IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Поддршка за А1 Телевизија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поддршка за А1 Телевизија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 84>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 22:54
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Но...
прашањето е едноставно...
зошто...???
зошто А1 застанаа толку жестоко зад "нарушените права" на притворените...
дали ќе го направеа истото за било кој друг...
ако меѓу нив не беше нивниот газда...
дали тоа не е злоупотреба на медиумот...
за нечии лични цели...
не е...???

и дали сега сите оние кои застануваат зад А1...
не застануваат зад личните цели на еден газда...???

Сега го слушам Миленко- кажа нешто што пријатно ме изненади- На времето кога излегол од зтвор бил поканет во емисија кај Чомовски (значи на А1) на тема -условите во нашите затвори. Пола поканети фактори не дошле, ниеден друг медиум не ја “продолжил“ темата.
Поентата ми е дека -не било само за “нивните“.
Во дадениот случај- јас неколку пати повторив дека сум Велија да одговара доколку се докаже криминалот- но исто така сум за жените, болните, да им се почитуваат основните законски права. Сега додека го пишувам ова се сетив дека прокоментирав дури и за таткото од Велес (кој го “осудија“ и нарекуваа со сите погрдни имиња-па спласна, а Шпиц единствено ги напиша неговите изјави дека братот на жената сакал да му ја земе куќата). Зошто молчеа сите медиуми-зошто не ги пишуваат -информираат за сите аспекти? Дали само затоа што тоа не е атрактивно, а не се мисли на човечката судбина?
Барем за себе можам да кажам дека имам свој став, она што е добро (според мене лично)  го пишувам, било да е тоа критика или пофалба за владата или опозицијата. Така е и сега со А1.голема%20насмевка
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 23:05
Значи вака...
ќе дообјаснам...
дали А1 ќе превземеа исти чекори на медиумска кампања...
со излегување од студио и прикажување на програма во живо...
на овој студ  пред влада...
за некој друг притвореник или притвореници...
ако не беше засегнат нивниот газда...
а..???

и друго...
а бе што сите запнале за правата на притворениците...
па добро бе луѓе...
зарем другите што се во притвор, а патем немаат врска со овој случај...
немаат фамилии, деца кои исто така имаат стрес затоа што родителот им е во притвор...
зарем другите не се можеби болни, под стрес, депресивни...
и А! новинарите ќе излезеа на студов заради некој од нив...?
како не...



Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 23:09
Za A1 kako tv kuka sekako deka ke dadam poddrska , ama za Pero nakov .....zal mi e , i mene da mi tropne na vrata UJP mislam deka nema nikj ni so malo prste da mrdne ...
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 23:14
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:



и друго...
а бе што сите запнале за правата на притворениците...
па добро бе луѓе...
зарем другите што се во притвор, а патем немаат врска со овој случај...
немаат фамилии, деца кои исто така имаат стрес затоа што родителот им е во притвор...
зарем другите не се можеби болни, под стрес, депресивни...
и А! новинарите ќе излезеа на студов заради некој од нив...?
како не...




Затоа и ја имаат мојата подршка, затоа што се надевам дека,
дај боже од ова нивна дисидентност да излезе добро за сите. Се согласуваме сите дека нешто не чини со нашиот правосуден систем, со одредување притвор кој трае подолго од самата казна. Потоа грешките ги плаќаме сите-бидејки многумина во Стразбург ја добиле правдата.
Го знаеш мојот став дека сум за лична одговорност- секој нека плати со свој имот за грешката што ја направил. Се додека плаќа државата ние ќе имаме утки ( еве да нагласам како мостот Влајко кому никому не му требаголема%20насмевка).
Искрено се надевам дека А1 ќе ја изборат битката за сите притвореници кои страдаат од маката “долг притвор“. Ако не ќе се разочарам и во нивтага
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 00:54

 Ким Мемети

"Знаете ли, тоа е нормална појава во автократските влади. За владите кои сакаат да го скршат огледалото во кое што се гледа нивното вистинско лице.   Во Македонија такво огледало беше само телевизија А1. Судирајќи се со таа реалност - секој ден и народот да го гледа вистинското лице на таа влада, таа се реши на единсвениот чекор кој што и преостана: да го крши огледалото."

http://www.dnes.bg/index/2011/02/04/nadolu-v-kladeneca-do-aleksandyr-makedonski.110459


Од сите НВО полтрони, Мемети уште од времето беше најдобро умрежен. Строго дефиниран бизнис врз етничка основа да јаде бурек по потреба и за хонорар: кога требало да труе за агресијата врз Македонија во 2001 год., кога да сее страв или да се оспорува македонското, кога да се продава името. И то.

