IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 46>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 15:23
ZIVOT NE E ZBIR NA VOZDISKI KOI SI ZEMAL VO MOMENTOT NEGO
SUMA NA MOMENTI KOI TI GO ZEMAA ZDIVOT

will smith vo filmot............. HITCHголема%20насмевка



Изменето од anakin - 04.Април.2009 во 15:24
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 20:13
Zima u ponoc preti
U staklu ledna tama
Hocu li tebi smeti
Kroz maglu medju nama.(Duga oko meseca)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 20:50
Demetri Martin - Палиндром поема


Dammit I’m Mad - a poem by Demetri Martin

“Dammit I’m mad.
Evil is a deed as I live.
God, am I reviled? I rise, my bed on a sun, I melt.
To be not one man emanating is sad. I piss.
Alas, it is so late. Who stops to help?
Man, it is hot. I’m in it. I tell.
I am not a devil. I level “Mad Dog”.
Ah, say burning is, as a deified gulp,
 In my halo of a mired rum tin.
I erase many men. Oh, to be man, a sin.
Is evil in a clam? In a trap?
No. It is open. On it I was stuck.
Rats peed on hope. Elsewhere dips a web.
Be still if I fill its ebb.
Ew, a spider… eh?
We sleep. Oh no!
Deep, stark cuts saw it in one position.
Part animal, can I live? Sin is a name.
Both, one… my names are in it.
Murder? I’m a fool.
A hymn I plug, deified as a sign in ruby ash.
A Goddam level I lived at.
On mail let it in. I’m it.
Oh, sit in ample hot spots. Oh wet!
A loss it is alas (sip). I’d assign it a name.N
ame not one bottle minus an ode by me:
“Sir, I deliver. I’m a dog”
Evil is a deed as I live.
Dammit I’m mad.

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 17:49
Želeo bih da sam knjiga koju najviše voliš i u krevetu čitaš i koja kad zaspiš ostane na tvojim grudima...
Černov
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 18:02
Један турски паша, добар старчић, добио је од некога на поклон или, можда, у наслеђе цели харем. Када су се његове младе, лепе жене постројиле пред њим у ред, он их је обишао, пољубио сваку и рекао: ''То је све што сам сада у стању да вам дам...''
Три године, Чехов
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 11:55
Onaj ko jesposoban da oseca, zna da je moguce uzivati cak i pre nego sto dotakne drugu osobu.Reci, pogledi, sve to sadrzi tajnu plesa.
Najvece zadovoljstvo nije u sexu, vec u strasti.Kada je strast velika, sex dolazi da bi dovrsio ples, ali on nikad nije bitan.Onaj ko je zaljubljen uvek vodi ljubav cak i kada to ne radi.Kada se tela susretnu, to je samo prelivanje case!!!!
Jedanaest minuta-Paolo Kueljo
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 18:36
There is no 'order of things' except in the human mind.        

Nature ... has no laws ... apart from those invented by humans.

Our grandchildren may well feel ashamed when they read the 'reasons' put forward by today's adults for denying children's rights.

"A Russian astronaut and a Russian brain surgeon were once discussing religion. The brain surgeon was a Christian but the astronaut was not. The astronaut said, 'I've been out in space many times but I've never seen God or angels.' And the brain surgeon said, 'And I've operated on many clever brains but I've never seen a single thought.'"

Sophie's World - Jostein Gaarder.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 21:43
Tako to biva kada zivot krene naopako, spavamo kad bismo morali ostati budni, odlazimo kad bi trebalo da dodjemo, zatvaramo prozor kad bismo morali da ga otvorimo."
Žoze Saramago
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 21:45
" Sve cemer,sirotinja,glad,nesrece...A zasto je to tako? Ne znam.Mozda zato sto smo po prirodi zli,sto nas je bog obiljezio.Ili sto nas nesrece neprestano prate,pa se bojimo glasnog smijeha,bojimo se da cemo naljutiti zle sile koje stalno obilaze oko nas.Zar je onda cuda sto se uvijamo,krijemo,lazemo,mislimo samo na danasnji dan i samo na sebe,svoju srecu vidimo u tudjoj nesreci.Nemamo ponosa,nemamo hrabrosti.Biju nas,a mi smo i na tome zahvalni."( Mesa Selimovic )
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
bagrem Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bagrem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 21:17
"Нејзината музика е поголема од збирот на нејзините делови.Затоа луѓето плаќаат големи пари за да ја слушаат.Сакаат да бидат сведоци на необјаснивата убавина.Затоа луѓето масовно се групираат на изложбите на сликите на Ван гог.Затоа илјадници луѓе ги полнат фудбалските стадиони и чекаат еден играч да ја фрли топката, а друг да ја фати на 50 метри подолу, додека неколку други се трудат да му се најдат на патот.
-Како стигнавме од Менделсон преку Ван Гог до фудбалот?За каква мотивација зборуваш?
-За мотивацијата во секој од нас да го докаже постоењето на виша сила"

                 "Негирање"
                  Кит Аблоу
Кон врв
bagrem Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bagrem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 21:21
"Сите ние, апсолутно сите сме инвалидизирани и искривени. Повеќето од нас очајнички се трудат да ја истераат својатат обезличенист од видикот и од мислите. Алхемијата на душата ги претвара нашите страдања во зависности, чиреви, мозочни удари, омраза, дури и војни. Но еден многу мал број луѓе кои слободно можеме да ги наречеме ангели, се појавуваат непредвидливо во нашите животи и не спречуваат да бегаме од себеси."

                         "Негирање"
                          Кит Аблоу
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 22:05
,, Три нешта видов: светлина, боја и музика. Дали се три нешта? Едно нешто видов, подобро е така да се каже и да се сочини слово единствено, едно нешто видов: светлина, боја и музика, оти светлината е боја и музика едновремено, како што бојата е светлина и музика и како што музиката е светлина и боја. Колку многу зборови и букви за едно нешто,,
.........
,,Светлина што се гледа со срце, а што се распаѓа на бои кога се гледа со разум; музика што се слуша со срце, а што се распаѓа на гласови кога се гледа со разум,,

    ,,Папокот на светот,, - Венко Андоновскиголемо%20гушкање

п.с. многу го сакам овој Венкомечтаење....всушност, има само еден кој го сакам повеќе од негољубов




Изменето од kejt-d-grejt - 05.Мај.2009 во 22:06
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 23:35
Pitas se : sta je sustina ?
Biti moguc u nemogucem.
Pitas se: sta je cilj ?
Tvoja spremnost da krenes .
Pitas se : gde je kraj?
Na kraju tvog pitanja .
 
MAntic
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
bagrem Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bagrem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 20:21
Ni godisnja doba ne pomeraju me vise kao nekad...
Prolece mi je uvek udaralo samar. Leto se kao kupina kotrljalo obodom mojih usana, a zima bi mi zazvonila u glavi kao grozd praporaca trpajuci pune sake dijamanata u moje misli, jednostavno, kao sake staklenih klikera u duboke dzepove kaputa...
A Jesen me je najvise mazila...
Spustala mi se na ramena nezno,kao tanani sveter obojen dimom spaljenog lisca, i ucila me recima kojima se priziva tisina, i koje se (ako ih pravilno zamislis) rimuju sa rominjanjem kise, i slade pod jezikom kao brasnjave mrvice pecenog kestena...
                        Jedan od onih zivota
                        Balasevic
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.