IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Чедо БОЖЈЕ и оружје ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чедо БОЖЈЕ и оружје ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 22:29
Originally posted by spiros spiros напиша:



Јас пак сум уверен дека единствено властта има право да носи и употребува оружје, додека Чедата БОЖЈИ - иако пријателски (или во најлош случај трпеливо) расположени кон секоја земјина власт, тие - приоритетно и безрезервно служат на една поинаква власт и оружје! Имено, властта и оружјето на Светлината БОЖЈА!


Ova implicira deka vlasta ne e sostavena od Bozhji cheda, inaku stavot ti e kontradiktoren.

Na strana od toa, koj e toj koj im dal pravo na vlasta da poseduva i da upotrebuva oruzhje vrz Bozhjite cheda? Mozhesh da navedesh nekoj citat?


A jas kje ti navedam kako se molel i kako poucuval Isus:


9 Туку молете се вака: „Татко наш, Кој си во небесата, да се свети Твоето име;
10 да дојде Твоето царство, да биде Твојата волја, како во небото, така и на земјата;
11 нашиот насушен леб, дај ни го денес;
12 и прости ни ги нашите долгови, како што и ние им ги проштаваме на нашите должници;
13 и не воведувај нè во искушение
, но избави нè од лукавиот. Зашто Твое е царството, и силата, и славата, во сите векови. Амин!”
14 ”Зашто, ако вие им ги простите на луѓето нивните престапи, вашиот небесен Татко ќе ви ги прости и вам.
15 Ако вие не им ги простите на луѓето нивните престапи, ни вашиот Татко нема да ви ги прости вашите.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ , Глава 6






Изменето од Messenger - 28.Февруари.2011 во 22:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 03:21
Библија - Нов Завет - Евангелие според Лука 3:14 (издание на мпц од 2007)
Го прашаа и некои војници, говорејќи: „А што да правиме ние?” И им рече: „Врз никого не извршувајте насилство, никого не клеветете и бидете задоволни со вашите плати.”

Дали е можно да се изврши убивање без насилство? Јован Крстителот при својата проповед за покората не оставил место за војувањата. Нема грешка во неговиот одговор, туку во тоа што некои сфаќаат или не сфаќаат во одговорот. Големо прашање е и дали тие војници кои му пришле тогаш, останале во таа служба или ја смениле, но тоа не е ни битно, тоа евангелие не дава информации за размислата на војниците околу кажаното и што тие направиле потоа од своите животи, но битно е дека Крстителот им рекол „не извршувајте насилство„.

Стражарот(доволно е да видиш дека чуваниот не е сам и тоа веќе дејствува како психички фактор) или воениот готвач може да ја врши својата служба и без да врши насилство и да пљачка, значи да си биде сепак задоволен со платата.

Изменето од Majkl - 01.Март.2011 во 03:27
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 14:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.S. Ne mu stavaj vo usta na Isus tvoi odgovori na prashanja koi nikogash ne mu bile postaveni. Toa e golem grev.





Напротив Messenger. Јас не му ставам зборови. Јас јасно говорам дека нема забрана за постоење на војската. Ако има таква забрана, да ја видиме. Како што ти инсистираше на конкретност, така и јас.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 14:17
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Библија - Нов Завет - Евангелие според Лука 3:14 (издание на мпц од 2007)
Го прашаа и некои војници, говорејќи: „А што да правиме ние?” И им рече: „Врз никого не извршувајте насилство, никого не клеветете и бидете задоволни со вашите плати.”

Дали е можно да се изврши убивање без насилство? Јован Крстителот при својата проповед за покората не оставил место за војувањата. Нема грешка во неговиот одговор, туку во тоа што некои сфаќаат или не сфаќаат во одговорот. Големо прашање е и дали тие војници кои му пришле тогаш, останале во таа служба или ја смениле, но тоа не е ни битно, тоа евангелие не дава информации за размислата на војниците околу кажаното и што тие направиле потоа од своите животи, но битно е дека Крстителот им рекол „не извршувајте насилство„.

Стражарот(доволно е да видиш дека чуваниот не е сам и тоа веќе дејствува како психички фактор) или воениот готвач може да ја врши својата служба и без да врши насилство и да пљачка, значи да си биде сепак задоволен со платата.


