IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 53>
Автор
Порака
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 12:59
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Затоа што можеби не сакам да имам секс со маж.

А си слушнала за вештачко оплодувањезбунетост
Тоа не ти е оправдување што не сакаш да имаш секс со мажда

па како јас да имам дете ако сум во врска со личност од истиот пол? или тогаш да бидам сингл мајчица? ме збунуваш малку среќа


А што е лошо да бидеш самохрана мајка, ако ти сакаш дете?
Ти се имаш изјаснето дека воопшто и не сакаш..ако не се лажам.

Зарем има нешто лошо во тоа да си самохрана мајка, ако сакаш навистина да бидеш мајка екши?
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 13:02
јас не сакам, но тоа не го исклучува фактот дека можеби за 2 - 3 години можеби ќе го сменам мислењето.. или немам право на тоа? плазење

Инаку... со тоа што ќе имам дете треба да живеам самотнички живот само затоа што не сум хетеросексуалка? изненадување
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 13:06
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

јас не сакам, но тоа не го исклучува фактот дека можеби за 2 - 3 години можеби ќе го сменам мислењето.. или немам право на тоа? плазење

Инаку... со тоа што ќе имам дете треба да живеам самотнички живот само затоа што не сум хетеросексуалка? изненадување


Е да де, може ќе смениш мислењеплазење

Види..многу жени се обидуваат да бидат мајки..очајно го сакаат тоа и се обидуваат со секакви методи..
Многу мажи сакаат да бидат татковци...но имаат проблеми и не можат...

Јас не можам да разберам како при здраво тело, при можност за зачнување .. некои луѓе се решаваат да не родат (направат) дете... А бараат од државата да им дозволи да посвојат...
Зошто да им дозволи?

Значи .. многу сум против кога се отфрла природното...а се бара вештачкото..
Се бара нешто што не може да се има...а всушност тоа ти е пред нос...


BTW... слободно живеј си во вонбрачна заедница со партнерката..кој може тоа право да ти го скрати?


Изменето од BellaGrandma - 20.Октомври.2012 во 13:07
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 13:13
Темава треба да ви иде во подфорум право или семејствотајм аут

Се утепав од барање, мислев таму е...што има врска сексот со посвојување ?
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 18:59
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Затоа што бидувањето хетеросексуалец е привилегирана ствар намигнување

Грешка си, и тоа голема, хетеро не значи да си привилигиран, тоа значи нормален, природен. Се останато е обратно од нормален, природен.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 19:43
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Затоа што бидувањето хетеросексуалец е привилегирана ствар намигнување

Грешка си, и тоа голема, хетеро не значи да си привилигиран, тоа значи нормален, природен. Се останато е обратно од нормален, природен.

Оф леле...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2012 во 03:27
прашање до BellaGrandma
каде пишува дека кога си во брак имаш загарантирано право да посвоиш дете?
бракот само ги олеснува околностите, ама брачната заедница, скоро и да нема никаква врска со посвојувањето
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2012 во 04:14
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

прашање до BellaGrandma
каде пишува дека кога си во брак имаш загарантирано право да посвоиш дете?
бракот само ги олеснува околностите, ама брачната заедница, скоро и да нема никаква врска со посвојувањето


Чекај малку, каде јас реков дека е загарантирано право? Јас реков дека имаат право да отпочнат постапка за посвојување ДОКОЛКУ САКААТ (имаат право...)
И исто така реков дека посвојувањето е регулирано со закон, па затоа за посвојување треба да се коментира во овој подфорум а не во темата фрлена во подфорум секс!

Брачните другари доколку сакаат можат да поднесат барање за посвојување. Не сум ја прегледала последната верзија од законот, порано можеше да поднесе и лице кое што не е во брак. Иако таквите малку беа дискриминирани... АЈ погоди зошто?? Затоа што како прифатливи посвоители секогаш се сметаат брачните другари со редовни плати, стан и ред други работи.. Знаеш..треба да пополниш едни формулари каде подоцна ќе ти доделуваат поени...и според поените ќе те стават на список на чекање.. Кога ќе ги видиш прашањата сигурно ќе се запрашаш дали овие сакаат да продадат дете на богати луѓе или сакаат да го дадат некаде каде што ќе има родителска грижа

Што значи дека ако бракот помеѓу две лица од ист пол стане легитимен, тогаш и тие слободно ќе можат да си поднесат документи за посвојување...



И да, со ова мислење сум офтопик и го знам тоа уште пред да ме предупредите пакнамигнување Само клик и префрлете ја темата од секс во право за да не бидеме офтопик...



Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Знам дека сум досаден...ама навистина е глупаво да се дискутира за нешто што не постои ниту пак има ваков Закон во најава...и пак ќе кажам дека темиве со педерлакот и лезбејството намерно се наметнуваат од владејачката гарнитура и нивните следбеници и тоа во сите сегменти и во медиумскиот и во интернет просторот....

Ти па како си почнал да плукаш на владејачкава гарнитура што ако утре падне 3 метри снег, пак ВМРО ќе ти е криво. Заговор со времето направиле, да падне толку снег па да не можеш да излезеш од доманамигнување

Како и да е на крај и твоите СДСМ-овци си легнаа на брашното...па кажаа дека и тие не поддржуваат такво нештода
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2012 во 04:28
па мене тоа и ми е поентата, дете може да посвои и оној што сака да биде самохран родител, не мора да си во брак... кај посвојувањето се битни социјалниот статус и психичката состојба, а некаде и од други работи, како биолошките родители на детето, генетиката, крвната поврзаност и т.н.
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 00:33

Хомосексуалците не бараат рамноправно брачно третирање на своите врски за да посвојуваат деца бидејќи тие можат да си имаат свои деца.

Никој не може да им забрани да имаат деца по природен пат, со вештачко осеменување или преку сурогат мајка или татко.

А штом е тоа така, тогаш дискутирањето околу правото на присвојување деца е чиста академија без некоја посебна вредност... освен како политика за ќарување гласови од мнозинството.



Изменето од Messenger - 22.Октомври.2012 во 00:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 04:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Хомосексуалците не бараат рамноправно брачно третирање на своите врски за да посвојуваат деца бидејќи тие можат да си имаат свои деца.

Никој не може да им забрани да имаат деца по природен пат, со вештачко осеменување или преку сурогат мајка или татко.

А штом е тоа така, тогаш дискутирањето околу правото на присвојување деца е чиста академија без некоја посебна вредност... освен како политика за ќарување гласови од мнозинството.

 
Јас сум номинално против правото на хомосите да посвојувааат... Треба да замижат и да ги створат со спротивниот пол. А може и да им се допадне, да се предомислат и да станат пишман-педери. намигнување Но свесен сум дека забраната уште повеќе ќе ја интензивира трговијата со деца, која веќе има заштрашувачки димензии, посебно во Африка и Азија. Затоа, треба да се прави она што е најдобро за децата.
 
 


Изменето од Polar Bear - 22.Октомври.2012 во 04:23
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Aureus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aureus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 12:45
Добро, барам мислење, која фигура од двата татковци детето ќе ја доживее како мајчинска фигура?
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 12:47
А кога детето е без мајка кого доживува како мајчинска фигура? збунетост

Знам дека ми е језив аргументот, но и језивата реалност постои.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 17:00
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А кога детето е без мајка кого доживува како мајчинска фигура? збунетост

Знам дека ми е језив аргументот, но и језивата реалност постои.
несоодветна споредба, едно е да немаш родители, а друго е да имаш два од ист пол...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.