IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - landscape photography
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

landscape photography

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 20:30
Znaenjeto na tehnikata ne e bash nebitno kako sto, politicki korektno, bi trebalo da zvuci... Zosto golemite izveduvaci se borad za stradivari, stainway etc? Ako veke znaes sto pravis, od alatot mnogu zavisi krajniot rezultat. Dobriot aparat ne te pravi dobar fotograf, no vo racete na dobar fotograf e sosema druga prikazna. Za vkusovite ne se rasprava, a sekoja roba si ima svoj kupec. Ako nesto ne mi se dopagja, ili ne mozam, pa duri ni nesakam da go svatam, toa si e moja subjektivna rabota. Mi smeta apsolutizmot na odredeni licnosti, koi ke vi kazuvaat sto cini, a sto ne cini kako umetnicko delo. No, od druga strana, ima avtoriteti koi mozat da ocenat kvalitet na deloto, a za toa treba minat trud (ili portfolio vo slucajov), koj pokazuva deka doticniot znae sto zbori. Diskusiite za alatkite se nuzni, posto so niv rabotime, na niv trosime pari i vreme. Delenjeto na iformacii od toj tip e poveke od korisna rabota, barem za mene. A za umetnosta mozeme, i treba, da debatirame.... Cisto subjektivno, normalno.
Кон врв
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 21:30
Koga go gledav tipot, mi tekna na edna situacija vo koja se najdov pred nekoe vreme.
Pri poseta na "Rijksmuseum"' vo Holandija, bev vooduseven od mnogu dela na klasicnata umetnost... Za primer mozam da ja izdvojam deloto -"Night Watch" od Rembrandt! Neverojatno dobro delo, za koe sigurno treba i talent i tehnika...
Nasproti ovaa, imav prilika i da vidam dela od sovremenata umetnost... Go prosetav celiot muzej na sovremena umetnost i izlegov so mnooogu Nemozev da sfatam sto sakal da kaze avtorot.... Ogromna slika , visoka 5m i uste poveke siroka, so izmesani boi, i ova treba da pretstavuva nesto WOW!?!?
Dobro... Ova si go objasniv so fakfot deka umetnikot nemozel da naslika nesto kako Rembrandt, pa se resil da naslika delo sto nikoj nema da go razbere a sepak ke kazuva mnooogu .

Taka i ovoj tip "John Chiara"... Potrosil mnogu godini na izucuvanje na site tehniki na fotografija, i koga probal, videl deka najveke od se sto moze da postigne e da bide prosecen fotograf, pa resil da bide ednistven.

Iskreno mene mnogu mi bese interesen dodeka go gledav. Lici na edno malo dzudze koe ti raboti vnatre vo analognata kamera, dodeka ti fotografiras !

Ova e odlicen performans, no tipov treba da stane poznat kako dobar izveduvac a ne kako dobar fotograf!


Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 22:30
eve ushte eden,
pa koj saka landscape...
http://www.youtube.com/watch?v=eePX61jpMys
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 23:52
Ovoj pa gazot ne go mrdnal od dvorot, pa ke fotografira Landscape
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 00:29
GOSPOD DA CHUVA !!!

Prijateli, sakani drugari i ceneti chlenovi na ovoj sajt, vie mozhete da im bidete profesori na ovie fotografski filozofi i samobendisani artisti!

Im se izvinuvam na site chuvstvitelni chlenovi, no jas dobivam sipanici gledajki vakva "umetnost".

Aman za Aman!








Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 01:00
Originally posted by сашо сашо напиша:

e mene mi e mnogu biten "patot" i toa e samo edno, moe, gledishte na nestata... ...ona sto ponekogas i mene me porazuva a ponekogas k*razi e - smetam deka umetnosta ja iskonzumira pop-fazata, i sega povtorno katalizirano i zabrzano se vrakja kon elitizam...odnosno targetira epten probrana raja... kicot e tuka za turbofolkerite ... neli :-) . mozda sum i jas konfuzen ama veruvam deka ke me razberes....


Da se doobjasnam... biten mi e "patot" kako kreativen proces i ne e deka ne me interesira, ona na sto mislev e izborot na tehnika. t.e. ako e dobra fotkata dali kako fotka ili opsto ako mi se dopagja vizuelno vo slucajov(fakit, umetnosta e subjektiva stvar toa site ke se soglasime) ne me interesira dali e leica, holga, hassy, rebel ili nekoja ogromna kutija ko kaj tipcevo..

Ne bi se slozil okolu toa deka umetnosta stanuva elitisticka. So internetot i moznostite za digitalno sozdavanje denes em sekoj moze da bide umetnik, em sekade da se pretstavi so toa sto go pravi. Umetnosta denes e mnooogu pomasovna iliti popop otkolku pred 20 ili 40 godini... e sega ima mnogu shljam vo nea, ama jbga toa ti e.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 01:57
Originally posted by fichot fichot напиша:


Ne bi se slozil okolu toa deka umetnosta stanuva elitisticka. So internetot i moznostite za digitalno sozdavanje denes em sekoj moze da bide umetnik, em sekade da se pretstavi so toa sto go pravi. Umetnosta denes e mnooogu pomasovna iliti popop otkolku pred 20 ili 40 godini... e sega ima mnogu shljam vo nea, ama jbga toa ti e.


Umetnosta mora da e elitisticka. So umetnost ne treba da se zanimavaat SVINJI. A 99% od lugjeto se SVINJI. I zatoa ne treba da se dava na sekogo da se zanimava so umetnost. Zatoa sto koga SVINJITE odlucuvaat sto e dobro, a sto e loso ja imame segasnata sostojba na kulturno ziveenje vo svetov voopsto. Vo svetot na SVINJITE nema mesto za Mozart, tuku za Madonna. Nema mesto za Ajnshtajn tuku za Bil Gejts. Nema mesto za Hichkok tuku za Jackass show.
Zatoa vakvi tipovi kje predizvikuvaat vnimanie.

Ako navistina vi se gledaat klipovi za fotografija na Ju Tjub, eve vi link so dokumentarci os serijata "Masters of Photography".
http://www.youtube.com/profile_videos?user=Cybelephotography
Pa videte kaj e razlikata i zosto umetnosta e elitizam. Kolku poelitisticka tolku e podobra.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 02:00
Originally posted by fichot fichot напиша:


... So internetot i moznostite za digitalno sozdavanje denes em sekoj moze da bide umetnik, em sekade da se pretstavi so toa sto go pravi. Umetnosta denes e mnooogu pomasovna iliti popop otkolku pred 20 ili 40 godini... e sega ima mnogu shljam vo nea, ama jbga toa ti e.


aj procitaj gi pak ovie dve-tri recenici i razmisli kade e kontradiktornosta... samata definicija na umetnosta podrazbira apstrahiranje na kichot i shljamot. i da ne se lazeme, umetnosta bila, e, i otsekogas ke bide elitistichka rabota, inaku toa ne bi bila umetnost. i pod elitistichka vo nikoj sluchaj ne podrazbiram ekonomsko/finansiski elitizam...

2. ok e da se razgovara za tehnikata i da se poznava alatot so koj se tvori, ama na forumov OSVEN TOA, za nisto drugo ne se prai muabet. losa rabota. videte samo vo sto se pretvori foto sajtot. deponija od sueti pomeshana so nevideno loshi, pod site kriteriumi fotografii.

3.Rembrandt i "Night watch" go pretstavuvaat realizmot koj so pojavata na fotografijata izumira vo klasicnite umetnosti (slikarstvoto) i na povrsina isplivuva apstraktot. toa se vsushnost tie "izmeshani boi" i shmrljanici koi gi videl Dimo (pretpostavuvam) i toa ne znaci deka avtorot ne znae da naslika konj ili pejsaz. sigurno ste gi videle na picasso kubistickite sliki, . mislite deka picasso ne go pominal realizmot vo svojot zivot i deka ne znael da nacrta portret od koj ke vi padne vilicata? znaci na baza na pretpostavki nisto ne se tvrdi, neseriozno e.

p.s uste ednas ke kazam, ne nosete glupavi zaklucoci vrz baza na pretpostavki i predrasudi zatoa sto najlesno e da se osudi nekoj, vistinska doblest e da mu se dade sansa...

p.p.s. so samoto toa sto nekoj se obidel da bide razlicen, toj covek zasluzuva barem da ne mu se sere vrz trudot i rabotata (ne zboram za ekstremni i nemoralni slucai na obidi da se bide razlicen), ako nisto drugo.


Изменето од branko_k - 10.Октомври.2008 во 02:02
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 04:44
Originally posted by branko_k branko_k напиша:



3.Rembrandt i "Night watch" go pretstavuvaat realizmot koj so pojavata na fotografijata izumira vo klasicnite umetnosti (slikarstvoto) i na povrsina isplivuva apstraktot. toa se vsushnost tie "izmeshani boi" i shmrljanici koi gi videl Dimo (pretpostavuvam) i toa ne znaci deka avtorot ne znae da naslika konj ili pejsaz. sigurno ste gi videle na picasso kubistickite sliki, . mislite deka picasso ne go pominal realizmot vo svojot zivot i deka ne znael da nacrta portret od koj ke vi padne vilicata? znaci na baza na pretpostavki nisto ne se tvrdi, neseriozno e.p.s uste ednas ke kazam, ne nosete glupavi zaklucoci vrz baza na pretpostavki i predrasudi zatoa sto najlesno e da se osudi nekoj, vistinska doblest e da mu se dade sansa... p.p.s. so samoto toa sto nekoj se obidel da bide razlicen, toj covek zasluzuva barem da ne mu se sere vrz trudot i rabotata (ne zboram za ekstremni i nemoralni slucai na obidi da se bide razlicen), ako nisto drugo.



Bash istoto go mislev

Koj bi pomislil deka e istiot umetnik :D








Picasso once fell into an acrimonious conversation with a woman over his so-called art. "My daughter can paint like that," she declared, at one point. "Congratulations, Madame," Picasso replied. "Your daughter is a genius."

[Picasso once visited an exhibition of children's drawings: "When I was their age, I could draw like Raphael," he declared, "but it took me a lifetime to learn to draw like them." (He wasn't kidding: as a fifteen-year-old student at the Barcelona Academy of Fine Arts, Picasso completed the competitive art examination - for which students were given a month - in one day, and won first place.)]

Изменето од m_p - 10.Октомври.2008 во 05:19
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 04:52
Originally posted by m_p m_p напиша:


Koj bi pomislil deka e istiot umetnik :D


Sto ti e poentata? Za koj umetnik i za koja umetnost zboruvash?
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 04:59
pa so ogled na citatot od Branko "mislite deka picasso ne go pominal realizmot vo svojot zivot i deka ne znael da nacrta portret od koj ke vi padne vilicata? znaci na baza na pretpostavki nisto ne se tvrdi, neseriozno e.p.s uste ednas ke kazam, ne nosete glupavi zaklucoci vrz baza na pretpostavki i predrasudi zatoa sto najlesno e da se osudi nekoj"

Se obidov da ostavam vizuelna pretstava za Picasso
mozebi toa ne e najdobriot negov realisti4en portret, so ogled na moeto poznavanje na negovata rabota, no e dokaz deka navistina moze da gi pogodi mestata na nosot o4ite i ustata na edno lice...

a zboruvam za umetnosta voopshto i za na4inot na koj taa se percepira...

Изменето од m_p - 10.Октомври.2008 во 05:06
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 05:10
A jas mislev deka zboruvame za dvajcata diplomirani fotogafski umetnici...
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 05:14
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

A jas mislev deka zboruvame za dvajcata diplomirani fotogafski umetnici...


toa e samo triger za kreativo razmislivanje   
4isto ljubopiten sum za reakcii, a navistina me iznenadi
mementalnata odbivnost i diskreditacija na nekoj shto kreira so zadovolstvo...

Изменето од m_p - 10.Октомври.2008 во 05:21
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 05:20
Jas sekogash imam respekt kon drugite se dodeka ne zabelezham deka rabotata e ispushtena od race i vekje otishla predaleku...

... Togash obichno pokazhuvam na carevata nevidliva obleka.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.