IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Хомосексуалците во нашата држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомосексуалците во нашата држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 53>
Автор
Порака Обратен редослед
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:58
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Сепак тиње е чувството кога си обележан како да си на подолно скалило од некој само затоа што тој или таа се стрејт.загриженост Мене ми е тиње чувството
тоа воопшто не ни сакам да го ставам на дискусијаголемо гушкање
чисто давам предлози за тоа како да се води протест...

Да де, си дискутираме и јас начекав прилика да си го изразам оној емоцио дел наспроти она целодневно мое рационализирање на нештата големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:55
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Никој не те спречува да се бориш за тоа што немаш простор да го искажеш и да си го овозможиш тој простор. Ако ти си одлучил дека е подобро за тебе да молчиш тогаш добро... нека биде така, ама мене нема да ме замолчи ништо ниту да ме спречи, ќе си се борам за она што јас верувам дека на мене ми припаѓа и тоа е тоа. 
ама не зборам за тоа дали на некого му е дозволено да се искаже или не, туку за самата социјална дискриминација
исто така и тука би предложил, според логиката на протестите на хомосексуалците против дискриминацијата, многу пологично е да се протестира против социјалната дискриминација, отколку сексуалната
и онака протестите на хомосексуалците со себе ќе повлечат и други протести, тоа е факт

Во секој случај јас сум против секаква дискриминација, булинг и било какви форми на насилство итн. итн... но сепак темава е хомосексуалноста во Македонија па затоа се држам и до темата. Замисли сите излеземе и протестираме против социјалната дискриминација, што од сето тоа ќе се забележи? Вака кога поединечно би се протестирало за одредени појави или што и да е кои се дискриминирани по ќе биде забележано. (не знам како боље да објаснам, мозоков ми е више на stand by). Мене ми е јасно дека протестите на хомосексуалците ќе повлечат и други протести ама сите почнале од некаде. Јасно е дека би се наишло на многу отпор, но нема вечно да се кријам и да трпам некои работи што за мене лично се неприфатливи. Мора од некаде да се почне т.е. јас сакам од некаде да се почне. Пред се воспитувањето на деца по балканов урла.. не само зашто не е фер спрема личностите од лгбт популацијата туку општо, катастрофа е односно мене не ми се свиѓа... но на темава дискусијата е за лгбт популацијата т.е. хомосексуалноста и за тоа нагласокот го ставам цело време тука... Иако ако некој е против насилство, дискриминација, манипулирање и ако има протести за тоа некад јас би одела напред на чело голема насмевка
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:50
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Сепак тиње е чувството кога си обележан како да си на подолно скалило од некој само затоа што тој или таа се стрејт.загриженост Мене ми е тиње чувството
тоа воопшто не ни сакам да го ставам на дискусијаголемо гушкање
чисто давам предлози за тоа како да се води протест...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:45
Сепак тиње е чувството кога си обележан како да си на подолно скалило од некој само затоа што тој или таа се стрејт.загриженост Мене ми е тиње чувството
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:45
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Никој не те спречува да се бориш за тоа што немаш простор да го искажеш и да си го овозможиш тој простор. Ако ти си одлучил дека е подобро за тебе да молчиш тогаш добро... нека биде така, ама мене нема да ме замолчи ништо ниту да ме спречи, ќе си се борам за она што јас верувам дека на мене ми припаѓа и тоа е тоа. 
ама не зборам за тоа дали на некого му е дозволено да се искаже или не, туку за самата социјална дискриминација
исто така и тука би предложил, според логиката на протестите на хомосексуалците против дискриминацијата, многу пологично е да се протестира против социјалната дискриминација, отколку сексуалната
и онака протестите на хомосексуалците со себе ќе повлечат и други протести, тоа е факт
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:43
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ама што па тебе толку би ти пречело ако јас се оженам? Од вас потекнува таа врева... аууу истополови бракови = смак света. Абе ај. И зашто да трчам лево десно да се малтретирам, зашто да ми е ускратено ова? Ти ако го гледаш другачје бракот може јас другачје го доживувам.. каква врска има тоа со тебе и со сите останати што сте против истополовите бракови. Што ќе ти смени тоа во твојот живот и во светот? Ништо, само јас ќе имам жена. Толку узбуна за нешто што сигурно нема да причини елементарна непогода. 
јас не кревам врева и воопшто не ми пречи ти да се ожениш, баш напротив, хомосексуалците се оние што ја креваат галамата на погрешно место...
зборам само дека не гледам логика во тоа да се бориш за такво нешто, кога проблемот очигледно е во други сфери на правото, а не во сексуалната ориентација... оваа борба за права потекнува чисто од желбата за еднаквост, а не од желбата за тоа хомосексуалците да имаат пријатен и непречен живот... токму она е тоа што иритира... плус тоа, многу иронично е што постојано се попува за почитување на индивидуалност, а барање на еднаквост... еднаквост може да постои само ако во јавноста се исфорсира еднаков став, а тоа не е возможно
затоа и ти спомнувам дека јас, како хетеросексуалец, воопшто не го почитувам бракот како институција и не сакам да се оженам, еве слободно стај ме мене на твое место и размисли што ти зборувам... затоа што хетеросексуален пар кој не сака да стапи во брак е во иста позиција како хомосексуалните парови... и затоа што хомосексуален пар, може да наиде на многу проблеми и како брачен пар
проблемот не е во сексуалната ориентација и дискриминација, проблемот тука е во правниот систем, ако сакате нешто навистина да се промени, треба да се форсира промена на системот кој важи за сите луѓе подеднакво, а не сексуална еднаквост... сексуалната едкнаквост автоматски ќе си дојдее на место кога ќе се промени системот...