Па уште додал -- најверојатно по сугестија на Бугарите -- дека имало споменици на Гоце Делчев и во други држави (демек во Бугарија). Да не знае човек дали да плаче дали да се смее од брукава.   

Јасно, не можело да пројде без да пројаде за Александар Македонски.

И сега овој купен-сосе-куфери рамковен испрдок со години слови за "Албански интелектуалец" кој демек шири некаква вистина, отишол да ја шири во Бугарија...

Изменето од Анастеа - 05.Февруари.2011 во 16:14
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 01:03
" Ким Мемети :

"Знаете ли, тоа е нормална појава во автократските влади. За владите кои сакаат да го скршат огледалото во кое што се гледа нивното вистинско лице.   Во Македонија такво огледало беше само телевизија А1. Судирајќи се со таа реалност - секој ден и народот да го гледа вистинското лице на таа влада, таа се реши на единсвениот чекор кој што и преостана: да го крши огледалото."


                                                                                        


...ne me boli za drugo,..... ama za ova e sosema vo pravo!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 04:04
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Za A1 kako tv kuka sekako deka ke dadam poddrska , ama za Pero nakov .....zal mi e , i mene da mi tropne na vrata UJP mislam deka nema nikj ni so malo prste da mrdne ...


Na taa monstruozna tvorba, podrska ne sum daval nikogas , a najmalku pak sega.
Redno vreme e taa tvorba da se rasturi.

I svatete samo ednas A0 e na vrvot na piramidata na Pero Nakov BB.

I ne mi e jasno kako be treba da imame zal za bolni, zeni, trudni i drugi koi so nivni dejanija i zlodela tolkav kriminal napravile.

I zosto pak za zenite zal, neli sme isti site pred zakon.


Изменето од Анастеа - 05.Февруари.2011 во 16:15
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 04:18
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Na taa monstruozna tvorba, podrska ne sum daval nikogas , a najmalku pak sega.Redno vreme e taa tvorba da se rasturi.I svatete samo ednas A0 e na vrvot na piramidata na Pero Nakov BB.I ne mi e jasno kako be treba da imame zal za bolni, zeni, trudni i drugi koi so nivni dejanija i zlodela tolkav kriminal napravile.I zosto pak za zenite zal, neli sme isti site pred zakon.


1. Жената има 40 години. Ретко која жена може да носи или роди "нормално" бебе на таа возраст.

2. Се работи за нејзина трета бременост. Докторите утврдија дека жената забременила еден ден пред да влезе во притвор.

3. Во периодот помеѓу претресот и приведувањето кој беше во времетраење од еден месец, осомничената се советувала со адвокат (и со својот сопруг) за тоа како да избегне затвор. Советувана е дека ако е бремена, судот ќе ја остави на слобода.

4. Како резултат на дадениот совет, одлучила да се обиде да забремени.

5. Никој не знаел дека осомничената е бремена до 20 јануари 2011 година, односно пред две недели кога почнаа на тоа да се повикуваат новинарите на А1. Јасно, тие тоа го прават не со цел да ја заштитат неа туку да го дефокусираат вниманието на јавноста и да го скријат криминалот на Велија Рамковски зад неа.

Само за информација, постои притисок да ги убедат сите уапсени да се бранат со молчење. Некои се сложиле, дел преку измама, а дел за пари. Жалното е што тие што ќе се бранат со молчење ќе бидат набедени од Велија дека се виновни за тој да се извлече.



