IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали фрлањето по крстот е христијански чи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали фрлањето по крстот е христијански чи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 10:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Тоа што во некои цркви е организирана лицитација за крстот, не го гледам како проблем - едноставно е нешто што се прави во целиот свет (англискиот термин е "fundraising") за да се соберат средства за црквата, за одреден проект, за некоја иницијатива...

Еве, уште една потврда на тоа што го реков:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... А ако сакаме да најдеме објаснување за секоја од нив, секако дека ќе се најде некаква поврзаност со христијанството.

Што симболизира фрлањето на крстот? Појавувањето на бог? Лично за мене тоа нема некоја логика, но ...! Од кога се практикува тој обичај? Еве, нека има 100, 200, ајде еве нека има и 400 па и 500 години. Но, сигурно не е од пред 1900 години. Мораме да признаеме дека тоа е измислица на човекот. (Не завлегувам зошто и како!) Наместо тоа фрлање на крст, според мене, многу подобро би било само со едноставно „бањање“ да се обележи тој ден на исусовото крстење во водите на Јордан. Зарем Исус (или Јован) правел(е) посебни церемонии? Од ова произлегува и едно друго „проблематично“ прашање - за „денешното“ крштевање на малите деца, сиот тој чин, бањање, вртење околу, масло, свеќи .... Зарем Јован така правел на тие што ги крштевал пред Исус? И на самиот Исус.
Но, што рекол Јован? Јас крштевам со вода, а тој што ќе дојде после мене ќе крштева со дух! Дали така се прави денес?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 15:39
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by gospel gospel напиша:

Стана грешник заради мене и тебе...


? ! ? ! ? ! ? ! ? ! ?



Земајќи ги моите и твоите гревови врз себе, врз своите плеќи, стана грешник со моите и со твоите гревови, за да можеме јас и ти со неговата правда, да се оправдаме и да се наречеме праведници. Затоа Бог го казни со смрт на крст. Читај ја 53 глава од Исаија.....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 16:49
Originally posted by gospel gospel напиша:


Земајќи ги моите и твоите гревови врз себе, врз своите плеќи, стана грешник со моите и со твоите гревови, за да можеме јас и ти со неговата правда, да се оправдаме и да се наречеме праведници. Затоа Бог го казни со смрт на крст. Читај ја 53 глава од Исаија.....

Znam deka ova vece preodja von temata poleka, ama ako ova bi bilo taka toa bi znacelo deka Bog ne e praveden.

Zamislete ja taa monstruoznost, nekoj svesno i isplanirano da ve kazni za nesto sto vie ne ste go napravile, tuku drugite...

Da bese vistina toa deka Hristos postradal za moite i tudjite grevovi ovoj svet denes ce bese sovrsen, ce nemase bolesti, vojni oti grevot e odzemen. No slikata na sovremeniot svet, koj nekako sè povece i povece tone, pokazuva deka toa ne e taka.

Hristos dosol da ni pokaze deka ziveenjeto na bozjite zakoni e vozmozno i deka se tie preku nego, Hrista, patot kon Carstvoto nebesno. Toj na krstot ja raspredeli Hristovata iskra na izbavenie koja ni e potpora na naseto patuvanje nazad kon Boga, no nie sme tie koi morame da ja razgorime vo mocen plamen so ziveenje na Isusovata Beseda na Gorata. Togas i svetot ce ozdravi.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 17:50
Originally posted by gospel gospel напиша:


Земајќи ги моите и твоите гревови врз себе, врз своите плеќи, стана како да е грешник со моите и со твоите гревови, за да можеме јас и ти со неговата правда, да се оправдаме и да се наречеме праведници. Затоа Бог го казни со смрт на крст. Читај ја 53 глава од Исаија.....


gospel си зедов за право да допишам нешто во твојот пост, како би се разјаснила забуната.

Се надевам дека немаш ништо против!?


Originally posted by Majkl Majkl напиша:


...
Da bese vistina toa deka Hristos postradal za moite i tudjite grevovi ovoj svet denes ce bese sovrsen, ce nemase bolesti, vojni oti grevot e odzemen. No slikata na sovremeniot svet, koj nekako sè povece i povece tone, pokazuva deka toa ne e taka.

...


Заклучок:

1. Христос пострада (и пострадува) поради нашата духовна слепост и гревови!

2. Те молам незаборави дека денес во светот има и милиони луге кои поради Христа не убиваат, не угнетуваат, не повредуваат, не произведуваат и носат оружје, ... и љубат сё што постои!



Биди сега љубезен и кажими дали горенаведениот стих е во ред или пак не!?

поздрав


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... Што симболизира фрлањето на крстот? Појавувањето на бог? Лично за мене тоа нема некоја логика, но ...! Од кога се практикува тој обичај? Еве, нека има 100, 200, ајде еве нека има и 400 па и 500 години. Но, сигурно не е од пред 1900 години. Мораме да признаеме дека тоа е измислица на човекот. (Не завлегувам зошто и како!) Наместо тоа фрлање на крст, според мене, многу подобро би било само со едноставно „бањање“ да се обележи тој ден на исусовото крстење во водите на Јордан. ...


