Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 11:04
Mislam deka ni treba nova idividi kladilnica ... Pozdarv do Marko i do Emil .... голема%20насмевкаголемо%20гушкање

Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 14:01

Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 16:09
Започнува Лигата на Шампионите, Интер го брани тронот...

Вчерва започнува новата сезона од Лигата на Шампионите, Интер ја брани круната Европски шампион.
Интер и Горан Пандев ја започнуваат одбраната на титулата во Лигата на Шампионите.

Со речиси истиот играчки состав, единствено без Балотели, и со нов тренер, Рафа Бенитез, Нероазурите ќе се обидат да го направат она кое на никому не му успеало, одбрана на титулата во Лигата на Шампионите.

Стартуваат во Холандија, му гостуваат на Твенте, важат за фаворит, но не се очекува да имаат лесна задача.

Костурот на Барселона долго време е истиот, на Камп Ноу пристигна Давид Виља со што го направи нападот на Каталонците уште пострашен.

Вечерва Барса го пречекува Панатенаикос, очекувањата се дека лесно ќе ги прокнижи првите три бода во групата.

Големо внимание предизвикува "Битката за Велика Британија", Манчестер Јунајтед го пречекува Глазгов Ренџерс.

Се знае тука кој е голем фаворит, но дуелите помеѓу англиски и шкотски екипи секогаш биле многу повеќе од еден фудбалски натпревар.

Екипата на Тотенхем дебитира во најголемото европско натпреварување, Спарси на стартот гостуваат во Бремен кај Вердер.

Хари Реднап и неговите фудбалери сакаат да остават сериозен впечаток во првиот настап.

Лион го пречекува Шалке, двата тима не блескаат во домашните шампионати, имаат старт кој посакуваат брзо да го пребродат.

Во однос на минатата сезона и двата тима се засилија, но работите никако да тргнат кон подобро, можеби токму овој натпревар за некој ќе биде пресврт во сезоната.

"Осакатената" Валенсија патува на жешко гостување во Турција кај екипата на Бурсаспор.

Тимот од Местаља ги продаде најдобрите, Давид Виља и Давид Силва, но на стартот од Примера покажа дека и без нив знае да победува.

Слично како и Валенсија, и во Бенфика се случуваше летна распродажба, Ди Мариа и Рамирез заминаа во побогати средини.

Португалскиот тим вечерва влегува како голем фаворит против Хапоел Тел Авив, но тоа треба да го оправда и на теренот.

Израмнето се очекува да биде на натпреварот против ФК Копенхаген и Рубин Казан.

Русите се поквалитетен тим, но Данците ќе се обидат да ја искористат предноста на домашен терен.

Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:15
ЛШ: Тотенхем испушти 2:0, Барса пак по старо, Интер само бод

Лондонскиот состав после 18 минути имаше два гола предност, но го прокоцка за само четири минути и извлече бод во Бремен. Европскиот првак Интер ремизираше со Твенте, додека Барса и Валенсија до врв ги наполнија мрежите на противниците.

Момците на Реднап иако само по 18 минути имаа сигурна предност, сепак ја прокоцкаа и морат да се задоволат со бод. Со голот на Крауч и автоголот на Пасанен се чинеше се е готово, но Германците ја анулираа предноста на германски начин и на крајот можеа да победат.
Во вториот натпревар од оваа гупа видовме пеколно прво полувреме помеѓу Интер и Твенте, со 4 погодоци. Откако Италијаните поведоа со голот на Снајдер, Твенте направи комплетен пресврт, а резултатот го израмни Ето во 42 мин. Тоа беше и крајниот резултат со тоа што во второто полувреме гледавме досаден фудбал без шанси.
Полуфиналистот од минатата година Лион лесно со 1:0 го победи Шалке со голот на Бастос. Додека вториот натпревар од оваа група заврши со победа на Бенфика над Хапоел со 2:0

Манчестер Јунајтед впиша уште еден разочарувачки резултат, ремизирајќи со Ренџерс дома само 0:0, додека Валенсија до врв ја наполни мрежата на Бурса на жешкиот терен во Турција со 0:4

На крилата на чудесниот Меси кој со двата гола стана најдобриот стрелец на Барса во ЛШ, Каталонците го прегазија Панатинаикос со 5:1 иако гостите први дојдоа до водство.

