IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ПАТРИОТИЗАМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПАТРИОТИЗАМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
Автор
Порака
biserce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biserce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 02:56
ПАТРИОТИЗАМ ЗНАЧИ ДА СИ ЈА САКАШ ТАТККОВИНАТА,А НЕ ДА ЗЕМАШ ТУЃО ДРЖАВЈАНСТВО ЗА БИЛО ШТО........
Кон врв
a.ana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај a.ana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 01:51
imate pogresen vpecatok tie vistinskite od vakvite bile prinudeni da rabotat vo stransno i eden den ke se vratat tuka i tuka ke go ostavat svoeto pokolenie i zarabotenoto za razlika od onie koi zemaa tugi drzavjanstava od za mene voopsto nejasni pricini,a i ne navleguvam zatoa sto ne se dostojni za toa
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 01:53
KAKO NEMA?
JAS, MOIRA



Изменето од moira - 05.Октомври.2007 во 01:53
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 01:54
uuf,..mi olesna,...milslev deka stvarno ,..nieden,..ima!,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 00:58
eh mislam deka ova sega ni fali na nas
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:13
.....ne se raboti za momentalen nedostatok...toa e nedostatok koj trae....trae...trae....Patriotizmot, ne ne samo sto ni nedostasuva........tuku mislam deka voopsto ne postoi kako genetski kod kaj makedonskiot narod....
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:21
hm se prasuvam : "kako bi bilo koga vo Makedonija bi gi nemalo albancite"???? posto neli oni se glavniot problem i precka na sekoe pole na koe sto Makedonija se obiduva da napravi napredok
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:44
.....SF.....ili retoricko prasanje ti e ova?
Кон врв
Gusarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gusarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 08:56
Баш ме чуди перцепцијата на народов за тоа што е патриотизам или национализам. Зарем тој што викаше дека пошто не ја сакал Југославија и сакал независна Македонија, одел на митинзи на ВМРО итн... бил вистински патриот?? Тие се повеќе штетници одколку патриоти. Што им фалело у Југославија да прашам?? Ако е за своја пара, пишуваше и на Македонски на динарите. Никој не беше омаловажен у Југославија.
 
Друга е работата што повеќето народ не ја сфаќаат. Целата работа што се растури Југославија беше поради тоа што Словенците и Хрватите беа подбуцнувани нонстоп дека ќе биле појјаки сами, во ЕУ и што ти ја знам уште што им било ветено. Тоа е се масло на западот се разбира... подели па владеј. Тоа им е целата реторика на нив, немаше како па не поделија највеќе на верски начин и етнички. Затоа сега прават што сакаат со нас. Многу народ всушност и не сфаќа во целина што била Југославија и што значела и зошто била створена. Токму поради ова, да не може ни Советскиот Сојуз ни Западот да не заебава како што сака. Арно ама, тоа на многу народ им сметаше и им влегоа некои си демек „националистички/патриотски“ идеи у глава со кои мислеа дека прават добро за своите држави. Затоа денес Словенија е контролирана од Западот како што ќе посакаат они, Хрватска ја уценуваат за нивната рибарска зона што ти ја знам, АКО ИМ Е, И МАЛЦЕ ИМ Е! Што не писнеше Грција додека беше Македонија у Југославија? Ние бевме Социјалистичка Република Македонија... а тогаш не им сметаше и немаа никаква врска со Македонците они. Бевме јаки у Југславија и не смееа да писнат. Шиптариштата со Космет али тоа е више друга приказна. Не дека сум некојси носталгичар или нешто, само сакам да го изнесам моето мислење да помогнам да се разјасни оваа дилема зошто е погрешно да се плука на Југославија и да се сфаќа како црн период од нашата историја, тоа е све западна пропаганда на која што не треба да и се дава значење. Ипак наши дедовци биле партизани и се бореле против фашизмот за да ја ослободат Македонија и биле за Тито. Тоа исто бил голем патриотизам кој многумина го заборавиле.
 
И ако си за некоја партија, не значи дека не си патриот.