Насилство е и спроведување на криминалците в затвор. Насилство е и апсењето, тепањето на оние кои даваат отпор при спроведувањето пред лицето на правдата. Зарем и тоа треба да го нема? Не пријателе. Треба да не постои насилството како казнено дело, како неправедно вршење на истото врз невини луѓе. Тоа е насилство. Не е насилство ако некој кој дава отпор го дисциплинираат соодветно, или пак насилно го спроведат пред суд. Или ако се обидел да крене раце на невин човек, а со иста мерка му вратат органите на власта за да го заштитат невиниот. Тоа не е дефиниција за насилство.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 15:10
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.S. Ne mu stavaj vo usta na Isus tvoi odgovori na prashanja koi nikogash ne mu bile postaveni. Toa e golem grev.





Напротив Messenger. Јас не му ставам зборови. Јас јасно говорам дека нема забрана за постоење на војската. Ако има таква забрана, да ја видиме. Како што ти инсистираше на конкретност, така и јас.


Izvini, ama kje te potsetam na neshto shto samiot prokomentira na prethodnata strana:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Пријателе, јас не тврдам дека Христос советувал да има војска, јас само правам заклучоци од сите тие нешта кои ги наведов. Во ред, ќе ги тргнеме настрана кажувањата на св.Петар, св.Павле, па дури и на св.Јован Крстител. Да погледнеме што му кажа Христос на стотникот е најдоброто нешто кое би ни ја доловило сликата. Има ли потреба точно да се наведуваат цитатите?


Boldiranoto, zaedno so Isusovoto postojano uchenje za shirenje Ljubov, prostuvanje, nenasilie, vrtenje na drugiot obraz... se dovolni argumenti da se vidi Isusoviot stav za BILO KAKVO nasilie i manifestacija na chovechka represivna sila. Eve, kje gi povtoram ushte ednash negovite zborovi bidejki gledam deka si gi izostavil od mojot citiran komentar koga si se zdrzhail samo na post skriptumot:

39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 

Kade chitash tuka promoviranje na lichno ili organizirano nasilie vo forma na policija ili vojska ??? Kade chitash tuka bilo kakva provizija za seto onoa shto go naveduvash vo tvoite komentari kako prichina za postoenje na organizirana represivna sila ??? Za kakva sovrshenost govori Isus ???

Posledniot obid da posochish na nekakov Isusov citat koj aludira na podrshka za organizirana prisila ti beshe sluchkata so stotnikot koja vidovme deka ne sodrzhi apsolutno nishto takvo.

I sega, vo nedostatok na nikakvi drugi argumenti se nafati za negativna promocija - ako Isus bukvalno i direktno ne rekol deka ne treba da postoi vojska togash toa znachi oti taa treba da postoi. So drugi zborovi toa znachi potpolno ignoriranje na negovoto uchenje koe povtorno go citirav i vo ovaa replika.

Na krajot, kolku da ne dozvolime se povedeme po nepolodnoto intelektualiziranje na pravniot um, Isus globalno gi opfatil site aspekti na chovekoviot zhivot, a toa shto ne se izjasnil konkretno za sekoj negov poedinechen negativen aspekt ne znachi deka dal nekakva provizija za nego. Takvata doktrina na logika i razmisluvanje e onaa na ferizeite, neshto shto Isus go nareche "sluzhenje na gjavolot".





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 23:27
Originally posted by spiros spiros напиша:



Јас пак сум уверен дека единствено властта има право да носи и употребува оружје, додека Чедата БОЖЈИ - иако пријателски (или во најлош случај трпеливо) расположени кон секоја земјина власт, тие - приоритетно и безрезервно служат на една поинаква власт и оружје! Имено, властта и оружјето на Светлината БОЖЈА!


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ova implicira deka vlasta ne e sostavena od Bozhji cheda, inaku stavot ti e kontradiktoren.

Na strana od toa, koj e toj koj im dal pravo na vlasta da poseduva i da upotrebuva oruzhje vrz Bozhjite cheda?

Mozhesh da navedesh nekoj citat?


