Испечати | Затвори го прозорот

Никола Тесла

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9902
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 02:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Никола Тесла
Постирано од: Isis
Наслов: Никола Тесла
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 12:44
.



Коментари:
Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 18:30
Brao za Telsa. Abe da pozivesse coekot koj znaj so ke imase.Ajde neka se najde sea nekoj da gi prodolzi neogovite raboti de.Znaci ne se ima popameten narod rodeno od nego. Sve poglupo i po glupo c c c c a koja godina zivell ziti se i so imal, a sega nie so imame............


Постирано од: Haker_mk_sk
Датум на внесување: 22.Јули.2008 во 15:08

Тесла е нај чудниот човек за кого имам слушнато.



-------------
G.G. King


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 16:56
Oftopik: Javorka od Srbija li si?
Ontopik: Nikola Tesla e najgolemiot izumitel vo elektro naukite dosega. Bil kastriran za da moze celosno da i se posveti na rabotata. Amerika mu ponudila 1000000 dolari za eden proekt koj go zavrsil, no podocna tie na sakale da mu gi isplatat parite, pa toj moral da postavi nekoja naprava na poznat most vo USA koj bi se srusil za 24 casa ako ne mu gi dadat parite. Mu gi dale parite, a toj gi iskockal istata vecer. Dolga prikazna e ama nemam vreme da pisuvam. Pozdrav.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 23:50
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Oftopik: Javorka od Srbija li si?
Ontopik: Nikola Tesla e najgolemiot izumitel vo elektro naukite dosega. Bil kastriran za da moze celosno da i se posveti na rabotata. Amerika mu ponudila 1000000 dolari za eden proekt koj go zavrsil, no podocna tie na sakale da mu gi isplatat parite, pa toj moral da postavi nekoja naprava na poznat most vo USA koj bi se srusil za 24 casa ako ne mu gi dadat parite. Mu gi dale parite, a toj gi iskockal istata vecer. Dolga prikazna e ama nemam vreme da pisuvam. Pozdrav.



Ima za Tesla mnogu raboti da se kazat...
poznati... pomalku poznatii...neverojatni...
A vakvi postovi.. sto treba demek da predizvikaat diskusija...!!!
Aman be so providni provokacii....


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 24.Ноември.2008 во 11:23
Nikola Tesla imase eden izum so koj sto kazal deka sekoe semejsto ke moze da proizveduva struja bez nikakvi troskovi.

-------------


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 10:43
Човек допрен од Господ. Изумутел, кој на светот сакаше да му даде мир и просперитет на светот низ своите изуми...


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 13:34
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Човек допрен од Господ. Изумутел, кој на светот сакаше да му даде мир и просперитет на светот низ своите изуми...

Pa ne bi se slozzil so tebe.
Zoshto Nikola Tesla ja izmislil strujata ?
Za da mozze elektrodistribucija da zbira pari...sekogash koga kje ja platish smetkata
i koga kje gi vidish kako apla te ograbuvaat
- seti se na nego- na Tesla...shto majka mu trebashe?
Shto ne si sedeshe miren?

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 15:16
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Човек допрен од Господ. Изумутел, кој на светот сакаше да му даде мир и просперитет на светот низ своите изуми...

Pa ne bi se slozzil so tebe.
Zoshto Nikola Tesla ja izmislil strujata ?
Za da mozze elektrodistribucija da zbira pari...sekogash koga kje ja platish smetkata
i koga kje gi vidish kako apla te ograbuvaat
- seti se na nego- na Tesla...shto majka mu trebashe?
Shto ne si sedeshe miren?


Sudbina Anthony, sudbina

-------------
DeepBlue


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 16:37
ne, ne ne samo sudbina
Imam slushnato za edna teprija na zagovor
vo vrska so Nikola Tesla - i mozzam da kazzam
deka dobiv vpechatok deka nimalku ne e sluchajno
postoi debela pozadina....

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 18:51
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Човек допрен од Господ. Изумутел, кој на светот сакаше да му даде мир и просперитет на светот низ своите изуми...