Изменето од Gusarski - 13.Март.2008 во 08:57
Македонија е вечна!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 08:56
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

hm se prasuvam : "kako bi bilo koga vo Makedonija bi gi nemalo albancite"???? posto neli oni se glavniot problem i precka na sekoe pole na koe sto Makedonija se obiduva da napravi napredok



ne e problem sto se albancite vo Makedonija, problem a sto tie albanci voopsto ne se grizat za Makedonija i se so nekoi drugi idei i nameri koi, za zal moram da kazam, mnogu dobro i smisleno si gi ostvaruvaat.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 09:08
A, што можеш од јабанџија да очекуваш?
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 09:10
само сакам да го изнесам моето мислење да помогнам да се разјасни оваа дилема зошто е погрешно да се плука на Југославија и да се сфаќа како црн период од нашата историја, тоа е све западна пропаганда на која што не треба да и се дава значење. Ипак наши дедовци биле партизани и се бореле против фашизмот за да ја ослободат Македонија и биле за Тито. Тоа исто бил голем патриотизам кој многумина го заборавиле.


Tokmu taka, nesfatlivo mi e zosto tolku se pluka vo periodot dodeka bevme vo Jugoslavija, koga site znaeme mnogu dobro deka so taa Jugoslavija makedonskiot narod prv pat dobi megjunarodno priznavanje. Nie moze da zboruvame kolku dolgo postoi Makedonija, no i site znaeme deka sekogas sme bile pod necie tugjo upravuvanje.

Vo vtorata svetska vojna, mnogu lugje zrtvuvale mnogu za da im obezbedat na svoite deca slobodna zemja vo koja decata ke im ucat na makedonski jazik od makedonski uciteli. Kako moze seto toa da ne se ceni i da ne se socuva?

Ke go citiram Slobodan Ugrinovski zatoa sto ima mnogu vistina vo negovite zborovi.... " seto ona sto nekogas postarite generacii go sozdadoa, denesnite ne znaat duri ni da go iskrecat..." zalno no vistinito
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 09:16
За жал некому може му смета историската вистина. А гневни сме на Атина што ни ја скрнови историјата. 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 23:52
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Баш ме чуди перцепцијата на народов за тоа што е патриотизам или национализам. Зарем тој што викаше дека пошто не ја сакал Југославија и сакал независна Македонија, одел на митинзи на ВМРО итн... бил вистински патриот?? Тие се повеќе штетници одколку патриоти. Што им фалело у Југославија да прашам?? Ако е за своја пара, пишуваше и на Македонски на динарите. Никој не беше омаловажен у Југославија.

Друга е работата што повеќето народ не ја сфаќаат. Целата работа што се растури Југославија беше поради тоа што Словенците и Хрватите беа подбуцнувани нонстоп дека ќе биле појјаки сами, во ЕУ и што ти ја знам уште што им било ветено. Тоа е се масло на западот се разбира... подели па владеј. Тоа им е целата реторика на нив, немаше како па не поделија највеќе на верски начин и етнички. Затоа сега прават што сакаат со нас. Многу народ всушност и не сфаќа во целина што била Југославија и што значела и зошто била створена. Токму поради ова, да не може ни Советскиот Сојуз ни Западот да не заебава како што сака. Арно ама, тоа на многу народ им сметаше и им влегоа некои си демек „националистички/патриотски“ идеи у глава со кои мислеа дека прават добро за своите држави. Затоа денес Словенија е контролирана од Западот како што ќе посакаат они, Хрватска ја уценуваат за нивната рибарска зона што ти ја знам, АКО ИМ Е, И МАЛЦЕ ИМ Е! Што не писнеше Грција додека беше Македонија у Југославија? Ние бевме Социјалистичка Република Македонија... а тогаш не им сметаше и немаа никаква врска со Македонците они. Бевме јаки у Југславија и не смееа да писнат. Шиптариштата со Космет али тоа е више друга приказна. Не дека сум некојси носталгичар или нешто, само сакам да го изнесам моето мислење да помогнам да се разјасни оваа дилема зошто е погрешно да се плука на Југославија и да се сфаќа како црн период од нашата историја, тоа е све западна пропаганда на која што не треба да и се дава значење. Ипак наши дедовци биле партизани и се бореле против фашизмот за да ја ослободат Македонија и биле за Тито. Тоа исто бил голем патриотизам кој многумина го заборавиле.


И ако си за некоја партија, не значи дека не си патриот.


Mnogu ubavo kazano BRAVO !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.