A jas kje ti navedam kako se molel i kako poucuval Isus:


9 Туку молете се вака: „Татко наш, Кој си во небесата, да се свети Твоето име;
10 да дојде Твоето царство, да биде Твојата волја, како во небото, така и на земјата;
11 нашиот насушен леб, дај ни го денес;
12 и прости ни ги нашите долгови, како што и ние им ги проштаваме на нашите должници;
13 и не воведувај нè во искушение
, но избави нè од лукавиот. Зашто Твое е царството, и силата, и славата, во сите векови. Амин!”
14 ”Зашто, ако вие им ги простите на луѓето нивните престапи, вашиот небесен Татко ќе ви ги прости и вам.
15 Ако вие не им ги простите на луѓето нивните престапи, ни вашиот Татко нема да ви ги прости вашите.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ , Глава 6









Властта е допуштена од БОГА и ние немаме право да ја судиме како таква, но што ние сигурно смееме е да укажеме дека лагата, убиството, насилството, неправдата, ... не потекнува од БОГА и дека секоја душа и власт која Совршениот БОГ Го става на прво место е благословена, што за секоја друга не би можел(о) да (се) гарантирам!

Јас лично верувам дека вистинските и 100% будните Чеда БОЖЈИ ја почитуваат властта, но многу повеќе Совршениот БОГ и Неговото Царство, во кое нема оружје, убивање, насилство, лажење, злоупотребување, неправда, крадење, ... нити било какво повржување со такви злодела!
Со тоа, тие никогаш не учествувале - нити учествуваат - во делата и властта на темнината!


Поздрав




Пилат Му рече: „Мене ли не ми одговараш? Не знаеш ли дека имам власт да Те распнам, и власт имам да Те пуштам!?”
Исус одговори: „Ти не би имал никаква власт над Мене ако не ти беше дадено одозгора ; затоа поголем грев има оној што Ме предаде на тебе.”
   
(Ев. Јован 19:10+11)





   
      







   

Изменето од spiros - 01.Март.2011 во 23:38
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 04:08
spirose, chitaj vnimatelno kako e napishano za da razberesh shto se kazhuva.

Nikoj ne govori za vlasta nitu za sudenje na vlasta. Vlasta e postavena od Bozhjite cheda za Bozhjite cheda. Jas ne te prashuvam za vlasta, tuku :

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koj e toj koj im dal pravo na vlasta da poseduva i da upotrebuva oruzhje vrz Bozhjite cheda? Mozhesh da navedesh nekoj citat?


Pravi razlika megju vlast kako rakovodno telo na Bozhjite cheda sostavena i organizirana od Bozhji cheda i oruzhje. Denes vo nashata svest vlasta i oruzhjeto se skoro vzaemno zamenlivi poimi, no vo stvarnost toa ne e taka. Obidi se da gi razgranichish i da gi gledash kako dva razlichni poimi, onaka kako shto vprochem originalno egzistiraat. Posochi mi citat kade shto Isus veli deka treba da ima organizirana sila na opresija i kaznuvanje so oruzhje. Posochi mi Isusov citat kade shto toj veli deka treba da se ima i da se upotrebuva oruzhje ili bilo kakva opresija.

A vo megjuveme jas povtorno kje te potsetam na Isusovoto uchenje:

39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 

Upotrebata na sila i oruzhje vrz Bozho chedo e grev i ne e bogoljubivo. Isus veli da bideme sovrsheni kako shto e nashiot nebesen Tatko so neprotivenje na zloto, so nesudenje i nepresuduvanje, so ljubenje na onoj shto ne mrazi i progonuva. Kade chitash tuka promoviranje na nasilie i upotreba na oruzhje za da se postigne Bozhja sovrshenost ?















Изменето од Messenger - 02.Март.2011 во 04:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 15:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.S. Ne mu stavaj vo usta na Isus tvoi odgovori na prashanja koi nikogash ne mu bile postaveni. Toa e golem grev.


Напротив Messenger. Јас не му ставам зборови. Јас јасно говорам дека нема забрана за постоење на војската. Ако има таква забрана, да ја видиме. Како што ти инсистираше на конкретност, така и јас.


Izvini, ama kje te potsetam na neshto shto samiot prokomentira na prethodnata strana:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Пријателе, јас не тврдам дека Христос советувал да има војска, јас само правам заклучоци од сите тие нешта кои ги наведов. Во ред, ќе ги тргнеме настрана кажувањата на св.Петар, св.Павле, па дури и на св.Јован Крстител. Да погледнеме што му кажа Христос на стотникот е најдоброто нешто кое би ни ја доловило сликата. Има ли потреба точно да се наведуваат цитатите?


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Boldiranoto, zaedno so Isusovoto postojano uchenje za shirenje Ljubov, prostuvanje, nenasilie, vrtenje na drugiot obraz... se dovolni argumenti da se vidi Isusoviot stav za BILO KAKVO nasilie i manifestacija na chovechka represivna sila. Eve, kje gi povtoram ushte ednash negovite zborovi bidejki gledam deka si gi izostavil od mojot citiran komentar koga si se zdrzhail samo na post skriptumot:


Да, но Христос говори и за судии, власт, закони, казни. А таквите нешта несомнено подразбираат присилба. Впрочем, не случајно и Христос кажа да се даде царевото на царот, а Божјото на Бога, нели?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 

Kade chitash tuka promoviranje na lichno ili organizirano nasilie vo forma na policija ili vojska ??? Kade chitash tuka bilo kakva provizija za seto onoa shto go naveduvash vo tvoite komentari kako prichina za postoenje na organizirana represivna sila ??? Za kakva sovrshenost govori Isus ???


Христос во личните односи секако дека се застапувал за се она кое ти си го напишал. Но, тоа не значи дека се залагал за анархизам, или пак за непостоење на власт, како што погрешно го толкуваат ова комунистите и анархистите. Тоа и Самиот Христос го потврди кога кажа дека власта е дадена од горе. Намерно не ги цитирав стиховите, затоа што сметав дека на сите ни е јасно за што говориме. Патем, како што можеш да видиш, дури и јас се воздржувам од постојано поставување цитати, затоа што знам дека и без тоа одлично разбираш кон што целам.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Posledniot obid da posochish na nekakov Isusov citat koj aludira na podrshka za organizirana prisila ti beshe sluchkata so stotnikot koja vidovme deka ne sodrzhi apsolutno nishto takvo.


Очигледно е дека не се разбираме, па ќе се обидам да го синтетизирам она што сакам да го кажам накусо. Јас постојано кажувам дека Христос никаде не говорел за постоење војска, но и не говорел против тоа. Односно, Христос доволно кажува кога говори и за власта дека треба да и се даде нејзиното и дека доаѓа од горе. А власта не би била власт доколку не го содржи монополот врз физичката принуда. Дали сега ме разбираш за каква војска говорам и зошто сметам дека нема никаков грев во држењето војска?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


I sega, vo nedostatok na nikakvi drugi argumenti se nafati za negativna promocija - ako Isus bukvalno i direktno ne rekol deka ne treba da postoi vojska togash toa znachi oti taa treba da postoi. So drugi zborovi toa znachi potpolno ignoriranje na negovoto uchenje koe povtorno go citirav i vo ovaa replika.


Не се сложувам. Христос, како што кажав погоре, не проповедал ниту анархизам, ниту комунизам, па да се залага за укинување на секаква власт. Тоа од друга страна би значело оставање на невините на милост и немилост на човековара природа на посилните.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Na krajot, kolku da ne dozvolime se povedeme po nepolodnoto intelektualiziranje na pravniot um, Isus globalno gi opfatil site aspekti na chovekoviot zhivot, a toa shto ne se izjasnil konkretno za sekoj negov poedinechen negativen aspekt ne znachi deka dal nekakva provizija za nego. Takvata doktrina na logika i razmisluvanje e onaa na ferizeite, neshto shto Isus go nareche "sluzhenje na gjavolot".



Месенџер, поголемо фарисејство е да се говори дека Христос не говорел за судење, дека не говорел за правда, власт, за заштита на послабите, за Судот над судовите. Тоа знаеме до што доведе. А Христос тоа не го сакаше. Не случајно и не предупредуваше дека на Судниот ден, ќе се одвојат праведниците од неправедните.

Изменето од Македон - 02.Март.2011 во 15:25
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 15:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ova implicira deka vlasta ne e sostavena od Bozhji cheda, inaku stavot ti e kontradiktoren.

Na strana od toa, koj e toj koj im dal pravo na vlasta da poseduva i da upotrebuva oruzhje vrz Bozhjite cheda? Mozhesh da navedesh nekoj citat?


Впрочем, ти самиот си одговори на тоа. Власта е дадена од горе, како што му кажа Господ Исус Христос на Пилат. А горе е јасно декас е мисли на Небото. Сега само спомени си за молитвата "Оче наш" и ќе се сетиш Кој ја дава власта од небесата.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 16:20
Македон, nemam namera nikogo da ubeduvam ili razubeduvam vo bilo shto, a najmalu tebe.

Jas naveduvam Isusovi zborovi vo koi se gleda shto uchi toj.

A toj veli "neka bide Carstvoto Tvoe kako na Nebesata, taka i na zemjata", neli?

I sega, ako mislish deka carstvoto na zemjava e tokmu onakvo kako onoa na Nebesata bidejki toa e voljata na Otecot, togash shto bara Isus so svojata molitva?

Fakt e deka onoa shto e na zemjata (proizvod na chovekoviot praven um) nema vrska so Carstvoto Bozhje. Toa Castvo na Nebesata e sovrsheno kako shto e sovrshen nashiot Otec.

A shto znachi bidnuvanje na Carstvo Bozhje na zemjata? Toa e tokmu onoa shto veli Isus:

39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 

Seto drugo, nadvor od kazhanovo e carstvo na zemjata, carstvo na pravniot um koj so intelektualiziranje saka da si gi opravda svoite konstrukcii, neshto shto nema nikakva vrska so Carstvoto Bozhje za koe se moli Isus. Ushte povekje, Isus gi odreknuva lugjeto od pravniot um na zemnoto carstvo koe propoveda progonuvanje, sudenje i kaznuvanje.

So toa nema nikakva vrska Sudniot Den. A nema nitu so obidot na pravniot um za opravduvanje na organizirana presija i nasilstvoto so spomnuvanje na anarhii, bezredija i nepochituvanje na drzhavni zakoni.

Site tie raboti se samo del od zemnoto carstvo i sluzhat za negovo odrzhuvanje i onevozmozhuvanje na doagjanjeto na Carstvoto Bozhje.

Vo sekoj sluchaj, gledam deka imash cvrsti stavovi okolu nekoi raboti, pa zatoa nemam namera da prodolzham so diskusijava bidejki so intelektualiziranje popusto se vrtime vo krugovi.

Tvojot zbor neka bide posleden.

Bidi mi zhiv i zdrav prijatele!







Изменето од Messenger - 02.Март.2011 во 16:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 16:51
Za chovek, shto zhivee so "HRISTOVA SVEST", postoi samo eden zakon - Ljubovta. Shto ima tuka da se dokazhuva? Nemu ne mu e potrebno oruzhje. Mnogu jasno.

"Nebesnoto Carstvo" nema da se "simne" so oruzhje!

Изменето од viktorija123 - 02.Март.2011 во 16:54
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 15:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Македон, nemam namera nikogo da ubeduvam ili razubeduvam vo bilo shto, a najmalu tebe.

Jas naveduvam Isusovi zborovi vo koi se gleda shto uchi toj.

A toj veli "neka bide Carstvoto Tvoe kako na Nebesata, taka i na zemjata", neli?

I sega, ako mislish deka carstvoto na zemjava e tokmu onakvo kako onoa na Nebesata bidejki toa e voljata na Otecot, togash shto bara Isus so svojata molitva?


Токму така Messenger. Но, Христос вели дека власта е дадена од горе. Тоа не значи дека Царството Божјо е еднакво со земното. Но, тоа значи дека власта е дадена од Бога. Треба да правиме разлика меѓу власта и царството.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Fakt e deka onoa shto e na zemjata (proizvod na chovekoviot praven um) nema vrska so Carstvoto Bozhje. Toa Castvo na Nebesata e sovrsheno kako shto e sovrshen nashiot Otec.


Не би се сложил дека земното и Божјото Царство немаат никаква врска. Да, тие се различни, како што кажа ти, но тоа не значи дека немаат никаква врска. Една врска е токму власта која ја дава Небото, а уште поважно што тука би ги споменал сите оние свети нешта на кои Бог не научи. ,како што се љубовта, милоста, правдата, добрината.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


A shto znachi bidnuvanje na Carstvo Bozhje na zemjata? Toa e tokmu onoa shto veli Isus:

39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 


Токму така. И ова е една врска на Небото со Земјата. Односно дарови дадени од Небото на земјата.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Seto drugo, nadvor od kazhanovo e carstvo na zemjata, carstvo na pravniot um koj so intelektualiziranje saka da si gi opravda svoite konstrukcii, neshto shto nema nikakva vrska so Carstvoto Bozhje za koe se moli Isus. Ushte povekje, Isus gi odreknuva lugjeto od pravniot um na zemnoto carstvo koe propoveda progonuvanje, sudenje i kaznuvanje.


Исус се одрекува од лицемерите. А тоа се оние кои се на власт, кои одребдите од законите ги наметнуваат на другите, а самите не ги почитуваат. Таа власта навистина не е благословена. Но, Христос не се одрекува од оние кои навистина го следат Божјиот закон,а се на власт. Не случајно ги укоруваше фарисеите за селективноста.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


So toa nema nikakva vrska Sudniot Den. A nema nitu so obidot na pravniot um za opravduvanje na organizirana presija i nasilstvoto so spomnuvanje na anarhii, bezredija i nepochituvanje na drzhavni zakoni.


Штом власта е дадена од горе, зарем таа не е потребна? А организираноста на општеството и тоа како е есенцијална. Примери за тоа покрај кажувањата на Христос има и во кажувањата на Апостолите, па и во Стариот Завет. Впрочем, самиот факт што Бог дал Закон говори доволно.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Site tie raboti se samo del od zemnoto carstvo i sluzhat za negovo odrzhuvanje i onevozmozhuvanje na doagjanjeto na Carstvoto Bozhje.


Пријателе, зарем сметаш дека доколку организираноста на животот на земјата се отстрани ќе настапи Божјото Царство? Зарем сметаш дека тоа е пречката за доаѓањето на Божјото Царство? Зарем сметаш дека доколку се отстапи од гонењето на сите казниви дела, автоматски ќе настапи Царството Божјо? За да дојде Царството Божјо во нас, треба да го живееме Христовото учење, а за да настапи финално на земјата, знаеме што вели Октровението дека треба да се случи.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Vo sekoj sluchaj, gledam deka imash cvrsti stavovi okolu nekoi raboti, pa zatoa nemam namera da prodolzham so diskusijava bidejki so intelektualiziranje popusto se vrtime vo krugovi.

Tvojot zbor neka bide posleden.


Пријателе, чинам се сеќаваш што напишав кога говоревме за идеите на Ошо околу власта и неговите учења во однос на тоа прашање. Знаеме добро до што доведе манипулативното толкување на Исусовите зборови во однос на власта, државата и некои аспекти од човековиот живот поврзани со тоа прашање. А и Христос го знаел тоа, па затоа и не сметам дека проповедал безредие, комунизам, анархизам или нешто слично. А тоа не е она што Христос сакаше да се случи.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Bidi mi zhiv i zdrav prijatele!


Пријателе, ова што ми посакуваш, тебе и на ближните седумкратно да ви се врати.



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 20:54


Пред два дена - 2 март 2011 - на терминал број 2 од Франкфуртскиот аеродром, после извикот Алах уегбер, албанецот од косово Арид Ука (со српско/црногорски пасош в џеп) убил 2 американски војника и 2 тешко повредил! Полицијата известува дека пиштолот му се заглавил кога тој се обидел да отепа еден понатамошен (22 годишен) војник - кој покасно при неговото бегство го совладал и уапсил - и само затоа немало повеќе жртви!




Тешко ми паѓа сите неверни и кривоверни луѓе да ги наречам Чеда на Светлината БОЖЈА, посебно оние кои се прават попаметни и од Исус, учејќи, следејќи и превејќи дела на темнината!



Sorry




    
   


http://campus-blog.net/2011/attentater-von-frankfurt-enttarnt/


п.с. Ако некој е во можност да го дознае и соопшти точниот ден и година на раѓање на Арди Ука, би му бил многу благодарен!



