IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС Е БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС Е БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
Автор
Порака
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 00:49
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Miralem Светото тројство не мора да се разбере. Некои што го сватиле тоа е нивна доблест. Не е за да горазбериме па да поверуваме,тоа е да поверуваме и да се всели во нас.

aaaaa.... jas nemam nitu edna troska protiv toa sto si veruvate,makar i besmislici bile,kako sto i OCIGLEDNI SE (barem za mene). Za da me privleces vo tvojata religija,mene ili bilo koj musliman ili ateist,ili evrein,treba da dokazes. Kako ke dokazes ???? Mislam navistina deka si dobronameren covek,gledajki po tvoite postovi... no verovatno neznaes za sto se raboti.

Ke go povtoram po 4 pat slucajot za zenata vo Bosna. Posle ratot,i go ubile mazot i celata familija.Ostanala sama so svoite mali decinja. Ziveela vo nekoja si stara i rusena kukicka,nemala nitu za jadenje nitu za pienje,od vreme na vreme im davala po malce da kasnat na decata,kolku da preziveat a sekoja vecer stavajki kamenja vo lonecot i velela deka toa e meso i deka za vecera meso ke jadat..... Taka dolgo vreme gi lazela dodeka zaspiele. Eden den,posle bajagi vreme,zenata srabotila nekako,pa nasla Meso,ama ne sega kamenja,tuku meso.... So trcana otisla da gi izraduva decinjata i da im kaze deka Meso ke jadat. Koga stiggnala i im kazala,decata ne reagirale voopsto oti sekoja vecer toa go slusale. Ama zenata im vika,Deca,Meso ke jademe,Videte MESO !!! Poglednale decata vo najlonskata kesa,koga videle,se poglednale oci vo oci i rekle PA TOA NE E MESO !!!!!! Znaci na kamenjata se naucile i vo niv kako vo meso gledale. Na zenata uste tolku vreme i trebalo da im dokaze DEKA TOA E MESO A NE ONA PRVO STO IM VELELA. Znaci,ti si si ubeden vo toa sto veruvas,no dali e TOA VISTINATA a za da se dokaze vistinata treba DOKAZ. A deka Isus e Bog,ili Sin Bozji,,, ete,gledate i sami deka DOKAZ NEMA osven toa sto ste se ubedile vo toa. Inaku,ako eden Grk,koga ke se rodi go doneses vo Makedonija,toj dusa ke dava za taa drzava.... mozes i da go odrasnes kako Musliman,ili ako bil togas kako Hristijanin.... i toj vo toa ke si veruva bez problem. Ne zboruvame za ubeduvanje,koj kako e ubeden,nego koj kolku moze da potvrdi za ona sto tvrdi.

Ponataka. Znaes li sto znaci BOG. Reci nekolku pati vo sebe i razmisli koj e i sto e BOG. Dali Bog ima potreba da dojde i da izmaci za nasite grevovi ?? PA NELI E TOJ BOG   Koj moze grevovite da ni gi izbrise i bez da umira ??? (subhanallah)

Spored sevo ova ISUS dzaba umrel na Krstot ??? Posto i onaka,ako ne veruvas vo nego nema da bides spasen,ako veruvas ke se spasis !!! Zosto umrel na krstot ??

Kolku citati staviv kade sto Isus veli: "Jas nemozam nisto bez OTECOT=BOGA.... Kako sto gledam taka i sudam. Mojot BOG e POGOLEM OD MENE. Ne pravam nisto po volja moja,TUKU PO VOLJA NA OTECOT. Zosto me narekuvate dobar,osven EDEN BOG nikoj dobar ne e...................." se ova potvrduva deka Bog isus ne e. A so sto mi dokazavte deka isus e bog; Isus rekol:"Jas sum pat vistina i zivot" isus rekol: "pa filipe,uste kolku vreme ti treba za dami veruvas,pa ako si me videl mene ko da si go videl i Boga" i se nekoi raboti,koi duri i denes se upotrebuvaat,no ne dokazuvaat toa sto sakate da go dokazete. Kako sto rekov,imam drugar,SILEJDZIJA e,pa tolku me saka,koga nekoj bi me zadral mene seedno kako so nego da se zafatil..... ete kolku ednostavno.