затоа и ти кажувам, не сум против геј браковите, воопшто не се ни обидувам да се противам на такво нешто и сеедно ми е дали ќе се воведат, ти кажувам само дек тоа нема да донесе никаква промена, и самата тоа го кажуваш... единствена промена што може да ја предизвика е душевно задоволство на хомосексуалците дека биле еднакви во некого за нешто, и тоа е се...

и вревата истовремено се поттикнува од двете страни на конфликтот, и баш иритантно е што се крева врева за нешто што воопшто не е проблем на сексуалната ориентација

Значи ти сепак имаш избор, а јас немам избор. Тебе никој не те принудува да се ожениш ама ти стои како алтернатива, а јас ако сакам и за мене ако има тоа некакво значење независно дали има логика или не јас немам таква опција. 
во ред, ти немаш избор, не го оспорувам тоа, ама што со мојот исзбор, кога за џабе го имам???
затоа и ти посочувам, проблемот е на друго место, еве да речеме, и да им е дозволено на хомосексуалците да стапат во брак, сепак ќе постојат парови кои одбрале да не стапуваат во брак поради најразни причини, и ќе бидат во иста позиција во која се денес хомосексуалците...
токму тоа ти го зборам, проблемот не е во сексуалната ориентација и може да се реши на друг начин

чисто да напоменам, многу полесно ќе се избута идејата да се променат некои закони и прописи, што се однесува до имотот и правата на информации и документи, отколку да се избута идејата за да се признаат хомосексуалците... дури и ќе добие многу поголема поддршка таа идеја бидејќи не засега сите како луѓе
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:40
Никој не те спречува да се бориш за тоа што немаш простор да го искажеш и да си го овозможиш тој простор. Ако ти си одлучил дека е подобро за тебе да молчиш тогаш добро... нека биде така, ама мене нема да ме замолчи ништо ниту да ме спречи, ќе си се борам за она што јас верувам дека на мене ми припаѓа и тоа е тоа. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:40
газење од смеење...ќе осниваат пол.партија и ќе ги добијат следните избори.газење од смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:36
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

И кога станува збор за дискриминација и неадекватно третирање... зарем малку зборува стравот кога една геј/би/лез/транс особа треба да ја открие својата тајна? Малку ли зборува тој страв? Дека се е така сјајно, недискриминирачки поготово во воспитувањето на детето? Не секогаш е тоа тепање по улици. Дали некој од вас се тресеше затоа што е стрејт? Не, затоа што од сите се очекува да бидеме стрејт, ама некои не се -  на што асоцира ова?
за ова зборев кога ја спомнав социјалната дискриминација... ова никогаш не важело само за хомосексуалците, туку опто за било што што е широко неприфатено од масата на луѓе во одреден простор... јас може немам проблем да се искажам како хетеро, ама затоа не може да се искажам за други ствари...

чисто за споредба, од истава гледна точка и црнец не може да се движи во Тексас... и многу фамилии сеуште не дозволуваат нивното дете да стапи во врска или брак, со оној кој што го сака, поради тоа што бил од друга раса, националност и вера... знам дека нема логика, и јас не го поддржувам тоа, ама за жал е тука да остане, се додека луѓето се плашат од она што не е слично на нив... затоа и еднаш во дрга тема ти спомнав дека хомосексуалците се водат по X-men, Charles Xavier логика
најбитно во моментов е што во цивилизирани демократски држави, хомосексуалците (освен за браковите) не се дискриминирани пред законите, како што некогаш биле расите и половите на пример
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:31
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Туку...зошто никој не рагира за децата кога растат во растурени бракови, деца од родители наркомани, пијаници, насилници, криминалци....


Многу на место.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:28
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ама што па тебе толку би ти пречело ако јас се оженам? Од вас потекнува таа врева... аууу истополови бракови = смак света. Абе ај. И зашто да трчам лево десно да се малтретирам, зашто да ми е ускратено ова? Ти ако го гледаш другачје бракот може јас другачје го доживувам.. каква врска има тоа со тебе и со сите останати што сте против истополовите бракови. Што ќе ти смени тоа во твојот живот и во светот? Ништо, само јас ќе имам жена. Толку узбуна за нешто што сигурно нема да причини елементарна непогода. 
јас не кревам врева и воопшто не ми пречи ти да се ожениш, баш напротив, хомосексуалците се оние што ја креваат галамата на погрешно место...
зборам само дека не гледам логика во тоа да се бориш за такво нешто, кога проблемот очигледно е во други сфери на правото, а не во сексуалната ориентација... оваа борба за права потекнува чисто од желбата за еднаквост, а не од желбата за тоа хомосексуалците да имаат пријатен и непречен живот... токму она е тоа што иритира... плус тоа, многу иронично е што постојано се попува за почитување на индивидуалност, а барање на еднаквост... еднаквост може да постои само ако во јавноста се исфорсира еднаков став, а тоа не е возможно
затоа и ти спомнувам дека јас, како хетеросексуалец, воопшто не го почитувам бракот како институција и не сакам да се оженам, еве слободно стај ме мене на твое место и размисли што ти зборувам... затоа што хетеросексуален пар кој не сака да стапи во брак е во иста позиција како хомосексуалните парови... и затоа што хомосексуален пар, може да наиде на многу проблеми и како брачен пар
проблемот не е во сексуалната ориентација и дискриминација, проблемот тука е во правниот систем, ако сакате нешто навистина да се промени, треба да се форсира промена на системот кој важи за сите луѓе подеднакво, а не сексуална еднаквост... сексуалната едкнаквост автоматски ќе си дојдее на место кога ќе се промени системот...

затоа и ти кажувам, не сум против геј браковите, воопшто не се ни обидувам да се противам на такво нешто и сеедно ми е дали ќе се воведат, ти кажувам само дек тоа нема да донесе никаква промена, и самата тоа го кажуваш... единствена промена што може да ја предизвика е душевно задоволство на хомосексуалците дека биле еднакви во некого за нешто, и тоа е се...

