

   Тоа е верба,преземи нешто,нешто во склад со реалноста,иначе се друго е за џабе.Само сонуваш нешто што никогаш нема да ти се оствари,ами кога ќе се разбудиш и кога ќе ја сватиш реалноста онаква каква што е,не е тоа страдање?

stradanje e ako taka go prifatis...a ako imas nadez nikogas nema da stradas....izleguvas od svetot na fantazijata iii....pocnuvas da se nadevas deka se kje se ispolni.....a ako si pesimist ednostavno kje mislis deka toa sto go zamisluvas go ima samo vo svetot na fantazijata....

pa cekaj....kako sto gledas tuka site sme polni so nadez...osven tebe....sto mnogu pogresno si go razbral samiot poim



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Клементина
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:41
da nadez, a taa ne se gleda,   se slozuvam so Alekta

-------------
precious..


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:46
Алекта, точно така, Верба,Љубов и Надеж.Најголемата заблуда во христијанството.А за тоа колку си оригинална само ти си знаеш и мене ич не ми е важно,а тоа за трките,слушам прв пат од те*е дека воопшто постоеле такви трки,ама добро да се навратам на темата да не се оправдуваш после со тоа.Верба,Љубов и Надеж-тоа ти е како да речиш мозок,срце и бубрег,ама се одделно.Мозокот не можи без срце исто како што срцето не може без мозок.Ако имаме љубов мораме да имаме и верба,а ако имаме верба,зошто ни е надеж,ако имаме надеж зошто ни е верба.Само ние одбираме во кој свет живееме,дали во реален,во кој веруваме или во нереален,во светот на фантазиите,свет во кој сме привидно среќни,се додека не се разбудиме и не почниме да страдаме сваќајќи дека реалноста не е баш онаква како што ние сме ја сонувале и замислувале.Се разбира тој е твој избор,живеј како што сакаш,крајот,резултатите ја кажуваат вистината,која сите некогаш ја сваќаме,но некои покасно,пред тоа мора да страдаат

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:52
pa da toa kolku sum originalna jas si znam....samo sto ti prv spomna tuka na forumov.....rece deka ne sum originalna...a takov zaklucok ti bese apsurden zatoa sto ti ne me ni znaes.....

a toa so trkite.....kolku sto znam na temata Ying Yang spomna deka vodam so 1:0 ama toa nema vrska.....

e sega za temava:

aaaa a ti si toj pametniot so od site zivi znaes da se sprotistavis na ona: verba, ljubov i nadez???? mozda za sebesi takva slika imas, ali mene povekje mi izglde ako da ne mozes da napravis razlika megju nadez i verba....ama ok....verba e koga veruvas deka nestat kje se ostvarat a nadez e koga se nadevas deka nestat kje se ostvarat...razlikata e toa sto verbata e na prvo mesto....

epa normalno deka e moj izbor da ziveam kako sakam...samo sto tie sto ziveat ko tebe kje se mnogu ponesrekjni od onie sto ziveat ko mene



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:05
   Мое мислење е дека не си оригинална,не те познавам ама имам право на мислење така?

   Напишав 1-0,ама тоа повеќе го мислев на шега,не знаев дека имало некои трки или пак натпревари за тие работи,да не имаш изгубено на нешто такво што толку се возбуди за таја работа?.Ако згрешив нешто во врска со тоа,и ако многу сериозно ја свати таа работа,длабоко се извинувам

   А за темава.Не сум единствен,иако би сакал да сум.Воопшто не би сакал да спаѓам во едно мнозинство,кое се раководи според мислењето на еден или повеќе и слепо да им верува,наместо да има свое мислење,слободен избор,кој конечно можеме да го развиваме во ова демократско општество.Разлика мислам дека правам помеѓу верба и надеж,иако ти не го прифаќаш тоа.Па не си безгрешна,можи и да згрешиш за нешто,или не? А за тие што живеат ко мене,ја имаат спознаено апсолутната среќа,надвор од границите на нормите кои ги поставува мнозинството.Многу посреќни од луѓето кои црното го гледаат како бело,надвор од реалноста,живеејќи во еден свој свет,фантазирајќи за работи кои никогаш нема да се остварат.