Znaci,koga bi ve teleportiral covek,direktno za vremeto na Isus i licno na Isus ke mu treba vreme da vi dokaze deka ne e Bog,zatoa sto vie vo toa ste se ubedile.

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 08:41
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

нека ми одговорат припадниците на Исламот:

што е според нив Божји Пратеник?

што е според нив Господ?

што е според нив Бог?

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 12:23

Зошто Исус е единствениот пат за воспоставување однос со Бога?

Зарем не постои ни еден друг кој би можел да не поврзе со Бога? Буда, на пример. Или Мухамед. Зарем човек не може да живее чист морален живот? Ако Бог е таков Бог на љубовта, зошто не ги прифати луѓето онакви какви што се? Како Бог којшто е полн со љубов ќе прати човек во пеколот?

Еден куп вакви прашања ќе поставувате и вие и многумина други. И сите тие ќе се вртат околу едно, зошто човекот мора да има доверба во Исуса Христа како во Спасител и Господ. Одговорот е:- ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ВОСПОСТАВИ ОДНОС СО БОГА И ЗА ДА ДОБИЕМЕ ОПРОСТУВАЊЕ НА ГРЕВОВИТЕ.

Зашто Бог е Бог на љубов, но Бог е и Праведен и Свет и нема да дозволи грешник да дојде пред него.

- Бог во вечното минато речил да направи човечко суштество, маж и жена. Бог го создал човекот за со него да ја подели својата љубов и слава. Но Адам и Ева се побуниле против Божјата замисла и тргнале по соспствен пат, и тогаш гревот влегол во човечката раса. Од тој момент секој поединец станува грешен и одвоен од Бога. Сите луѓе од тој момент па наваму се раѓаме грешни, зашто Адам и Ева имале слободна свест и тие го одбрале гревот.

Библиската вистина е дека платата за гревот е смрт (како што и за секое прекршување на законот следи казна, така и за гревот мора да се плати).

Факт е дека и муслиманите и христијаните ги имаат Адам и Ева. И факт е дека сите признаваме дека тие згрешија - направија грев. Тогаш кој ќе плати за гревот? Бог кој е Свет и Праведен нема да дозволи да дојде грешник пред него.

И бидејќи Господ толку ги засака луѓето, и бидејќи Бог е со неограничена способност, тој самиот реши гревовите да ги плати и со луѓето- неговите деца да има повторно заедништво. Зашто казната за гревот е смрт. Некој мора да плати. Бог слегол во форма на човек преку Исус Христос и плати за гревот- преку смртта на Христос на Крстот.

Но Христос - Бог ја победи смртта и воскресна. И токму поради тоа верувањето во Исус- Бог нуди спасение (опростување за гревовите и вечен живот). Никој друг не плати за гревот.

Знам проблем е кога велиме и кога треба да се прифати дека една е вратата за влез во Божјото царство. Убаво би било да се повеќе врати. Но една е таа врата тоа е Исус. Затоа и Исус вели: широка е вратата и простран е патот што води во пропаст, но тесна е вратата и еден е патот кој води кон вечен живот. Кој поверува во ова ќе биде спасен. Кој не поверува во ова ќе го нема вечниот живот и ќе оди во пеколот.

,,Многумина се повикани, но малкумина се одбрани,,

,,Ќе гледате, а нема да видите. Ќе слушате, а нема да разберете,,

Точно така се додека не го прифатите Исус нема да го разберете. Се додека не го прифатите Исус ќе го немате спасението. Ѓаволот секогаш ќе ви наоѓа изговор, нови оправдувања, нови верувања, нови месии, нови научни докази- кои секојдневно се побиваат.

Затоа и има дел во Библијата каде Исус вели: ,,Проклет да е тој што ќе ви нуди ново Евангелие, па дури и ангел да е, ако е поразлично од она што ви го кажувам јас,,.

Вие постојано ќе наоѓате човечки филозофии, но прашање е дали тие мочат да платат за вашиот грев, дали тие нудат живот вечен. Одговорот е не!

Една е вратата, еден е патот, едно е спасението- тоа е преку Бог, еден е Бог. Бог е Праведен и Свет.  И никој не доаѓа кај Бог преку Исус.

