IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Тепачка во Собранието на Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тепачка во Собранието на Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
Автор
Порака
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 12:08
по се изгледа дека нема да се откријат виновниците за тепачката во собранието...а тоа ќе биде уште еден удар за демократијата во РМ...за греота се овие нашиве политиканти...а лдп едвај освои повеќе од 30 000 гласа и доби 6 пратеника...не верувам дека ќе го повторат овој нивни успех...аб нека си одат ми се повраќа од фраери како андов, тачи, бучко тоа треба да се избрка од РМ
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
D_NazGUL Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај D_NazGUL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 13:59
Точно е дека физички пресметки на пратеници можат да се забележат и во многу други земји, но има една многу голема работа. Секогаш (ајде не баш секогаш ама во 80% случаи) се наоѓа тој што е одговорен. За вакви работи министри си даваат САМИТЕ оставки, Влади паѓаат итн. Ние ги имаме истите кривични закони и останати мерки, та нели се водиме по Европските регулативи. Проблемот е во тоа што нема кој кај нас да ги примени истите. Се кај нас за два дена се заборава. Дали било прислушкување, дали биле малверзации, мито, судки клевети и што ли не. Така драги мои и ова ќе се заборави во истиот момент кога ќе излезе нешто поатрактивно за да се сврти вниманието.
На крајот од краиштата многу е јасно дека неможат они да бараат одговорност од било кого во парламентот, затоа што истиот тој/таа веднаш ќе ги извади прљавштините од другиот на видело.
Убаво збори еден мој добар пријател:
"Ја да си доживеам 70-тина години и доволно ми е. Нема да дозволам мајтап внуци да си играат со мене. Ќе земам една цистерна полна гориво и правац у Собрание! Барем и добро дело ќе направам пред да си одам."
Дали да се смеам или да плачам?
The Nazgul were they.
Darkness went with them, and they cried with the voices of death.
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 14:09

OVA SAMO VO MAKEDONIJA GO IMA...nema zakoni i nema odgovornost nikakva a najmalku politicka...iako vinovnicute trebase da bidat javno lincuvni toa nema sansi da se sluci....lokalnite serifi se posilni od site, vklucuvajki go i premierot i valadata koja ne znae kako da gi natera negovite(vidi DPA) barem da prisustvuvaat na komisijata...



ДПА ќе побара интерпелација на Јанкуловска?

Aнкетната комисија го проби рокот, Тачи не открива дали нивниот член ќе се врати во неа


Гордана Јанкуловска

Анкетната комисија го проби рокот во кој во ова собраниско тело требаше да излезе со извештај за тепачките меѓу пратениците од албанскиот политички блок, што се случија на 25 септември. Владејачката ДПА на Мендух Тачи тактизира и не открива дали нивниот претставник Агим Рамадани ќе се врати во Комисијата. Но, затоа блиските соработници на Тачи, неофицијално во собраниските кулоари, ја пуштија информацијата дека ДПА, наводно, ќе и' поднесе интерпелација на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Работата на Анкетната комисијата е блокирана веќе една недела откако Тачи го повлече Рамадани од Комисијата, а Стојан Андов возврати со најава за оставка од претседателската функција. Андов во петокот со писмо го извести спикерот Љубиша Георгиевски дека ќе се повлече од функцијата претседател доколку не се овозможи Комисијата да функционира во полн состав. Спикерот завчера побарал од Андов да не ја активира оставката до петок, за да му дадат време на Тачи да се премисли.

Понеделничната координација кај претседателот на парламентот се покажа безуспешна, ДПА побара дополнително време да размисли дали ќе продолжат да учествуваат во работата на Анкетната комисија. Шефот на пратеничката група Ружди Матоши во неформални разговори со новинарите најави дека ДПА размислува да се врати во Комисијата. Според Матоши, ДПА е заинтересирана да се расветлат инцидентите, „особено присуството на силно партиско обезбедување пред Собранието и во него, за што одговорност ќе се бара на највисоко ниво во МВР“.

Во изјавата за медиумите координаторот на пратеничката група на ДПА вели дека најголемиот виновник за блокадата на Комисијата е нејзиниот претседателот. „Андов не му дозволи на Тачи да сведочи иако дента кога парламентот ја прекина работата две други собраниски комисии продолжија да заседаваат. Сакаме одговорност од Андов зошто стана марионета и потпадна под наместени сценарија на опозицијата. Андов не беше рационален и под притисок на СДСМ нерационално ја прекина седницата и тој тоа поскоро мора да го објасни“, вели Матоши.

Опозицијата, пак, ги обвини владејачките партии дека прават намерни опструкции вистината да не излезе на виделина. Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јани Макрадули е уверен дека парламентарното мнозинство сака да се забошоти случајот. За пратеничката од ЛДП Роза Топузова - Каревска е очигледно дека власта овој пат преку ДПА ги прави сите можни напори Анкетната комисија да не ја заврши работата.

