IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Никола Тесла
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Никола Тесла

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 19:59
Chovekot mora da bide sentimentalen sprema pticite.Toa e zaradi nivnite krilja.I toj samiot nekogash gi imal, vistinski i vidlivi.Ne zaboravajte kriljata se se vo zhivotot.
(od edno intervju na Tesla)
Кон врв
Курчи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Курчи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 22:34
Никола тесла е познат србин со хрватско потекло
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 18:18
„… uveren sam da je ceo kosmos objedinjen, kako u materijalnom tako i u duhovnom pogledu. Postoji u vasioni neko jezgro otkuda mi dobijamo svu snagu, sva nadahnuća, ono nas večno privlači, ja osećam njegovu moć i vrednosti koje ono emituje celoj vasioni i time je održava u skladu. Ja nisam prodro u tajnu toga jezgra, ali znam da postoji i kad hoću da mu pridam kakav materijalni atribut, onda mislim da je to SVETLOST, a kad pokušam da ga shvatim duhovno, onda je to LEPOTA i SAMILOST. Onaj koji nosi u sebi tu veru oseća se snažan, rad mu čini radost, jer se sam oseća jednim tonom u sveopštoj harmoniji.”
да
vivi
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 19:00
Неверојатни факти за Никола Тесла

Веројатно не треба да се потсетува на големата генијалност на Никола Тесла. Тој е брилијантниот научник и инженер кој долго време стоел во сенката на неговиот работодавач Томас Едисон. Тесла е одговорен за над 700 патенти од областа на електрониката, комуникациите, ласерите, роботиката и уште многу. Дали сте ги знаеле следниве работи за него? 


1. Музејот на Тесла бил потпомогнат од цртан филм. 


Во мај, кулата Вондерклајф била купена од научниот центар на Тесла со помош на 1,37 милиони долари кои биле собрани од страницата за финансирање „Индиегого“. Кампањата била започната од Метју Инмен, создателот на популарниот интернет-стрип „The oatmeal“. 


2. Тесла се грижел за околината. 


Никола Тесла бил многу загрижен за фактот дека бргу ги користиме сите извори на Земјата и сакал да направи нешто во врска со тоа. Тој истражувал начини за собирање природна енергија во почвата и во небото. Тој создал вештачко осветлување во неговата лабораторија и го пренел преку високи градби и преку Земјата. 


3. Тесла умрел како сиромав хуманитарец. 


Сето тоа што го правел Тесла било за да му помогне на човештвото. Тој никогаш не сакал да заработи многу за него и тоа било лошо за него бидејќи никогаш немал доволно пари за да го прави тоа што мора. Тој имал познати пријатели, како Марк Твејн, но се измачувал на финансиска страна. 


4. Тесла ретко спиел. 


Никола Тесла тврдел дека потребни му се само 2 часа спиење, иако повремено дремнувал. Освен тоа, тој мразел накит и кружни предмети и не сакал да допира коса. Тој бил опседнат со бројот три и целиот прибор за јадење го чистел до совршенство. 


5. Многу од изумите на Тесла се чуваат сокриени од јавноста. 


Кога Тесла починал во 1943 година, неговите работи биле земени од властите. Поголемиот дел од работите подоцна бил испратен до неговото семејство, многу завршиле во неговиот музеј во Белград, но некои негови истражувања се' уште се чуваат од владата на САД.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.