Еве јас и моите најближни не ги правиме тие церемонии , но и не ги критизираме оние што ги прават истите а баш на тој ден ги покануваме сите што сакаат да му ја вратат правата намена на денот да се (како возрастни и свестни) крстат, според примерот ИСУСОВ!

Златник, дали со твојата искрена вера и крштавање би ја подржал правата суштина на овој светол ден?

поздрав







Изменето од spiros - 20.Јануари.2009 во 19:29
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 18:37
Златник - истото можеме да го поставиме во обратен правец - ако сакаме да најдеме обвинување, секако дека ќе го пронајдеме.
Навистина не ја разбирам потребата да се елиминираат сите обичаи и церемонии кои постојат, а кои не се ниту пагански (нема пагански елемент во релација со крстот и неговото фрлање во водата), ниту пак се анти-христијански по својата природа. Не станува збор за оставштина од некоја стара религија, а станува збор за славење, празнување на Бога! Зошто да не биде направено и на овој начин?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 20:34
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Златник - истото можеме да го поставиме во обратен правец - ако сакаме да најдеме обвинување, секако дека ќе го пронајдеме.
Навистина не ја разбирам потребата да се елиминираат сите обичаи и церемонии кои постојат, а кои не се ниту пагански (нема пагански елемент во релација со крстот и неговото фрлање во водата), ниту пак се анти-христијански по својата природа. Не станува збор за оставштина од некоја стара религија, а станува збор за славење, празнување на Бога! Зошто да не биде направено и на овој начин?!


Како може да кажеш дека се работи за славење на Бог кога лугето му одаваа слава и чест на дрвениот крст, го бацуваат, сите сакаат да се допрат до тој предмет итн.

Земаат вода од реката па се попрскуваат со неа поради срека итн.

Значи го слават крстот, веруваат во мокта на водата.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 20:50
Тоа е твоето толкување и (не)разбирање на тоа што се случува.
Веруваат во Бога, и веруваат дека и преку Крстот и преку Водата, Бог делува.
Бог Е Семоќен. Не се обидувај да го ограничуваш во рамки на сопственото разбирање.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 21:12
Ако крстот е олецетворение на светото тројство,самото негово фрлање во вода значи присуство на светото тројство во водата и нејзино осветување.Затоа е и потребата да се однесе од осветената вода дома,а со допирање и бакнување на крстот сакат да му се поклонат и приближат.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 21:14
Ако прашате некого што мисли - дали водата (или крстот) делува сама по себе, или Бог делува преку водата (или крстот) - апсолутно сум сигурен дека од 100, 99 ќе ви одговорат дека Бог делува... така што - сите останати муабети се бесмислени.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:25
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ако прашате некого што мисли - дали водата (или крстот) делува сама по себе, или Бог делува преку водата (или крстот) - апсолутно сум сигурен дека од 100, 99 ќе ви одговорат дека Бог делува... така што - сите останати муабети се бесмислени.


Никаде не пишува дека Бог делува преку вода или преку некој предмет.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:26
Originally posted by Milaa Milaa напиша:

Ако крстот е олецетворение на светото тројство,самото негово фрлање во вода значи присуство на светото тројство во водата и нејзино осветување.Затоа е и потребата да се однесе од осветената вода дома,а со допирање и бакнување на крстот сакат да му се поклонат и приближат.


Како можи крстот да биде олицетворение на Светото тројство?

Знаеш ли Ти што значи зборот ОЛИЦЕТВОРЕНИЕ?


Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:34

Израелците верувале дека Бог делува и преку златно теле па му направиле на Бог златно теле и почнале да го осветкуваат, да му се клањаат и да играат околу него како што нашите пливачи му се радуваат на крстот.

Но очигледно Бог не беше задоволен од нивната вера дека Тој делува преку златно теле, па откако ги опомена преку Мојсеј, потоа ги погуби. Три илјади непослушни евреи ги загубија тогаш животите.
 
Штета што тогаш не бил овој zidarski како адвокат на евреите да истапи пред Мојсеј и да му рече: "Бог Е Семоќен. Не се обидувај да го ограничуваш во рамки на сопственото разбирање. " голема%20насмевка
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:50
Имаш право,олицетворение не е адекватен збор.Симбол би било правилно.Грешка.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:56

Ме интересира дали некаде во библијата има стих кој би рекол нешто како: Славете Ме на сите можни начини....или нешто слично..........со тоа би можело да се оправда фрлањето на крстот и некои други обичаи.........

Дури сега навлегувам во религиските прашања, ги проучувам, анализирам........па ако има некој таков дел.......кажете ми.......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.