IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - landscape photography
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

landscape photography

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 09:40
@Branko,
Mozebi ne se izjasniv dobro so toa "izmesani boi", i navistina ima apstraktni dela koi mnogu mi se dopagaat....
Umetnikot go cenam po deloto i konkretno ovoj artist  "John Chiara"go cenam po toa sto go pravi...
Toa e mnogu dobar performance, no ne smetam deka treba da se narekuva photographer! среќа


Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:32
...

Изменето од сашо - 10.Октомври.2008 во 20:52
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:52
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Umetnosta mora da e elitisticka. So umetnost ne treba da se zanimavaat SVINJI. A 99% od lugjeto se SVINJI. I zatoa ne treba da se dava na sekogo da se zanimava so umetnost. Zatoa sto koga SVINJITE odlucuvaat sto e dobro, a sto e loso ja imame segasnata sostojba na kulturno ziveenje vo svetov voopsto. Vo svetot na SVINJITE nema mesto za Mozart, tuku za Madonna. Nema mesto za Ajnshtajn tuku za Bil Gejts. Nema mesto za Hichkok tuku za Jackass show.Zatoa vakvi tipovi kje predizvikuvaat vnimanie.


...nemoj taka, ke gi navredis svinjite :D
“Ninety percent of everything is crap” - Teodore Sturgeon http://en.wikipedia.org/wiki/Sturgeon's_law. Pa taka i za umetnosta. btw, ako e nesto popularno/masovno dali so toa avtomatski se isklucuva moznosta toa da bide umetnost? A koj ke odlucuva dali nekoj treba/moze da se zanimava so umetnost, ako veke se slozivme deka diplomata ne e nikakva garancija... sekoj ima pravo da se zanimava, ne so umetnost, tuku so kreativno tvorestvo, a kolku toa ke opstane i ke bide umetnost zavisi od mnogu raboti megjukoi i prodavanje magla.

I na drugi postovi gledam paraleli minato-segasnost i ne mi e jasno zosto se pravi toa? dali e Brojgel/Direr/Rembrandt/Karavadjo poveke umetnost od Picaso/Warhol/Polok ili lokalno eve Licenoski vs. Masin, Martinoski vs. Stankovski... zatoa sto e postaro ili so e poentata... ne sfakam.

Изменето од fichot - 10.Октомври.2008 во 10:52
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:52
Moram da priznaam deka ni mene ne mi se dopadjaat rezultatite od negoviot proces na tvorenje.

Mozam da pocituvam poinakov i inovativen proces.
No ovde nema nisto inovativno, samo pogolemo. Procesov e star kolku i fotografijata, samo sto e upotreben megalomanski pristap.

Kolku e toa individualen pristap kon umetnickoto tvorestvo, a kolku e nesto za Ripley's, ne znam.
Imam vpecatok deka covekot uziva vo toa sto go pravi ... odlicno, neka si tera rabota.

Koga sme kaj procesot na tvorenje, mene mi e biten mojot proces, tebe-tvojot, nemu-negoviot ... zaednicko na site nas e sto, osven za svojot, ne sme posebno zasegnati so procesot na tvorenje, tuku ni e biten krajniot rezultat.

Imeno, koga nekogo ce zaprasam kako postignal nesto, ili zosto nesto na negovata/nejzinata fotografija izgleda taka ... me interesira za da naucam nesto, ili za da izbegnam ista greska. Llubopitnost mozebi, no sigurno ne zatoa sto mi e biten vasiot proces ...
Verojatno e isto i so vas, ne mie biten vasiot proces, zatoa sto nemozam da uzivam vo nego ... go prifacam kako tehnicki podatok i tolku ... mozam da uzivam vo ona sto ce go pokazete kako rezultat!

Kako i da e, fakt e deka so negoviot pristap, mnogu od osnovnite pravila na fotografijata padjaat vo voda, od prosta pricina sto nema kako da gi ispocituva. Znaci poinakviot rezultat e neizbezen.
Samo zatoa sto e poinakvo ne znaci deka e umetnost ... ne mi lezi prifacanjeto aksiomatskoto prifacanje na nestata.

Za kraj, sekoja pocit za skoluvanjeto, no poznavanjeto na teorijata ne garantira i uspesna primena na istata.

Zarem site sto zavrsile nekakva umetnicka akademija se umetnici?
Ce prifatam, ako iznajdete nekakva gradacija ... umetnik, poumetnik, najumetnik ... mozebi?

Mozeme da polemizirame do besvest i nikoj nikogo da ne ubedi.

Food for thought, kako ja razbirate izrekata "Ars gratia Artis"?
Ne slucajno e tolku dvosmislena, bez ogled na uvrezenoto tumacenje намигнување


* Avtorot na postov ne e umetnik, no vo najmala raka, znae sto mu se dopadja, a sto ne.


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 10:59
Originally posted by fichot fichot напиша:


I na drugi postovi gledam paraleli minato-segasnost i ne mi e jasno zosto se pravi toa? dali e Brojgel/Direr/Rembrandt/Karavadjo poveke umetnost od Picaso/Warhol/Polok ili lokalno eve Licenoski vs. Masin, Martinoski vs. Stankovski... zatoa sto e postaro ili so e poentata... ne sfakam.


