IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 98>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 10:53
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Во една книга со исечоци од странски весници има и за бугарската окупација на Македонија


Загреб, 26 юли 1942
"НОВА ХЪРВАТСКА":
Златна Македония (статия от Стипе Мознер).
Пътят, по който вървим, е нов - построен от българите. При отстъплението си сърбите са унищожили всичко, знаейки че никога няма да се върнат.
Нормално, издадено во НДХ, сојузник на Бугарија.


Интересни информации од странските весници 1943


Изменето од Каснакоски - 31.Октомври.2009 во 10:59
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 12:32
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Во текот на втората светска војна животот во Македонија го изгубиле 24000 луѓе. Тоа претставува 1,5% од вкупно 1,7 милиони жртви кои ги дала тогашна Југолсавија.


Ако во цела Македониjа имаше подробни саjтове како на Соjузот на борците от НОАВМ-Битола лесно ке можеше да се направи плна статистика на жртвите. Сепак Битола е вториот град во Македониjа ако не се лажем.
А таа цифра за 24 000 жртви е голема манипулациjа.
Отново казвам - за 4 години "окупациjа" животот са загубили около 200 чоека. (во тоа число не влиза броjот на убитите албански бандити - ликвидирани са около 1000 качаци кои са грабили селата). И таа цифра: 200 човека спремо 1 700 000 за цела Jугославиjа отново постава вопросот: Какво востание е имало низ Македониjа?
Разбира се - ниту едно човека жертва не е оправдана. Особено жртвите дадени при Ваташа и Дабнички Завој. Там е извршено престапление. Но сум против да се пишат вакви работи:

Сведоство за злосторите на бугарската армија има и во Крива Паланка. При повлекување на бугарската војска низ Крива Паланка, налетале на крштевка која се одвивала по македонски обичаи. Бугарски генерал кога го видел сето тоа го земал детето, го набодел на бајонет и така го шетал низ градот. После се разбрало дека генералот бил од Ќустендил и дека му се сотрела цела фамилија, ништо не останало. Прикаскава има и наравоучение.

Дали некоj може да потврди што се случило нешто подобно? За мене тоа е гнусна лага казана со една цел - да посее семото на омраза кон бугарите.
Убаво е што има интернет... Истината не може да скрие. Но и во интернет се пускат много фалшификции. И човек требе да трси неколко источници и да отдели зрното од плевата.
24000 жртви не е голема манипулација, бројот е точен, независно дали некому се допаѓа. Тоа 200 човека не знам од каде излезе....докажи го те молам, ама не со рекла-кажала, со доказ. Досега не видов коментар кој остана здрав, сите ти ги побив, кој со слики, кои со сведоштва. Дај некој доказ, ама здрав доказ, не твои кажувања. Денес имав гостинка, роднина од 86 години, тепана и малтретирана од Бугарите, инвалид е останата по нивниот ќотек и се ја прашував, сега и мемораи пишува, ако почнам да кажувам, верувај и тебе ќе ти се згади да слушаш, особено за малтретирањето на нејзината 12 годишна сестра, уште дете... ама немам црно на бело, па си молчам. Ништо не кажа за масакрот во Прилеп, го одбегна. Зошто? За Маца Овчарова, Невена Георгиева, Благоја Давков итн... многу се....


Во материалот на хрватскиот статистик са посочени 6 000 жртви дадени во Македониjо во текот на ІІ-ра светска воjна. И таа цифра сигурно е доста точна. И таа цифра не се разлекува од моjата - 200 човека. Разликата иде од следното: хрватинот е взел периодот на целата светска воjна - 1939 - 1945 и брои сите загинали македонци на разни територии. А jас земам периодот 1941 - 1944 и броjам загинатите само во бугарската окупационна зона. както казав - не броим убитите албански бандити около 1000 чоека (кои хрватинот ги брои за жртви) Не броим и убитите во италианската и германската окупационни зони. (а повекето од убитите са имено во тие зони). Давам пример:

