IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 252253254255256 824>
Автор
Порака
BalgarskiOrel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BalgarskiOrel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:19
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Да има повеќе сличности со така наречениот бугарски, од причина што тој е само дијалект на македонскиот.



И Петре и ти твърдите исто. Порано и Друг го кажа.

Зошто барем еднаш не ПРИЗНАЕТЕ ДЕКА ЗА НЕШТО И НИЕ СМЕ ПРАВИ?



a vo sto da ste pravi?

aj pogledni ja plocata na omurtag od tarnovo, pa kazi mi koj jazik e toa i koj bukvi gi upotrebeli tatarite........



Гръцки е. И?


Оригинал
„ Κα[ν]ασυβιγη Ωμο<μο>ρταγ ις τον παλεον υκον αυτου μενο(ν) επυησεν υπερφυμον υκο(ν) ις τον Δανουβην κ(ε) αναμεσα τον δυο υκο(ν) τον πανφυμο(ν) καταμετρησας ις τιν μεσην επυισα τουμβαν κε απο τιν αυτη(ν) μεσην της τουμβας εος την αυλι(ν) μου την αρχεα(ν) ισιν οργηε μυριαδες β' κ(ε) επι τον Δανουβιν ισην οργιες μυριαδες β'. το δε αυτο τουβι(ν) εστιν πανφυμο(ν) κ(ε) μετρισα(ν)τες τιν γιν επυισα τα γραματα ταυτα. ο ανθροπος κ(ε) καλα ζον αποθνισκι κε αλος γενατε κε ινα ο εσχατον γηνομενος ταυτα θεορον υπομνησκετε τον πυισαντα αυτο. το δε ονομα του αρχοντος εστην Ωμορταγ καν(ν)α συβιγη· ο Θ(εο)ς αξηοσι αυτον ζισε ετη ρ'. “


Превод
„ Канасюбиги Омортаг, обитавайки в стария си дом, направи преславен дом на Дунава и по средата на двата всеславни дома, като измери (разстоянието), направи на средата могила. От самата среда на могилата до стария ми дворец има 20 000 разтега и до Дунава има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис. Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Омортаг, кана сюбиги. Нека Бог да го удостои да проживее сто години."
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:22
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


znaci, samiot istorijata ne si ni ja znaes a lupetate...........zalno!



А бе знам си jас историjата. Има надписи на Омуртаг вкл. и еден на една колона коjа е пренесена 400 години по касно во Трново во една црква...


a prasanjeto bese, koj jazik e toa i koj bukvi se upotrebeni?
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:22
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Да има повеќе сличности со така наречениот бугарски, од причина што тој е само дијалект на македонскиот.



И Петре и ти твърдите исто. Порано и Друг го кажа.

Зошто барем еднаш не ПРИЗНАЕТЕ ДЕКА ЗА НЕШТО И НИЕ СМЕ ПРАВИ?



a vo sto da ste pravi?

aj pogledni ja plocata na omurtag od tarnovo, pa kazi mi koj jazik e toa i koj bukvi gi upotrebeli tatarite........



Гръцки е. И?


Оригинал
„ Κα[ν]ασυβιγη Ωμο<μο>ρταγ ις τον παλεον υκον αυτου μενο(ν) επυησεν υπερφυμον υκο(ν) ις τον Δανουβην κ(ε) αναμεσα τον δυο υκο(ν) τον πανφυμο(ν) καταμετρησας ις τιν μεσην επυισα τουμβαν κε απο τιν αυτη(ν) μεσην της τουμβας εος την αυλι(ν) μου την αρχεα(ν) ισιν οργηε μυριαδες β' κ(ε) επι τον Δανουβιν ισην οργιες μυριαδες β'. το δε αυτο τουβι(ν) εστιν πανφυμο(ν) κ(ε) μετρισα(ν)τες τιν γιν επυισα τα γραματα ταυτα. ο ανθροπος κ(ε) καλα ζον αποθνισκι κε αλος γενατε κε ινα ο εσχατον γηνομενος ταυτα θεορον υπομνησκετε τον πυισαντα αυτο. το δε ονομα του αρχοντος εστην Ωμορταγ καν(ν)α συβιγη· ο Θ(εο)ς αξηοσι αυτον ζισε ετη ρ'. “


Превод
„ Канасюбиги Омортаг, обитавайки в стария си дом, направи преславен дом на Дунава и по средата на двата всеславни дома, като измери (разстоянието), направи на средата могила. От самата среда на могилата до стария ми дворец има 20 000 разтега и до Дунава има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис. Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Омортаг, кана сюбиги. Нека Бог да го удостои да проживее сто години."


conclusion??

tatarite t.e. vie voulgaro mongoli ste grci??????
Кон врв
BalgarskiOrel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BalgarskiOrel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:25
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


conclusion??

tatarite t.e. vie voulgaro mongoli ste grci??????


Па ти си англичанин?

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:27
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Да има повеќе сличности со така наречениот бугарски, од причина што тој е само дијалект на македонскиот.



И Петре и ти твърдите исто. Порано и Друг го кажа.

Зошто барем еднаш не ПРИЗНАЕТЕ ДЕКА ЗА НЕШТО И НИЕ СМЕ ПРАВИ?





a vo sto da ste pravi?

aj pogledni ja plocata na omurtag od tarnovo, pa kazi mi koj jazik e toa i koj bukvi gi upotrebeli tatarite........