Zatoa sto nekoi dela se bezvremenski. Nekoi avtori go postavile patot po koi drugite odat.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 11:02
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

...samata definicija na umetnosta...


Ej? ima takvo nesto? Daj link!

* edit: izgleda smajlceto ne se gledase ubavo pa malce go ilustrirav

Изменето од fichot - 10.Октомври.2008 во 14:04
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 11:09
Originally posted by fichot fichot напиша:

Originally posted by branko_k branko_k напиша:

...samata definicija na umetnosta...


Ej? ima takvo nesto? Daj link! :D


osnovna kultura e da ne se vadat fragmenti od recenici od kontekst. btw, bukvalizmot e najkratkiot pat do gluposta намигнување
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 11:45
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Zatoa sto nekoi dela se bezvremenski. Nekoi avtori go postavile patot po koi drugite odat.


Se soglasuvam, ama patot se menuva soglasno procesite/sostojbite vo segasnosta. Umetnosta e odraz na svetot vo koj ziveeme. Ne moze vo denesno vreme Direr da ni bide patokaz za toa sto e, a sto ne umetnost.
A za nesto da stane vonvremensko treba da pomine neli vreme. Da sme zdravi i zivi. :D
IMO Denes e mnogu potesko da se stane vonvremenski radi masovnata produkcija. Znaci ima premnogu kvantitet. Ne e deka nema kvalitet, ami i toj biva za brzo vreme potisnat od drug kvalitet. Toa ti e. Moderni vreminja.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 13:29
  • elem.. epten stojam na stavot koj go iznese Tegla i imase zivotinji vo metaforata ( so dolzno izvinuvanje kon vistinskite svinji, koi mozda si se komotni vo toa shto si se)....
  • ne bi se soglasil deka denes e poteshko. sljamot, turbofolkot i humanoidnite svinji gi ima gore-dolu vo ednakva proporcija vo razvojot na civilizacijata, drugo e sto mainly svinjite tumacat minato pa sekogas e toa servirano kako vreme koga lugeto bile rezil primitivni, seldstveno, so 2 grama mozok mozes da bides ultra-giga-imperator em ilustrator ...poentata mi e, sekoe vreme ima svoi kvaki 22(precki em predizvici)...
  • postov mi se dopagja od pricina sto ne se tolkuvaat rezolucii i trakatanci i paravani pozadi koi mediokritetite se krijat tuku konecno se podotvaraat posushtinski vrati od koi moze da se ima poseriozen benefit
  • vcera vecerta bas zborevme (bobs & moja malenkost) so maestro Rade Lukovic, kojsto istoto go zboruvashe, od tipot - dosta bre so toa pikseli daj zborete za umetnost (parafraziram za da ne tupam)... bas ubav muabet si napraivme...zborevme i za toa deka imase (imav) nekolku inicijativi slicni na onie koi toj gi predlagashe no ... verojatno sepak nema kvorum ovaa komuna ...
    vsushnost, aj da vidime dali ima...?...


Изменето од сашо - 10.Октомври.2008 во 20:51
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:34
Originally posted by Mire Mire напиша:


Zarem site sto zavrsile nekakva umetnicka akademija se umetnici?
Ce prifatam, ako iznajdete nekakva gradacija ... umetnik, poumetnik, najumetnik ... mozebi?

Mozeme da polemizirame do besvest i nikoj nikogo da ne ubedi.



Bi sakal da pojasnam sto sakav da kazam bidejci moze da stvori nedoumica:

Prviot del sodrzi doza na ironija, gradacija na umetnosta ne e nesto sto ocekuvam, ili smetam deka postoi

Vtoriot del...
Umetnosta vo celata svoja sirina ednostavno gi tera ludjeto da ja vospriemaat na najrazlicen nacin.

Tokmu poradi toa ne e za ocekuvanje opsta unifikacija na mislenjata za toa sto e, a sto ne e umetnost.
Istoto vazi i za rabotata na ovoj covek ... sekoj so svoeto mislenje ... odnosno, sekoj ima pravo da se izjasni onaka kako sto gleda na nestata




Изменето од Mire - 10.Октомври.2008 во 16:56
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:44

se soglasuvam so ona sto ovde pogore si go napishal, vo golema merka, dovolno za diskusijava da prodolzi ljudski i dostoinstveno
sorry ako si se osetil licno povikan/prozvan





Изменето од сашо - 10.Октомври.2008 во 20:53
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:49

  • luge - ajde da diskutirame umetnost, od nasite mali cevli, sitnobalkanski i megapixelski,
  • za mene, moram da kazam, site postovi mi bea interesni i so vnimanie gi procitav i dumam za toa sto go citam...


Изменето од сашо - 10.Октомври.2008 во 20:54
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 15:06
Taman pocnavme da si praime muabet za metafizika, vie kje se pukate po forumov. Kje go zamololam Zoran da gi izbrise vasite posledni postovi i ovoj mojov i da si otvorite tema Mire VS Saso нека%20ти%20е%20срам
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 16:16
ars longa vita brevis!


Изменето од сашо - 10.Октомври.2008 во 20:57
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.