П.С. Ова не е трка



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:17
ti si toj sto voopsto ne e originalen....jas sum taa koja toa na drugata tema : 1-0 go narece zafrkancija i voopsto ne go svativ ozbilno a sega ti moeto mislenje go koristis tuka...taka da....

ok e imas pravo na svoe mislenje ama treba da imas i osnova...nesto na koe sto kje go zasnovas svoeto mislenje...ama ok e...toa nesto ocigledno go nemas pa zboris na pamet.

i ti spagjas vo mnozinstvoto lugje kade sto sme site razlicni....a onie koi ocajnicki sakaat da bidat poinakvi od mnozinstvoto trgnuvaat po tvojot pat....so lazni svakjanja...ama ok e - tvoe mislenje....

ne go poznavas mojot svet za da kazes deka e ist kako svetot na drugite....ne gi poznavas tugjite svetovi, zamisli i fantaziii za da gi sporeduvas i za da se odvois od niv....ti pripagjas tamu kade sto pripagjame site....ne vleguvaj vo filmovi deka si poinakov....mozebi imas ppoinakvi svakjanja od opstestvoto i od lugjeto koi se okolu tebe ama toa ne te pravi poinakov od drugite....zatoa sto site se poinakvi od tebe.....

isto taka ne mozes da go osuduvas mojot svet na fantaziranje....se sto pravis vo zivotot go pravis za da bides srekjen...a zanesenosta i fanaziranjeto se del od mojot zivot i se pat za da bidam pogolem del od vremeto srekjna...a ne samo koga imam fakti pokraj mene za da dokazuvam deka sum srekjna.....

realniot svet e za nekaogo surov za nekogo ne...koj kako go prifatil....za nekogo e dovolen za nekogo ne ...pa navleguva vo imaginacijata na svojot um

pa sega kako sakas....mozes da prodolzis da se bunis bez vrska samo kolku replikite da ti se odnesuvaat protiv moite ama ova e moe mislenje, a ti mozes da prodolzuvas da navleguvas da diskutiras za nesta koi voopsto ne se ni spomnati vo muabetov.....kako sakas...jas da si povtoram - moe mislenje....

i uste nesto....kje mi najdes tuka nesto NEoriginalno????



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:44
Мислам дека се што кажав е прифатливо и со основа затоа и баш вака ти гласи репликата:

ok e imas pravo na svoe mislenje ama treba da imas i osnova...nesto na koe sto kje go zasnovas svoeto mislenje...ama ok e...toa nesto ocigledno go nemas pa zboris na pamet.

 Се гледа дека си навредена за оригиналноста и затоа го напиша погорното,ама ај,за да ти биди полесно,ќе речам дека си оргинална.Не би требало комплиментов ништо да ти значи,ама кога ти значи толку моето мислење дека не си оргинална па се истепа,се е можно.

  А за темата.Јас живеам во друг свет,или ти што фантазираш и постојано бегаш од реалноста?за некого е суров реалниот свет,тоа се однесува на мене или на те*е.Па не бегам јас од реалноста,јас сваќам дека е суров но живеам во него,се борам,ја наоѓам среќата и сум среќен,ти си таја која не е среќна во овој реален свет,па бегаш во еден имагинарен,со право ќе го наречам апсурден.А, секогаш можеш да избегаш од разговорот кажувајќи дека е тоа твое мислење

  И,аман не ти наоѓам ништо неоргинално,само не се карај,жити се



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:46
Го поддржувам WhiteEagle за надежта и за вербата,мислам дека е во право,тоа го докажа уште со приказната отпрвен.Овие шо се бинат против него,само нејќат да го сватат очигледното

-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 18:53
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

proizvod na zanesenost????

za mene zivotot ne bi bil ubav bez fantazija....

barem jas denovite gi pominuvam vo zanesenost....pa ako razmislam podobro toa e ona sto me pravi srekjna sekoj den....

kolku vie ziveete vo fantazii????




sekoj den si pravam del od denot da mi bide fantazija


-------------


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 00:52
Фантастични денови,нема шо

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 08:31
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Фантазијата е само мозочна проекција на иднината според нему достапните податоци. А тоа чија проекција е поточна зависи и од фактите кои ги има. Некои фантазии се исполнуваат, како на Жил Верн, затоа што имал точни најнови научни податоци, но и некои негови фантазии не се исполнети, или не биле скроз така како што ги замислил тој.


Човек не може до збор да дојде од овие!


