IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Тројство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тројство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 22:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:


Fakt No.3: Muslimanskite chlenovi nikogash ne rekle deka doznale sto e Svetoto Trojstvo.ДА ТЕ ПОПРАВАМ НИЕ ВЕЌЕ ДОЗНАВМЕ ШТО Е СВЕТОТО ТРОЈСТВО,И ТОКМУ ОД ТОА ДОЗНАВАЊЕ ВЕЛИМЕ ДЕКА УШТЕ ПОВЕЌЕ НИ СЕ ЗАЈАКНА ВЕРУВАЊЕТО ВО НЕГОВАТА АПОКРИФНОСТ.




Тогаш се е во ред. Вие дознавте што е Светото Троиство, не верувате во него, не го прифаќате и сметате дека е апокрифно.



Nie pak imam doznaeno sto e islamot i tokmu od toa nie uste povece sme uvereni deka celata vasa religija e apokrifna ..... i ajde sega da se vrtime u krug ko pijani .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 22:42
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:


Fakt No.3: Muslimanskite chlenovi nikogash ne rekle deka doznale sto e Svetoto Trojstvo.ДА ТЕ ПОПРАВАМ НИЕ ВЕЌЕ ДОЗНАВМЕ ШТО Е СВЕТОТО ТРОЈСТВО,И ТОКМУ ОД ТОА ДОЗНАВАЊЕ ВЕЛИМЕ ДЕКА УШТЕ ПОВЕЌЕ НИ СЕ ЗАЈАКНА ВЕРУВАЊЕТО ВО НЕГОВАТА АПОКРИФНОСТ.




Тогаш се е во ред. Вие дознавте што е Светото Троиство, не верувате во него, не го прифаќате и сметате дека е апокрифно.





Nie pak imam doznaeno sto e islamot i tokmu od toa nie uste povece sme uvereni deka celata vasa religija e apokrifna ..... i ajde sega da se vrtime u krug ko pijani .....


Temava e za Trojstvoto,kade begas samiot od sebesi.
Daj odgovor ako imate,ako ne ne tresite zeleni.


Изменето од svemirski_duh - 21.Мај.2008 во 22:43
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 23:05
Стално си велам нема да коментирам по ова прашање и стално мора човек нешто да каже инаку пак до бескрај ќе се оди...
Има една основна работа која мора да ја разберат муслиманите - Христијанството има сосема различен принцип на постоење и разбирање од Исламот! Дали тоа некому му се допаѓа или не, дали го разбира или не, дали се согласува или не - тоа си е негова работа. Има избор - може да верува во што сака и во која вера сака...
Тоа што прво треба да го разберете е дека Христијанството е исполнето со симболизам. Затоа - применувањето на исламската логика, при објаснувањето на христијанската идеја е сосема погрешно, затоа што Исламот нема симболизам, а е доста директен. На некои тоа им се допаѓа, на некои не.
Освен тоа - се обидувате со човечко разбирање да Го објасните Бога. Се обидувате термините Отец, Син и Свет Дух, да ги објасните онака како што ги разбирате во секојдневниот живот, како да е тоа татко, дете и духче некакво што шета покрај нив.
Токму тоа се обидуваме цело време да ви објасниме. Бог е едно, и тоа се трите манифестации негови. Творец, Човечка Природа (Појава) и Сеопшта-Сеуниверзумска Душа. Не постојат еден по друг, еден покрај друг или еден без друг. Тие се едно.
Прашањето беше - што се случувало пред Синот Божји да се појави на земјата. Не сакав да навлегувам во објаснување, затоа што за да се објасни тоа, треба да се сфати самата идеја за Троиството - која самиот поставувач на прашањето категорично ја одбива (не зборувам да ја прифати, а само да ја сфати, разбере).
И пред раѓањето на Христа Троиството постоело, тоа постоело отсекогаш, прочитајте што напишав погоре - не се тоа три независни единки, тоа е едно. Одлуката Божја да се пројави во човечка форма, доаѓа заради тоа што Бог решава да го прати последното спасение на човештвото, и тоа на најсовршениот можен начин - да се вплоти во тело, во земен живот, во човек кој ќе биде идеја, жртва, симбол. Исто, при создавањето на земјата и животот на неа, Светиот Дух се вплотува во се што е живо и ја остварува врската на живата материја со Бог.
Но не тргајте од логика дека со тоа што Бог се манифестира преку Исус дека одеднаш го нема никаде на друго место - затоа реков - потребно е да се сфати основната идеја и концепт за Троиството.
Ова е накратко... колку и да навлегуваме во таа дискусија, муслиманите не само што нема да го прифатат кое и објаснување да им се даде, туку ќе завлезат повторно во истите дискусии и кружни коментари на темата. Не разбирам зошто мислите дека ако на вас не ви е јасно тоа, дека на никој друг не му е... едноставно прифатете дека имате различна логика на размислување, бидете си убедени дека вашата е исправна и се е во ред... секој по својот пат.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 00:21
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

