IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Името е се што имаме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Името е се што имаме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 56>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 15:19
za inat .... лутина лутина лутина neka puknat dusmanite лутина
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:06







Само РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, и ништо повеќе.задоволство
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:17
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

абе и затоа не ја напишав зашто е неприфатлива за НАТО...или ти би жртвувал изненадување

 NATO kako organizacija ke propadne za nekolku godini dokolku ne se transformira, bidejki NATO paktot bese sozdaden kako protivteza na Varsavskiot Park, i konstruiran za deluvanje vo specificni globalni situacii, koi za zal veke gi nema.
 NATO ne moze da odgovori na denesnite predizvici so koi se soocuva svetot a toa e Terorizmot, a so samoto toa se gubi negovoto znacenje.Primer e samo NEUSPEHOT vo Avganistan i Irak.
 Den denes vo NATO ima podelenost od edna strana UK i USA a od druga Germanija Francija i ostanati, koi odbivaat da pustat svoi vojnici vo borbeni misii vo Juzen Avganistan, i preferiraat da imaat vojnici vo Severniot del, kade sto misiite se od civilen karater(poddrska na naselenie,obezbeduvanje,medicinski timovi i slicno)
 Na posledniot samit na NATO USA im bese mnogu luta na Germany i France, zatoa sto ne se soglasija da pustat poveke vojnici vo Avganistan.

 A nad seto toa, NATO ne e organizacija koja resava sporovi pomegju dve zemji clenki.Dokaz za toa se Grcija i Turcija, i Kiparskoto prasanje koe veke 40 godini ne e reseno, i Turcija ima 40000 vojska na Severniot del na Kipar.
 Imaat Teritorijalni sporovi za ostrovite, i za teritorijalnite vodi vo Egejot.
 Koj ke garantira deka NATO ke ja zastiti Makedonija od Albancite, ako i samata albanija e vo NATO?
 NATO ne moze da ja zastiti Makedonija od vnatresni elementi..i Makedoncite i Albancite vo Makedonija imaat Makedonski pasos i pred zakonot, a i pred NATO se ISTI! Zatoa tie ne mozat da zazemaat strani vo vnatresni konflikti na nivna zemja clenka na NATO.

 Da ne i go resi NATO,problemot so k*rdite na Turcija????

  Se e farsa na USA...koja saka da ja opkoli Rusija od edna strana i da ja limitira vo pogled na distribucija na prirodnite resursi,a i voeno ,a od druga strana go priznava Muslimansko Kosovo, dodeka im ugoduva na Saudiska Arabija za Naftata(koja od Irak ja zemaat badijala, 125 god rezervi na nafta, a Saudiska Arabija ima 25 god rezervi),a voedno i da gi drzi zadovolni, za da ne se bunat za prasanjeto so Izrael i Palestina.
  Globalna Politika batka, a nie od sitni positni...

 NATO denes postoi, utre mozebi nema da postoi, a nie Makedonija treba da ja socuvame i za nasite deca ,vnuci i pravnuci...
 Ili mozebi sakas da bide zapisano vo istrijata deka sme bile PONIZENI od Juznite Albano-Slavo-Turko Grci, ili kako jas gi narekuvam KVAZI Heleni???I svetot da ja arhivira nasata istorija od 1991 godina pa nataka????
  
  


ova e muabet na eden taxist samo ne znam vo koe taxi so go slusnal...ke se raspadnelo i NATo i uste da si napisal deka RM ke ja udri i meteor....nema vrskaголема%20насмевка
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:21
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,....kako nema ,...ima ogromna vrska so,...humorot!,.....газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:23
a na tebe se ti e smesno sto ne odi vo prilog na makedonija ... samo , ti kako ucen covek ili zena , koj k*r li si i ti ne znaes , treba da znaes deka najslatko se smee onoj koj posleden se smee ...
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:23
Originally posted by moira moira напиша:

Еднаш веке кажав, а сега ке се повторам, а се однесува на оние кои што гласале и за оној кој ја поставил темата со оваква анкета, доколку ИМЕТО НИ Е СЕ ШТО ИМАМЕ,, чуму сте гласале и чуму анкета во која воопшто го нема нашето име, Р. МАКЕДОНИЈА? На овој начин ли се брани сопственото име и достоинство, со самопрекрсување!!!


i ti ko od mars da si padnala zasto go nema naseto ime, pa naseto ime...pa otvori si tvoja anketa i prasaj kako saka da e vikame i stavi go imeto RM...idejata ne mi bese dali sakate da si go zadrzime naseto segasno ime, bidejki toa e povekje od jasno...ili ke  drzis sega predavanja kako imeto ni e se sto imame a go nema nasteo ime...golema zabaleska...ti za koe glasase...i se izvinuvam na pecatnite greski ...pozdrav
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:24
a vo medjuvreme , uzivaj na taa banderata
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:28
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a na tebe se ti e smesno sto ne odi vo prilog na makedonija ... samo , ti kako ucen covek ili zena , koj k*r li si i ti ne znaes , treba da znaes deka najslatko se smee onoj koj posleden se smee ...




Така е.
Ама се додека има екстремисти уфрлени на форумот поединци ќе се караат, а провокаторите задоолни оти ја извршиле задачата на наредбодавците. Си ја постигнале целта и нормално ќе си уживат и ќе се смеат. А згора на тоа и награда ќе си добијат.
Нели успешно не скарале.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:30
tocno taka ... nagradata e 7 dena besplaten prestoj na k*rovголема%20насмевкаголема%20насмевка so moznost za prodolzuvanje na aranzmanot голема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:31
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:


Originally posted by moira moira напиша:

Еднаш веке кажав, а сега ке се повторам, а се однесува на оние кои што гласале и за оној кој ја поставил темата со оваква анкета, доколку ИМЕТО НИ Е СЕ ШТО ИМАМЕ,, чуму сте гласале и чуму анкета во која воопшто го нема нашето име, Р. МАКЕДОНИЈА? На овој начин ли се брани сопственото име и достоинство, со самопрекрсување!!!
i ti ko od mars da si padnala zasto go nema naseto ime, pa naseto ime...pa otvori si tvoja anketa i prasaj kako saka da e vikame i stavi go imeto RM...idejata ne mi bese dali sakate da si go zadrzime naseto segasno ime, bidejki toa e povekje od jasno...ili ke  drzis sega predavanja kako imeto ni e se sto imame a go nema nasteo ime...golema zabaleska...ti za koe glasase...i se izvinuvam na pecatnite greski ...pozdrav



....... ime imame........taka da za niedno kume........Savline
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:32
DNEVNIK
"НОВА РУНДА ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО ВО АТИНА Нимиц даде нов предлог за името. Станува збор за последната предлог-рамка на Нимиц, која вчера била доставена во форма на „поелабориран предлог зa решавање на грчко-македонскиот спор“ Посредникот Метју Нимиц вчера во Атина дал нов
предлог за решавање на спорот за името, но тој ќе остане тајна се'
додека владите во Скопје и во Атина не се изјаснат дали тој е прифатлив за двете земји. На вчерашната рунда покрај преговарачите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Адамнтиос Василакис, неформално се вклучи и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.  Американскиот дипломат пред новинарите по средбата истакна дека неговиот предлог не ги задоволува стопроцентно позициите на ниту една од страните. Станува збор за последната предлог -рамка на Нимиц, која вчера била доставена во форма на „поелаборирана рамка за решавање на грчко-македонскиот
спор“.
- Мислам дека гледано во целина, тоа е фер и
достоинствен предлог - рече Нимиц и додаде дека следните две недели ги очекува одговорите на Атина и на Скопје во врска со предлогот, пренесе МИА.
Според посредникот, невозможно е и двете страни да се согласат
целосно за евентуалното решение за името, но во случајот речиси 90
отсто од деталите за предлогот за името се прифатливи за двете страни.
Нимиц вели дека предложил фер и избалансиран предлог, кој треба да им стави крај на долгогодишните преговори. Министерката Дора
Бакојани во почетокот на преговорите за името што се одржаа во грчкото МНР со пријателски тон му порачала на Димитров дека Грција има искрена желба за конструктивни преговори. - Грција како најстара членка на ЕУ и на НАТО во регионот има причина да промовира развој и сака да види горд и стабилен сосед на северната граница - рече таа.Македонскиот државен врв синоќа требаше да го разгледа предлогот на Нимиц. Бакојани вчера одржа консултации со премиерот Костас Караманлис, а потоа изјави дека е време да се најде заедничко решение, кое нема да влијае на односите помеѓу двете земји. - Наша позиција е да најдеме јасно и трајно решение. Грција е подготвена да прифати сложено име, кое ќе ја разликува оваа земја од поголемиот географски регион кој се вика Македонија - изјави Бакојани.Како што дознаваме од дипломатски извори во Атина, таа на Димитров му порачала дека сака да види на северната граница горди луѓе и стабилен сосед со развиена економија. „Грција сака да види добар пријател, силен сојузник и иден партнер. Оставете ја историјата за да дојдеме до решение и да бидеме заедно во НАТО и во ЕУ“, порачала Бакојани.
ДУИ бара да учествува во преговоритеПретседателот на ДУИ Али Ахмети вчера писмено побара од македонскиот државен врв да
создаде единство меѓу сите фактори за преговарачкиот процес за името на земјава.- Името на државата ги претставува сите култури, етникуми, религии и наследства на нашата земја. Од овие причини, учеството на сите заедници во државата за прашањата што се однесуваат на нашата држава претставува легитимно право, кое произлегува од Уставот на Република Македонија - се истакнува во писмото од Ахмети. Според него, неучеството на албанските субјекти во решавањето на спорот за името претставува рушење на нивното изворно право. - На прагот на добивањето покана за зачленување во НАТО, политичките субјекти и етнички групи мора да бидат единствени и единството да го демонстрираат во секој аспект од јавниот живот. Затоа, бараме од вас да создадете единство
меѓу сите фактори за да можеме заеднички да се соочиме со овој тежок и решавачки предизвик за иднината на нашата земја - се вели во писмото од лидерот на ДУИ.




Miroslave zasto ti e slikata na avatarot so Tito....da ne se spremas za lustracija zaedno so Orlov....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Изменето од moira - 20.Февруари.2008 во 16:38
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:34
shto e taka be?!,...da mi e da znam kaj si bil ti 1992,...2001,....ili togash nemashe vakvi "megafoni",...pa ,da vreskash naokolu ,...bez razlika dali ima osnova za toa ili ne,...a?,...beshe li tolku energichen,...koga jna ,...i cheshmite ti gi noseshe od kasarnite?,..barem dali vo sebe si gi pcuel,...i niv,..i tie shto im go dozvolija toa,...ili samo od stolica te biva da ,...agitirash!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:34
a zosto ne SAVLINA ? смеење
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 16:38
Originally posted by brza brza напиша:

shto e taka be?!,...da mi e da znam kaj si bil ti 1992,...2001,....ili togash nemashe vakvi "megafoni",...pa ,da vreskash naokolu ,...bez razlika dali ima osnova za toa ili ne,...a?,...beshe li tolku energichen,...koga jna ,...i cheshmite ti gi noseshe od kasarnite?,..barem dali vo sebe si gi pcuel,...i niv,..i tie shto im go dozvolija toa,...ili samo od stolica te biva da ,...agitirash!
 
ti si go kaza svoeto i mislam deka ti e vreme da zamolcis ..... PROVOKATORU EDEN , SITNA DUSO PRODANA ....prodane duse mogu da mi puse голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 56>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.