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 08:33
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Фантазијата е само мозочна проекција на иднината според нему достапните податоци. А тоа чија проекција е поточна зависи и од фактите кои ги има. Некои фантазии се исполнуваат, како на Жил Верн, затоа што имал точни најнови научни податоци, но и некои негови фантазии не се исполнети, или не биле скроз така како што ги замислил тој.


Човек не може до збор да дојде од овие!

ма се мајстор до мајстор на форумов


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 09:04
Тоа кумата е крива, а и нејзината фантазија.

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 10:29
Слободно фантазирајте си и ќе видиме до каде ќе стигните

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 19:11

Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Слободно фантазирајте си и ќе видиме до каде ќе стигните

podobro da stignis daleku odkolku nikade... 



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 01:26
ako si fantaziras to znacit deka sepak imas nekakva zamisla za to kako trebit da ti izgledat idninata i ke se potrudis tie fantazii da ti stanat realnost,ama ako ne fantaziras e togas bogami ne gledam svetla idnina

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 19:17

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

ako si fantaziras to znacit deka sepak imas nekakva zamisla za to kako trebit da ti izgledat idninata i ke se potrudis tie fantazii da ti stanat realnost,ama ako ne fantaziras e togas bogami ne gledam svetla idnina

  

  

  



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: veda
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 19:40
  Fantazija-pa moras da imas fantazija za da postois-da nemal gospod fantazija ke nemalo ni zemja ni covek....................lele


Постирано од: poison_f^
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 21:31
Originally posted by veda veda напиша:

  Fantazija-pa moras da imas fantazija za da postois-da nemal gospod fantazija ke nemalo ni zemja ni covek....................lele
ubavo receno bez fantazija ne bi postoele....jas  ne veruvam deka na planetava postoi covek koj barem ednas ne navlegol vo svetot na fantazijata....... fantazirajte luge samo toa vprocem vo ova denesno vreme i ni ostanuva

-------------
poison/nezaboravi da smo se sreli na najlepsoj stazi zivota koja se zove mladost


Постирано од: Toreador
Датум на внесување: 26.Јануари.2006 во 19:26
Фантазијата и љубоавта одат рака под рака. Секое човеково достигнување, во секој аспект на човековиот живот е направено од фантазија и љубов. Фантазијата е прибежиште на човекот каде тој повторно ја почувствува нежноста, искреноста и чистотата на неговиот ум.

-------------
CUTENESS OVERLOAD OF DOOM!


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 27.Јануари.2006 во 15:37
Само треба да имаш основа и факти за да фантазираш. Луѓето отсекогаш фантазирале да се вивнат во небото и ете се измислија авиони, чуда, вселенски бродови. Но лошо е ако се има болна фантазија, базирана на нереални очекувања. Освојување на светот - Хитлер! Промена на вери - Ал Каеда!
Реков пред тоа, Жил Верн фантазирал, но имал основа и познавање од науката. Сето тоа што го фантазирал било до некаде остварливо и тогаш, но требало да се решат некои мали проблеми, аеродинамика и слични работи.
Луѓе како него знаеле и знаат дека човештвото ќе ги оствари некои работи после нивната смрт и цел свој живот го насочувале за идеи. Тоа е победа на д вечноста и краткоста на животот. Тие луѓе нон стоп ќе бидат спомнувани.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 27.Јануари.2006 во 15:45
Мислите дека ако ние фантазираме за подобра Македонија нема да ја управиме?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 28.Јануари.2006 во 23:23

abe toa so go napravil Hitler i ona sto saka da go napravi Al Kaeda e vekje plan, zacrtana cel.....toa ne e fantazija....

fantazija e koga si vo moment na zanesenost koga....itn....jas na primer ako fantaziram da letam ko Petar Pan sigurna sum deka nikogas nema da skoknam od prozor za da vidam dali toa kje mi se ispolni.....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Yo^^
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 06:03

ABE FILOZOFIJA MNOGU NE TREBA

KE SE IZBUDALITE I POTOA KE VE ODENSAT BRADOVCI :)))



Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 13:01
Originally posted by Yo^^ Yo^^ напиша:

ABE FILOZOFIJA MNOGU NE TREBA

KE SE IZBUDALITE I POTOA KE VE ODENSAT BRADOVCI :)))

abe ajde....ne zaebavaj!



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: joki
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 13:07
Originally posted by Yo^^ Yo^^ напиша:

ABE FILOZOFIJA MNOGU NE TREBA

KE SE IZBUDALITE I POTOA KE VE ODENSAT BRADOVCI :)))

..ЈОООо...не осеќаш дека малку бурек во преголеми количини конзумираш??????!!!!



