IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Hyperrealism
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hyperrealism

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 09:59
A da zaboraviv za Ansel.

Ansel e veke nadminat i se soglasuvam so Mire deka toa e prirodno i normalno, no vizijata, pridonesot sto go dal za fotografijata nikogas nema da se zaboravi. Ansel Adams e prisuten vo sekoja  dobra B&W landscape fotografija sto ja pravime


Изменето од loser - 12.Март.2008 во 10:00
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 12:04
loser, kako be taka si interpretiras sto sum kazal i vadis od kontekst?!лутина ne e fer... jas sum tezok za debata? aj izvadi ja sushtinata na cel muabet i kazi mi ziti se koja e poentata na mojot stav i na tvojot? ako stvarno mislis deka sterilen portret na bela pozadina e poveke art od life motiv (makar toa bile i bezdomnici) togas toa e tvoja rabota, ama ne nametnuvaj stav!... mojot prv post bese reakcija na ona sto go vidov, i impresijata stoi...(btw, tvojot prv post bese omalovazuvacki!)...

"Ponatamu velis deka za nekoj sto crta potesko e da nacrta street motiv otkolku portret na bela pozadina?"

ova najmnogu me isprovocira... kade go kazav toa ziti se? zatoa sto ova: "sporeduvate portret na bela pozadina so street motivi... kako i da e, vo pravo ste, tipot e za nikade, vie ste najbolji..." sigurno ne e toa! a na kraj ne go smeniv stavot, tuku malku se razocarav posle infoto okolu nacinot na izrabotka I NA EDNIOT I NA DRUGIOT...

se izvinuvam na drugite sto odzemav olku prostor, ama na nekoi ednostavno MORAS DA IM NACRTAS sto sakas da kazes!
sekoj natamosen dijalog e veke mlatenje na prazna slama, mojot stav jas go kazav vo prethodnite postovi, koj ne go mrzi moze i da si procita, taka sto, tolku od mene na ovaa tema...

over and out!


Изменето од branko_k - 12.Март.2008 во 12:16
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 20:56
I sega sto zakluchivme?

Dali ova sto go vidovme e umetnost?

Mozhebi tehnichka egzibicija?

Natprevar so foto kamera?

Optichka iluzija?

Mene se ushte ne mi e jasno.

Ili da ja stavime rabotata vo rikverc...

Ako se zeme nekoja paralela od ponudenite likovni dela, togash sto pretstavuva fotografija napravena od umentichko delo? Mislam... napravena onaka navistina ubavo, da izgleda isto kako umetnichkoto delo... demek da nema nikakva razlika megju niv... kako, na primer, super realistichna fotografija od nekoe delo na Dali ili Pikaso, ama taka ubavo fotografirano i ispechateno da izgleda isto kako originalnata slika na ovie umetnici. Sto da kazham poveke, znachi super-duper fotografija koja ke izlazhe i najdobar poznavach na umetnichki dela, ako ja gleda od malu odaleku... e sto e togash takvata fotografija?
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 21:00
Хиперреалистична лага.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 23:34
celava tema vi e.......изнервираност

ako si slikar, idi slikaj... sto mora da precrtuvas fotografija?!


ova me potseti na eden klip od k-15
"... vidi sine, tie sto nemaat pari da si kupat aparat, moraat sami so cetka da si crtaat" газење%20од%20смеење

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 23:44
Istata rabota kako so muabetot vo temata Astro fotografijata i "Wow" faktorot. Mnogu wow za nishto umetnichko, ama sekogash ke se najde nekoj koj ke ja ispomesha tehnikata so umentosta, pa ke reche "abe molchite tamu i uzhivajte vo likovna umetnost!".
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 00:28
башка, таму на еден од линковите стои една дефиниција на уметноста која фотографијата ја исклучува во старт! некаде на крај:

http://www.drublair.com/comersus/store/tica.asp


Art: (my definition)

Art is the selective re-creation or conversion of reality by the human mind into concrete imagery according to an artist's metaphysical value judgments. Real or imagined concepts are filtered and altered through the human mind to the artist's hand to create an image or sound that did not exist before. The reason photography does not qualify
as art is that the process removes the filter of the human mind as an interpretative element. Although photography requires technical skill, in the final analysis it is only a mechanical recording of reality
.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 10:19
Hehehe, definicija ocigledno napisana od nekoj koj ne znae bas mnogu za fotografijata.
Tokmu ona za sto iljada pati sme se kosele i raspravale.

Nema realna fotografija! Vo zavisnost od izborot na DOF; POV; Fokalna dolzina; brzina na okinuvanje (za filtri i slicno da ne pravime muabet) i tn. - fotografot vrsi iskrivuvanje na stvarnosta na nacin nakoj toj toa go zamislil.

Pogolema glupost od gore navedenata diskvalifikacija na fotografijata kako umetnost ne postoi.
Tokmu filtriranjeto na stvarnosta niz umot i vizijata na fotografot e ona sto ce go diktira krajniot ishod.
Ako se bese tolku ednostavno, trebase da razgovarame samo za ekspozicija i ostrina!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 11:41
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

  The reason photography does not qualify
as art is that the process removes the filter of the human mind as an interpretative element. Although photography requires technical skill, in the final analysis it is only a mechanical recording of reality
.


izvini Dogi, ama pogolemo sranje od ova ja vo zivotot ne sum procital... i toa e otprilika se sto imam da kazam okolu ova голема%20насмевка
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:21
Sto mu se izvinuvas na Dogi, Dogi ne go napisal toa.
Biserot, za kogo slikanje vrz proektirana fotografija e umetnost, go napisal.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:20
Originally posted by Mire Mire напиша:

Sto mu se izvinuvas na Dogi, Dogi ne go napisal toa.
Biserot, za kogo slikanje vrz proektirana fotografija e umetnost, go napisal.


taka e, malku nespretna konstrukcija na postot...среќа Dogi, izvini za izvinuvanjeto...плазење
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

btw, duri sega vidov od kade e izvaden citatot... a true "artist", nema sto...намигнување


Изменето од branko_k - 13.Март.2008 во 15:20
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 19:48
Ke bidam kratok: mene ovaa disciplina (mislam deka go pogodiv vistinskiot zbor) mi e totalno besmislena. Mozebi gresam, koj bi znael....

Изменето од aboskovski - 14.Март.2008 во 19:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,202 секунди.