IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 81>
Автор
Порака
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 07:59
Еве пример за премолчување на вистината:



“Ги објави делата "Зборник на народни умотворенија, наука и книжнина"….”
Зборник со таков наслов от Шапкарев никогаш не бил напишан ниту објавен. Оригиналниот наслов е: „Сборник от б'лгарски народни умотворениjа’’.


Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 08:07
од Македониjа заминал за Пловдив, источна Румелиа а после во Бугариjaизненадување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 12:48
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Еве пример за премолчување на вистината:“Ги објави делата "Зборник на народни умотворенија, наука и книжнина"….”Зборник
со таков наслов от Шапкарев никогаш не бил напишан ниту објавен.
Оригиналниот наслов е: „Сборник от б'лгарски народни умотворениjа’’.



Може не е поэнат на Бугарската јавност но во Македонија видиш е поэнат и има примероци
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 14:47
Веројатно мислеле на словенскабугаризација. Тоа што се правело и со Турците, Помаците, Ромите.....

Ако е така тогаш убаво се вклопува.


Замене е битно што таква една стратегија за бугаризација на населението постоела.

Изменето од Македон - 06.Април.2010 во 13:48
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 14:49
Toa ajde se vpklopuva, ama Petar Bogdan, Petar Parcevic i voopsto Bugarite katolici kako se vklopuvaat?
Za niv nisto ne kaza?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 15:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Toa ajde se vpklopuva, ama Petar Bogdan, Petar Parcevic i voopsto Bugarite katolici kako se vklopuvaat?
Za niv nisto ne kaza?


Што треба да кажам? Кога се вршела бугаризација на другите сигурно се вршела и на нив. Со самиот факт дека се водат како Бугари врз нив е извршена бугаризација.

Незнам, но претпоставувам дека бугарските власти биле потолерантни кон католиците. Веројатно затоа што се христијани.

Толеранцијата према другите етнички групи и верски заедници била мислена именка. За некои етнички групи тоа уште е.   
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 15:35
Originally posted by Pat Pat напиша:




Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

И термините , доказите , аргментите кои ги користат “ царевоселците “ , исто така се веќе детектирани и е дефинирана појава , мотив , извор на информации , реторика и сл.

И тоа се провлекува од многу поодамна и се е поради таа погрешна проценка на српската воена администрација од 1885 година , од времето на “ Шуми Марица “




Едноставно го наметнувам прашањето дали тие 500-600 македонски доброволци во српско-бугарската војна биле бугаромани, бугарофрони итн?

Отидов јас
Точно така, тоа го напишав. Или е можеби забрането да се размислува зошто на пример Марко Цепенков насекаде во своите дела гледа само Бугари, зошто Ѓорче Петров во својата Беседа за Гоце Делчев пишува дека Делчев загинал среде бугарско село, зошто Џинот го озаглавил своите две книги:„О основанију Бл’гарског Патријаршества“ и „Слово Кирила славенца солунскаго философа бугарскаго“ објавени во Белград, 1855 и 1856Во сите спомени дејците на ВМОРО за себе пишуваат дека се Бугари, зошто и Бранислав Нушиќ за нив пишува дека се Бугари. Да не ги спомнуваме и Шапкарев, Миладинови, Прличев, сите оние кои сме ги учеле на училиште.Тоа се луѓе кои се дел од македонската историја (освен Нушиќ, тој е страно тело) и нормално е за мене да се интересирам за таа проблематиканамигнување


Значи јас пишувам за “ србофојата “ како појава кај Бугарите , Бугароманите и сл , година на отпочнување и кои се причините за истата , односно , причината зашто е “ србоман “ , “ Србин “ негативна личност , предмет за презир кај “некои“ .

Е сега , бидејки Лазар Колишевски , Михајло Апостолски , Димитар Влахов не се вкопуваат во тезата за “ Обединување на бугарското племе “ туку се главни херои во приказната со среќен крај “ Македонска Држава “ истите од “ царевоселците “ добиваат квалификација “ србомани “ , “ слуги на Белград “ , “ Спроведувачи на големосрбската доктрина - Македонец , македонски јазик , писмо ( кој е “караџица “ ) и.т.н.