Во страницата на Соjузот на борците од НОАВМ-Битола са дадени вкупно 53 жртви. По големиот дел од жртвите са загинали во Егеjска Македониjа и не од раката на бугарскиот окупатор. Ако се направи прецизна сметка од 53 жртви ке останат не повеке од 30 кои можат да се пишат за сметка на бугарите. Битолскиот реjон е бил еден од наj активните партизински реjони во текот на втората светска воjна. А ако наj големиот реjон е дал 30 жртви лесно можем да интерполирам по еден математически модел за териториjата на цела Македониjа са дадени не повеке од 200 жртви.
Хрватскиот автор обфака период преди 1941 г. - по време на германската агресиjа. (сам Платеникот тврди што жртвите са 100 000). Во воjната срешту германците може да има не повеке од 1000 жртви от Македониjа дадени во главно од рекрутираните воjници во Jугославската армиjа. Хрватинот вклучва и периодот 1944 -1945 г. A во овоj период са дадени наj много жртви - около 2000 чоека(например на Сремскиот фронт). Тогаж са убиени r около 2-3 000 "соработници на окупаторот" ( да си спомним што за убитата Невена Георгиева са стрелани 6 контра-четници). Нека си спомним што прадедото на Буги е убил лично воjводата од ВМРО - Крсто Лазаров. И така лека-полека жртвите станаа 6 000 од кои 200 са паднали во борба со бугарскиот окупатор. Сметката сум правил jас лично и не са ни учили во школото.


Јас ти дадов официјален документ, за кои се барани репарации на мировните конференции, кои Тито ги прости, од X причини, меѓутоа тие документи беа основа за репарациите ( кои беа прифатени и од мировните конференции ),а ти ми нудиш лични пресметки...Ти дадов слики, поткрепени со сведоштва, документи. Борбите со германскиот окупатор се засилени во 1943-1944 година, меѓутоа пред тоа тие борби биле минимални, повеќето насочени против Бугарите, па и протестите на народот се насочени од истиот.
А за оние кои биле стрелани за соработка со окупаторот ( оние кои навистина соработувале ) , стрелани се по наредба на судовите на НР Македонија. Да не говориме за тепаните и малтретираните, кои и не се спомнати во извештајот...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 12:45
Originally posted by чоли чоли напиша:

        На 3 октомври 1942 година се разнесе веста дека царот ќе пристигне во Скопје. Интересот кај населението на овој настан беше голем. Нашата хазаjка рече на жена ми некако вoодушевено: "Мари Ано! Царот кел да дојде, их, да можам де го видам нашиот цар каков jе! "
Следниот ден плоштадoт беше уште од порано ограден од кордон наши војници стојашти густо еден до друг. Движењето кон стариот мост, на старата Чаршиja и кон плоштадот беше откажано. Луѓето обиколуваа и минаваа Вардара по дрвено мостче погоре од камениот мост и во многу подалеку подолу бетонен модерен мост. Народот почна да се трупа зад кордонот уште по очистването на плоштадот. Ние со жена ми и децата заобиколихме и се качихме во музејот, зградата на кој наместо со кереми-ден покрив, завршуваше со широка тераса. Таму се настани целиот персонал, претставниците од Стопанска комора и многумина познати. До 10 часа се дадено команда - подготовки за пристигнувањето на високиот гост и скоро потоа по мостот мина отворен автомобил и уште еден друг подир него. Во првиот, до возачот изправен стоеше царот. Доде се спонтано "ура" од народот зад кордонот, кое што "ура", како да немаше да има крај. Во втората кола имаше висши офицери. Кога колите престанаа насред плоштадот, царот се обиде на неколку пати да говори и овациите престанаа. Тогаш тој почна со честитки до скопските граѓани и изрече радоста дека има можност да биде меѓу населението на овој далечен бугарски крај. Ново "ура" пригуши неговите зборови. Народот зад кордонот беше натапкан така, дека јајце немаше каде да се фрли, како што се вели. Но, по едно време првите ре-дици напанаха, натиснаха густата редица на кордонот, кој започнана да се скивање. Офицерите од локалната единица тргнаа лути да го сопрат претстојното попуштање. Царот им даде знак со рака да не се грижат за тоа. Не по многу кордонот се скина не на едно место, војниците беа повлечени од народната бран. И овој народ - мажи, жени, стари и млади, празнично облечени, со "ура" се струпаа од разни страни околу колата на царот. И тој беше изскубнат, како дрво од коренот му, и беше понесен на раце по плоштадот од густата маса со нескончаемо "ура". И така не минути, а повеќе од половина час ... Човек ниту може, ниту е потребно да доизкаже словото си. Секој маж, секоја жена правеше зголеми напори да се доближи до него, барем да го допре со прсти. Антуражот му остана како вкаменен во колите си. Што изпитаха во првиот момент тие луѓе не знам, но набргу беа очигледно зарадвани и само следеха со очи како високиот гостин на Скопје беше носeн како дете право над главите на народот. Од високата тераса на музејот можевме да го следиме одлично тоа незаборавно народно воодушевение. Најпосле царот повторно се качи на царската кола. Соочи се до возачот, заблагодари од се срце за соочувањето, кое го развалнувало до солзи (тоа веќе под затихнали "ура" и глачка) и објави дека сака да обиколи со автомобил градот и ќе продолжи за Велес.
Задоволен со ново "ура" народот се разстапи кај Воениот клуб и колите заминаа крај Вардара кај гимназијата и на-таток кон манастирот во Нерези. Народот долго време не се разносеше, а коментираше, споделjаше радоста си, некои бршеха очите од поjавилите се случајно радосни солзи по нив. Посебно радосно и задоволени беа оние, кои беа успеале да се допрат до царот. Ова се слушаше низ толпата, кога-тогаш си пробиваше пат со децата за кон дома.
Како стигнавме дома, видовме на дворот хазjаите Жарновски да палат оган да топли за нешто вода во еден голем црн котел. Хазаjката се затича кон нас, состана жена ми, прегрна ја и како опиjaнена повтарaше:
- Господжо Ана, ама колку сум штастна, ама колку сум штастна, го видов и го фатив за дреата царот! За дреата го пипнав! Ама колку сум штастна, не знаеш! Царот, ма, царот.
Не се сомневам дека пречекот е не помалку валнувашто, искрено, срцато, радосно навред по градови и села, кадето е запираан овој невзрачен конвој од две возила со еден цар.
И човек се чувствуваше навистина горд и среќен како Бугарин по таа глетка. Ех, само да се тргнат овие странски војници, си мислам.
Така стана царската соочување од народот - без речи, само со чувства!