Ваше е да прифатите или одбиете. Колку и јас да ви докажувам, ако замижувате и понатаму нема да видите. Колку и јас да ве љубам ако вие не го прифатите Исус, залудно ви е се.

Ваше е да одберете по кој пат ќе чекорите. Или ќе одите во вечен живот и ќе поверувате во Исус и преку вера ќе му дозволите да плати и за вашите гревови или вие самите ќе платите за гревот. А казната за гревот е смрт. Со грев не може во вечен живот. Грешни луѓе не можат да влезат во Божјото царство.



Изменето од Стевче
СТЕФАН
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 19:02
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

нека ми одговорат припадниците на Исламот:

што е според нив Божји Пратеник?

што е според нив Господ?

што е според нив Бог?

Pravoslavie. Sega duri zabelezav deka si postavil prasanja. Izvini sto morase da se povtoris.

Ubavi prasanja...  Gospod i Bog,spored nas e EDNO ! Isto. i Gospod e naziv za Allah i Bog e naziv za Allah. Spored Islamot i Qur'anot,BOG E EDEN. Samo EDEN. Koj se' STVORIL. BOG e znaci EDEN koj se' stvoril pa i Bozjite pratenici i Melekite,,,, i se' sto gledame i se' sto ne gledame.

"Kazi: On,Allah,Eden e ! Allah e zasolniste ! Ne rodi i roden ne e,i nikoj ne Mu e ramen !!" (El-Ihlas,1-4)

"Allah ! Nema drug bog osven Nego ! Ziv i Postoen !" (Ali Imran,2)

"I vasiot Bog e eden Bog ! Nema drug Bog osven Nego,On e Milostiv i Somilosen !" (El-Bekara,163)

(Bekara 2-255). Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je o­no što je na nebesima i o­no što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! o­n zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od o­noga što o­n zna - drugi znaju samo o­noliko koliko o­n želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; o­n je Svevišnji, Veličanstveni!

 

Qur'anskata maksima "La Ilahe Illallah" Koja znaci "Nema drug Bog osven Allah" mu koristi samo na onoj,koj zivotot spored nea go uredil. Veke ednas objasniv. Pomegju "la" i "illa" pomegju negacijata i potvrdata koi se naogjaat vo taa maksima,se naogja SETO veruvanje. Koga velime LA togas negirame se sto od nas bara da se obozava,Osven Allah dz.s. La ilahe Illallah e metod na rabotata,stil i program na zivotot. Znaci,koga velime LA negirame sekoe bozanstvo,koe ni primamuva so oviesvetsi dobra,kako imanje,cest,polozba,vlast,site vidovi na uzivanja,raskos,zeni,gordost.... na sevo ova Otvoreno im velime "NE" ne si ti Bog koj treba da se obozava. Potoa i na svoite dusi im se obrakjame,koi cesto cezneat za tie uzivanja,zatoa sto covekot  cesto i samiot sebesi se obozava; go obozava svoeto mislenje,svoite srasti,svojot izbor,svojata volja,ostroumnost,svojata sposobnost... i zamisluva deka so svoi race gi dofatil koncite na se' i deka vo negovi race se naogja celata sudbina i taka od sebe pravi bog a da za toa i ne e svesen. Na takvite dusi im velime: NE nema da te obozavam,ti ne si bog koj treba da se obozava. Na se velime ne,osven na Allah dz.s.

Zborot "Illahun" e failun a failun znaci onoj koj STVARA. Kaj nas toa e ALLAH DZ.S,dodeka se' ostanato e sredstvo.

Onoj sto e zafaten so sobiranje na imanje,gomilanje kapital,poltronstvo sprema zapostavenite,trcanje za uzitci,podavanje na srasti,obozavanje na svoeto mislenje i stav.... toj ne rekol odlucno LA.

Znaci nisto ne obozavame osven EDEN I EDINSTVEN BOG. Osven ONOJ koj SE' stvoril i koj go pratil Isa a.s i site prethodni pratenici pa i posledniot S.A.W.S. Pokraj toa,nie go priznavame Isus,Mojsie,Avram,Adam,Noe,,,,, site Bozji pratenici a.s. No ne obozavame na nikogo,osven ONOJ KOJ GI PRATIL NIV.

Bog e inaku nesto,sto nemozes nitu da zamislis. Nie Bog go svakjame so svesta a ne so umot. Kako sto e zedta dokaz za postoenjeto na vodata. Taka zelbata za pravda dokaz deka pravdata postoi,megjutoa,ako tuka ne ja gledame i ne ja imame,ke dojde den i cas koga racun ke polagame i ke ja vidime pravdata. Zatoa i kazav deka nemam protiv vaseto ubeduvanje deka isus e bog. No za toa nemate dokazi. Bog e nesto sto covek i nemoze so NISTO da go sporedi. Samiot zbor BOG ni kazuva. Dali e covek sposoben da zamisli nesto,sto ne videl do sega ??? Nesto sto ke bide posebno i edinstveno,nesto sto nema. Ne da zamisli avion so 4 krila,,,, toa e sepak avion. Da zamisli nesto sto e samo EDNO.Nesto sto nema da moze da go sporedi so nesto. Ako zamislis,kazi mi sto e toa.... pa probaj,ke vidis deka takvo nesto nemozes nitu da zamislis.

Toa e BOG.Bog e SAMO EDEN.Od sekogas i ZA SEKOGAS. SAMO EDEN. Nitu eden vo trojca nitu trojca vo eden. Onaka kako sto SITE BOZJI PRATENICI GO OPISALE TAKA I ISUS VO BIBLIJAT 

Sto se Bozji pratenici.Odma ke kazam,nikoj ne sakam za zbor da me drzi,jas pisuvam kako sum razbral od dosega procitanoto. Sekoj koga nesto mu se zboruva,sam treba da si proveri dali e taka ili ne e.

Allah dz.s,za sekoj narod,vo odredeno vreme i periodi,pratil negov pratenik. Tie se luge,isto kako i nie. I Bozjite pratenici gi imale istite potrebi kako i nas obicnite luge taka i tie bile samo obicni luge. Megjutoa,tie dobivale Bozja objava.... Sekoj Allahov pratenik,ili,da ne vi izgleda kako vo parlament,da kazam prorok,ili,kako vi odgovara,,,, imal odredena sposobnost,mok,znaenje,mudrost,zavisno od toa vo kakov narod bil praten. Nekoi dobile objavi i taa objava bila zapisuvana. Kako Indzilot,Zeburot,Tevratot i Qur'anot. Vo Qur'anot,sive ovie se spomnati kako Sledbenici na Kniga,toa se "Evrei,Hristijani i Muslimani" Spomnati se znaci edno,kako sledbenici na kniga. Sto znaci,site ja dobile istata objava. Bog e Eden i Negovata vera e Edna. Taka site dobivale poslednata objava,no postepeno a Muhammed s.a.w.s ja dobil poslednata i konecnata objava. Sekogas,koga go "dokazuvate" bozanstvoto na isus,gi zemate za primer i cudata. Cudata ne gi osporuvame nie. Veruvame i priznavame deka Isus a.s pravel cuda. Pravel i Mojsie a.s,pravele i drugi Bozji pratenici a.s. Zatoa sto bile vo takov narod. A toa e mnogu i ocigledno i sovrseno jasno. Kolkavav e denes brojot na Muslimanite i kolku RASTE ??? A go prifakjaat luge koi nitu go videle Muhammed a.s,nitu go slusale,Muhammed a.s nitu Cuda nekoi pravel....... zatoa sto Muhammed a.s ja dobil konecnata objava i naj golemoto CUDO a toa e Qur'anot. Edinstveno sto moze da se narece APSOLUTNA VISTINA.

Koga na nekoj od generacijata na Muhammed a.s go izmacuvale,kamenuvale,kamsikuvale musricite,go prasale,dali sakas ova da mu se sluci na Muhammed a.s. Rekol,se kolnam vo onoj,vo coo race e mojata dusa,deka ne sakam nitu drn da go bocne na Muhammed a.s. Zamisli kolku go sakale i pocituvale i sto se' za negopravele,a cuda Muhammed a.s ne pravel. Koga od nekoj abitka se vratile,ja obavestile nekoja zena deka vo taa bitka go izgubila i bratot i mazot i sinot..... a taa prasala a kako e Muhammed a.s ? Dali e toj dobro ????? !!!!

Mojsie pravel cuda... no za sekund negovite sledbenici znaele da svrtat.... ova nemoze da se ospori. Isus pravel cuda,no,da ne recam go ubija,ama pokusaa da go ubijat. Znaci takov narod bil,na kogo Cuda mu trebale. A nitu Mojsie nitu Isus bile Bogovi nitu sinovi Bozji.... bile samo luge.Obicni luge. Kako i prethodnite pratenici Bozji. Drugo sto spomnuvate e toa deka Isus e roden so posebno cudo. Nitu toa go osporuvame. Veruvame i vo toa i toa go priznavame. No zarem ne e cudo stvaranjeto na sekoj covek ? Stvoren e od kapka tecnost. Eve ne,pisuvame,razmisluvame,disime,gledame,slusame......... Vo Mokta na Allah,nisto cudno ne e i taa ne e Ogranicena. Mokta negova e neogranicena. Pred da kazete: "Da ama Isus nemal tatko covek" Adam,ke vi kazam,deka nitu majka nemal. Eva,stvorena e od rebro. Pred da kazete :"da ama isus na pocetokot pred avram bese tamu" ke vi kazam deka i Hitler e biden kaj boga pred ngovata smrt i stalin,i krale i simeon i Muhammed a.s...... site sme bile kaj Boga i site sme posvedocile ednas za negovoto EDINSTVO. Od kicmata na Adam a.s Allah go stvoril celoto negovo potomstvo(neli e CUDO pogolemo od sto Isus se rodil bez nikakov odnos?) pa site Ademovi sinovi se prasani dali svedocite deka Jas sum Edinstven Bog,za da ne recete deka ne znaevme oti nasite pretci vaka ne naucile. Togas site posvedocivme. Da ne kazete pak: "da ama Bog go vozdigna Isus" Dali ste slusnale za plemeto koe vo pesterata,neznam tocno kolku GODINI SPIELO,,,, vo isti slucaj e i Isus. Treba da znaete deka Isus povtorno ke se vrati i ke posvedoci.Povtorno ke se vrati (kako covek) i toj Smrt da ukusi.

Цитирај Зошто Исус е единствениот пат за воспоставување однос со Бога?

Koj veli taka ? Zarem mojsie ne bese za negoviot narod i za negovoto vreme EDINSTVENIOT koj vospostavuvase pat do Boga ?? Ako ne,koj togas bese za vremeto na Mojsie ?

Цитирај

Зарем не постои ни еден друг кој би можел да не поврзе со Бога? Буда, на пример. Или Мухамед. Зарем човек не може да живее чист морален живот? Ако Бог е таков Бог на љубовта, зошто не ги прифати луѓето онакви какви што се? Како Бог којшто е полн со љубов ќе прати човек во пеколот?

