IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 251252253254255 824>
Автор
Порака
BalgarskiOrel Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BalgarskiOrel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 19:18
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Това, че не се е записал грък не означава, че нямал право да се запише.


Добро бе се читаш што пишуваш или не? Зар мислиш ти дека Делчев и другите биле луди и замислувале дека ќе се запишат други во Организацијата ( во овој случај Грци )? Ај сети се само какви биле односите меѓу Патријаршијата и Егзархијата па види тогаш дали некој друг би се запишал во Организацијата.

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

За муабетите не си прав. И ти като Буги почна да извърташ. Скоро и ти може да завъртиш туркомонголската плоча.


Не го мешај Буги во муабетов. А тоа што Буги ви кажува некои работи што вас ви сметаат иако се вистинити тоа е друга табота. А што јас ќе вртам и како тоа си е моја работа.



Абе човек, всичко е за пред света, бе. Мисирков му е майката. И аз като Платеника много започнах да се повтарям, ама нали повторението е майка на знанието.

А за краденето - гледам и вие сте откраднали мисълта на Алеко "Опознай Родината за да я обикнеш" в преиначен вариант (на Политика) и "Не щеме ний богатство, не щеме ний пари" пак в преиначен вариант.

"А тоа што Буги ви кажува некои работи што вас ви сметаат иако се вистинити тоа е друга табота." прав си, всеки който разбере истината се хваща за туркомонголите.

Казах ти - след някой и друг ден И ТИ ЩЕ ЗАПОЧНЕШ ДА ВИКАШ "НЯМАМ НИЩО ОБЩО С ТУРКОМОНГОЛИТЕ"

Познато ми е. Аз бях убеден, че ПАРТИЯТА е права, когато съгреши дори. Седесарите разправяха какви зверства са вършили комунистите, но аз отначало не вярвах. После разбрах, че е вярно, но упорито отричах и казвах, че това са измислици и преувеличения. НЕ СТАНАХ СЕДЕСАР, ОБАЧЕ ВЕЧЕ НЕ ОТРИЧАМ, А ПРИЗНАВАМ, ЧЕ КОМУНИСТИТЕ СА ВЪРШЕЛИ НАСИЛИЯ.

ТОВА Е.

АААА, ДА ДОБАВЯ, ЧЕ ОЩЕ ИМА КОМУНИСТИ, КОИТО КАТО КОНЕ С КАПАЦИ ОТРИЧАТ ИСТИНАТА.



Изменето од BalgarskiOrel - 11.Декември.2008 во 19:18
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 19:29
Тоа што твоето ТуркоМонголско самосознание не дозволува никој да ти се меша во непостоечките корени тоа е твој проблем - ние знаеме дека со ТуркоМонголите немаме никаква врска - пробале да не ТуркоМонголизираат - не успеале,по пат самите си се Македонизирале учејки ја Христијанската вера и Македонската азбука напишана и проповедана од Македонските свети просветителии нивните ученици.

Ние неможеме доктори да изграваме за вашата мегаломанска болест каде што се е Бугарско а ништо не е ТуркоМонголско,вие имате право да негирате но не кај нас на форум туку кај вас у влада да се смени исказот владин за коренот ваш ТуркоМонголски па потоа може и за други работи да дискутираме.

Додека останувате вештачки народ креиран од Русите а со ТуркоМонголско потекло нема што воопшто да се дискутира со васнамигнување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 19:33
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:


Абе човек, всичко е за пред света, бе. Мисирков му е майката. И аз като Платеника много започнах да се повтарям, ама нали повторението е майка на знанието.


Читај го Мисирков. Јас немам против тоа.

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

А за краденето - гледам и вие сте откраднали мисълта на Алеко "Опознай Родината за да я обикнеш" в преиначен вариант (на Политика) и "Не щеме ний богатство, не щеме ний пари" пак в преиначен вариант.


Од вас го научивме занаетот.

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

"А тоа што Буги ви кажува некои работи што вас ви сметаат иако се вистинити тоа е друга табота." прав си, всеки който разбере истината се хваща за туркомонголите.


Не зборувам за Туркомонголите, затоа што и многу не знам за нив, а и не ме интересираат.
А инаку едно ќе ти кажам. Треба да му благодариш на Буги што те пушта на форумот и покрај тоа што изнесе клевети и лажно ме обвини. Требаше казната до крај да си ја издржиш. А да не зборувам дека ви прогледува низ прсти за повеќе правила. Прво зборувате бугарски, а службен јазик е македонскиот. Второ имате по сто никови. Треба ли да продолжам?
И не заборавај дека имаше анкета за да ве избркаат, иако Буги не мораше да ја постави туку можеше под изговор дека не ги почитувате правилата да ве банира.

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Казах ти - след някой и друг ден И ТИ ЩЕ ЗАПОЧНЕШ ДА ВИКАШ "НЯМАМ НИЩО ОБЩО С ТУРКОМОНГОЛИТЕ"


Клевета како и секогаш, меѓутоа од човек како тебе и не очекувам друго.
Па јас ниту знам многу за нив, ниту пак имам заедничко со тие туркомонголи или како и да се. А и немам ништо заедничко ни со Турците, ни со Монголите, ни со Бугарите, ниту со кој било друг.

Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Познато ми е. Аз бях убеден, че ПАРТИЯТА е права, когато съгреши дори. Седесарите разправяха какви зверства са вършили комунистите, но аз отначало не вярвах. После разбрах, че е вярно, но упорито отричах и казвах, че това са измислици и преувеличения. НЕ СТАНАХ СЕДЕСАР, ОБАЧЕ ВЕЧЕ НЕ ОТРИЧАМ, А ПРИЗНАВАМ, ЧЕ КОМУНИСТИТЕ СА ВЪРШЕЛИ НАСИЛИЯ.

ТОВА Е.

АААА, ДА ДОБАВЯ, ЧЕ ОЩЕ ИМА КОМУНИСТИ, КОИТО КАТО КОНЕ С КАПАЦИ ОТРИЧАТ ИСТИНАТА.


И сеуште има луѓе кои добро си ја знаат работата која ја специјализирале во комунизмот. Едно од барањата на таа работа е и лажно обвинување, кое ти го исполнуваш одлично.




Изменето од macedon_alex - 11.Декември.2008 во 19:33
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 20:42
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Прво зборувате бугарски, а службен јазик е македонскиот.


 



Прво ти не си подобен да кажеш дали на некој му е местото на историја или не. Второ ти си ГОСТИН на форумов и треба да запаметиш дека НЕ МОЖЕШ ДА БИДЕШ ЕДНАКОВ СО ДОМАЌИНИТЕ. Значи јас и ти не сме еднакви, сфати го тоа!
Инаку не се сите документи пишани на бугарски ( а да не зборувам за одбивноста кон литературниот бугарски ), па дури и постојат разлики меѓу македонскиот и бугарскиот ама немам намера со тебе да си го трошам времето.

Изменето од Boogie - 11.Декември.2008 во 22:30
Кон врв
Petre Vojnicki Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petre Vojnicki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 21:37
Блиски се сите дијалекти од мала преспа до црно море,дијалекти се на еден јазик,Македонскиот најверно ќе биде да го наречеме.

Изменето од Petre Vojnicki - 11.Декември.2008 во 21:37
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 02:24
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:




„Македонскиот јазик е еден од јужнословенските јазици и лексички и социолингвистички како литературен јазик тој е поблизок до српскиот отколку до бугарскиот. Македонскиот литературен јазик како балканословенски структурно-типолошки е многу близок до бугарскиот.“

социолингвистички како литературен јазик тој е поблизок до српскиот

За това говоря.

НА ВСЕКИ ВЪПРОС ЩЕ ОТГОВОРЯ, САМО ДА НЕ СЕ НАЛАГА ДА ПИША 15-20 МИНУТИ, НАЛИ РАЗБИРАШ?




Орле,

Незнам од каде го имаш земено тој цитат, а посебно за мотивите зошто тоа некој би го напишал?!

Која е поентата на сето ова? Македонскиот јазик ниту граматички ниту пак стурктурално има нешто со српскиот?
Да има повеќе сличности со така наречениот бугарски, од причина што тој е само дијалект на македонскиот.

Социолингвистички! Зошто некој има потреба да прави вакви компарации?! Сите јазици на Балканот сакале или не вршеле влијание еден на друг, најмногу турскиот. На крајот на краиштата Отоманската империја постоела цели 500 годинин на тие простори.

Ако ти дадам еден ист текст напишан на Македонски, Бугарски и Српски дали ќе можеш да ја уочиш разликата?
Таа разлика постоела и пред 100 години, а постои и денес.
Верувам дека разликите денес се поголеми од едноставна причина што јазиите со текот на времето претрпуваа промена. Доколку јазикот е жив, нормално е да истиот се приспособува на современите потреби.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 02:47
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:



Познато ми е. Аз бях убеден, че ПАРТИЯТА е права, когато съгреши дори. Седесарите разправяха какви зверства са вършили комунистите, но аз отначало не вярвах. После разбрах, че е вярно, но упорито отричах и казвах, че това са измислици и преувеличения. НЕ СТАНАХ СЕДЕСАР, ОБАЧЕ ВЕЧЕ НЕ ОТРИЧАМ, А ПРИЗНАВАМ, ЧЕ КОМУНИСТИТЕ СА ВЪРШЕЛИ НАСИЛИЯ.

ТОВА Е.

АААА, ДА ДОБАВЯ, ЧЕ ОЩЕ ИМА КОМУНИСТИ, КОИТО КАТО КОНЕ С КАПАЦИ ОТРИЧАТ ИСТИНАТА.



Прашањето е дали си орел или орле?

Ајде кажи колку си ти возрасен, па да можам да оценам дали ти тоа што го зборуваш за партијата или комунистите е твое лично искуство или како обично си поведен од сознанијата на некои нови демократи и откритија. Си го искусил тоа или пак некој нешто ти кажувал?

Ако потраат овие дебати, како што си го променил мислењето за партијата, нема да биде ни чудо да си го промениш и мислењето за сопственото етничко потекло.

Изменето од Platenik - 12.Декември.2008 во 02:48
Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 02:52
Mislish deka ima nadez ?
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 08:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тоа што твоето ТуркоМонголско самосознание не дозволува никој да ти се меша во непостоечките корени тоа е твој проблем - ние знаеме дека со ТуркоМонголите немаме никаква врска - пробале да не ТуркоМонголизираат - не успеале,по пат самите си се Македонизирале учејки ја Христијанската вера и Македонската азбука напишана и проповедана од Македонските свети просветителии нивните ученици.Ние неможеме доктори да изграваме за вашата мегаломанска болест каде што се е Бугарско а ништо не е ТуркоМонголско,вие имате право да негирате но не кај нас на форум туку кај вас у влада да се смени исказот владин за коренот ваш ТуркоМонголски па потоа може и за други работи да дискутираме.Додека останувате вештачки народ креиран од Русите а со ТуркоМонголско потекло нема што воопшто да се дискутира со васнамигнување



А що ке праите с прабългарските Аули в Македония, че ги македонизирате ли?
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 13:40
Originally posted by BalgarskiOrel BalgarskiOrel напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Да има повеќе сличности со така наречениот бугарски, од причина што тој е само дијалект на македонскиот.



И Петре и ти твърдите исто. Порано и Друг го кажа.

Зошто барем еднаш не ПРИЗНАЕТЕ ДЕКА ЗА НЕШТО И НИЕ СМЕ ПРАВИ?



a vo sto da ste pravi?

aj pogledni ja plocata na omurtag od tarnovo, pa kazi mi koj jazik e toa i koj bukvi gi upotrebeli tatarite........
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 13:47
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


aj pogledni ja plocata na omurtag od tarnovo, pa kazi mi koj jazik e toa i koj bukvi gi upotrebeli tatarite........


за што говориш? каква плоча, какво Трново?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 13:55
Originally posted by Georgija Kastriot Georgija Kastriot напиша:

Mislish deka ima nadez ?


Надежта последна умира!

Види, човекот своевремено бил партиско дете и неверувал дека тие неговите правеле злодела. На пример живковистите “никогаш“ не го оспорувале Македонскиот народ. Бугарскиот комунизам бил различен од светскиот, а посебно од српскиот. Во бугарскиот комунизам Македонски народ не постоел, Македонците незнаеле дека од секогаш биле Бугари.

Некои други комунисти Тито, Сталин, српските, Коминтерната дошле и ни рекле вие нема да бидете повеќе Бугари туку од сега ќе бидете Македонци. Така и биднало, а тоа што половина од нивното население има македонски корени, пу, пу неважи. За инает на бугарските комунисти ни го создале и јазикот. Не само тоа, дури сме влегле во социолингвистичката сфера на Србите. Како и да е!?

Сега после толку години човекот ја осознава заблудата на комунистичкиот систем и неговите злодела, па станува демократ, либерал... Сето тоа е убаво, но има една аномалија, копенжот по Македонија се чини дека се интензивира. Значи проблемот не е во комунистичкиот систем кога станува збор за Македонија туку во сосема нешто друго. Ако комунистите беа погани и го оспоруваа Македонскиот народ, тогаш логично би било либералите да бидат потелерантни и аналогно на тоа да немаат проблем со засебноста на Македонците. Меѓутоа песната е иста.

Да носиш туркомонголско име, а да љубиш се што е македонско значи некаде во потсвеста нешто има, нешто се крие.

Како што ги има откриено вистините за комунистите, што пак да неможе да ја открие вистината за самиот себе?! Без разлика каква е таа вистина, туркомонголска или македонска, изборот не е наш туку нивен.

Искрено, не се надевам. Еднаш однароден останува засекогаш однароден. Но има уште еден момент кој не за подценување, па може да биде изненадувачки фактор - вртипоп (додуша потврден безбројпати само на политички план).



Изменето од Platenik - 12.Декември.2008 во 13:59
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:02
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


aj pogledni ja plocata na omurtag od tarnovo, pa kazi mi koj jazik e toa i koj bukvi gi upotrebeli tatarite........


за што говориш? каква плоча, какво Трново?


znaci, samiot istorijata ne si ni ja znaes a lupetate...........zalno!

PS>google urself!
keywords:
omurtag
tarnovo
inscription

Изменето од LouWeed - 12.Декември.2008 во 14:03
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 14:05
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:


znaci, samiot istorijata ne si ni ja znaes a lupetate...........zalno!



А бе знам си jас историjата. Има надписи на Омуртаг вкл. и еден на една колона коjа е пренесена 400 години по касно во Трново во една црква...

Изменето од чоли - 12.Декември.2008 во 14:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 251252253254255 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,383 секунди.