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spirose, chitaj vnimatelno kako e napishano za da razberesh shto se kazhuva.

Nikoj ne govori za vlasta nitu za sudenje na vlasta. Vlasta e postavena od Bozhjite cheda za Bozhjite cheda. Jas ne te prashuvam za vlasta, tuku :

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koj e toj koj im dal pravo na vlasta da poseduva i da upotrebuva oruzhje vrz Bozhjite cheda? Mozhesh da navedesh nekoj citat?


Pravi razlika megju vlast kako rakovodno telo na Bozhjite cheda sostavena i organizirana od Bozhji cheda i oruzhje. Denes vo nashata svest vlasta i oruzhjeto se skoro vzaemno zamenlivi poimi, no vo stvarnost toa ne e taka. Obidi se da gi razgranichish i da gi gledash kako dva razlichni poimi, onaka kako shto vprochem originalno egzistiraat. Posochi mi citat kade shto Isus veli deka treba da ima organizirana sila na opresija i kaznuvanje so oruzhje. Posochi mi Isusov citat kade shto toj veli deka treba da se ima i da se upotrebuva oruzhje ili bilo kakva opresija.

A vo megjuveme jas povtorno kje te potsetam na Isusovoto uchenje:

39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.

40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.

42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”

43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.

44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;

45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.

46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?

47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?

48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5 

Upotrebata na sila i oruzhje vrz Bozho chedo e grev i ne e bogoljubivo. Isus veli da bideme sovrsheni kako shto e nashiot nebesen Tatko so neprotivenje na zloto, so nesudenje i nepresuduvanje, so ljubenje na onoj shto ne mrazi i progonuva. Kade chitash tuka promoviranje na nasilie i upotreba na oruzhje za da se postigne Bozhja sovrshenost ?








Никаде и никогаш Исус не учел - а уште помалку практицирал - насилство!

Но за жал, секогаш досега имало луѓе кои (под одредени услови злоупотребувајќи го “Божјото Име“) практицирале и одобрувале насилство и оружје кон неистомислениците, дури и кога тие им се сопствените (родени) деца!


Еве еден тазе пример кој покажува какви можат луѓето да бидат, без разлика дали самите се нарекуваат верници или власти!

Што да каже човек за вакво нешто?

Сепак, тоа ни се од БОГА допуштените ближни и допуштените власти, кои требало и ќе треба да ги љубиме а не да ги судиме, бидејќи само Вистинската Љубов и Светлина БОЖЈА може вистински да ја исцели распарчената и од темнината заробената душа!










Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Za chovek, shto zhivee so "HRISTOVA SVEST", postoi samo eden zakon - Ljubovta. Shto ima tuka da se dokazhuva? Nemu ne mu e potrebno oruzhje. Mnogu jasno.

"Nebesnoto Carstvo" nema da se "simne" so oruzhje!





БОГ лично ни се покажа во Исус, во Кого ни Го покажа и Совршениот Пат на Спасението!

Чудесна е Мудроста БОЖЈА, Чудесна е Милоста БОЖЈА, Чудесно е Словото БОЖЈЕ и блажена е секоја душа што вистински се разбудила за Него!



Тој е пред се', и се' во Него стои!

И Тој е Глава на телото, односно на Собранието . Тој е почеток, првороден од мртвите, за да има првенство во се'.

Бидејќи во Него благоволи Отецот да ја насели сета полнота, и преку Него да измири се' со Себе, без разлика дали земно или небесно, творејќи Мир со крвта на Неговиот крст.

И вас, кои некогаш бевте отуѓени од Бога, и непријатели поради помислите кон лоши дела, сега ве примири во телото на Неговото тело, преку Неговата смрт, за да ве претстави пред Себе свети, непорочни и без вина, само ако останете во верата тврди и непоколебливи, и бидете неотклонливи од надежта на Евангелието што го чувте ...


(Колосј. 1:17-23)
]

Изменето од spiros - 05.Март.2011 во 09:48
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 03:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Masakr na fundamentalen hristijanin.


Gjavolskoto vo chovekot ne poznava religii, rasi i nacionalnosti.


zarem toa e heroj fraer ili samo eden obicen debil
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.