 
И пред раѓањето на Христа Троиството постоело, тоа постоело отсекогаш, прочитајте што напишав погоре - не се тоа три независни единки, тоа е едно. 
kako postoelo dali prethodnite pejgmaberi se molele taka ? ne !!
navedete kade vo evangelijata se srekava deka prethodnite pejgamberi se mole na toj nacin spomnuvajki go trojstvoto
znaci spored denesnite hristijani tie pejgamberi ako ne se molele taka ne se pejgamberi ili se bile na pogresniot pat , bidejki ne se molele na trojstvoto! objasnuvanje!!
 
 
 
ps.23:19 (biblija) ako moze nekoj da mi go prevede i da go komentira

 
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 00:28
Падишах - не очекував од тебе да вадиш цитат од контекст...

Објаснив веќе убаво и објаснив зошто пред да се роди Исус луѓето не се ни свесни за Троиството и зошто Троиството е битно како заокружување на Божјето Откровение пред човекот...

23:19 од која книга?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 00:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Падишах - не очекував од тебе да вадиш цитат од контекст... Објаснив веќе убаво и објаснив зошто пред да се роди Исус луѓето не се ни свесни за Троиството и зошто Троиството е битно како заокружување на Божјето Откровение пред човекот... 23:19 од која книга?!




zidarski ne e rabotata za ocekuvanje ili nezanm sto


jas samo prasuvam ! pa moze na fin nacin da mi odgovoris za prasanjeto

dali navistina nekade prethodnite pejgamberi se molele na toj nacin

jas kako sto znam toa nigde ne se srekava, ako sum greska popravi me..


God [is] not a man, that he should lie; neither the son of man, that he should repent: hath he said, and shall he not do [it]? or hath he spoken, and shall he not make it good?</TD>



Изменето од zidarski - 22.Мај.2008 во 00:40
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 00:42
За првото прашање - објаснив.
Второто, те молам кажи ми од која книга е текстот... Не гледам никаква контрадикторност во текстот што го постира. Пак ќе речам - не го гледај Троиството како човечки критериум.
Do what is right, come what may...
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 00:51
Јас колку што знам никаде во Библијата нема пасус кој говори за Тројството.А најмалку од Исуса.

Изменето од trebo.r.a - 22.Мај.2008 во 00:51
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 01:14
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

За првото прашање - објаснив.
Второто, те молам кажи ми од која книга е текстот...
Не гледам никаква контрадикторност во текстот што го постира. Пак ќе речам - не го гледај Троиството како човечки критериум.
 
 
kontra diktronost ne !!ako moze da mi go prevedes i da go objasnis !!!
23:19
God [is] not a man, that he should lie; neither the son of man, that he should repent: hath he said, and shall he not do [it]? or hath he spoken, and shall he not make it good?
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 01:52
6. If there are three persons, why are there not three Gods?

The co-equal and distinct persons of the Father, the Son, and the Holy Spirit are not three Gods because they share the same essence in complete unity. This is difficult to grasp because we have no comparison that we can experience empirically or with our five senses.

For example, the patriarchs Abraham, Isaac, and Jacob are three distinct persons and beings. They do not share the same essence or being or divine attributes. However, the doctrine of the Trinity says that the Father, the Son, and the Holy Spirit share the same being or essence, and this is where the human example of the three patriarchs and the divine nature must part company. So the human analogy fails to describe the Trinity and would in fact confuse this doctrine if we took the example seriously.