Тоа е темата , за тоа јас пишувам

Изменето од eptendosadno1 - 31.Март.2010 во 15:35
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 15:44
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Toa ajde se vpklopuva, ama Petar Bogdan, Petar Parcevic i voopsto Bugarite katolici kako se vklopuvaat?
Za niv nisto ne kaza?


Што треба да кажам? Кога се вршела бугаризација на другите сигурно се вршела и на нив. Со самиот факт дека се водат како Бугари врз нив е извршена бугаризација.

Незнам, но претпоставувам дека бугарските власти биле потолерантни кон католиците. Веројатно затоа што се христијани.

Толеранцијата према другите етнички групи и верски заедници била мислена именка. За некои етнички групи тоа уште е.   


Тие живееле во 17 век, немало бугарски власти, Русија уште немала намера да ги завладее проливите,зошто прво требало да си обезбеди достап до Црното море, па тогаш да шири влијание кон Балканите.
Кој ги бугаризирал тие луѓе?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 16:11
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:




Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

И термините , доказите , аргментите кои ги користат “ царевоселците “ , исто така се веќе детектирани и е дефинирана појава , мотив , извор на информации , реторика и сл.

И тоа се провлекува од многу поодамна и се е поради таа погрешна проценка на српската воена администрација од 1885 година , од времето на “ Шуми Марица “




Едноставно го наметнувам прашањето дали тие 500-600 македонски доброволци во српско-бугарската војна биле бугаромани, бугарофрони итн?

Отидов јас
Точно така, тоа го напишав. Или е можеби забрането да се размислува зошто на пример Марко Цепенков насекаде во своите дела гледа само Бугари, зошто Ѓорче Петров во својата Беседа за Гоце Делчев пишува дека Делчев загинал среде бугарско село, зошто Џинот го озаглавил своите две книги:„О основанију Бл’гарског Патријаршества“ и „Слово Кирила славенца солунскаго философа бугарскаго“ објавени во Белград, 1855 и 1856Во сите спомени дејците на ВМОРО за себе пишуваат дека се Бугари, зошто и Бранислав Нушиќ за нив пишува дека се Бугари. Да не ги спомнуваме и Шапкарев, Миладинови, Прличев, сите оние кои сме ги учеле на училиште.Тоа се луѓе кои се дел од македонската историја (освен Нушиќ, тој е страно тело) и нормално е за мене да се интересирам за таа проблематиканамигнување


Значи јас пишувам за “ србофојата “ како појава кај Бугарите , Бугароманите и сл , година на отпочнување и кои се причините за истата , односно , причината зашто е “ србоман “ , “ Србин “ негативна личност , предмет за презир кај “некои“ .

Е сега , бидејки Лазар Колишевски , Михајло Апостолски , Димитар Влахов не се вкопуваат во тезата за “ Обединување на бугарското племе “ туку се главни херои во приказната со среќен крај “ Македонска Држава “ истите од “ царевоселците “ добиваат квалификација “ србомани “ , “ слуги на Белград “ , “ Спроведувачи на големосрбската доктрина - Македонец , македонски јазик , писмо ( кој е “караџица “ ) и.т.н.

Тоа е темата , за тоа јас пишувам




Ова е посилно од дрога, го прави лабилните луѓе зависници.

Бугарската политика спрема Република Мкаедонија


Научниот бугарски клер во одбрана на бугараштината со доставување предлог стратегија за односите со Македонија.


Пазете го ова:

“... би било соодветно да се разгледа предлогот дека денешните етнички Македонци (не Бугари) и етничките Бугари од Република Македонија претставуваат еден единствен ентитет и не постои разлика меѓу нив“.

Докумнетот е чиста глупост, а царевоселецот непречено си работел, а и сеуште работи.

Така се бранат бугарските национални интереси.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 17:28
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Значи јас пишувам за “ србофојата “ како појава кај Бугарите , Бугароманите и сл , година на отпочнување и кои се причините за истата , односно , причината зашто е “ србоман “ , “ Србин “ негативна личност , предмет за презир кај “некои“ .

