IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОТКУПНИНА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОТКУПНИНА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:21
Kingdavid da se vratime na temata.
Kje se posluzham so eden hipotetichki primer: Ako nekoj potok od x- prichini nadojde i pochne da se izleva, i ima opasnost da go potopi seloto, i ako nekoj od strana toa go vidi i vo obidot da go zapre izlevanjeto na potokot go zagubi zhivotot, toj nikomu nishto ne platil, tuku go spasi seloto od poplava , t.e. toj napravil nesomneno ogromen podvig davajkji go svojot zhivot za da spasi drugi zhivoti...vo toj kontekst go podrazbiram Bibliskiot nastan so Hristovata zhrtva koja ja objasniv vo postot dve strani nanazad.

A ova shto sega go napisha vo tvojov posleden post, ostavam na tebe samiot da si veruvash, ..btw, ako si chitnal neshto za Epot za Gilgamesh, znaesh li kolku idei i slichnosti so bibliskite koncepti kje najdesh...no toa e vekje sosema druga tema. Pozdrav i Gospod da te chuva !

Изменето од Marko sk - 10.Април.2009 во 02:30
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:26
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Kingdavid da se vratime na temata.
Kje se posluzham so eden hipotetichki primer: Ako nekoj potok od x- prichini nadojde i pochne da se izleva, i ima opasnost da go potopi seloto, i ako nekoj od strana toa go vidi i vo obidot da go zapre izlevanjeto na potokot go zagubi zhivotot, toj nikomu nishto ne plati, tuku go spai seloto od poplava...vo toj kontekst ja podrzbiram Bibliskiot nastan so Hristovata zhrtva...vidi na prethodnata strana.

A ova shto sega go napisha vo tvojov posleden post, ostavam na tebe samiot da si veruvash, ..btw, ako si chitnal neshto za Epot za Gilgamesh, znaesh li kolku idei i slichnosti so bibliskite koncepti kje najdesh...no toa e vekje sosema druga tema. Pozdrav i Gospod da te chuva !


Vo red e Marko, sekoj si ima pravo na veruvanje, ti taka ja podrazbiras Hristovata zrtva , ok, mene ne mi preci toa.

Epot za Gilgames e najstaroto pisano delo, a zboruva za potopot... Dali znaes deka skoro vo site drevni narodi ima legenda za potopot>? Znaes li zosto? Zatoa sto navistina se slucil, zatoa prikaznite se mn. slicni.
No, da ne odime off topic.

Blagodaram za pozdravot i Bog neka te cuva i tebe
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:30
E pa Marko_sk ne znam sto se chudish... se e vo unison. Tatkoto koj so pravo (kako sovrshan i nepogreshliv) gi kazni Adam i Eva, a so niv i celiot niven porod, potoa razmisli sto storil, pa go vozlljubi toj ist porod, se razzhali, pa iako e Bog koj mozhe da gi menuva zakonite po koj go sozdal Svetot, nemozhel samo taka ednostavno da prosti, tuku moral da go prati svojot ednoroden sin megju lugjeto za ovoj da mu donese Nemu nazad otkupnina za grevovite za koi Toj gi kaznil, pa toa im prostil i gi vozljubil... i im dal vechen zhivot dokolku go sledat primerot na Negoviot sin.

Znam deka ova ti zvuchi komplicirano, ama taka pishuva i nemoj da se obiduvash da tolkuvash. Toa e sushtinata na Hristijanstvoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:37
Ubavo te razbiram, tuku se obiduvam so ednostavni primeri da posocham na logichnost. Chudno e, koga kje gi pobarash na elktronskata forma na Biblijata, zborovite LOGIKA, LOGICHNOST, LOGICHNO, nishto ne izleguva, neli e indikativno ovoj zbor i negovite derivati koi bile i te kako vo upotreba vo starogrchkiot jazik, voopshto da ne najdat primena vo Biblskite tekstovi ?


Изменето од Marko sk - 10.Април.2009 во 02:38
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:43
Dobro sto si me razbral bidejki jas ne se razbiram.