Гръцки е. И?


Оригинал
„ Κα[ν]ασυβιγη Ωμο<μο>ρταγ ις τον παλεον υκον αυτου μενο(ν) επυησεν υπερφυμον υκο(ν) ις τον Δανουβην κ(ε) αναμεσα τον δυο υκο(ν) τον πανφυμο(ν) καταμετρησας ις τιν μεσην επυισα τουμβαν κε απο τιν αυτη(ν) μεσην της τουμβας εος την αυλι(ν) μου την αρχεα(ν) ισιν οργηε μυριαδες β' κ(ε) επι τον Δανουβιν ισην οργιες μυριαδες β'. το δε αυτο τουβι(ν) εστιν πανφυμο(ν) κ(ε) μετρισα(ν)τες τιν γιν επυισα τα γραματα ταυτα. ο ανθροπος κ(ε) καλα ζον αποθνισκι κε αλος γενατε κε ινα ο εσχατον γηνομενος ταυτα θεορον υπομνησκετε τον πυισαντα αυτο. το δε ονομα του αρχοντος εστην Ωμορταγ καν(ν)α συβιγη· ο Θ(εο)ς αξηοσι αυτον ζισε ετη ρ'. “


Превод
„ Канасюбиги Омортаг, обитавайки в стария си дом, направи преславен дом на Дунава и по средата на двата всеславни дома, като измери (разстоянието), направи на средата могила. От самата среда на могилата до стария ми дворец има 20 000 разтега и до Дунава има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис. Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Омортаг, кана сюбиги. Нека Бог да го удостои да проживее сто години."


conclusion??

tatarite t.e. vie voulgaro mongoli ste grci??????

Император Леополд е писал писмо до македонскиот народ во 1690 на латински... Зар е латинец?

Изменето од чоли - 12.Декември.2008 во 14:32
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:28
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


conclusion??

tatarite t.e. vie voulgaro mongoli ste grci??????


Па ти си англичанин?



ne, amerikanec.....

znaci ste li grci ili ne????spored antickiot jazik na vasite voulgaro mongolski predci???

Изменето од LouWeed - 12.Декември.2008 во 14:29
Кон врв
BalgarskiOrel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BalgarskiOrel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:46
Originally posted by Petre Vojnicki Petre Vojnicki напиша:

Блиски се сите дијалекти од мала преспа до црно море,дијалекти се на еден јазик,Македонскиот најверно ќе биде да го наречеме.


Това е важното.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:49
Originally posted by Petre Vojnicki Petre Vojnicki напиша:

Блиски се сите дијалекти од мала преспа до црно море,дијалекти се на еден јазик,Македонскиот најверно ќе биде да го наречеме.


Петре, блиски не значи и исти. Ај ќе пробам штом имам време ова да го објаснам

П.С. Имам и пример за ова, штом имам време и ќе ти објаснам.
Кон врв
BalgarskiOrel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BalgarskiOrel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:53
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Petre Vojnicki Petre Vojnicki напиша:

Блиски се сите дијалекти од мала преспа до црно море,дијалекти се на еден јазик,Македонскиот најверно ќе биде да го наречеме.


Петре, блиски не значи и исти. Ај ќе пробам штом имам време ова да го објаснам

П.С. Имам и пример за ова, штом имам време и ќе ти објаснам.


Какви принципни разлики има? Говорим за ниво диалекти, нали?

Сега като гледам нямаш много работа, обясни да видим какви разлики има?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:54
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


znaci ste li grci ili ne????spored antickiot jazik na vasite voulgaro mongolski predci???


А ти ми отговори зошто австрискиот император Леополд І е писал писмо до македонскиот народ на латински език? Дали Македонците са го сборили овоj език? Ако не са го сборили - како ке разберат што пише во писмото?
Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:55
Па германски да не разберат бе татар прост хахаха.



Цитирај Говорим за ниво диалекти


Говорим,ти значи говориме?Множина?

Изменето од Georgija Kastriot - 12.Декември.2008 во 14:57
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:57
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


znaci ste li grci ili ne????spored antickiot jazik na vasite voulgaro mongolski predci???


А ти ми отговори зошто австрискиот император Леополд І е писал писмо до македонскиот народ на латински език? Дали Македонците са го сборили овоj език? Ако не са го сборили - како ке разберат што пише во писмото?



a sto ima vrska Leopold 1. so makedonsko pismo??

auuu da be, pa bil tolku prost sto ne znael da pisuva makedonski!

kazi mi, alexander battenberg i franz ferdinand na blgarski t.e. tatarski vi zborele????
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:57
Originally posted by Georgija Kastriot Georgija Kastriot напиша:

Па германски да не разберат бе татар прост хахаха.
Te молам исчисти го сандачето, 4 лп-ња ми отидоа јабана......
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 15:00
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Georgija Kastriot Georgija Kastriot напиша:

Па германски да не разберат бе татар прост хахаха.
Te молам исчисти го сандачето, 4 лп-ња ми отидоа јабана......


Има некој проблем ниедна порака немам примено досега,обиди се уште еднаш.

Изменето од Georgija Kastriot - 12.Декември.2008 во 15:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 252253254255256 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.