-------------
Точачиња.


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 22:14
  e toa da burek ah pa makar i malku ovde vo Romanija e fantazija

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: dambi5
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 01:27

srekja golema so imame fantazija inace ojdovme site fira da znajte

Lele so ubo e ko ke si mislam deka sum miliarderka deka imamfabrika za cokoladi 100 BMW moi samo moi,jahti, moj ostrov i eeeeeeeeeeeeeee kaj trgnav jas aj dosta e preterav



-------------
смеењето го продолжува животот


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 05.Март.2006 во 20:58
Originally posted by dambi5 dambi5 напиша:

srekja golema so imame fantazija inace ojdovme site fira da znajte

Lele so ubo e ko ke si mislam deka sum miliarderka deka imamfabrika za cokoladi 100 BMW moi samo moi,jahti, moj ostrov i eeeeeeeeeeeeeee kaj trgnav jas aj dosta e preterav



lele sega za cokoladite me strefi vo srce, srce moe....


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 18:37
gluposti teski moj senokos
covek ima sposobnost za fantazija
bez fantazija Vasko taskovski ne bi nacrtal takvi sliki
bez fatazija John lenon ne bi napisal IMAGINE
i Shakespeare ne bi ja napisal replika pod balkonot vo VERONA
a JUles Verne ne vi gi nateral naucnicite da porabotat na idninata
a CAPEK ne bi go izmislil zborot ROBOT

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 00:12
a i leonardo da ne go zaboravam

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 21:21
imam eeeeeeeepten bujna fantazija ali pazam koga i se predavam i kolku!!!Da smetam deka ubavo e civek da ima fantazii za nesto toa go pravi keativen

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: creeper
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 13:31
Фантазијата е поважна од знаењето.....


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 20:09
Ako smrtta na fantazijata e ubistvo za ljubovta....sto preostanuva za ostatokot

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 13:13
Originally posted by senokos senokos напиша:

aj  za  kratko  prolistaj  malku  psihologija  pa  ke  dojdes  do  znaejne  od  kade  tolkav  poriv  za  tvorejne  imaat  umetnicite  eve  eden  primer
       nemozejneto  edna  zena  da  go  dobie  svojot  sakan  ja  nateralo  da  nepise  duri  i  tri  romani 
     taka  da  onie  lujge  koi  nemozat  da  dejstvuvaat  da  ja  ostvarat  celta  mnogu  pati  posegnuvaat  po  pisuvajneto  zasto  na  toj  nacin  mislat  deka  postignale  ,  taka  ako  nemas moznost  da  i  izrazes  ljubov  na  devojka  toa  ke  go  napravis  so  penkaloto  vrz  knigata
   pa  zatoa  moj  replikantu  tvojot  heroj  slikal  ubavi  sliki
        .......zivej go  sekoj  den  kako  da ti  e  posleden........zasto  toj  povejke  nikogas  nema  da  se  vrati  za  da  go  odzivees  povtorno
Како уметник чиј интерес за психологијата оди подлабоко од просто прелистување ,ќе морам да те демантирам.Фантазирањето е неизоставен и сосема нормален дел од мисловниот(когнитивен) процес на секоја психички здрава индивидуа.А,луѓето болни од шизофренија или некои други психички пореметувања не страдаат од бујна фантазија,туку од нешто сосема поинакво(пролистај било која книга од областа на психо-патологијата па ќе видиш на што мислам).
Уметник не станав како резултат на комплекси или неостварени желби,туку затоа што имам нагласен порив за креативно мислење.
 Благодарение на тој процес на креативно мислење(во кое фантазијата има доминантна улога!) ти денес користиш Интернет,имаш телефон,светилки итн.Ако Тесла и многуте други генијални умови не мечтаеа,не сакам ни да помислам што ќе беше со светот.
Додуше има период во историјата кога креацијата(плод на мечтата!) беше смеатна за погрешна-средниот век.Не залудно го нарекуваат доба на мракот.
Убедена сум дека и ти фантазираш,само не ми е јасно од кои причини не сакаш тоа да си го признаеш.Затоа што неспособноста за мечтаење не е мерило за зрелост,а уште помалку е доблест.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 01:34
Originally posted by senokos senokos напиша:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Ako smrtta na fantazijata e ubistvo za ljubovta....sto preostanuva za ostatokot