Се редеа безброј акции кои ретко се гледаат на фудбалските терени, а освен Меси кој промаши и пенал, прецизни беа Виља, Педро и Алвес.
Во последниот натпревар Копенхаген го шокира Рубин во 87минута, и така запиша голема победа и 3 бода.
Кон врв
Сениор
Сениор

ЛШ: Ајакс го тестира Милан, Рома и Марсеј ги вадат дамките

ЛШ:%20Ајакс%20го%20тестира%20Милан,%20Рома%20и%20Марсеј%20ги%20вадат%20дамките

Денеска се играат натпреварите од 2-то коло во Лигата на шампиони во групите Е, Ф, Г и Х, а најинтересниот натпревар се игра во Амстердам каде се среќаваат повеќекратните освојувачи Ајакс и Милан.

Натпреварот е од големо значење и за двата тима, и двајцата тренери најавија претпазлива игра со можност да се изваде максимумот.

Вториот натпревар од оваа група се игра во Франција. Каде Оксер го дочекува Реал Мадрид, кој ќе се обиде да се извади за киксот во Примера против Леванте.

Во Е групата видно раздрманиот Баерн, кој никако не успева да го најде вистинскиот ритам му гостува на Базел, додека Рома ќе бара поправен испит против романски Клуж на Олимпико во Рим.

Во групата Ф Челзи не би требало да има поголеми проблеми на Стенфорд Бриџ против Марсеј, но одсуството на Лампард отвара можност за надеж на гостите. Во вториот натпревар Спартак во Москва ја дочекува Жилина за да докаже дека триунфот во Франција не беше случајност.

Во групата Х, Партизан во првиот натпревар пред своја публика во Белград го дочекува Арленал кој допатува без дел од неговите ѕвезди. Додека Брага ќе проба да се рехабилитира од високиот пораз во Англија дома против незгодниот Шахтјор.

Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 09:25
Победи на фаворитите во Лигата на шампионите

Во првите осум натпревари од второто коло во фудбалската Лига на шампиони што се одиграа синоќа победи остварија екипите кои важеа за фаворити.

Англиските претставници Челзи и Арсенал, беа сигурни во дуелите со Олимпик Марсеј и белградски Партизан. Реал Мадрид тешко стигна до триумф на гостувањето кај Оксер. Дуелот на повеќекратните европски шампиони Ајакс и Милан заврши без победник. Баерн Минхен со пресврт ги освои бодовите во дуелот со Базел.

Преглед на постигнатите резултати по групи:

Група „Х“: Партизан – Арсенал 1:3 и Брага – Шахтјор 0:3.
Табела: Арсенал 6 бодови, Шахтјор 6, Партизан 0, Брага 0.

Група „Е“: Рома – Клуж 2:1 и Базел – Баерн Минхен 1:2.
Табела: Баерн Минхен 6 бодови, Рома 3, Клуж 3, Базел 0.

Група „Ф“: Спартак Москва – Жилина 3:0 и Челзи – Олимпик Марсеј 2:0.
Табела: Челзи 6 бодови, Спартак Москва 6, Олимпик Марсеј 0, Жилина 0.

Група „Г“: Оксер – Реал Мадрид 0:1 и Ајакс – Милан 1:1.
Табела: Реал Мадрид 6 бодови, Милан 4, Ајакс 1, Оксер 0.

Денеска се играат преостанатите осум натпревари од второто коло во рамките на групита „А“, „Б“, „Ц“ и „Д“.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.

Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 06:47

Реал за една минута го реши Милан

Фудбалерите на Реал Мадрид го добија дербито на вечерта во Лигата на шампионите. На преполниот „Сантијаго Бернабе“, во дуел на екипи кои заедно имаат 16 титули европски првак, Реал го совлада Милан со 2:0. Двата гола беа постигнати во интервал од 60 секунди, кога во 13. и 14. минута мрежата на Марко Амелија ја погодија Роналдо и Езил.

Кон врв
Сениор
Сениор

Тотенхем вистински тест за шампионот Интер

Дефинитивно лондонскиот премиерлигаш Тотенхем ќе биде најнезгодната пречка барем во групната фаза за бранителот на тронот во Лигата на шампиони, калчо гигантот Интер. Според последните информации од Италија, тренерот на "нероазурите", Рафа Бенитез најверојатно повторно ќе биде без услугите на напаѓачкиот двоец, Милито-Пандев, но погледите на навивачите одново се насочени кон камерунскиот интернационалец, Самуел Ето.
- Како што стојат моментно работите, пред нас е еден тежок и неизвесен натпревар. Тотенхем игра многу брз и енергичен фудбал. Англиските тимови сакаат да играат на прва без разлика дали се домаќини или гости. Ќе ни биде многу тешко, мора да бидеме совршени и во нападот и во одбраната, изјави Бенитез.