Pa ne bi se slozzil so tebe.
Zoshto Nikola Tesla ja izmislil strujata ?
Za da mozze elektrodistribucija da zbira pari...sekogash koga kje ja platish smetkata
i koga kje gi vidish kako apla te ograbuvaat
- seti se na nego- na Tesla...shto majka mu trebashe?
Shto ne si sedeshe miren?


Sudbina Anthony, sudbina


Никола Тесла не ја измислил струјата, туку повеќефазната "струја", која може да се преneсува на поодалечни места со помали загуби, за разлика од директната "струја" која не можела да се пренесува на поодалечени места. Потоа негов сон била струјата да се пренесува преку воздух, ефтина и струја за секого... Ако веќи и ја има само во некои фиоки седат нацртите...


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 23:42
Najgolem izum na Tesla e prenesuvanjeto na el. struja, kakvo sto denes go imame...
Toa e seuste nenadminat pronajdok. Imal relativno mal broj na pronajdoci, vo sporedba so nekoi drugi, "golemi" naucnici, no negovite izumi vo golem procent i den denes se upotrebuvaat...
Najgolem problem vo prenesuvanjeto na el. energija pretstavuva otporot koj se javuva vo provodnicite poradi golemite dalecini. Tesla izmislil generator koj strujata ja pretvara vo potencijal. Potoa prenesuva potencijal niz provodnikot, ili t.n. napon. Na "drugata" strana postoi inverten generator koj potencijalot povtorno go pretvara vo struja, koja site vie bas vo ovoj moment ja koristite za da go procitate ova...
Da, negova zelba bila strujata voopsto da ne koristi provodnik za prenesuvanje... Na zajadlivoto prasanje na nekoj novinar, dali otkril kako da go napravi toa, Tesla odgovoril - nema potreba, strujata e sekade okolu nas i ceka da ja upotrebime... Sto li mislel so ova???

-------------
DeepBlue


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 30.Ноември.2008 во 00:19
Во брзо време сигурно нема да откриеме што сакал да каже, мое мислење е дека навистина октрил како може да се пренесува преку проводник, но бидејќи, колку ли само без профит ќе останат компаниите, ако нема потреба од ЕВН....
Значи технологијата е некаде во некоја фиока чека време, кога ќе ја изнсат на виделина, но во нашиот живот тоа нема да го видиме. Како и се, компаниите прво цедат најмногу што можат со сегашниот производ, па после на пазарот воведуваат нов "подобар", а тој истиот бил измслен, кој знае пред колку време, ќе го земам за пример обичниот транзистор, ако не се лажам, некаде 1920 или порано бил измислен, али иноваторот, не "давал" да се користи неговиот патент, и така светот не можел да напредува, условно кажано, и требало да се чекаат тие 25 години, за да истече патентот, и секој да може да влезе во патент-бирото на УСА да земе пронајдок и да се користи во профитна или непрофитна цел....


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 21:49
tesla-genije

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Pistolero123
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 20:24
abe brat da ne bese nikola tesla ni televizija ce gledase,ni na internet ce sedese,vecno vo temnica ce si go pomines zivotot


Постирано од: Pistolero123
Датум на внесување: 22.Март.2009 во 20:27
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Човек допрен од Господ. Изумутел, кој на светот сакаше да му даде мир и просперитет на светот низ своите изуми...

Pa ne bi se slozzil so tebe.
Zoshto Nikola Tesla ja izmislil strujata ?
Za da mozze elektrodistribucija da zbira pari...sekogash koga kje ja platish smetkata
i koga kje gi vidish kako apla te ograbuvaat
- seti se na nego- na Tesla...shto majka mu trebashe?
Shto ne si sedeshe miren?


Sudbina Anthony, sudbina


Никола Тесла не ја измислил струјата, туку повеќефазната "струја", која може да се преneсува на поодалечни места со помали загуби, за разлика од директната "струја" која не можела да се пренесува на поодалечени места. Потоа негов сон била струјата да се пренесува преку воздух, ефтина и струја за секого... Ако веќи и ја има само во некои фиоки седат нацртите...
brat da ne bese nikola tesla ti vecno vo mrak ke sedese edinstveno nesto nocta ke ja pominuvase so edna sveka, ni televizija ce gledase,ni na internet nisto ..


