IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Поддршка за А1 Телевизија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поддршка за А1 Телевизија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 84>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 13:26
...jas samo mislam deka messengert se vodi striktno po zakonot ,...i toa onoj shta tamu kaj nego  e vo v;adenie,

...ne mislam deka toj samiot  misli neshto pogreshno....pogotovo ne namerno!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 13:28
Originally posted by brza brza напиша:

...jas samo mislam deka messengert se vodi striktno po zakonot ,...i toa onoj shta tamu kaj nego  e vo v;adenie,

...ne mislam deka toj samiot  misli neshto pogreshno....pogotovo ne namerno!
 
 
Така ли ?
Па јас го прашав како е таму кај него , за кој дела на трудните жени им се одредува притвор и не ми одоговори ?
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 13:32
Сериозно сега,ова на ништо не личи.И еве докази дека власта учествува во одлуките на судот.Судијата што ги осуди е автор на прирачникот за користење на мерка притвор,и во него тој пишува дека трудници,болни и тн.треба да бидат во домашен притвор.Е сега-зошто тој би ги погазил своите зборови и би пошол против себе.Нормално дека не би!
Освен ако имало некој хммм....притисок?
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 13:33
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

 
Така ли ?
Па јас го прашав како е таму кај него , за кој дела на трудните жени им се одредува притвор и не ми одоговори ?
 
e ppa sega sigurno ke sledi odgovor,изненадување

...inache toj e tuka eden od najvnimatelnite , koj shto i samiot kako kazuva, nikad ne soli pamet na drugi,..barem ne so takva namera.....



Изменето од Анастеа - 06.Февруари.2011 во 18:22
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:07
Originally posted by DameMak DameMak напиша:



Уфф - оваа вест ме шокира, и се воздржав одма да искоментирам - сакајќи да дознаам повеќе информации.
Жал ми е за несреќата што ја снашла жената.

Ми се чини дека судскиот совет можел да и додели куќен притвор на жената - ама се плашеле дека таа ќе влијае на текот на истрагата (исчезнатите документи од запечатените хангари на газда Велија и фактот дека Хеди Рамковски сеуште се крие не и одел во прилог, т.е. судиите се сомневале дека таа ќе влијае на текот на истрагата).

Всушност сите вовлечени во криминалот на газдата на А-НУЛА се крајно сомнителни пред судските власти и кон сите нив судиите не се баш благонаклони да им определуваат поблаги истражни мерки - требало да знаат со каков чкарт од газда си имаат работа. Од тој аспект - колку што судиите го имаат на душа нероденото бебе, толку го имаат и газдата на А-НУЛА а и самата мајка која се нафатила да биде вовлечена во пајажината на Велија.

А сега не е ли веќе дел од друштвото на криминалците? Како сеа може да биде пуштена во домашен притворзбунетост Сега нема да влијае на сведоцитезбунетост

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:16
Originally posted by BoaVista BoaVista напиша:

Ги читам мислењава оставени на темата и сфаќaм дека вистана било она дека човековата глупост е бесконечна.
Прво сакам да им укажам на некои од оние што коментираат во врска со бремената жена која го изгубила бебето, да седнат и да ги разграничат поимите, зошто очигледно е дека немаат елементарни познавања од правото.
Messenger пишува дека бремени жени се пораѓале во затвор. Да се пораѓаат жени во затвор, но тие жени се веќе осудени со правосилна судска одлука. Тие се прогласени за виновни. Женава од случајот пајажина е притворена. Таа не е осудена, таа е обвинета. Не секогаш обвинетите ги прогласуваат за виновни. А денеска баш сме сведоци на многу случаи кои лежат во притвор по неколку месеци и на крај ги пуштаат без да ги осудат. Но тоа е. Оваа власт конкретно обвинетите во овој случај предвреме јавно ги осуди. Со тоа целосно се прекршени човековите права и презумпцијата на невиност.
Друго, ми се згадија вчера сите од сите кои во главните вести објаснуваа дека не се работи за дете, дека е фетус итн. Па добро бе кој фрлаше милионски суми на реклами дека абортусот е убиство на дете?!?
Тоа е кога како им одговара така кажуваат.
И за крај, се би можела да разберам, и слепо подржување на партии, и бранење на одредена партија, ама да газиш врз живи луѓе и да ме убедуваш дека е исправно и хумано ова што се случи - НЕ БЛАГОДАРАМ.

А тек глупоста на законопишувачот. Настрана влада, настрана премиер, Велија , Сител Мител пи**е ма**рине...законопишувачот???? За кого го пишувал ако самиот тој не го спроведува?Човечкото да го оставиме настрана- судијата не треба да се води по емоциии, ТРЕБА да се води по словото на законот. Зошто во овој случај не се раководел по словото на законот-словото кое сам го насловил?збунетост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:16
...sega li ke ja prakjaat?!изненадување

...valjda muz i e tolku pameten , sega da ja opeljeshi,...legalno ama,..drzavata za nekoj milon $!

...sega li be goveda edni ?!

..a i kako moze nekoj da vlijae od domashen pritvor na drug , ne e jasno?!

...a i kako , voopshto, se sproveduva toj ''domashen....'' ...vo zemjava ?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:21
Originally posted by brza brza напиша:

...sega li ke ja prakjaat?!изненадување...valjda muz i e tolku pameten , sega da ja opeljeshi,...legalno ama,..drzavata za nekoj milon $!...sega li be goveda edni ?!..a i kako moze nekoj da vlijae od domashen pritvor na drug , ne e jasno?!...a i kako , voopshto, se sproveduva toj ''domashen....'' ...vo zemjava ?


...кај кого ќе ја "опељеши"?
треба да оди на суд во Салзбург..а таму се чека на ред..прво Русите..па Романците..Полјаците..додека дојде на ред..туку речи..ДА НЕ ТЕ ФАТИ ОБЛАКОТ.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:32
Ме интересира дали вечер на вестите ќе чујам дека и овие се од СДСМзбунетост

Реакција од невладините: Донесоа нечовечка одлука


-Ние како „Животна искра“ реагираме на сето ова што се случуваше, сметаме дека е прекршено правото на пресумпција на невиноста и изгубен е еден живот, една мајка не го доби своето дете и затоа најостро реагираме и ги повикувам сите жени од Република Македонија, да дојдат пред судот за да ја искажеме реакцијата, револтот затоа што е изгубен еден млад живот. Тоа е трагично.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:39
...ma ajde....od revolti i slichni reakcii nema nikakvo fajde vo ovaa zemja,...

...a , shto si otishlo toa,si otishlo...nema vishe vrakjanje ...тага

...zatoa sega treba da osetat tangiranite neshto popiplivo,

za da konechno osetat ,...deka ne moze vechno da pominuvash lesno,..


...zatoa ,..nemoj da bidesh glup ,

...koj i da si tatkoto,...

....opeljeshi ja zemjava ,..kako shto bi go naptravil toa sekoj shto zivee vo normalna zemja



Изменето од Анастеа - 06.Февруари.2011 во 18:17
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:45
Zhenata bila vo pritvor. Toa znachi deka postoele naodi koi upatuvaat oti mozhebi imala nekakva vrska so kriminalnite dejnosti na nejziniot gazda, no toa ne e dokaz deka e vinovna. Taa i natamu ja uzhiva presumcijata na nevinost dodeka sudskiot proces eventualno ne dokazhe sprotivno.

Nejzinata bremenost i tragichnoto gubenje na deteto ne dokazhuva nishto, najmalu navodnite kriminalni dejnosti na nejziniot gazda so koi opshtetsvoto e osiromasheno za milioni evra, a sega kje patat i lugjeto od negovite firmi koi kje ostanat bez rabota.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BoaVista Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BoaVista Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zhenata bila vo pritvor. Toa znachi deka postoele naodi koi upatuvaat oti mozhebi imala nekakva vrska so kriminalnite dejnosti na nejziniot gazda, no toa ne e dokaz deka e vinovna. Taa i natamu ja uzhiva presumcijata na nevinost dodeka sudskiot proces eventualno ne dokazhe sprotivno.

Nejzinata bremenost i tragichnoto gubenje na deteto ne dokazhuva nishto, najmalu navodnite kriminalni dejnosti na nejziniot gazda so koi opshtetsvoto e osiromasheno za milioni evra, a sega kje patat i lugjeto od negovite firmi koi kje ostanat bez rabota.



Никој не напиша дека бременоста ја амнестира жената.
Ама женава и да била наголем криминалец ги има правата загарантирани со Уставот. Должност на судот е на бремената жена да и определи мерка куќен притвор. Не сум ја измислила јас мерката куќен притвор, ја пропишале во законот тие што седат во парламент, а по препорака на судијата кој и го продолжил притворот иако знаел дека е бремена. Вакви апсурди само кај нас можеш да сретнеш.
Јас предлагам да се укине мерката куќен притвор, и така за џабе е пропишана, кога не е применувана онаму каде што треба.

И за крај, точно дека бременоста не ја амнестира жената, но дали бебето е виновно за постапките на мајката? Се работи за живот на невино дете. Не ме интересира дали мајката била криминалец, убиец или терорист. Детето во нејзината утроба нема никаква вина. Судот бил должен да претпостави дека можело да дојде до несакани последици и да и одреди на женава куќен притвор.

Толку е просто и едноставно, ама за жал партиите им го однеса умот на нашите политичари, па одат само од грешка во грешка.


Изменето од BoaVista - 03.Февруари.2011 во 15:01
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 15:00
....aman vishe,....

...aj ...

,,,ke kaze li nekoj...kako nekoj od domashen pritvor moze da vlijae na svedoci?

..samo...prvo neka razmisli dobro,...pred da kaze bilo shto okolu toa!


Изменето од Анастеа - 06.Февруари.2011 во 18:18
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 15:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zhenata bila vo pritvor. Toa znachi deka postoele naodi koi upatuvaat oti mozhebi imala nekakva vrska so kriminalnite dejnosti na nejziniot gazda, no toa ne e dokaz deka e vinovna. Taa i natamu ja uzhiva presumcijata na nevinost dodeka sudskiot proces eventualno ne dokazhe sprotivno.

Nejzinata bremenost i tragichnoto gubenje na deteto ne dokazhuva nishto, najmalu navodnite kriminalni dejnosti na nejziniot gazda so koi opshtetsvoto e osiromasheno za milioni evra, a sega kje patat i lugjeto od negovite firmi koi kje ostanat bez rabota.

Со сиот респект.. но таа нема ништо од презумцијата на невиност, од нашето жалење.
Нејзе и  е ускратено правото да биде сместена во одделение каде ќе си ја одржела бременоста, можела да биде ви куќен притвор.
Сега веќе се отвора прашањето на одговорност на судијата. За бајруш сменија судија, за оној турскиот граѓанин сменија. Дали сега ќе судијата ќе сноси одговорност? Дали пред законот се сите исти?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 84>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.