Изменето од Анастеа - 05.Февруари.2011 во 16:15
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 07:07
Кога сме веќе кај А1 и нивната професионалност иако мислам дека не треба да се трошат зборови и тастатура сепак мора да прострам два примера од двете вести кои ги прочитав:

Првата не е политичка за чудо и се однесува за парите:

„Денар - странска валута

Идеја стара повеќе од сто илјади години, но сеуште го врти светот. Пари - никогаш доста. Некогаш монети, а денес се повеќе се бараат книжните.„

Навистина фантастично откритие на новинарката дека пред 100.000 со зборови сто илјади години имало пари.


И втората е политичка и е многу добар пример за изворите на информирање и нивнта веродостојност а ваква безмалку е секоја вест на А1, а се однесува на ситуацијата околу името:

„Што вели американската влада за ситуацијата?

Од претставник на Стејт департментот во Вашингтон дознаваме.....„


Повторно сум фасциниран од уводот и изворот до кој дошле во А1 а кој ја анализира ситуацијата во нашата држава.

ПРЕТСТАВНИК НА СТЕЈТ ДЕПАРМЕНТОТ, само се прашувам немат ли тие луѓе име презиме, нели може барем еднаш како луѓе да направат некој видео или тонски запис од тие интервјуа.
Инаку вака претставникот може е чистач или портир во Стејт департментот или пак е измислена личност, кој знае.

Во секој случај со вакви рекла казала муабети се формира јавното мислење во Македонија што е навистина застрашувачки.



Изменето од kultuzin - 05.Февруари.2011 во 07:08
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 09:30
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:


1. Жената има 40 години. Ретко која жена може да носи или роди "нормално" бебе на таа возраст.

2. Се работи за нејзина трета бременост. Докторите утврдија дека жената забременила еден ден пред да влезе во притвор.

3. Во периодот помеѓу претресот и приведувањето кој беше во времетраење од еден месец, осомничената се советувала со адвокат (и со својот сопруг) за тоа како да избегне затвор. Советувана е дека ако е бремена, судот ќе ја остави на слобода.

4. Како резултат на дадениот совет, одлучила да се обиде да забремени.

5. Никој не знаел дека осомничената е бремена до 20 јануари 2011 година, односно пред две недели кога почнаа на тоа да се повикуваат новинарите на А1. Јасно, тие тоа го прават не со цел да ја заштитат неа туку да го дефокусираат вниманието на јавноста и да го скријат криминалот на Велија Рамковски зад неа.

Само за информација, постои притисок да ги убедат сите уапсени да се бранат со молчење. Некои се сложиле, дел преку измама, а дел за пари. Жалното е што тие што ќе се бранат со молчење ќе бидат набедени од Велија дека се виновни за тој да се извлече.


Тоа дека некој од судските власти треба да понесе одговорност е без пардон, без разлика колку години имала жената, сигурно дека можело да се преземат мерки за зачувување на плодот. Проблем е што новинарите на А- на секој начин пробуваат да го заштитат својот газда а не бирајќи начини дали некого ќе го повредат. Вчера на новинарско прашање „дали и нејзиниот син е достапен на судките власти“ сопругата на Рамковски одговара со прашање кон новинарот: ПА ДАЛИ И ВИЕ БИ БИЛЕ ДОСТАПНИ. Невестава изгледа е научена само криминогено да си ги решаваат семејните проблеми.



Изменето од Анастеа - 05.Февруари.2011 во 16:16
Кон врв
VaZoLjIN Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
господ

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaZoLjIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 09:38
Контрадикторност???Погледнете сами:

     
Дома > Македонија       
Осомничен убиец доби само домашен притвор
Катерина Гетева         
03.06.2010 19:09



Крвавиот фудбалски натпревар во средно Коњаре од минатата недела, синоќа имаше симптоматичен тек на судската истрага. Насер Халити осомничениот за убиството на Хамдија Бралиќ е дома.

Така одлучи синоќа истражниот судија, мерката притвор наместо во Шутка тој да ја издржува во домашна атмосфера. Ова е еден од ретките примери во историјата на македонското судство, осмничен за убиство и нелегално држење оружје за време на истрагата да не биде зад решетки.

Од скопскиот кривичен суд одговорноста за ваквата одлука ја префрлаат на јавното обвинителство. Наводно обвинителот предложил домашен притвор за Насер Халити, а истражниот судија немал друга опција освен да го прифати алтернативниот предлог.

Халити вчера беше пуштен од болница каде се опоравуваше од огнестерлните повреди кои ги заработи во престрелката со веќе убиениот сосед. Судиите кои ги консултираше А1, велат дека во вакви случаи и задолжително се определува притвор за да постои гаранција дека осомничениот нема да избега.

Доколку здравјето на Халити било влошено, истражниот судија требало да одреди мерка притвор во арестантското одделение. Дали сега во советот на обвинители и во судскиот совет се отвора нова истрага за работењето на обвинителот како и за истражниот судија?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123859

Интересно е што во првиот случај истите тие А1 бараат притвор за човек со прострелни рани,а во случајот со жената (иако трудна само еден месец) кажуваат требало да се пушти во домашен притвор.Во двата случаи станува збор за здравствената сојстојба на осомничените.Што е разликата ?Па Халити не е А1 :D

Изменето од VaZoLjIN - 05.Февруари.2011 во 09:39
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 09:54
Originally posted by VaZoLjIN VaZoLjIN напиша:



Доколку здравјето на Халити било влошено, истражниот судија требало да одреди мерка притвор во арестантското одделение. Дали сега во советот на обвинители и во судскиот совет се отвора нова истрага за работењето на обвинителот како и за истражниот судија?  :D

Navistina kontradiktorno- zosto i za zenata ne bilo odredeno pritvor vo arestanskoto oddelenie?збунетост
Ke bila vo pritvor- a pod nadzor na lekari. Ke odgovara li nekoj?
Кон врв
VaZoLjIN Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
господ

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaZoLjIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 10:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by VaZoLjIN VaZoLjIN напиша:


Доколку здравјето на Халити било влошено, истражниот судија требало да одреди мерка притвор во арестантското одделение. Дали сега во советот на обвинители и во судскиот совет се отвора нова истрага за работењето на обвинителот како и за истражниот судија?  :D
Navistina kontradiktorno- zosto i za zenata ne bilo odredeno pritvor vo arestanskoto oddelenie?збунетостKe bila vo pritvor- a pod nadzor na lekari. Ke odgovara li nekoj?


Не ги слушнав А1 дека тоа го бараат?

А зошто не и бил одреден притвор во арестантско одд.?
Тоа е одлука на судиите,не на форумџии.Впрочем одлучено е според законот.Ако не го знаеш повели:

дата: 20.04.2009 (во време кога се потепаа од шминкање на законите)

Одлучувањето останува на судиите во постапката.
„Не можам да откријам што е причината за ваквата одлука на Уставниот суд, не сакам да верувам дека е за еднократна употреба“, вели Бузаровска Лажетиќ.

Основите за продолжување на притворот, можност од бегство, повторување на делото и влијание на сведоци како механизам, остануваат во функција.

Останува на првостепените судии да ценат дали криминалец осуден за тешко кривично дело, ќе го пуштат на слобода се додека пресудата за него не стане правосилна.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=107427

Законот таков каков што е е по тертип на Уставен суд.Сите добро знаеме по чија директива работеше уставен суд.Е сега кога на некого не му одговара таквиот закон - лош грујо.


Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 11:02
Zeksi71
1. Жената има 40 години. Ретко која жена може да носи или роди "нормално" бебе на таа возраст.

2. Се работи за нејзина трета бременост. Докторите утврдија дека жената забременила еден ден пред да влезе во притвор.

3. Во периодот помеѓу претресот и приведувањето кој беше во времетраење од еден месец, осомничената се советувала со адвокат (и со својот сопруг) за тоа како да избегне затвор. Советувана е дека ако е бремена, судот ќе ја остави на слобода.

4. Како резултат на дадениот совет, одлучила да се обиде да забремени.


па на 40 години баш и не се забременува така лесно...по нарачка(факт е дека од 30 нагоре веќе репродуктивниот систем е малку поспор)
како и да тука некој треба да понесе одговорност...како и во сите закукуљени судски процеси кои се водат одамна

Zeksi71
I zosto pak za zenite zal, neli sme isti site pred zakon.

ех да можевте уште и да раѓате

Изменето од Andjelina - 05.Февруари.2011 во 11:05
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 84>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.