Moze. Kako sto kazav,site Bozji pratenici bile Luge koi nivnite sledbenici gi povrzuvale i nosele na Bozjiot pat. Buda ne. Za drugoto,neznam navistina kako mozete taka da razmislite. Mislam deka ne ste ja vklucile svesta vo potragata kon Boga. Dali spored tebe nema pekol ? Koj spored tebe vo pekolot ke vleze ? Dali i satanata vo rajot ke odi ? Pravoslavie,sekako deka gi cenam prasanjata,dokolku ne se samo za provokacija,kako temite na Ortodox. Pravoslavie.Kako rajot,taka i pekolot se so stepeni. Covekot,kako sto ke si zasluzi,taka ke si dobie. Toa e za primer i na ovoj svet. Ako jas na pecalba otidam,posteno srabotam,zastedam,,, doma ke si imam sto da donesam i ke se odmoram kako covek. No ako tamu blud cina,pijam,kockam,,,, togas doma nema sto. Sive raboti se dadeni za potsetuvanje. Isa a.s rekol: Ovoj svet e PAZAR na koj mozes da go kupis ONOJ SVET. Toa e pravoslavie celta na nasiot zivot. I sekoj minut od nasiot zivot e samo iskusenie i nisto poveke. Bog na Bogatiot ne mu dal Bogatstvo za da uziva ! Bogatstvoto i Siromastvoto se POTPOLNO ISTO ! Samo koj moze da go razbere toa. No sega zboruvame zosto Bog onoj koj ne veruva vo nego ke go stavi vo pekolot. Pravoslavie,ako postoi pekolot (i spored Hristijanstvoto) togas ne e dzaba sozdaden,neli ? Toa prvo a drugo e toa sto BOG PRATIL NEGOVI PRATENICI,OBJAVI..... Ako sum jas ubeden deka Qur'anot e VISTINA,deka nema nikoj koj ke go pobie,togas znam deka toa treba da go pocituvam,vo nego ima i zakoni. Znaci jasno e. Jas samiot izbiram DALI KE ODAM VO RAJOT ILI VO PEKOLOT. E sega ako izberam da odam vo pekolot,koj mi e kriv ? Samiot. Koga znam deka se sto ni preporacal Allah dz.s e korisno a se sto ni zabranil e stetno za samite nas. Pa duri i strogite zabrani SE ZA NASE DOBRO. Ako jas znam protiv Boga da rabotam,pa toj e BOG... zasto e cudno ?  Tuka e i problemot kaj Hristijanstvoto,sto ve oslobodile i od gresenjeto. NIE DOLZNI SME SEKOGAS DO POSLEDNIOT NAS SEKUND DOBRI DELA DA PRAVIME. Neli Adam i Eva kaznata ja dobile ODMA posle storeniot grev ??? Bile proterani od Rajot a slucajot za primer ni ostana. Na seto toa treba da razmislime. Velis deka za grevot platata e smrtta. Togas SITE KE UMREME,pravoslavie i vo toj slucaj Bog dzaba se izmacil i prakjal pratenici i zakoni vospostavuval,,,,,,, oti bas seedno. Togas pekolot,pravoslavie,dzaba e spomnat,neli ??? Togas sekoj terorist ke odi vo rajot oti sekoj ke umre. Sekoj nasilnik ke odi vo rajot oti ke umre,sekoj nevernik ke odi vo rajot oti sekoj ke umre,sekoj SATANIST (koj svesno patot na satanata go izbral) ke odi vo tajot,oti i toj ke umre........ nema smisla,navistina.

Za grevot,sekoj sam ke si plati.Nikoj za nikogo. Toa sto Adam a.s i Eva gresile,toa bilo Allahova odredba,da ni sluzi za primer.  Moze li covek za mene denes da se najade i napie,jas vo usta nisto da ne frlam,pritoa da se nasitam ? Nemoze. Za grevot sekoj za svojot ke si odgovara.

Ponataka si kontradiktoren. Ako ne go prifatime na Isus nema da vlezeme vo rajot,tuku vo pekolot,ke bideme kazneti iako Smrta ke ja ukusime.

Za toa sto Isus go prokolnuva onoj koj drugo evangelie ke vi napise,vistina e i prokolnat e toj narod. Vo megjuvreme zabelezi deka i Isus ve predupredil za izmenata na evangelieto.

Цитирај

Ваше е да одберете по кој пат ќе чекорите. Или ќе одите во вечен живот и ќе поверувате во Исус и преку вера ќе му дозволите да плати и за вашите гревови или вие самите ќе платите за гревот. А казната за гревот е смрт. Со грев не може во вечен живот. Грешни луѓе не можат да влезат во Божјото царство.

Ako go prifatime Isus,dali znaci deka nema da umram ? Nema smrt da ukusam ? Dali dosega site hristijani se protiv Isus ? Oti site kaznata ja platija do sega(smrt).

Vistinata e edna,pravoslavie. LA ILAHE ILALLAH,MUHAMMEDUR RESULULLAH. Nema druga vistina.  

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 20:01
abre sto se negirate edni so drugi .... de alah bil de isus bil....veruvajte vo gospod vo sebe i pravete dobri dela toa e sustinata... toa e vistinata ... mnogu prosto nisto drugo ne treba da znaete dovolno e toa.

crkvata i dzamiite se institucii ne se hramovi bozji, hramot bozji e vo Vas a ne vo ciglite od koi se napraveni laznite idoli...

Ja 99 posto popovi i odji bi gi zapalil javno na kameni most , so isklucok na dervishi i  kaj nas monasi , se drugo e propaganda da nekoj se legachi i zivee na tudje praznoverie.

I sto sea dal ke umre nekoj , zivot posle smrtta ...gluposti ako poradi toa veruvate vo gospod ...poradi nagradata koja ja ocekuvate ....zar ste vernici ?

Koj od Vas vernici.... pominal na ulica i pomognal na nekogo vo nevolja... koj dal leb na gladniot... koj dal topol zbor  i uteha na nesrekniot toa e bitno a ne koj u koj istorijat veruva....

I koj moze da kaze so sigurnost sto bilo pred 100 godini a kamoli pred 2000 i poveke ? Bespotrebni nateganaj asustinata na verata na sekoj dobar covek poradi formata i interpretiranjeto sekogas ke Vi bega.

Umesto da zborite tuka i teoretizirate ....otidete kaj nekoj bolen ...nepoznat vo bolnica...dajte mu troska nadez...kazete mu nekoj topol zbor... prevedete nekoja starica na ulica ...  ponudete i  5 minuti od svoeto vreme e toa e patot kon gospod a ne nateganje koj na kogo mu e postar i pogolem .... licemerie

I posle nindza bil zabegan


OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:16
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

нека ми одговорат припадниците на Исламот:

што е според нив Божји Пратеник?

што е според нив Господ?

што е според нив Бог?

Pravoslavie. Sega duri zabelezav deka si postavil prasanja. Izvini sto morase da se povtoris.

Ubavi prasanja...  Gospod i Bog,spored nas e EDNO ! Isto. i Gospod e naziv za Allah i Bog e naziv za Allah. Spored Islamot i Qur'anot,BOG E EDEN. Samo EDEN. Koj se' STVORIL. BOG e znaci EDEN koj se' stvoril pa i Bozjite pratenici i Melekite,,,, i se' sto gledame i se' sto ne gledame.

Нема проблем што се повторив, важно добив одговор.

Ако Господ значи исто што и Бог, тогаш значи дека ако Исус рекол ’Јас сум Господ’, значи рекол ’Јас сум Бог’

Цитат од Светото Евангелие според Јован:

глава 13, стих 13:

Vi zovete mene uciteljem i Gospodom; i pravo velite: jer jesam

еве линк: http://www.istocnik.com/cgi-local/biblija/biblija.cgi/43jvn0 13l.html

друг превод:

Вие Ме нарекувате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум

еве линк: http://www.unet.com.mk/hristijanstvo/knigi/nz_sp/JHN.HTM#Lin k_0039

трет превод:

You call me 'Teacher' and 'Lord,' and rightly so, for that is what I am.

линк: http://bibledev.azaz.com/bibleresources/passagesearchresults 2.php?passage1=John+13&book_id=50&version1=31&tp =21&c=13

Дали Исус за се*е рекол ’Јас сум Господ’? Дали Исус за се*е рекол ’Јас сум Бог’?



Изменето од Pravoslavie
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:32
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

нека ми одговорат припадниците на Исламот:

што е според нив Божји Пратеник?

што е според нив Господ?

што е според нив Бог?

Pravoslavie. Sega duri zabelezav deka si postavil prasanja. Izvini sto morase da se povtoris.

Ubavi prasanja...  Gospod i Bog,spored nas e EDNO ! Isto. i Gospod e naziv za Allah i Bog e naziv za Allah. Spored Islamot i Qur'anot,BOG E EDEN. Samo EDEN. Koj se' STVORIL. BOG e znaci EDEN koj se' stvoril pa i Bozjite pratenici i Melekite,,,, i se' sto gledame i se' sto ne gledame.

Нема проблем што се повторив, важно добив одговор.

Ако Господ значи исто што и Бог, тогаш значи дека ако Исус рекол ’Јас сум Господ’, значи рекол ’Јас сум Бог’

Цитат од Светото Евангелие според Јован:

глава 13, стих 13:

Vi zovete mene uciteljem i Gospodom; i pravo velite: jer jesam

еве линк: http://www.istocnik.com/cgi-local/biblija/biblija.cgi/43jvn0 13l.html

друг превод:

Вие Ме нарекувате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум

еве линк: http://www.unet.com.mk/hristijanstvo/knigi/nz_sp/JHN.HTM#Lin k_0039

трет превод:

You call me 'Teacher' and 'Lord,' and rightly so, for that is what I am.

линк: http://bibledev.azaz.com/bibleresources/passagesearchresults 2.php?passage1=John+13&book_id=50&version1=31&tp =21&c=13

Pravoslavie. Isus go vikale "Lord" gospodare. Povtorno se raboti za prevod. Ako vo anglija se najdes na sud (sto i ne ti posakuvam) koga na sudijata ke mu se obratis treba da mu reces "my lord" sto znaci "moj gospodaru" dali e toj "tvoj bog" ? Toj e onoj koj sudot pravedno treba da go izvrsi. No ne e i Bog.

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:34
јас убаво те прашав и ти ми кажа дека Господ = Бог. Македонскиот Превод и Српскиот не ти застанаа во око?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:40

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

јас убаво те прашав и ти ми кажа дека Господ = Бог. Македонскиот Превод и Српскиот не ти застанаа во око?

Pravoslavie... napisi go toj citat na Angliski ?????? Pod poimot Gospod i tuka kaj nas se podrazbira na BOGA. Znaci GOSPOD E EDEN. Dali samo vo nasiot jazik isus e bog ? A i zborot BOG ne epoveke toa sto BIL NEKOGAS zatoa sto sega se postavuva prasanjeto "koj Bog" zatoa sto "ima mnogu bogovi" a ako receme ALLAH togas znaeme na kogo se misli. Eloh(im),onoj vo kogo i Isus veruvase.

Vo Angliskiot ne e taka. Nitu vo koj bilo drug. Imas GOD i LORD. Isus e spomnat kako LORD. Dali se razbirame ? Odi citaj na drug jazik. Neka ne te bunat prevodite.

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 18:35
lord на англиски може да значи и Господ и господар.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 22:37
Некако не ми е убаво пред Велигден да се вклучувам во полемики околу верата. Потребно е духот и умот да ги насочиме во друг правец. Затоа лично до после Велигден ќе изостанам од полемиките. Предлагам спротивставувањата да бидат оставени за неколку дена.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2006 во 00:44

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

lord на англиски може да значи и Господ и господар.

no GOD se znae sto e. Inaku,kolku i da prevrtuvas.... za BOG znaci za stvoritelot se veli GOD a Lord moze da bide i sudijata. Ako vo prevodot na angliski pisuva GOD ok togas.... pa i citaja na angliski ke vidis koga Isus go spomnuva Boga i koga se spomnuva Otecot se veli GOD a nikade LORD. Znaci ima razlika. E kaj nas se podrzabira isto GOSPOD BOG. Gospod Bog rekol vaka i vaka.... Znaci edno e kaj nas,isto. No vo drugite jazici ne e isto. Pravoslavie... se zalazuvate samo,veruvaj. Ako znaeme deka Isus nikade ne rekol JAS SUM BOG,nikade ne rekol MOLITE MI SE MENE. A na mnogu mesta rekol JAS NE SUM BOG. JAS NE SUM DOBAR SAMO EDEN BOG E DOBAR. BOG POGOLEM E OD MENE. BOG MENE ME PRATIL.NEMOZAM BEZ NEGOVA DOZVOLA NISTO....... togas e sosema jasno. A ovie raboti,koi gi spomnuvas,sosema se normali,jasni..... samo treba malku da se razmisli na toa. A tolku e jasno,steta sto ne ste svesni.

Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2006 во 00:56

CHESTIT VELIGDEN- ISUS VOSKRESNA ZA SITE NO SPASENI SE TIE SHTO POVERUVAA VO NEGO.

VASHE E DA ODBERETE> IZBOROT I VLEZOT E EDEN.

СТЕФАН
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2006 во 01:05
treba da dokazesh deka sum kriv,a,ne obratno,..........................ustvari treba da dokazesh deka E BOG ,a,ne deka NE E!,...................samo nemoj onie izmislici za siromashnite,.................................!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.