   abe  ti  da ne  spies  ,   da  ljubis  neznaci  da  fantaziras
     nego  da  fantaziras  znaci  da  begas  od  realnosta  a  so  toa  i  od  ljubovta  da  begas
Smile


 
hmm....ne znam kako si go sfatil mojot post, ama vo nego nemam napisano deka da ljubis znaci da fantaziras....
sosema drugo mislev
 
fantazijata si e fantazija,ljubovta si e ljubov....dodeka ljubis....fantaziras....
a da znaci i da begas od realnosta....ama site begaat od realnosta...svesno ili nesvesno
a nekoj ako smeta deka ne treba da fantazira...iako premnogu navleze vo realnosta....ja ubiva imaginacijata na umot....
a vo prethodnot post samo naprajv sporedba so koja sakav da go istaknam znacenjeto na fantaziranjeto Wink


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 18:12
Originally posted by kandid kandid напиша:

Originally posted by senokos senokos напиша:

aj  za  kratko  prolistaj  malku  psihologija  pa  ke  dojdes  do  znaejne  od  kade  tolkav  poriv  za  tvorejne  imaat  umetnicite  eve  eden  primer
       nemozejneto  edna  zena  da  go  dobie  svojot  sakan  ja  nateralo  da  nepise  duri  i  tri  romani 
     taka  da  onie  lujge  koi  nemozat  da  dejstvuvaat  da  ja  ostvarat  celta  mnogu  pati  posegnuvaat  po  pisuvajneto  zasto  na  toj  nacin  mislat  deka  postignale  ,  taka  ako  nemas moznost  da  i  izrazes  ljubov  na  devojka  toa  ke  go  napravis  so  penkaloto  vrz  knigata
   pa  zatoa  moj  replikantu  tvojot  heroj  slikal  ubavi  sliki
        .......zivej go  sekoj  den  kako  da ti  e  posleden........zasto  toj  povejke  nikogas  nema  da  se  vrati  za  da  go  odzivees  povtorno
Како уметник чиј интерес за психологијата оди подлабоко од просто прелистување ,ќе морам да те демантирам.Фантазирањето е неизоставен и сосема нормален дел од мисловниот(когнитивен) процес на секоја психички здрава индивидуа.А,луѓето болни од шизофренија или некои други психички пореметувања не страдаат од бујна фантазија,туку од нешто сосема поинакво(пролистај било која книга од областа на психо-патологијата па ќе видиш на што мислам).
Уметник не станав како резултат на комплекси или неостварени желби,туку затоа што имам нагласен порив за креативно мислење.
 Благодарение на тој процес на креативно мислење(во кое фантазијата има доминантна улога!) ти денес користиш Интернет,имаш телефон,светилки итн.Ако Тесла и многуте други генијални умови не мечтаеа,не сакам ни да помислам што ќе беше со светот.
Додуше има период во историјата кога креацијата(плод на мечтата!) беше смеатна за погрешна-средниот век.Не залудно го нарекуваат доба на мракот.
Убедена сум дека и ти фантазираш,само не ми е јасно од кои причини не сакаш тоа да си го признаеш.Затоа што неспособноста за мечтаење не е мерило за зрелост,а уште помалку е доблест.


  A  ZOSTO  PAK  EDEN  VRVEN PSIHOLOG VELI  SAMO  EDNA  LINIJA  GI  DELI PREMNOGU PAMETNITE OD  LUDITE



  PO  SE  IZGLEDA  EDNITE  FANTAZIJATA  JA KOTISTAT ZA  PAMETNI  CELI  A  DRUGITE  ISTO  TOLKU  MNOGU  JA  U[PTREBUVAAT  FANTAZIJATA  SAMO  ZA  BEZ  VRSKA  RABOTI


-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 12:57
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

 A  ZOSTO  PAK  EDEN  VRVEN PSIHOLOG VELI  SAMO  EDNA  LINIJA  GI  DELI PREMNOGU PAMETNITE OD  LUDITE
 
PO  SE  IZGLEDA  EDNITE  FANTAZIJATA  JA KOTISTAT ZA  PAMETNI  CELI  A  DRUGITE  ISTO  TOLKU  MNOGU  JA  U[PTREBUVAAT  FANTAZIJATA  SAMO  ZA  BEZ  VRSKA  RABOTI
I ja se soglasuvam so toa deka e tenka linijata pomegu genijalnosta i ludosta...
Ali lugeto so ja koristat fantazijata u pogresni celi(na primer patoloskite lazgovci) imaat drugi problemi koi ne se rezultat na nivnata fantazija...taa im sluzi edinstveno kako pomosno sredstvo