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 03:46
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Na zajadlivoto prasanje na nekoj novinar, dali otkril kako da go napravi toa, Tesla odgovoril - nema potreba, strujata e sekade okolu nas i ceka da ja upotrebime... Sto li mislel so ova???


Tochno.

Tvrdenjeto deka toj sakal da napravi bezzhichno prenesuvanje na strujata e samo delimichno tochno. Toj imashe ideja da generira struja od etrot (prostorot okolu nas) i da ja transpora na ist nachin bez nikakva zaguba.

Negovata laboratorija ne se zapali samata od negovite eksperimenti, tuku mu ja unishtija onie koi bea zainteresirani tie negovi planovi nikogash da ne se ostvarat. Investiciite vo inovaciite i biznisite se pravat za profiti, a ne da se delat besplatno na site lugje.

Onoa sto toj na vremeto praktichno go realizira (megju drugoto go demonstrirashe i so vozenje avtomobil bez benzin i baterii) denes go eksperimentiraat i narekuvaat "zero point energy".

Guglajte zero point energy.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 16:43
Klucnata rabota vo seto ova...
Ne, ne se "gromovite"

...e razlikata vo potencijali. Razlicnite sloevi na zemjinata atmosfera imaat razlika vo potencijali. Nekako treba seto toa da se pretvori vo struja.
Zatoa ne veruvam deka nekogas "ke ni snema struja" za 'voa ili 'noa...
Fintata e sekogas da ti gi zemat parite, taka sto prvo ke te napravat zavisen od nesto, pa potoa ke ti kazat deka resursite za toa nesto se namaluvaat...

Kontrola, kontrola ne samo vrz umot, tuku i vrz zivotot nash im treba...

-------------
DeepBlue


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 00:39
Tesla - najveći srpski naučnik i hrvatski znanstvenik

15.12.2005 Tesla - najveci srpski naucnik i hrvatski znanstvenik
Naredne godine biće obeležena 150-godišnjica rođenja Nikole Tesle, "najvećeg srpskog naučnika" i "najvećeg hrvatskog znanstvenika". U raznim srpskim, hrvatskim i svetskim enciklopedijama različito se navodi nacionalnost Nikole Tesle.
Tesla je rođen 10. jula 1856. godine u Smiljanu kod Gospića (Hrvatska), a umro 7. januara 1943. godine u Njujorku (SAD), gde je proveo najveći deo života.

Zadužio je čovečanstvo brojnim genijalnim otkrićima iz oblasti elektro i radio tehnike.
U hrvatskoj verziji međunarodne elektronske enciklopedije "Wikipedia" piše da je Nikola Tesla "hrvatski (po mjestu rođenja), srpski (po narodnosti) i američki (po mjestu gdje je radio) znanstvenik i pronalazač na području elektrotehnike i radio-tehnike". Na istom sajtu može se naći i Popis znamenitih Hrvata, na kojem se, pored Nikole Tesle, nalazi i književni nobelovac Ivo Andrić.

Tesla i Andrić nalaze se, međutim, i na listi Sto najznamenitijih Srba, koja se može naći na srpskoj verziji "Vikipedije". U srpskoj "Vikipediji" piše: "Nikola Tesla je daleko najčuveniji srpski i američki fizičar i jedini Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica" (tesla - jedinica za merenje magnetne indukcije).
Takođe, navodi se da je Nikola Tesla rođen od oca Milutina Tesle, Ličanina, i majke Đuke Mandić, iz čuvene ličke porodice. Prema navodima Jovana Dučića, Tesle su poreklom iz Stare Hercegovine, od plemena Pilatovaca u današnjoj nikšićkoj opštini.