LOGIKA, LOGICHNOST, LOGICHNO ? Jas mislev deka zboruvame za vera...   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:52
Pred nekoja godina, chitav dobra studija, popularno napishana za kvantnata teorija, temata beshe za kvarkovi, stringovi...teoretski ( matematichki) se dokzhalko deka kaj nasitnite chestichki na materijava, vo nivnata struktura, postoi zagonetna simetrija, t.e. ako A=B, B=C, lopgichki e deka A=C . NO "A" ne e sekogash ednakvo so "C". Ova se kosi so sekoja logika, ...imashe nekoe objasnuvanje, kako A, B, C, egzistiraat ( samo milioniti del od sekundata na razni energetski nivoa, pa otamu ovaa neednakvost...no vo CERN, iako procesot e zapren, se veruva deka taa Bozhja chestica koja seushte e nepoznata, koja svetlosniot foton (energijata) go materijalizira kje dade odgovor na ovaa logichka nellogichnost....taka da do togash kje veruvame, a potoa, izgleda pak kje veruvame, toa nikoj nemozhe da ni go odzeme ?

Изменето од Marko sk - 10.Април.2009 во 02:55
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:56
Dabome!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 03:02

Убави коментари, а посебно од Марко ( и многи интересна нова дискусија) и мессингер ама јас сеуште не сум задоволен од одговот на моето прашање.

Зашто Хростос морал да му дава откуп на својот Бог Отец?

а на предходното прашање сега поставуавам уште едно ново.

Ако јас некому нешто откупувам и плаќам дали се работи за љубов или интерес (економија)?
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 09:46
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Ако јас некому нешто откупувам и плаќам дали се работи за љубов или интерес (економија)?
 
Може да биде и едното и другото. Да речеме дека синот на твојот комшија е криминално осуден, но има можност за кауција која тој не може да ја плати. Но ти можеш и го правиш тоа. Од љубов? Веројатно. Од интерес? Исто така веројатно.
Но за да нема веројатности, да се вратиме на конкретниот проблем затоа што доста време некои со прикаси и филозофирања му ја вртат одоколу.
 
Опитен, прашање до тебе:
Дали Исус дал откупнина за луѓето и кому ја дал истата?
 
п.с. Те молам за краток, јасен и дециден одговор. Ајде еднаш изненадине и со таков големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 10.Април.2009 во 09:48
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 18:42
Колку си итар Ев Сега сакаш да ме невлечиш мене на одговор па да ми удреш критика, а?

Ок, јас не се плашам и не кокетирам со вистината.

Исус Христос со својата крв го искупил гревот на сиот род човечки, од Адам до последниот што ќе се роди, та секој кој поверува во Него и се крсти во Името на Отецот и Синот и Светиот Дух да има живот вечен.

А откуп да даде некому, НЕ.

п.с посочениот пример ич не ти е соосдветен.




Изменето од Опитен - 10.Април.2009 во 18:42
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 19:55

Примерот си е супер, само тебе не ти одговара затоа што таму откупнината не се фрла во ветер, туку се дава некому (во случајот на судот).

Жртвите во Стариот Завет Му се принесувале на Бог за покривање на гревовите. Пасхалното Јагне Му се принесувало исто така на Бог.
Исус Христос е наречен "Пасхално Јагне", Кој по Својата смрт исто така се принел Себе си во Светината над Светините (види Евреите 9:12) како откуп за нашите гревови.
Па така, како што старозаветното Пасхално јагне Му се принесувало на Бог во Светината над Светините за покривање на гревовите, на исиот тој начин и Исус Христос, Новозаветното Пасхално Јагне, Му се принел на Бог како откупнина за гревовите на луѓето.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 21:09
нешто не цитираш, гледам?
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 22:46
...

Изменето од Marko sk - 11.Април.2009 во 00:03
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 23:49

Според Ориген (ранохристијански теолог од 2 век), човештвото, со падот во грев, потпаднало во царството на темнината т.е. во царството на Ѓаволот, а Христос ја платил откупнината на Ѓаволот за да ги избави од таму.

Секако оваа теорија нема некоја подршка во Светото Писмо. Во целото Свето Писмо ние никаде не наоѓаме објава дека човекот му должи нешто на Сатаната. Но човекот му должи на Бог. Човекот згреши против Бог и затоа му должи исполнување на правдата - а тоа е негова смрт. Но затоа пак тука се појави на сцената Исус Христос Кој доброволно ја плати на Таткото откупнината за човековиот долг.
 
Во молитвата "Татко Наш", има еден дел кој вели: "Прости ни ги долговите наши, како што ние им ги проштевавме на должниците наши". Тука гледаме како Исус го поистоветува гревот со долг. Од тоа имплицитно следи дека со нашите гревови ние сме му должници на Бог и дека Нему треба да му "платиме". Па оттаму следи дека Исус Својата откупнина ја платил на Бог, за да го измири нашиот долг со Бог и да ни обезбеди чиста сметка кај Него.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.