“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
sp_dori Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1542
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sp_dori Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 22:07

ЦИРКУС !!!

нека%20ти%20е%20срам
Се што било поминало и се што ќе биде ќе помине !!!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 22:34
Сами си го направивме оти им дозволивме.
Сега никој не ни е крив.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 12:53
Синоќа имало инцидент во Собранието, наводно нападнат полицаец од неколку опозициски пратеници.
И како обично две верзии на настанот - кој почнал прв? збунетост
Кон врв
MisterSk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisterSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 12:57
Кој почнал прв? Нема дилема. Еве ја вистината:

Според неофицијални информации, пратеникот Владо Бучковски и други негови сопартијци и членови на опозицијата прво почнале да го навредуваат полицаецот, за потоа откако тој останал мирен и не реагирал, да го нападнат физички тргајќи го кошулата, при што истата му ја искинале.

А тоа што го тврди опозицијата, не е вистина.
Ова е срамота за една опозициска партија. Но, воопшто не ме чуди. А што друго може да се очекува од СДС?
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 13:03
Originally posted by MisterSk MisterSk напиша:

Нема дилема. Еве ја вистината:

Според неофицијални информации...


Јас сепак би почекала на официјална информација од МВР, за тоа која е вистината.намигнување


Кон врв
MisterSk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisterSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 13:09
Министерството за внатрешни работи го потврди случајот, но повеќе информации најавуваат за подоцна.

Добро, чекаме повеќе информации.
Но, ајде да размислиме. СДС тврди:

Според информациите од опозицијата, инцидентот се случил сосема поинаку и лицето го идентификуваат како непознат кој тајно ја снимал средбата на пратениците од опозицијата со стечајците по гласањето за предлог – законот. Непознатото лице, според опозцијата, кога било побарано од него да се идентификува ја турнало пратеничката на СДСМ Цветанка Иванов.

Како е можно полицаец да е непознато лице?
Зошто полицаец би ја снимал средбата на пратениците од опозицијата со стечајците?
Зошто полицаец би одбил да се легитимира, па дури и физички да напаѓа пратеник, при сето обезбедување?
Мислам, нема логика некако, а?

Изменето од MisterSk - 02.Јули.2010 во 13:11
Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 13:20
Originally posted by MisterSk MisterSk напиша:

Кој почнал прв? Нема дилема. Еве ја вистината:

Според неофицијални информации, пратеникот Владо Бучковски и други негови сопартијци и членови на опозицијата прво почнале да го навредуваат полицаецот, за потоа откако тој останал мирен и не реагирал, да го нападнат физички тргајќи го кошулата, при што истата му ја искинале.

А тоа што го тврди опозицијата, не е вистина.
Ова е срамота за една опозициска партија. Но, воопшто не ме чуди. А што друго може да се очекува од СДС?

 Друже Мистер , многу ми е мило што си тука на форумов за да ги дознаам сите вистини од тебе и да не ги слушам лажгите од страна на сдсм. Ете така од тебе дознав за Митингот, за градската плажа за,  за уставниот суд па сега и за тепачката. Ко Супермен си бе!! Браво!!!
Во секое време на правото место на настаните за да ни ја пренесеш вистината!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 14:28
e да!...i jas toa sakav da i go kazam na misterkata skopska...намигнување
...kutroto djandarche,...veruvam deka, samo  krotko se branelo so rakata svitkana nad glavata,.napikan vo nekoj sobraniski kjosh...............dodeka zverovive ovie krvozedno go mlatele!тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
MisterSk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisterSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 14:45
Што да и кажеш на министерката?
Министерството за внатрешни работи го потврди случајот, но повеќе информации најавуваат за подоцна.
Се чекаат информации. Ние си го кажавме мислењето.

А и јас чекам некој да ми одговори на ова.

Како е можно полицаец да е непознато лице?
Зошто полицаец би ја снимал средбата на пратениците од опозицијата со стечајците?
Зошто полицаец би одбил да се легитимира, па дури и физички да напаѓа пратеник, при сето обезбедување?
Мислам, нема логика некако, а?
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 14:46
Ima samo edna vistina , onaa koja doa]a so pusulcinjвонземјанинata od centralata na DPMNE.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 15:00
misterkata...ne ministerkata....misterkata!да

...a da si gi  smenime nikovite?збунетост

a eve  samo na ova moj odgovor

"Зошто полицаец би одбил да се легитимира, па дури и физички да напаѓа пратеник, при сето обезбедување? "


...zatoa shto skoro site policajci se ,...labilni samobendisani lugje ,...na koishto im e ispod chest ....oni na nekoj da mu se legitimiraat!

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.