U poznatim enciklopedijama "Vebster" i "Britanika" nedoumica je rešena formulacijom da je Tesla "American/Serbian born in Smilan (Austro-Hungary), present Croatia". Na spomeniku Nikoli Tesli na Nijagarinim vodopadima piše: "Smiljan, Jugoslavija", a sam Tesla, koji je ubrzo po dolasku u Njujork 1884. godine postao američki državljanin, prema pojedinim navodima, deklarisao se kao Jugosloven.

Pripisuje mu se i izjava da je "jednako ponosan na svoju srpsku majku i hrvatsku domovinu". Vlada Srbije formirala je Odbor za organizaciju proslave 150 godina rođenja Nikole Tesle, a programom obeležavanja jubileja predviđena je i mogućnost saradnje s Hrvatskom i SAD u organizaciji proslave. U Hrvatskoj će naredna godina biti proglašena godinom Nikole Tesle i biće obeležena nizom manifestacija, naučnih skupova i predavanja u osnovnim i srednjim školama, a u Smiljanu je već počela obnova Tesline rodne kuće, uređenje muzeja, seoske crkve i šire okoline.

Hrvatska vlada izdvojila je za taj posao gotovo milion američkih dolara, a u organizaciji proslave jubileja u Teslinom rodnom mestu učestvuje i Srpska pravoslavna crkva, kao i ambasada SCG u Hrvatskoj. Programom obeležavanja jubileja u Srbiji predviđeno je održavanje naučnih skupova, izložbi, predavanja u školama, objavljivanje publikacija, saradnja s inostranim asocijacijama koje nose ime velikog naučnika, kao i postavljanje zvaničnog web sajta o Nikoli Tesli. U Hrvatskoj je predloženo i osnivanje instituta koji bi bio zadužen za vraćanje Teslinih naučnih radova iz SAD u tu zemlju.
Spomenik Tesli, uništen u poslednjem ratu, ponovo će biti izliven u gipsanom kalupu koji se čuva u Beogradu, a u Zagrebu bi trebalo da bude postavljena Teslina bista.


Se izvinuvam sto ne sum vo moznost za prevod na mekedonski jazik...

-------------


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 15:25
          Искрите на Тесла создаваат потреси?

Теоретичарите на завери сметаат дека тајниот проект на Аљаска предизвикува катаклизма. Најновиот голем земјотрес што ја погоди државата Чиле ги вознемири теоретичарите на заговори.

Тие за овој трагичен настан, како и за потресите кои во последните неколку години ги погодуваат главно сиромашните делови во светот (Хаити, Перу, Ниас, Гуџарат, Суматра...), причината ја гледаат во дејствување на ХААРП (The High Frequency Active Auroral Research Program).

Се работи за многу антени кои според теоријата можат да се користат за контрола на времето, за „производство“ на потреси и за манипулација со мозочните бранови во човековиот мозок.

Проектот се наоѓа во Гакуна на Аљаска, бидејќи таму е најповолно место за работа со оглед дека регионите околу половите имаат многу активности во јоносферата. За неговото постоење во широката јавност се дозна поради тоа што жителите почнаа да реагираат поради чудните аномалии на небото откако проектот почна да работи, како и поради неколку научници кои се обратија на новинарите за да ги предупредат.

дноставно, ХААРП деjствува на обратен начин од радискиот телескоп - наместо да прима тој испраќа сигнали. Електромагнетните бранови на ХААРП погодуваат делови на јоносферата и ги затоплуваат. Тоа наводно може да создаде еден вид на бранови во правец према Земјината кора и да предизвикуваат потреси. Воедно, затоплувањето на некои делови на јоносферата влијае и на временските прилики.

Тие кои ја следат работата и дејствувањето на ХААРП тврдат дека бил активен и на 12 јануари 2010 година кога државата Хаити ја погоди катастрофален земјотрес. Истовремено на ЈуТјуб постојат многу видео записи за тоа, како пред потресот на небото биле забележани разни аномалии и бои, посебно во случај на земјотресот кој го погоди Сечуан во Кина.

Последиците од дејството на вакво оружје се несогледливи, тврдат аналитичарите, а за причините зошто се уништуваат само сиромашни региони може само да се шпекулира. На јавноста и е објаснето дека целта на проектот ХААРП е академско истражување за да се промени јоносферата, а со цел да се подобри можноста за комуникација за доброто на човештвото.

Џон Ханском од американската воздухопловба база тврди: ХААРП се состои од неколку елементи кои служат за пренос на енергија како и од многу елементи за проучување на јоносферата. Целта на истражувањето е научна, но дел од добиените резултати можат да се применат и во воени цели.

ХААРП не е единствена институција која се занимава со вакви испитувања. Во Европа постои ЕИСКАТ како и Sura Ionospheric Heating Facility во Русија.

Според истражувањата на американски новинари, научниците на ХААРП (т.е. идејата за праќање на енергија во јоносферата) ја добиле од проучувањето на пронајдоците на Никола Тесла и „Штитот на Тесла“, како и од проучувањето на „смртоносните зраци“.

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: isus
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 10:08
nikola tesla go fati gospod za shija
     
       od:i love you        2008g


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 27.Јули.2010 во 19:11
spored videnia na srpskite otci svetogorci , na nikola tesla tajnite na elektrichniot prenos na dolgi mrezi mu gi otkril sveti nikola, zashto nikola bil od familija kade sveti nikola bil zashtitnik na semejstvoto, vprochem samo srbite imaat krsna slava

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: gOJDO
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 09:22
Поголеми глупости немам слушнато неколку месеци. Шо па сега црковна мафија раскажува приказни за нешто за кое немаат поим.

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 10:27
Свашта бе.

Иначе Никола бил генијалец и све то... ама човекот делувал по малку швркнато.
Јас незнам кој маж би дозволил да му ги отсечат јајцата (ова народски кажано) за целосно да се посвети на работата или да ја пресметува плоштината на храната која ја јаде.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 11:04
glupost, se citaat li lugevo pred da napisat nesto збунетост


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: porucnik
Датум на внесување: 08.Август.2010 во 23:26
    
    Nikola Tesla???

    Seuste ne se znae dali bil srbin ili hrvat.
A nikoj od niv ne go znae znacenjeto na zborot TESLA.
     Znaci Nikola Tesla bil MAKEDONEC!!!!
   Zarem ne e logicno?
Zborot tesla ne postoi ni vo srpskiot ni vo hrvatskiot recnik.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Август.2010 во 23:52
jas edinstveno znam deka,...sega seushte ke imashe vodenici po rekive,...da ne bil toj !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 07.Јануари.2011 во 22:57
Ovoj "poet na naukata" pochinal na 7 januari 1943 godina, pa redno e da se spomene na ovoj den.
Edno od chudnite Teslini dozhivuvanja se sluchilo vo negovata starost.Toa bilo krajot na slavnata idila megju ostareniot nauchnik i negovata bela gulabica koja shto mnogu ja sakal.Ekscentrichniot nauchnik so godini se grizhel za mnogu gulabi megju koi imalo edna shto posebno ja sakal.
Tesla ednash ja razjasnil ovaa povrzanost.
- "Da, ja sakav taa gulabica, ja sakav kako shto mazh saka zhena i taa me sakashe mene."(srodna dusha )
Koga bila bolna toj go osekjal toa.Kje doletala vo negovata soba i toj ja neguval i bdeel nad nea.Taa bila radosta vo negoviot zhivot.Edna vecher, dodeka lezhel vo krevetot, gulabicata sletala vo negovata soba, i toj odma prepoznal shto sakala da mu kazhe-deka umira.
-" I togash, dodeka se trudev da razberam shto saka da mi kazhe, od nejzinite ochi pochna da izleguva svetlina. Silni zraci na svetlina, bleskava, zaslepuvachka posilna od bilo shto shto nekogash sum izvlekol od svetlata vo laboratorijata."
Posle smrtta na gulabicata, priznal, deka neshto ischeznalo od negovoiot zhivot i znael deka njegovata rabota e zavrshena.
I samiot Tesla verojatno ne go razbiral dovolno mistichkoto dozhivuvanje iako ja osetil negovata sila.Kako ptica gulabot e simbol na vozdignuvanjeto, sublimacija na nagonot i prevlasta na duhot. Vo vrska so svetlinata shto izleguvala od nejzinite ochi, ona shto Tesla ne go znael a samo go nasetuval e deka svetlinata e univerzalen simbol na duhot, bozhestvenoto i mistichnoto spoznanie.Svetlinata simbolizira prosvetlenost, dobrina, bozhestvena priroda i zhivot, nasproti temninata koja simbolizira neznaenje, zlo i smrt.
Sredbata so tainstvenata svetlina za Tesla bila tolku vpechatliva shto predizvikala radikalna vnatreshna promena, potochno dlaboka i trajna duhovna preobrazba.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 19:59
Chovekot mora da bide sentimentalen sprema pticite.Toa e zaradi nivnite krilja.I toj samiot nekogash gi imal, vistinski i vidlivi.Ne zaboravajte kriljata se se vo zhivotot.
(od edno intervju na Tesla)


-------------


Постирано од: Курчи
Датум на внесување: 09.Јануари.2011 во 22:34
Никола тесла е познат србин со хрватско потекло


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 13.Март.2011 во 18:18
„… uveren sam da je ceo kosmos objedinjen, kako u materijalnom tako i u duhovnom pogledu. Postoji u vasioni neko jezgro otkuda mi dobijamo svu snagu, sva nadahnuća, ono nas večno privlači, ja osećam njegovu moć i vrednosti koje ono emituje celoj vasioni i time je održava u skladu. Ja nisam prodro u tajnu toga jezgra, ali znam da postoji i kad hoću da mu pridam kakav materijalni atribut, onda mislim da je to SVETLOST, a kad pokušam da ga shvatim duhovno, onda je to LEPOTA i SAMILOST. Onaj koji nosi u sebi tu veru oseća se snažan, rad mu čini radost, jer se sam oseća jednim tonom u sveopštoj harmoniji.”
да


-------------
vivi


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 04.Декември.2013 во 19:00
Неверојатни факти за Никола Тесла

Веројатно не треба да се потсетува на големата генијалност на Никола Тесла. Тој е брилијантниот научник и инженер кој долго време стоел во сенката на неговиот работодавач Томас Едисон. Тесла е одговорен за над 700 патенти од областа на електрониката, комуникациите, ласерите, роботиката и уште многу. Дали сте ги знаеле следниве работи за него? 


1. Музејот на Тесла бил потпомогнат од цртан филм. 


Во мај, кулата Вондерклајф била купена од научниот центар на Тесла со помош на 1,37 милиони долари кои биле собрани од страницата за финансирање „Индиегого“. Кампањата била започната од Метју Инмен, создателот на популарниот интернет-стрип „The oatmeal“. 


2. Тесла се грижел за околината. 


Никола Тесла бил многу загрижен за фактот дека бргу ги користиме сите извори на Земјата и сакал да направи нешто во врска со тоа. Тој истражувал начини за собирање природна енергија во почвата и во небото. Тој создал вештачко осветлување во неговата лабораторија и го пренел преку високи градби и преку Земјата. 


3. Тесла умрел како сиромав хуманитарец. 


Сето тоа што го правел Тесла било за да му помогне на човештвото. Тој никогаш не сакал да заработи многу за него и тоа било лошо за него бидејќи никогаш немал доволно пари за да го прави тоа што мора. Тој имал познати пријатели, како Марк Твејн, но се измачувал на финансиска страна. 


4. Тесла ретко спиел. 


Никола Тесла тврдел дека потребни му се само 2 часа спиење, иако повремено дремнувал. Освен тоа, тој мразел накит и кружни предмети и не сакал да допира коса. Тој бил опседнат со бројот три и целиот прибор за јадење го чистел до совршенство. 


5. Многу од изумите на Тесла се чуваат сокриени од јавноста. 


Кога Тесла починал во 1943 година, неговите работи биле земени од властите. Поголемиот дел од работите подоцна бил испратен до неговото семејство, многу завршиле во неговиот музеј во Белград, но некои негови истражувања се' уште се чуваат од владата на САД.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk