IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Pomos za objektiv
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pomos za objektiv

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 00:33
procokal, ova e foto i video podforum na koj se srekjava odredena grupa entuzijasti da razmenuvaat iskustva i ponekogash da prodiskutiraat za foto i video tehnikata shto e od opsht interes za ovaa komuna.

Ako nekoj postavi interesna tema lugjeto se javuvaat, no ne doagjaat tuka sekojdnevno kako na nekoj chat room za da ja otepaat zdodevnosta. A toa zatoa shto obichno se angazhirani so fotografiranje, podgotvuvanje izlozhbi, organiziranje safari, spremanje fotografii za sajtot foto.idividi, rabotenje na profesionalni ili lichni proekti i t.n.

Ako ima neshto shto te interesira, poveli otvori nekoja tema. Dokolku ti treba pomosh za toa bidejki si nov chlen, togash sekako kje ti se najdeme na pomosh jas i drugiot moderator Aleksandar.

Znachi rabotata ne e da ochekuvash da bidesh zanimavan od drugite chlenovi, tuku da stanesh proaktiven i da pridonesesh samiot neshto povekje za ovoj sajt. Veruvaj, drugite kje te sledat.

Inaku, znam deka postoi ushte eden makedonski sjat slichen na ovoj i informacijata za nego kje ti ja pratam po LP.






Изменето од Zoran K - 11.Март.2011 во 00:36
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2011 во 13:27
Originally posted by metomax metomax напиша:

Epa cekam go taj d700,da trgne malku nadole ,ne e mrdnal edna godina od taa cena,a imam 5 objektivi dx za nikon i samo eden fx 35-70,f2.8,zatoa ke pocekam oste malku
A i ovie sigmite bez vr malku se nezgodni za "lowlight",odnosno na 200mm mislam deka si trebe (vr),zatoa uste si cekam
pozdrav!


Meto, ako planiras da premines na FF, togas trgni si go od glava kupuvanjeto na 50-150. Nema logika da davas tolku pari za objektiv koj po skoro vreme ke ti bide neupotrebliv.. ili teraj na 70-200/2.8 modelite ili neso fixno, primer sigma 150/2.8 makro - dosta ja imat faleno.

Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 14:51
Zdravo decki na site!Znaci bi sakal da prasam nekoj od vas da mi preporaca nekoj Ultra Wide Angle Lens, DA E OSTAR I DOSTA BRZ.se podrazbira da e nikon.pozdrav cekam odgovor
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 00:20
A da kazheshe prvo dali ti treba za DX ili FX telo, fiksen ili zum, vo koj raspon na cena...

Od DX fiksnite dobar e AF DX 10.5mm f/2.8G IF-ED
Od FX fiksnite dobar e AF 14mm f/2.8D
Dobar e i AF FISHEYE 16mm f/2.8D

Od DX zumovite AF-S DX 12-24mm f/4G IF-ED i AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED

Od FX zumovite gledaj gi AF-S 14-24mm f/2.8G IF-ED, AF-S 17-35mm f/2.8D i AF-S 16-35mm f/4G VR

Nikonovata ponuda e taa, a izbor e tvoj.


Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 00:23
Nikon skroz? ili samo mount?

Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 14:06
Izvinete moja greska na brzanje bev i zatoa toa se sluci.Znaci mi fakja oko za DX zumovite AF-S DX 12-24mm f/4G IF-ED i AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED tuka sega mi treba malku pomos koj e podobar za Low light Night photography,zatoa i potencirav ostar i brz za takvi uslovi a cenata mislam deka malku e solena ama sto da se pravi toa e? pozdrav i cekam odgovor
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 14:56
Za DX najdobra Nikonova opcija e AF-S DX 12-24mm f/4G IF-ED. Ovoj zum ima odlichna ostrina pochnuvajkji ushte od f4. Nema flare, gosting, coma, falloff of Illumination.

Dokolku smetash deka ti e premnogu skap togash alternativa mozhe da ti bide odlichnata Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X koja ne zaostanuva mnogu zad Nikonot, a vo nekoi parametri e i podobra. No ovoj zum ne fokusira avtomatski so ponovite konzumerski bezkardanski Nikonovi kameri. So niv sistemot za ostrenje raboti samo manuelno.
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 20:29
FFFFFF...? Malku ke se pomacam okolu AF-S DX 12-24mm f/4G IF-ED i pomegu AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED mada 10-24mm nekako za cenata mi e po prifatlif ama za drugoto ke vidam.A Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X sto ne fokusira avtomatski toa za mene bi mi pretpostavuvalo golem problem.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 22:08
Originally posted by love nikon love nikon напиша:

A Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X sto ne fokusira avtomatski toa za mene bi mi pretpostavuvalo golem problem.


Na tolku sirok agol 90% kje ti bide hyperfocal, i MF voopsto ne e problem. Zavisi i sto kje slikas so nea. Ako slikas nadvor togas Nikonot iako pospor ti e odlicen izbor, a ako sakas da slikas i vo enterier togas podobra kje ti bide pobrza lekja kako Tokinata.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2011 во 11:58
Pa da enterier e slikanjeto poveketo,ama sto znam nekako me plasi MF... a i plus deka e Tokina brend malku? zatoa baram sovet da ne gio ima nekoj koristeno za pod takvi uslovi   Night Low light photography.
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 06:50
A mozhi da prasham sho tochno fotografirash?
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 11:03
Originally posted by love nikon love nikon напиша:

Pa da enterier e slikanjeto poveketo,ama sto znam nekako me plasi MF... a i plus deka e Tokina brend malku? zatoa baram sovet da ne gio ima nekoj koristeno za pod takvi uslovi   Night Low light photography.


Eve ti lista na grupi za toj objektiv na Flickr. Tamu mozes da najdes razni diskusii i fotografii na slabo svetlo so ovoj objektiv vo kombinacija so razlicni fotoaparati.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 14:11
Tokinata dosta ja falat. Premini preku predrasudite kon treti proizvoditeli i brkaj rabota. :)

Изменето од fichot - 27.Мај.2011 во 14:12
Кон врв
mik1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mik1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 21:09
Originally posted by love nikon love nikon напиша:

FFFFFF...? Malku ke se pomacam okolu AF-S DX 12-24mm f/4G IF-ED i pomegu AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED mada 10-24mm nekako za cenata mi e po prifatlif ama za drugoto ke vidam.A Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X sto ne fokusira avtomatski toa za mene bi mi pretpostavuvalo golem problem.


10-24mm nikonot ti e pobodar od 12-24, cisto poradi tie 2mm,
moze vaka ne izgledaat mnogu, no ako gi sporedis ke ja vidis razlikata :)

ne se misli, zimaj go 10-24 :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.