Сигурни три бода пред верните фанови се очекуваат од каталонскиот гигант Барселона против лидерот во групата "Д", Копенхаген.
- Мора да признаам дека сум пријатно изненаден од играта на данскиот претставник. Негуваат офанзивен стил на игра, стил кој ни одговара. Многу полесно ги добиваме натпреварите кога противникот сака да игра фудбал, а не мисли само на сопствениот гол. Мислам дека ќе бидат задоволни со еден бод, но ние нема да се задоволиме со реми, изјави тренерот на Барселона, Пепе Гвардиола.

Лесна задача и лесен триумф се очекува од англискиот вицешампион, Манчестер Јунајтед над шампионот на Турција, Бурсаспор,
- Нема друга опција освен онаа да славиме. Не е важно кој ќе игра, а кој ќе биде на клупата за резерви. Важно е само да се освојат бодовите и сите да бидат подготвени за овој предизвик. Веќе направивме еден кикс на "Олд Трафорд". Сите во клубот се свесни дека мора да започнеме една долга победничка серија како во ЛШ, така и во Премиер лигата, изјави менаџерот на "црвените ѓаволи", сер Алекс Фергусон.

Двојки за денеска:
ГРУПА А: Интер - Тотенхем, Твенте - Вердер. Табела: Интер 4, Тотенхем 4, Твенте 1, Вердер 1 бод.
ГРУПА Б: Шалке - Хапоел Т.А., Лион - Бенфика. Табела: Лион 6, Шалке 3, Бенфика 3, Хапоел 0 бодови.
ГРУПА Ц: Ренџерс - Валенсија, Манчестер Ј. - Бурсаспор. Табела: Манчестер Ј. 4, Ренџерс 4, Валенсија 3, Бурсаспор 0 бодови.
ГРУПА Д: Панатинаикос - Рубин, Барселона - Копенхаген. Табела: Копенхаген 6, Барселона 4, Рубин 1, Панатинаикос 0 бодови.

Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 04:59

Интер не успеа да ја повтори одличната игра од првиот дуел со Спарси, кои сосема заслужено славеа со 3:1. Лесни победи за Манчестер Јунајтед и Валенсија, за малку од готово-вересија за Бенфика на дуелот со Лион. Копенхаген извлече бод против Барселона.

Тотенхем ја доби својата одмазда за поразот во Милано во претходното коло, кога Интер славеше со 4:3 во средбата во која тие имаа предност и од 4:0. Момците на Хари Реднап со головите на Рафаел Ван Дер Варт, Питер Крауч и Роман Пављученко целосно го надиграа актуелниот европски шампион славејќи голема победа од 3:1.

Холанѓанецот Ван Дер Варт, чиј настап според најавите пред средбата беше во прашање, го отвори резултатот во Лондон во 18. минута. Потврда на подобрата игра на Спарси беше водството од 2:0 кое им го донесе Крауч во 61. минута по една одлична топка од Герет Бејл. Велшанецот ја имаше улогата на асистент и при третиот гол на домаќините кои во 89. минута ставија точка на средбата преку Пављученко.

Девет минути претходно Самјуел Ето само им даде надеж на фановите на Интер дека можат да стигнат до бод кога успеа да го совлада Карло Кудичини. Сепак, Тотенхем не дозволи такво нешто и со овие три бода се изедначи со “нероазурите“ на првото место во групата А.

Во втората средба од истата група Твенте направи изненадување со победата од 2:0 над Вердер сред Бремен. Холандскиот претставник поведе во 81. минута преку Чадли, пет минути по црвениот картон на капитенот на домаќините Торстен Фрингс. Овие три бода го однесоа Твенте над Вердер на табелата со само два бода заостаток зад лидерите Тотенхем и Интер на две кола до крајот на групната фаза.

Во групата Б имавме сличен финиш како оној од пред две недели на “Џузепе Меаца“ кога Тотенхем од 4:0 намали на 4:3. Во Лисабон, Бенфика имаше предност од 4:0 во дуелот со Лион пред Французите да го намалат поразот на минимална разлика. Кардец, Гарсија и на два пати Коентрао им донесоа убедливо водство на домаќините, додека Гуркуф, Гомис и Ловрен само го ублажија поразот.

Во Тел Авив, Хапоел и Шалке одиграа без голови па така по ова коло во групата Б Лион остана лидер со девет бодови, но му се приближија Шалке и Бенфика.

Манчестер Јунајтед, според очекувањата славеше во Бурса, која го оправдува статусот на тотален аутсајдер во Лигата на шампиони. Флечер, Обертан и Бебе му донеса комотна победа од 3:0 на Јунајтед за десет бодови и прво место. Втора со седум поени сега е Валенсија, која со идентични 3:0 на домашен терен ги совлада Ренџерс. Солдадо на два пати и еднаш Коста беа стрелци за Валенсија.

Во Копенхаген, домаќините успеаја да извлечат бод во дуелот со Барселона играјќи 1:1. На голот на Меси во 31. минута, веднаш одговори Клодемир само една минута подоцна. Барса останува прва во групата Д со само еден бод предност пред Копенхаген кој има седум бодови до сега и продолжува да биде најпријатното изненадување во најелитното европско клупско натпреварување.

Група А

Тотенхем - Интер 3:1
(Ван Дер Варт 18, Крауч 61, Пављученко 89 - Ето 80)

Вердер - Твенте 0:2
(Чадли 81, Јонг 84)

ТАБЕЛА: Интер 7, Тотенхем 7, Твенте 5, Вердер 2.

Група Б

Бенфика - Лион 4:3
(Кардец 20, Коентрао 32, 67 Гарсија 43 - Гуркуф 75, Гомис 85, Ловрен 90)

Хапоел - Шалке 0:0

ТАБЕЛА: Лион 9, Шалке 7, Бенфика 6, Хапоел 1.

Група Ц

Бурса - Манчестер Јунајтед 0:3
(Флечер 48, Обертан 73, Бебе 77)

Валенсија - Ренџерс 3:0
(Солдадо 33, 71, Коста 90)

ТАБЕЛА: Манчестер Јунајтед 10, Валенсија 7, Ренџерс 5, Бурса 0.

Група Д

Рубин - Панатинаикос 0:0

Копенхаген - Барселона 1:1
(Клодемир 32 - Меси 31)

ТАБЕЛА: Барселона 8, Копенхаген 7, Рубин 3, Панатинаикос 2.

Кон врв
Сениор
Сениор

Исто како и во минатото, трето коло, средба која привлекува најмногу внимание е дуелот на двата најтрофејни клубови во Лигата на шампиони (и Купот на шампиони) Милан и Реал, кои по победата на “кралевите“ во Мадрид од 2:0, сега се среќаваат во Милано.

Играчите на Милан секако дека ќе сакаат одмазда за поразот на “Сантијаго Бернабе“. Не само поради двата гола во нивната мрежа, кои Реал ги постигна во првите 15 минути, туку и поради начинот на кој составот на Жозе Мурињо доминираше на таа средба.

Токму враќањето во Милано за Мурињо, каде со Интер минатата сезона тој стана европски шампион, е една од главните приказни поврзани со овој дуел.

“Се враќам на Сан Сиро и се чусвтвувам како да се враќам дома. Штета што играме со Милан, а не со Интер, затоа што би сакал да им се заблагодарам на навивачите на Интер за подршката која ми ја даваа изминативе две години“ - изјави Португалецот.

Во овој дуел со подобра форма влегува Реал, кој е прв во шпанското првенство, прв е во својата група, а и изминатиов викенд забележа триумф од 3:1 на гостувањето кај Херкулес. Од другата страна, Милан е трет во Серие А, а во саботата на домашен терен загуби со 1:2 во дербито со Јувентус.

“Сакаме да биде први во својата група и што побргу да ја обезбедиме таа позиција. За да го оствариме тоа, мораме да оствариме добар резултат во Милано. На минатата средба бевме подобри, но сигурен сум дека играчите на Милан ќе сакаат да докажат дека можат да не победат“ - изјави дефанзивецот на Реал, Рикардо Карваљо.

Дел од поразот од Јувентус не беше Роналдињо, но се очекува Бразилецот да биде во составот за големото дерби со “кралевите“.

“Се чувствувам добро и сакам да одиграм важна улога на оваа средба. Во Мадрид многу рано ги примивме двата гола и тоа многу ни ја отежна ситуацијата. Сега одиме на сите три бода“ - рече Роналдињо.

Во втората средба од групата Г, Оксер го пречекува Ајакс во обид да ги освои своите први бодови во Лигата на шампиони.

Во групата Х нема многу дилеми, Арсенал и Шахтјор се во борба за првите две позиции, додека Партизан и Брага ќе се борат за третото место кое носи пласман во Лига Европа.

Во групата Ф се очекува рутинска победа на Челзи на свој терен против Спартак, исто како и во Жилина, каде гостува Олимпик Марсеј, кој ја има и улогата на фаворит.

На гостувањето кај Базел, Рома ќе се обиде да избега од последното место во групата Е, кое го дели со по три бода токму со швајцарскиот претставник и со Клуж. Сигурен лидер е Баерн, кој гостува во Романија.

Парови 4. кола:

Група Е

Базел - Рома
Клуж - Баерн

ТАБЕЛА: Баерн 9, Базел 3, Клуж 3, Рома 3.

Група Ф
Челзи - Спартак
Жилина - Олимпик

ТАБЕЛА: Челзи 9, Спартак 6, Олимпик 3, Жилина 0.