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 13:03
pa sepak koja bi bila smislata na nivniot zivot bez fantazija....
patoloskite lazgovci ne bi bile patoloski lazgovci
genijalcite ne bi bile genijalci
umetnicite ne bi bile umetnici
 
 
 
ne mozat site da bidaty edno isto.....pak ima balans za nekogo patoloskite lazgovci i ne se bas samo patoloski lazgovci....Wink
toa se vekje tipovi na lugje


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 22:55
i  sega  granicata  za  toa  kolku  da  se  fantazira  kako  ke  ja  odredime 
  dali  spored  toa  koja  e  temata  za  fanatazirajne  ili 
    kolku  ni  smeta  fantazirajneto  vo  izvrsuvajneto  na  sekojdnevnite  aktivnosti


-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 11:29

imam fantaziiiiLOLWink



-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 12:11
 
Ama kakvi fantazii od sabajlleee imam auuu tesko mne kako do vecerEmbarrassed


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 12:31
Fantazii-DA,,,SEKOGAS...I TOA OD ONIE NAJVRELITE

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: pukanka
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 14:30
Se slozuvam deka zivotot bez fantazija bi bil premnogu monoton...vo toj slucaj bi nemale po sto da kopneeme i za sto da se nadevame...moja golema maana e samo sto mnogu dlaboko se vnesuvam vo svoite fantazii pa posle se nerviram ako ne mi se ostvaratBig%20smile


Постирано од: babuska
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 17:56

Od ova sto go procitav, ocigledno gi imate pomesano definiciite za nekoi raboti: fantazija, potreba, ljubopitnost, inspiracija….site ovie se razlici termini.

 
Potreba - Telefonot, kolata, strujata, zeleznicata, ne se plod na fantazija, tuku potreba za polesno povrzuvanje ili pobrzo patuvanje ili kako veke sakate. Lugjeto ne fantazirale nekoj den, pa od nigde nikade im padnalo na pamet kola, tuku imale potreba za istata. Isto kako sto na vremeto imale potreba da se zasolnat vo zivealista, namesto da dremat na dozd pod kroshna.
 
Ljubopitnost – kako lugje da ne sme bile radoznali, i da ne sme rovarele kaj sto ke stigneme, nemase na primer da go otkrieme dijamantot, a podocna i site negovi blagodeti. Ne mislam na estetskata, tuku na industriskata upotreba na dijamantot. Da ne mislite deka lugjeto prethodno fantazirale za dijamantot?

 

Inspiracija – zbraneta ljubov (Romeo I Julija), vojni I stradanja (Imagine- Lenon), priroda (Soncogledite - Van Gogh)…...seto toa e inspiracija za umetnikot, a ne e fantazija. Toa se nesta sto go pogodile, go razbranuvale, trognale, mu ja doprele dusata.

 

Fantazija - Lord of the Rings. Nesta koi nikogas nema da se slucat, nesta koi se nevozmozni da se slucat:

- sakam da se storam od bela vo zelena
- da si ja isisam kosata sega, a za dva saati da si ja porasnam do polovina
- da mozam denes da letam kako ptica, a utre da plivam kako delfin. Ete toa e fantazija.
 
 
E sega.... vo osnovata na site ovie termini lezi kreativnosta. Kolku si poveke kreativen, tolku podobro ke napises, izmislis, naslikas, fantaziras, razmisluvas od poveke agli..... so eden zbor, od kreativnosta zavisi dostrelot na nasata percepcija.
 
Inaku, sekojdnevnoto razmilsuvanje za nasite neostvareni zelbi, ne e fantaziranje, tuku e zanesenost i nedostatok na volja, ideja, znaenje, trud, zelba da se uspee itn.


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 19:20
Originally posted by babuska babuska напиша:

Od ova sto go procitav, ocigledno gi imate pomesano definiciite za nekoi raboti: fantazija, potreba, ljubopitnost, inspiracija….site ovie se razlici termini.

 
Potreba - Telefonot, kolata, strujata, zeleznicata, ne se plod na fantazija, tuku potreba za polesno povrzuvanje ili pobrzo patuvanje ili kako veke sakate. Lugjeto ne fantazirale nekoj den, pa od nigde nikade im padnalo na pamet kola, tuku imale potreba za istata. Isto kako sto na vremeto imale potreba da se zasolnat vo zivealista, namesto da dremat na dozd pod kroshna.
 
Ljubopitnost – kako lugje da ne sme bile radoznali, i da ne sme rovarele kaj sto ke stigneme, nemase na primer da go otkrieme dijamantot, a podocna i site negovi blagodeti. Ne mislam na estetskata, tuku na industriskata upotreba na dijamantot. Da ne mislite deka lugjeto prethodno fantazirale za dijamantot?

 

Inspiracija – zbraneta ljubov (Romeo I Julija), vojni I stradanja (Imagine- Lenon), priroda (Soncogledite - Van Gogh)…...seto toa e inspiracija za umetnikot, a ne e fantazija. Toa se nesta sto go pogodile, go razbranuvale, trognale, mu ja doprele dusata.

 

Fantazija - Lord of the Rings. Nesta koi nikogas nema da se slucat, nesta koi se nevozmozni da se slucat:

- sakam da se storam od bela vo zelena
- da si ja isisam kosata sega, a za dva saati da si ja porasnam do polovina
- da mozam denes da letam kako ptica, a utre da plivam kako delfin. Ete toa e fantazija.
 
 
E sega.... vo osnovata na site ovie termini lezi kreativnosta. Kolku si poveke kreativen, tolku podobro ke napises, izmislis, naslikas, fantaziras, razmisluvas od poveke agli..... so eden zbor, od kreativnosta zavisi dostrelot na nasata percepcija.
 
Inaku, sekojdnevnoto razmilsuvanje za nasite neostvareni zelbi, ne e fantaziranje, tuku e zanesenost i nedostatok na volja, ideja, znaenje, trud, zelba da se uspee itn.



UBAV STALOZEN MUABET BRAVOSClap


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 01:52
Originally posted by babuska babuska напиша:

Od ova sto go procitav, ocigledno gi imate pomesano definiciite za nekoi raboti: fantazija, potreba, ljubopitnost, inspiracija….site ovie se razlici termini.

 
Potreba - Telefonot, kolata, strujata, zeleznicata, ne se plod na fantazija, tuku potreba za polesno povrzuvanje ili pobrzo patuvanje ili kako veke sakate. Lugjeto ne fantazirale nekoj den, pa od nigde nikade im padnalo na pamet kola, tuku imale potreba za istata. Isto kako sto na vremeto imale potreba da se zasolnat vo zivealista, namesto da dremat na dozd pod kroshna.
 
Ljubopitnost – kako lugje da ne sme bile radoznali, i da ne sme rovarele kaj sto ke stigneme, nemase na primer da go otkrieme dijamantot, a podocna i site negovi blagodeti. Ne mislam na estetskata, tuku na industriskata upotreba na dijamantot. Da ne mislite deka lugjeto prethodno fantazirale za dijamantot?

 

Inspiracija – zbraneta ljubov (Romeo I Julija), vojni I stradanja (Imagine- Lenon), priroda (Soncogledite - Van Gogh)…...seto toa e inspiracija za umetnikot, a ne e fantazija. Toa se nesta sto go pogodile, go razbranuvale, trognale, mu ja doprele dusata.

 

Fantazija - Lord of the Rings. Nesta koi nikogas nema da se slucat, nesta koi se nevozmozni da se slucat:

- sakam da se storam od bela vo zelena
- da si ja isisam kosata sega, a za dva saati da si ja porasnam do polovina
- da mozam denes da letam kako ptica, a utre da plivam kako delfin. Ete toa e fantazija.
 
 
E sega.... vo osnovata na site ovie termini lezi kreativnosta. Kolku si poveke kreativen, tolku podobro ke napises, izmislis, naslikas, fantaziras, razmisluvas od poveke agli..... so eden zbor, od kreativnosta zavisi dostrelot na nasata percepcija.
 
Inaku, sekojdnevnoto razmilsuvanje za nasite neostvareni zelbi, ne e fantaziranje, tuku e zanesenost i nedostatok na volja, ideja, znaenje, trud, zelba da se uspee itn.
A spored koj toa leksikon ovie poimi se taka grupirani?...Spored onoj sto ti si go napisal/a?
I zosto sekojdnevnoto razmisluvanje za neostvarenite zelbi go poistovetuvas so nedostatok na volja,ideja itn.?


-------------
I posle mene-POTOP!!!


Постирано од: babuska
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 02:19
Da be kandid, jas si koristam moj leksikon. Ima nesto tuka pogresno? Ne mislam na definiciite, tuku na pristapot.
Toa za zelbite do nekade i si vo pravo. Idejata mi bese deka spagja vo zanes (a ne vo fantazija), se dodeka nisto ne se prevzema istite da se ostvarat. Ako ima konstruktivno razmisluvanje za toa sto go sakame, sledeno so soodvetna akcija, ondak e potpolno OK.


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 02:57
Originally posted by babuska babuska напиша:

Da be kandid, jas si koristam moj leksikon. Ima nesto tuka pogresno? Ne mislam na definiciite, tuku na pristapot.
Toa za zelbite do nekade i si vo pravo. Idejata mi bese deka spagja vo zanes (a ne vo fantazija), se dodeka nisto ne se prevzema istite da se ostvarat. Ako ima konstruktivno razmisluvanje za toa sto go sakame, sledeno so soodvetna akcija, ondak e potpolno OK.
Ok...
Inace mozda zvucev grubo u prethodniot post ali nemav namare da ti go omalovazuvam stavot...samo ti go postuvam mislenjeto pa zatoa i imam zelba da ti repliciramBig%20smile
 


-------------
I posle mene-POTOP!!!


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Февруари.2007 во 13:14
имам навика да си сонувам со отворени очи, да си замислувам подобро СЕ,ама колку помалку желби имаш тоа подобро.може да ти е болно вракањето од фантазијата во реалниот живот.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 19.Февруари.2007 во 16:44
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

имам навика да си сонувам со отворени очи, да си замислувам подобро СЕ,ама колку помалку желби имаш тоа подобро.може да ти е болно вракањето од фантазијата во реалниот живот.
 
 
 
 
Kako da se poznavame   Wink


Постирано од: angelmk
Датум на внесување: 19.Февруари.2007 во 18:38
чат-пат и на мене ми се дешава day dreaming,у тај момент сум над све ,али враќањето назад е разочарувачко

-------------
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 02:24
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

чат-пат и на мене ми се дешава day dreaming,у тај момент сум над све ,али враќањето назад е разочарувачко

затоа треба помалку да си ствараме сами такви илузии, и да си живееме овде и сега.да бидеш задоволен со тоа што го иамш
не дека солам памет ама ...


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 11:04
Па мислам дека човек што не фантазира, тој човек подобро да е мртов, бидејќи и утре и задутре, ќе биде ист како вчера. Само човек кој фантазира, може и да ја врши таа божествена карактеристика вградена во нас: ДА ТВОРИ!

Затоа, dream on...


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 11:10
мислам ок е да си имаш какви такви планови и да си се стремиш кон нешто,
ама јас знам човек кој фантазираше за 1 личност- недостижна за него, па се швркна!!!
нема правило за што смее да се фантазира,
а зависи и личноста какова е, сум слушала си вика-ејјјј,да си иамв сеа 1 кола, па у нејзе мп3 плеер,па женски сами се лепат, а уствари лежи по цел ден и му кука на татко му за кола.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 11:14
Така е Аселера.... Всушност, не може само со фантазирање да се направи нешто. Ама не може ни без.

Поздрав.


-------------


Постирано од: ASTRIX
Датум на внесување: 21.Февруари.2007 во 13:16
добро е да имаш стремеж кон подобро...
да целиш кон нешто...
ама забегана фантазија ?
може ке гаам нереални илузии дека 1 ден ке бидам со Анџелина Џоли?


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 21.Февруари.2007 во 18:05

ne be kakva angelina jolie LOLidi so britney spears



-------------


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 19:33
Mnogu si fantaziram a i site toa go pravime samo sto od tolku mnogu fantazija eden den mnogu ke se razocarame od realnosta.


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 22:53
Son so otvoreni oci .I ubavo e.

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: connected
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 12:30
sto bi bilo ako ne sum fantazirala??? pa nemalo da stignam nikade! nema poubavo od fantazija,osobeno koga si dete. onie deca koi fantaziraat imaat najubavo detstvo

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk