IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Исус бил распнат?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Исус бил распнат?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 02:06
KINGDAVID, od kade zakluchi deka jas sum protiv Isus i protiv Boga?

Koga sum gi kritikuval Isus i Boga? Kolku sto se sekjavam sekogash sum velel deka sme Bozhji cheda sozdadeni spored Negoviot lik i deka vo nashata srzh sveti negovata iskra, onaa koja tokmu poradi nezinata postavenost nikogash ne mozhe da bide zgasnata kako sto mozhe edna obichna svekja ispravena pred veterot.

Od kade ti doshla takva misla brate KINGDAVID?

Zatoa sto ne gi spodeluvam tvoite veruvanja ili veruvanjata na nekoi drugi lugje? Zatoa sto ne veruvam oti Bog e bilo chija ekskluzivnost? Zatoa sto ne veruvam deka samo edna interpretacija za nego e tochna i site drugi se greshni? Zatoa sto vsushnost ne veruvam deka bilo koja interpretacija e tochna bidjeki Toj ne e neshto ogranicheno i nam potpolno razbirlivo, pa da mozhe da se sobere megju koricite na bilo koja kniga kako nekoja ubava detska bajka?

Jas nikogash ne sum bil protiv Boga i protiv Isus. Ushte povekje, ne sum protiv bilo koe chovechko veruvanje ili interpetacija za niv, no nikogash ne sum se stesnuval da se izjasnam koga ne ja spodeluvam istata.

Zarem toa me pravi Bogomrzec i izmisluvach na nekoj "svoj Bog", kako sto mi odgovara?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 02:19

    Znaes li od kade mi dojde takva misla? Zatoa sto go negirase stihot od Evangelieto spored Jovan 3:16.

Znam deka veruvas vo BOG i vo ISUS, ama me interesira ja priznavas li otkupninata,t.e. deka ISUS go dade svojot zivot za da site koi veruvame vo Nego da imame vecen zivot?
Toa malku me zbuni ...   

Vtoro , ne mi odgovori od kade gi crpes svoite veruvanja, kazi mi konkretno, od gnosticki tekstovi li, od budisticki izvori...Tvoe pravo e vo sto sakas da veruvas, ne go rekov toa.

Ne rekov deka si protiv Bog i deka si Bogomrzec,tuku deka imam procitano knigi protiv Biblijata ,i uste ne mozam da te identifikuvam na koja struja pripagas...

P.S. Se izvinuvam ako te voznemiriv so mojot prethoden post, nemav takva namera, naprotiv , znaes deka mnogu te cenam . Izvini uste ednas , mozebi nejasno se izraziv sto sakav da kazam
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 02:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


    Znaes li od kade mi dojde takva misla? Zatoa sto go negirase stihot od Evangelieto spored Jovan 3:16.


Znachi bev vo pravo ...   

Ne treba da gi sudime lugjeto zatoa sto ne se kako nas, zatoa sto ne veruvaat kako nas, zatoa sto ne mislat kako nas, zatoa sto ne pripagjaat na istata komuna kako nas, zatoa sto nemaat ista boja na kozha kako nas, zatoa sto ne se od ista nacionalnost kako nas...

Site lugje se Bozhja manifestacija i se sozdadeni tokmu onaka kako sto naumil Toj.

A bidejki vekje ti rekov oti sum ubeden deka Boga nemozheme da go sobereme vo edna kniga, gi chitam site knigi... i taka postojano se potsekjavam na Nego.

Zatoa nema nikogash da me klasificirash, etiketirash i soberesh vo nitu edna papka. Koga nemozhesh da go storish toa so mene, kako voophsto imash namera ili veruvash deka toa mozhe da go napravish so Nego ???

Imaj leka i prijatna nokj moj drag prijatele.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 02:44

Ti rekov deka ne te sudam, ne sum jas sudija

Ajde neka si vo pravo, ako tolku sakas.

Leka nokj i na tebe , drag prijatele
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 03:06
Originally posted by anakin anakin напиша:

Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото
доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако
Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите
гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.

Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите
гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со
тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се
поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.

Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за насspored svetoto trojstvo isus e otelotvorenie na bog i toj bog sam dozvoli da go raspnat na krst za da gi opravda grevovite na lugjeto pred samiot sebesi i so toa im obzbedil vecen zivot na lugjetopotoa samoit voskresna i so toa, neznam kako na lugjeto im obezbedi vecen zivot so toa sto na lugjeto im pokazal deka dal svoj zivot za site lugje i ako voskresnaENE TOA SE CITA OD TEXTOT... DOBRO jas sum slep i negledam svetlinano sim i glup... na negledam glava i peta na seto toadokazuva deka dava zivot za nas i lesno voskrsnuva posle tri denapa navidum dava zivot koga moze da voskresne koga sakaizgleda e vazen cinot od tri dena a ne  logikata na celosno zrtvuvanje 

Сјајна анализа Анакин , но неразумноста на наведеното, само посебе незначи дека некои настани не се одиграле...додуша на поинаков начин.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 03:16
Originally posted by zambija zambija напиша:

Dali nekoj svati zosto Isus bil raspnat i potoa voskresnal?
Ima li smisla toa deka voskresnal,ili bil samo raspnat i potoa pocinal?
Vase mislenje!
На ова одговорив веќе во темата која се наоѓа тука Накратко: Исус не мораше да пострада на крстот доколку народот во тоа време масовно го прифатеше, воскреснувањето се случило, но не така како што повеќето го замислуваат и тн...

Доколку некој има понатамошни прашања во врска со изнесеното таму и верувањето кое јас го имам прифатено, стојам на располагање да одговорам доколку можам.
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Џихад не беше света војна?

Не. Џихад во арапскиот јазик има повеќе значења. Едното од нив е „борба со страстите„.

Изменето од Majkl - 21.Мај.2009 во 03:18
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 10:13
Па и борбата со страстите на некој начин е света, пример, кога не влече да правиме грев односно кога сме под искушение, ние се бориме во името на Светото, во името на Исус Христос со тоа.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 10:35
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Па и борбата со страстите на некој начин е света, пример, кога не влече да правиме грев односно кога сме под искушение, ние се бориме во името на Светото, во името на Исус Христос со тоа.


Тоа е СОВРШЕНАТА СВЕТА ВОЈНА (на арапски џихат)

ХРИСТОС немаше потреба да води поинакви војни, бидејќи е победникот на СОВРШЕНАТА ВОЈНА!




   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 11:57
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Па и борбата со страстите на некој начин е света, пример, кога не влече да правиме грев односно кога сме под искушение, ние се бориме во името на Светото, во името на Исус Христос со тоа.


Тоа е СОВРШЕНАТА СВЕТА ВОЈНА (на арапски џихат)

ХРИСТОС немаше потреба да води поинакви војни, бидејќи е победникот на СОВРШЕНАТА ВОЈНА!




   

Амин!
Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 18:32
Treba da se znae deka samo toa sto bil Isus raspnat,toj samiot dozvolil,a mozel da go izbegne toa.
Taka da treba da se svati mislata zosto toj si dozvolil da bide raspnat? Koja bila negovata poraka do nas?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 20:12
Тоа било Божја волја...
Тој можел, но така било прорекувано од пророците во Стариот Завет!
Било Таткова волја тоа и тоа е факт.
Исус не сака сите!
Кон врв
bache Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bache Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 23:05
kako prvio isa ne e raspnat na krst ova ne go znajs allah na juda mu go dal liceto i glasot od isa pa taka e raspnat na krst juda a ne isa ili isus isa e umren od prirodna smrt ako ova ne go znaese moze sega go znajs . so golema pocit kon vas prijatno od mene...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 23:50
Ako te zebelezat deka si nadprosecen sekade ke te raspnat
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 15:51
Originally posted by bache bache напиша:

kako prvio isa ne e raspnat na krst ova ne go znajs allah na juda mu go dal liceto i glasot od isa pa taka e raspnat na krst juda a ne isa ili isus isa e umren od prirodna smrt ako ova ne go znaese moze sega go znajs . so golema pocit kon vas prijatno od mene...
 
Ме интересира од каде ти се информациите за оваа интересна приказна?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,562 секунди.