IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Талибанските правила се исламски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Талибанските правила се исламски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 00:46
Pentakostalec, засрами се.
И одмори се.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 00:51
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас искрено од дискусијата на темава и од дискусијата на темата Облекување и верата, заклучувам дека исламот кој го спроведуваат талибанците е најчистата форма на ислам, ако некој мисли поинаку, нека образложи. 
 
 
Islamot  ne e vaka kako sto pravat talibanciteнека%20ти%20е%20срам 
 
Avganistan i Iran se premnogu fanatici,i od premnogu fanatizam samite si izmisluvat nekoi zakoni sto nema nikakva vrska so islamot,golem broj muslimani vo svetot se protiv Avganstan i iran.. 
 
 


Поларис драго ми е што дојде на подфорумов.среќа

Па токму тоа прашуваме, кои закони се измислени, што во нивните закони е неисламско а што навистина исламско.
На повеќето овде ни изгледа дека токму тие го спроведуваат правиот ислам пропишан во чесниот к*ран.

Види некој од законите ете ги преведов, кажи ни, кој од нив не е к*рански?


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас искрено од дискусијата на темава и од дискусијата на темата Облекување и верата, заклучувам дека исламот кој го спроведуваат талибанците е најчистата форма на ислам, ако некој мисли поинаку, нека образложи. 
 
 
Islamot  ne e vaka kako sto pravat talibanciteнека%20ти%20е%20срам 
 
Avganistan i Iran se premnogu fanatici,i od premnogu fanatizam samite si izmisluvat nekoi zakoni sto nema nikakva vrska so islamot,golem broj muslimani vo svetot se protiv Avganstan i iran.. 
 
 


Поларис драго ми е што дојде на подфорумов.среќа

Па токму тоа прашуваме, кои закони се измислени, што во нивните закони е неисламско а што навистина исламско.
На повеќето овде ни изгледа дека токму тие го спроведуваат правиот ислам пропишан во чесниот к*ран.

Види некој од законите ете ги преведов, кажи ни, кој од нив не е к*рански?


 
 
Kaj niv naprimer zabulenite zeni sto se ne pisuva vo koranot zadolzitelno da se nosi samijata  ,tuku toa e zelba koj sto saka moze da si go nosi a ne e zadolzitelno,a kako vtoro tie se nasilnici i ubijci,vo koranot e storo zabraneto da gi ubivas lugeto kako sto pravat talibancite so bombaskite napadi i 300 gluposti.. Vo koranot pisuva ne kradi, ne lazi, ne gi ubivaj gi lugeto,pomagaj na siromasive pocituvaj gi i drugite religii itn..
Vo nitu edna religija ne pisuva loso,e sega nekoi radikalni strukturi kako sto se talibancite toa e drugo,tie sami si izmisluvaat nekoi zakoni sto e sprotivno spored islamskite zakoni.. 
ISL
 Za poveke informaci za islamot ima vo ovie linkovi
 


Изменето од Polaris - 20.Ноември.2009 во 02:01
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:32
Конечно некој разумен! Брате Поларис би сакал, нормално доколку знаеш, ке те молам да ми одговориш: Кај нас не сум го видел тоа но сигурно го има (претпоставувам)Во Истамбул на секој чекор имаше забулени жени од глава до пети... но мене ми направи впечаток тоа што некои од нив беа забулени само во црно (како нинџи) а другите исто така но со друга боја... Ме интересира кои се тие жени што се облечени така (само во црно) и што определува една да се облекува така, а друга различно... Кои и какви се критериумите што го определуваат тоа.?

Однапред Ти благодарам !
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:40
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Конечно некој разумен! Брате Поларис би сакал, нормално доколку знаеш, ке те молам да ми одговориш: Кај нас не сум го видел тоа но сигурно го има (претпоставувам)Во Истамбул на секој чекор имаше забулени жени од глава до пети... но мене ми направи впечаток тоа што некои од нив беа забулени само во црно (како нинџи) а другите исто така но со друга боја... Ме интересира кои се тие жени што се облечени така (само во црно) и што определува една да се облекува така, а друга различно... Кои и какви се критериумите што го определуваат тоа.?

Однапред Ти благодарам !
 
 
 
E sega vaka  i tie se fanatici ama vo Turcija se mnogu malku,a inace Turcija e sekularna zemja i strogo e zabraneto da se nosi samii vo skolite ili vo drzavnite institucii,tie fanatici sto se golem broj se k*rdi i arapi,bidejki vo Turcija osven turci zivee i drugi etnikumi,e sega ima i nekoi turski familii zabuleni sto se ama ke ti kazam mnogu malku se so si k*rdite i arapite,neznam dali si biden vo Turcija ama poveketo se otvoreni,e sega ima nekoi mesta sto se samo zabuleni ama od 70 milijoni tie se edna kapka vo moreto,isto e i vo istocna Turcija poveketo se otvoreni ama ima i zabuleni sto vo ime na islamot nosat samija sto nema nikakva vrska so koranot...


Изменето од Polaris - 20.Ноември.2009 во 01:44
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:43
Мене посебно ме интересира за црната боја, тоа не ми е јасно - за другото знам... а и нема кој теолог муслиман да го прашам за тоа, зашо едни носта црна боја а другите различна, значи ова е за жените. и што определува која жена каква боја да носи? тоа не ми е јасно...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:46
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Мене посебно ме интересира за црната боја, тоа не ми е јасно - за другото знам... а и нема кој теолог муслиман да го прашам за тоа, зашо едни носта црна боја а другите различна, значи ова е за жените. и што определува која жена каква боја да носи? тоа не ми е јасно...
 
 
Za zal jas nesum ekspert za ovie raboti,ama kako turcin i kako musliman sve sto znaev vi go kazav.. 
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:47
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Конечно некој разумен! Брате Поларис би сакал, нормално доколку знаеш, ке те молам да ми одговориш: Кај нас не сум го видел тоа но сигурно го има (претпоставувам)Во Истамбул на секој чекор имаше забулени жени од глава до пети... но мене ми направи впечаток тоа што некои од нив беа забулени само во црно (како нинџи) а другите исто така но со друга боја... Ме интересира кои се тие жени што се облечени така (само во црно) и што определува една да се облекува така, а друга различно... Кои и какви се критериумите што го определуваат тоа.?

Однапред Ти благодарам !
 
 
 
E sega vaka  i tie se fanatici ama vo Turcija se mnogu malku,a inace Turcija e sekularna zemja i strogo e zabraneto da se nosi samii vo skolite ili vo drzavnite institucii,tie fanatici sto se golem broj se k*rdi i arapi,bidejki vo Turcija osven turci zivee i drugi etnikumi,e sega ima i nekoi turski familii zabuleni sto se ama ke ti kazam mnogu malku se so si k*rdite i arapite,neznam dali si biden vo Turcija ama poveketo se otvoreni,e sega ima nekoi mesta sto se samo zabuleni ama od 70 milijoni tie se edna kapka vo moreto,isto e i vo istocna Turcija poveketo se otvoreni ama ima i zabuleni sto vo ime na islamot nosat samija sto nema nikakva vrska so koranot...
 
 
Toa e toa


Изменето од Polaris - 20.Ноември.2009 во 01:48
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 01:53
Јас сум ти многу благодарен... големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање за убавите зборови!!!

Прашањето е сеуште отворено - мило ке ми биде некоја да одговори, стварно ме интересира тоа итоа многу...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 02:13
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Јас сум ти многу благодарен... големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање за убавите зборови!!!

Прашањето е сеуште отворено - мило ке ми биде некоја да одговори, стварно ме интересира тоа итоа многу...
 
 
 
I jas sum ti mnogu blagodaren,za lubeznostaголемо%20гушкање
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 19:31
Јас ќе ти бидам уште поблагодарна ако ми кажеш кое од правилата не е според к*ранот и е измислено од талибанците.

Не може да се каже “малку сум трудна“-или една жена е трудна или не е, па така и со верата, не може да се каже овие се фундаменталисти а овие послободни, ако законот е дециден. Освен ако исламот има толку многу толкувања што е неможно да се постигне унифицирано однесување за целиот умет“ по светот.






МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 19:37
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Мене посебно ме интересира за црната боја, тоа не ми е јасно - за другото знам... а и нема кој теолог муслиман да го прашам за тоа, зашо едни носта црна боја а другите различна, значи ова е за жените. и што определува која жена каква боја да носи? тоа не ми е јасно...


Колку што јас сум информирана, црна боја носат мажените, а немажените можат да ги носат другите бои.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 19:46
Originally posted by PrincMan PrincMan напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Мене посебно ме интересира за црната боја, тоа не ми е јасно - за другото знам... а и нема кој теолог муслиман да го прашам за тоа, зашо едни носта црна боја а другите различна, значи ова е за жените. и што определува која жена каква боја да носи? тоа не ми е јасно...


Колку што јас сум информирана, црна боја носат мажените, а немажените можат да ги носат другите бои.

И Баш Тој На4ин за зените ми се свија барем кје знаес која е мазена која не однапред.


И ќе си ја бираш според омилената боја, па што ќе ти се потрефи-тоа а?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 20:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас ќе ти бидам уште поблагодарна ако ми кажеш кое од правилата не е според к*ранот и е измислено од талибанците.Не може да се каже “малку сум трудна“-или една жена е трудна или не е, па така и со верата, не може да се каже овие се фундаменталисти а овие послободни, ако законот е дециден. Освен ако исламот има толку многу толкувања што е неможно да се постигне унифицирано однесување за целиот умет“ по светот.


Ne sum toj kon kogoe upateno prashanjeto i namam namera da go odgovoram, no samo bi pretpostavil deka e neshto slichno kako so hristijanskite denominacii. Takvi primeri imame na forumov, a mozhebi najochebien e onoj megju katolicite i pravosavnite. Toa mu doagja kako nekoja paralela megju suni i shija.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.