Е сега , бидејки Лазар Колишевски , Михајло Апостолски , Димитар Влахов не се вкопуваат во тезата за “ Обединување на бугарското племе “ туку се главни херои во приказната со среќен крај “ Македонска Држава “ истите од “ царевоселците “ добиваат квалификација “ србомани “ , “ слуги на Белград “ , “ Спроведувачи на големосрбската доктрина - Македонец , македонски јазик , писмо ( кој е “караџица “ ) и.т.н.

Тоа е темата , за тоа јас пишувам


Ќе бидам краток- не сум србофоб, но не дозволувам Срби и србомани, кои и да се тие да ме прават будала при здрав ун.

И не ми го пипај Димитар Влаховнамигнување

П.С. Дали ти ми одговори за Србиново на темата за јазикот? Не, нели?голема%20насмевка
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 18:24
Originally posted by Platenik Platenik напиша:






“... би било соодветно да се разгледа предлогот дека денешните етнички Македонци (не Бугари) и етничките Бугари од Република Македонија претставуваат еден единствен ентитет и не постои разлика меѓу нив“.

Докумнетот е чиста глупост, а царевоселецот непречено си работел, а и сеуште работи.

Така се бранат бугарските национални интереси.



Дали си го читал Мисирков, поточно „За македонцките работи“. Ако си го читал, би требало веднаш да се сетиш за тоа како Мисирков се прашува како е можно во едно село од двајца соседи со иста вера, ист јазик, исти обичаи, ист менталитет едниот да биде Србин, а другиот Бугарин. Епа Платенику, тоа е еден од темелите на македонската нација, која ги има своите почетоци во периодот на национал-романтизмот, како и сите обележја на истиот.

Е сега, зошто ти го зборувам ова? Јас сум Македонец, а повеќето во Пиринска Македонија како и потомците на бегалците од Вардарска и
Егејска се Бугари, а сепак јас ги сметам нив за свои. За тебе тоа е веројатно глупост, но за мене не е. Бидејќи колку и да не му се верува на некого, националната свест не е од Бога дадена, таа е само марка, етикета на еден збир вредности. Меѓутоа, поважни се вредностите од етикетата.

Неколку конкретни примери:

-Французите кои се романизирани Гали носат име на германското племе Франки.
-Русите не се викинзи
-Модерните Бугари не се Турки
-Модерните Македонци се Словени
-Модерните Грци се збирштина од Турци христијани, Албанци, Словени, Власи,  Цигани, Грци....


Изменето од Pat - 31.Март.2010 во 18:27
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 19:36
Originally posted by Pat Pat напиша:


Епа Платенику, тоа е еден од темелите на македонската нација, која ги има своите почетоци во периодот на национал-романтизмот, како и сите обележја на истиот.Е сега, зошто ти го зборувам ова? Јас сум Македонец, а повеќето во Пиринска Македонија како и потомците на бегалците од Вардарска и Егејска се Бугари, а сепак јас ги сметам нив за свои. За тебе тоа е веројатно глупост, но за мене не е. Бидејќи колку и да не му се верува на некого, националната свест не е од Бога дадена, таа е само марка, етикета на еден збир вредности. Меѓутоа, поважни се вредностите од етикетата.


Ова ќе си го запишам       (Ќе те цитирам како Пат, во иднина )
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 19:52
Бугарскиот Премиер Петров во своето интервју за ЊуЈорк Тајмс, на 16 август, 1903 година изјавил дека Илинденското востание било целосно национално македонско движење. Овие официјални изјави на бугарските власти се значајни од две причини, прво, претставуваат официјални државни ставови, второ, одговараат на временските случувања, за разлика од поновите политичко - контроверзни тврдења на одредени бугарски кругови.

Ова е дел од неговото интервју, кое го претставуваме и фототипно на самиот крај:

„Во врска со извештаите дека Бугарија е одговорна за востанието, тој истакна дека центарот на вознемирената област во моментов е речиси двестотини милји од бугарската граница и одделена е од неа со региони главно населени со Турци. Поради тоа, тој рече, дека е будалесто да се каже дека востанието беше потпомогнато од банди од Бугарија, и дека е подеднакво неразумно да се рече дека оружјето на востаниците пристигнало од Бугарија. Доколку се погледнат фактите, рече тој, сите пушки користени од страна на востаниците беа од француско производство, и дека повеќето од нив биле купени од турските офицери и мажи кои не примаа плати, па беа принудени да го продадат своето оружје и муниција за да добијат пари.

Востанието, рече тој, беше целосно национално македонско движење организирано од страна на Македонскиот Внатрешен Комитет, кој самиот по себе е доказ .....“

Истото го потврдил и најголемиот македонски преродбеник Крсте П. Мисирков на III-та седница на Петроградцкото Македонцко Научно-Литературно Другарство „Св. Климент“ одржано на 19-и Октом 1903 г. :

“Од самиот почеток на револуционерната организација Македонците во Бугарија или со бугарско образование, работеа под маската Бугари, прво за тоа, што така се викаше голем дел од населението, а друго, што по тој пат можеше да се добијат поддршката на бугарските власти, на бугарскиот народ и бугарската егзархија. “

“Македонците не се ограничија на таа двојна игра со различни замајувања на Бугарите и на Европа. Тие го пренесоа центарот на револуционерната оргнизација заедно со сите национално-политички прашања во Македонија, за да бидат слободни во своите постапки од бугарските власти. “

“Од тука е јасно, оти Бугарите ја голтнаа пилулата и доцна е да си ја исправат грешката.“
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 20:00
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:




Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

И термините , доказите , аргментите кои ги користат “ царевоселците “ , исто така се веќе детектирани и е дефинирана појава , мотив , извор на информации , реторика и сл.

И тоа се провлекува од многу поодамна и се е поради таа погрешна проценка на српската воена администрација од 1885 година , од времето на “ Шуми Марица “




Едноставно го наметнувам прашањето дали тие 500-600 македонски доброволци во српско-бугарската војна биле бугаромани, бугарофрони итн?

Отидов јас
Точно така, тоа го напишав. Или е можеби забрането да се размислува зошто на пример Марко Цепенков насекаде во своите дела гледа само Бугари, зошто Ѓорче Петров во својата Беседа за Гоце Делчев пишува дека Делчев загинал среде бугарско село, зошто Џинот го озаглавил своите две книги:„О основанију Бл’гарског Патријаршества“ и „Слово Кирила славенца солунскаго философа бугарскаго“ објавени во Белград, 1855 и 1856Во сите спомени дејците на ВМОРО за себе пишуваат дека се Бугари, зошто и Бранислав Нушиќ за нив пишува дека се Бугари. Да не ги спомнуваме и Шапкарев, Миладинови, Прличев, сите оние кои сме ги учеле на училиште.Тоа се луѓе кои се дел од македонската историја (освен Нушиќ, тој е страно тело) и нормално е за мене да се интересирам за таа проблематиканамигнување


Значи јас пишувам за “ србофојата “ како појава кај Бугарите , Бугароманите и сл , година на отпочнување и кои се причините за истата , односно , причината зашто е “ србоман “ , “ Србин “ негативна личност , предмет за презир кај “некои“ .

Е сега , бидејки Лазар Колишевски , Михајло Апостолски , Димитар Влахов не се вкопуваат во тезата за “ Обединување на бугарското племе “ туку се главни херои во приказната со среќен крај “ Македонска Држава “ истите од “ царевоселците “ добиваат квалификација “ србомани “ , “ слуги на Белград “ , “ Спроведувачи на големосрбската доктрина - Македонец , македонски јазик , писмо ( кој е “караџица “ ) и.т.н.

Тоа е темата , за тоа јас пишувам




Ова е посилно од дрога, го прави лабилните луѓе зависници.

Бугарската политика спрема Република Мкаедонија


Научниот бугарски клер во одбрана на бугараштината со доставување предлог стратегија за односите со Македонија.


Пазете го ова:

“... би било соодветно да се разгледа предлогот дека денешните етнички Македонци (не Бугари) и етничките Бугари од Република Македонија претставуваат еден единствен ентитет и не постои разлика меѓу нив“.

Докумнетот е чиста глупост, а царевоселецот непречено си работел, а и сеуште работи.

Така се бранат бугарските национални интереси.



Така и треба , мене ми треба опонент за да има во целата приказна еден пристрасен и заблуден .

Јуди имало и ќе има
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.