Augustine comes up with an analogy that is deep: the lover, the beloved, and love (The Trinity, Books VIII.14; IX.2, and XV.10). As we saw at the baptism of Jesus, the Father says that he loves the Son, and at that very moment, the Spirit descends and rests on Jesus (see no. 1, above, and Matt. 3:16-17). Augustine seems to say that the Father loves the Son, who receives his love and returns it, for example, in his willingness to obey the Father and die on the cross, while the Spirit communicates the love between them. This image of a triad of love expresses how Christians believe the Father, the Son, and the Holy Spirit existed before the creation of time and the universe, and how the three persons will forever exist. It is into this love that the Trinity welcomes all believers and all who have received the love of God, through Christ and by the power of the Holy Spirit.

Augustine’s analogy is profound, because we have all experienced love from a lover, and we have returned the same love. But it still does not adequately explain how the one God shares this divine attribute of love and all the other divine attributes in three persons. Our human love is but a poor reflection of divine love. We cannot observe this with our eyes, so all analogies from nature and humanity ultimately fail in illustrating the Trinity. Analogies from nature cannot reach up to heaven so that we can connect them to the Trinity. Our finite and limited mind cannot grasp this mystery, even after our minds have studied the doctrine for years.

To clarify further why there are three persons, but not three Gods, God’s essence is not divided equally into three parts; it is not one-third, plus one-third, plus one-third. Also, the three persons are not added on to God’s essence or being, as if they are tacked on to the outside of God. Rather, all three persons share the same essence, fully God in one being, in total and perfect unity.

Thus, basic Christian doctrine teaches that one God exists in three persons: the Father, the Son, and the Holy Spirit, not in three Gods, which is called tritheism.

7. However, doesn’t 1 + 1 + 1 = 3? So isn’t belief in the Trinity irrational?

The previous section just asserted that all natural analogies fail, and so do mathematical ones. However, since these questions reflect Muslim polemics against this doctrine (a Muslim emailer wrote this to me), we should get into the mathematical arena and answer them.

First, multiplication works better with integers:

1 x 1 x 1 = 1

Second, the exponent comes out the same:

1na(tretta)3 = 1

Third, how about an infinite number of sets of things? This works better:

Infinity + infinity + infinity = infinity.

Let us say that we add an infinite number of red books to an infinite number of white books, and still add an infinite number of blue books to the red and white books. Despite adding these three sets of infinite numbers of books together, we have not augmented or increased infinity by even one book. Such is the mystery of infinity; we cannot figure it out.

However, these three mathematical analogies of the Trinity ultimately fail because, among other reasons, the three infinite sets of books have different properties, because they do not exist in perfect unity in one essence, and because we do not "add up" or even "multiply" the three persons of the Trinity.

But the infinity analogy does reveal the utter mystery of things that we have never experienced with our five senses. And we have never experienced an actual infinite number of things. Even time is finite, since the so-called Big Bang, which states scientifically that the universe has a beginning.

Thus, infinity is a mystery, and so is the Trinity. Belief in the Trinity is not irrational, but transrational—above our puny minds to figure out, ultimately.


E ako i posle ovaa imate prasanja togas .....
Mozebi neznaete angliski no sigurno znaete matematika .....se nadevam ......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 02:05
But the infinity analogy does reveal the utter mystery of things that we have never experienced with our five senses. And we have never experienced an actual infinite number of things. Even time is finite, since the so-called Big Bang, which states scientifically that the universe has a beginning.

Thus, infinity is a mystery, and so is the Trinity. Belief in the Trinity is not irrational, but transrational—above our puny minds to figure out, ultimately.



Ова е едно од најдобрите објаснувања за Троиството.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 02:07
Ma site objasnuvaja do sega bea dobri no ete i matematicki objasneto samo za da se sfati ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 02:13
Templo aj koga ke imas vreme nemora vednas da go prevedes ova posto sum slab angliski da go prevedes i da go postiras aj bidi dobar a ?
Beautiful Mind

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 02:22
Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Templo aj koga ke imas vreme nemora vednas da go prevedes ova posto sum slab angliski da go prevedes i da go postiras aj bidi dobar a ?



Aj ti koga imas vreme nauci angliski ili najdi si preveduvac ..... a za matematika zemi si digitron....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.