проф. Христо Вакарелски(на бугарски)


На вакви рекла-кажала муабети за тоа кој-кого дочекал, можам да реплицирам со многу познати муабети од нашите стари за бугарската војска, кои исто јас сум ги истражувал. Кај нас кога поминувале бугарските војници, со кал целите, сосетките стоеле на терасата, а војниците ( два-тројца ) застанале да ја тресат калта, а едната: Види го мори, ( Тодора чинам се викала таа ), кал до колена, застанал да ми ја тресе тука пред куќа.
Прво мислев маалски муабети се, арно ама при разговор со еден колега од Куманово ( додека Германците делеле хуманитарна помош во селата, Бугарите краделе од народот ) баш на оваа тема, тој ми вели: А тие ли?! Со кал до колена што ги вика дедо ми?! Знам, знам, дедо ми кажуваше, со кал до колена кога дојдоа, народот со презир гледаше. И друг човек од Источна Македонија истото ми го кажа, секаде се познати како оние со кал до колена. Во Скопје и титулата "апаши" ja има бугарската војска...посебно жените стари не сакаат да слушнат за бугарската војска.
Ако почнеме со рекла-кажала, многу ќе зборувам, да не говорам дека уште толку верувам дека ќе се јават, ама сепак, ова е Историја, не сакам да пишувам за рекла-кажала.
И сите стари пак, со голема почит зборуваат за Германците, за разлика од тоа за Бугарите, а Германците подоцна немаа никаков проблем ниту во затворите кога лежеа, па дури и активно работеа за обнова по војната, а народот сеуште зборува за нив со респект


Изменето од Македон - 03.Ноември.2009 во 13:02
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 13:13
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Во една книга со исечоци од странски весници има и за бугарската окупација на Македонија


Загреб, 26 юли 1942
"НОВА ХЪРВАТСКА":
Златна Македония (статия от Стипе Мознер).
Пътят, по който вървим, е нов - построен от българите. При отстъплението си сърбите са унищожили всичко, знаейки че никога няма да се върнат.
Нормално, издадено во НДХ, сојузник на Бугарија.


Интересни информации од странските весници 1943


http://books.google.com/books?id=HjSsAAAAIAAJ&pg=PA122&lpg=PA122&dq=Bulgarian+ocupation+of+Macedonia+1941&source=bl&ots=wcCmA0ShMr&sig=E8MHV2MklUuxC6vVT4OjWwhu7-E&hl=mk&ei=Lt_ZSt68CcyG_AaE1cHVDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CBoQ6AEwBQ#v=onepage&q=&f=false


Eве и една американска книга токму за тоа, посебно обрни внимание на тоа што му го кажал стариот скопјанец. Многу е интересно.


Еве и нешто многу интересно.

Интервју со внуката на Гоце Делчев

Уште на 16 години се приклучив кон работничкиот младински сојуз. Со нив претходно се консултурав дали да дојдам во Штип, бидејќи се плашев да не ме наречат дека сум прифатила да работам за бугарските фашисти во т.н. ослободени територии. За мене оние кои работеа за окупаторот беа "апаши" и беа дојдени со фашистите да пљачкаат и да се збогатат...

Цел живот ќе го паметам началникот на полицијата Борис Жуглов кој ме мачеше. Тој велеше: "Мамката ти македонска*. Ако знае министерот дека има таква роднина, прв ќе се откаже од тебе".

* мамката ти македонска била дел од секојдневните речник на службениците со народот, дури и самиот министер за внатрешни работи ги опоменува службениците за тоа, а во истиот извештај се споменува дури и за нетрпеливост на народот и службениците...


Изменето од Македон - 03.Ноември.2009 во 13:19
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 13:34
Од таму стигнав во Софија кај мојата сестра која веднаш штом пристигнав ми рече дека во офицерскиот дом се формира 12-та Македонска народноослободителна бригада. Се запишав во таа бригада, а за ова постои документ кој подоцна го извлеков од бугарскиот архив каде ме водат дека сум македонски борец. Јас бев борец на таа бригада на која беше командир Пецо Трајков, а во неа беше и Павел Шатев - гемиџијата. Бригадата подоцна дојде во Штип кога градот се ослободуваше.


и што сега - внуката на Делчев бега во Софиjа (столица на ОКУПАТОРОТ) и во столицата на окупаторот - во ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ - се запишува во
12-та Македонска народноослободителна бригада


Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 13:38
РАЈКОВА - НУРЏИЕВА: Кога сфатив дека нема да го вратат Ченто, а често си мислев дека ќе тропне на вратата, ама него го немаше, доживував страшни сцени. Ме викаа Бугарка. Велеа: "Еве ја Бугарката. Прашајте ја Бугарката". Често се прашував зошто ми го правеа тоа, ама одговорот го немаше. Затоа напишав цели четири страници оставка. Јас дојдов во Македонија да бидам корисна. Јас не сум окупатор. Јас ја дадов мојата душа за мојата земја - Македонија.

мдааа
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 13:38
Originally posted by да          бе да бе напиша:

Од таму стигнав во Софија кај мојата сестра која веднаш штом пристигнав ми рече дека во офицерскиот дом се формира 12-та Македонска народноослободителна бригада. Се запишав во таа бригада, а за ова постои документ кој подоцна го извлеков од бугарскиот архив каде ме водат дека сум македонски борец. Јас бев борец на таа бригада на која беше командир Пецо Трајков, а во неа беше и Павел Шатев - гемиџијата. Бригадата подоцна дојде во Штип кога градот се ослободуваше.


и што сега - внуката на Делчев бега во Софиjа (столица на ОКУПАТОРОТ) и во столицата на окупаторот - во ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ - се запишува во
12-та Македонска народноослободителна бригада




Види убаво, говори за отприлика крајот на 1944 година, кога веќе окупаторот е готов, се повлекува, останаа само Германците во Штип. Во ова време и офицерите веќе знаат дека заврши тоа што почна, па затоа и подоцна некои од нив се придружуваат на комунистите.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 13:45
на 6ти септември
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 13:50
Постојано ме следеа. Тој притисок не успеав да го издржам. Некаде есента, без пари, без леб, без работа, без облека ме натераа повторно да размислувам да се вратам во Благоевград. Во исто време, од Бугарија дојде бугарската репатрициона комисија која си ги бараше своите граѓани. Но, мојата лична карта ја предадов во бугарската Амбасада во Белград за да барам дозвола за да ја минам границата и ја немав кај мене. Тие во Амбасадата си правеа ќефови. Немав никаков одговор. Така гладна и боса го искористив моментот кога на мојата врата чукна еден млад бугарски офицер и него го натерав лажно да се претставува како мој вереник за да можам да заминам кон бугарската граница. Едноставно, го "злоупотребив" истиот начин со кој успеав да се извлечам од островот Тасос каде претходно бев интернирана од бугарските фашисти. Тогашните ју-граничари ми велеа дека бугарските граничари нема да ме пуштат, бидејќи немав документи. Но, јас бев упорна и сакав да заминам. Им реков дека нема да си го испуштам вереникот за да се ожени за некоја друга. Тие ме пуштија, но на бугарската границата веќе ме чекаше полицијата. Оттаму заминав во Софија во централната полиција каде, за среќа, се реши моето прашање. Ете така се случи моето патешествие во Македонија.

мдааа - бугарите многу криви
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 14:55
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

<font face="Arial" size="2">Постојано ме следеа. Тој притисок не успеав да
    го издржам. Некаде есента, без пари, без леб, без работа, без облека ме
    натераа повторно да размислувам да се вратам во Благоевград. Во исто време,
    од Бугарија дојде бугарската репатрициона комисија која си ги бараше своите
    граѓани. Но, мојата лична карта ја предадов во бугарската Амбасада во
    Белград за да барам дозвола за да ја минам границата и ја немав кај мене.
    Тие во Амбасадата си правеа ќефови. Немав никаков одговор. Така гладна и
    боса го искористив моментот кога на мојата врата чукна еден млад бугарски
    офицер и него го натерав лажно да се претставува како мој вереник за да
    можам да заминам кон бугарската граница. Едноставно, го "злоупотребив"
    истиот начин со кој успеав да се извлечам од островот Тасос каде претходно
    бев интернирана од бугарските фашисти. Тогашните ју-граничари ми велеа дека
    бугарските граничари нема да ме пуштат, бидејќи немав документи. Но, јас бев
    упорна и сакав да заминам. Им реков дека нема да си го испуштам вереникот за
    да се ожени за некоја друга. Тие ме пуштија, но на бугарската границата веќе
    ме чекаше полицијата. Оттаму заминав во Софија во централната полиција каде,
    за среќа, се реши моето прашање. Ете така се случи моето патешествие во
    Македонија.мдааа - бугарите многу криви
Види вака. Ката е јасна. Има давано десетици интервјуа нема што сега да ја искривуваш вистината за неа бидејќи сеуште е жива. Таа е Македонка, има Македонско срце кое и бие само за Македонија.

Точно е дека можеби комунистите тука ја етикетирале како Бугарка, но тие ги сметале за такви сите национално свесни Македонци што не сакале Југославија. И вели   Бугарски фашисти. Со тоа последното се е кажано.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 16:23


Стреланите во с.Дабница, прилепско
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 17:41
аjде бе

еве во БГ загинати од фашисти - од 1923-1944



http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8_%D0%B2_%D1%81%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_1923-1944_%D0%B3

може да прочиташ и за манипулирането на броевете во време на комунизма



кога ке jа видам македонската статистика пак ке зборуваме

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 21:26
наместо да се страмат од ниваната фашистичка политика денес бистрат политика.Властите послем 6-сеп. 1944 год. ја осудуваат политиката напретходните бугарски власти,ја признаваат нивната политика на поробувачи на Македонскиот народ.

ама овие документи потаму уште не се имате изнаплукано.
Кон врв
ibobac Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 60
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ibobac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:48
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:




http://img63.imageshack.us/i/54895178.jpg/( сликата е морничава и крвава, сите кои се почувствителни нека не ја отвораат )

Сепак - нека отворим снимката:



Гарантирам ти што тие не са Бугарски воjници или полицаи. Униформата ми прилича на италианска..


Тоа се грчки Офицерски униформи не италијански!
Се молам за денот коа со мојот Т-72 ќе прошетам низ Солун
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.