и вревата истовремено се поттикнува од двете страни на конфликтот, и баш иритантно е што се крева врева за нешто што воопшто не е проблем на сексуалната ориентација

Значи ти сепак имаш избор, а јас немам избор. Тебе никој не те принудува да се ожениш ама ти стои како алтернатива, а јас ако сакам и за мене ако има тоа некакво значење независно дали има логика или не јас немам таква опција. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:25
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Јас едноставно немам став во врска со истополните бракови, можеби затоа што и таква ми е целата филозофија за животот (да не се мешам во туѓи работи, секој си живее за себе) .
Туку...зошто никој не рагира за децата кога растат во растурени бракови, деца од родители наркомани, пијаници, насилници, криминалци....што е тоа понормално од детето што ќе биде одгледано од родители хомосексуалци....ништо, само пакувањето е поинакво 

за ова се согласувам потполно, одгледувањата на деца воопшто не зависи од сексуалната ориентација на парот , туку од способноста на парот да одгледува деца, и примерите тука се и тоа како на место
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:25
За некои е сеуште многу опасно да се изјаснат како хомосексуалци особено ако живеат во семејства кои се тешко традиционални или што ја знам какви... или ако им зависи работното место од тоа. Јас кога му кажав на татко ми му кажав кога не живеев со него т.е. кога живеев во канцеларија... дур да му кажам мислам дека сите можни бои на фацата ги сменив, дека телово у не знам какви се не видови на грч ми се стави, абе ѕрцки ми излегоа.. исто и пред некој ден кога му кажував на брат ми абе се стопив. А зошто мора да е тоа така? Многу е тешко кога човек живее со тајна и со страв.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:23
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ама што па тебе толку би ти пречело ако јас се оженам? Од вас потекнува таа врева... аууу истополови бракови = смак света. Абе ај. И зашто да трчам лево десно да се малтретирам, зашто да ми е ускратено ова? Ти ако го гледаш другачје бракот може јас другачје го доживувам.. каква врска има тоа со тебе и со сите останати што сте против истополовите бракови. Што ќе ти смени тоа во твојот живот и во светот? Ништо, само јас ќе имам жена. Толку узбуна за нешто што сигурно нема да причини елементарна непогода. 
јас не кревам врева и воопшто не ми пречи ти да се ожениш, баш напротив, хомосексуалците се оние што ја креваат галамата на погрешно место...
зборам само дека не гледам логика во тоа да се бориш за такво нешто, кога проблемот очигледно е во други сфери на правото, а не во сексуалната ориентација... оваа борба за права потекнува чисто од желбата за еднаквост, а не од желбата за тоа хомосексуалците да имаат пријатен и непречен живот... токму она е тоа што иритира... плус тоа, многу иронично е што постојано се попува за почитување на индивидуалност, а барање на еднаквост... еднаквост може да постои само ако во јавноста се исфорсира еднаков став, а тоа не е возможно
затоа и ти спомнувам дека јас, како хетеросексуалец, воопшто не го почитувам бракот како институција и не сакам да се оженам, еве слободно стај ме мене на твое место и размисли што ти зборувам... затоа што хетеросексуален пар кој не сака да стапи во брак е во иста позиција како хомосексуалните парови... и затоа што хомосексуален пар, може да наиде на многу проблеми и како брачен пар
проблемот не е во сексуалната ориентација и дискриминација, проблемот тука е во правниот систем, ако сакате нешто навистина да се промени, треба да се форсира промена на системот кој важи за сите луѓе подеднакво, а не сексуална еднаквост... сексуалната едкнаквост автоматски ќе си дојдее на место кога ќе се промени системот...

затоа и ти кажувам, не сум против геј браковите, воопшто не се ни обидувам да се противам на такво нешто и сеедно ми е дали ќе се воведат, ти кажувам само дек тоа нема да донесе никаква промена, и самата тоа го кажуваш... единствена промена што може да ја предизвика е душевно задоволство на хомосексуалците дека биле еднакви во некого за нешто, и тоа е се...

и вревата истовремено се поттикнува од двете страни на конфликтот, и баш иритантно е што се крева врева за нешто што воопшто не е проблем на сексуалната ориентација
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.