IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 81>
Автор
Порака
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 19:46
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 11:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ebe pesnite vo Zbornikot si se od Makedonija, samo tie sto gi peele ne znaele deka se Makedonci.


Ова се вика самодоверба. Не е шала, нели?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 11:21
Originally posted by Pat Pat напиша:

„Птицо“



Да, да Бугарски орел или орле!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 11:36
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Со секоја измината година, со секоја рецесија, криза општествата се хуманизраат или социјализираат. Тоа води кон крајната цел, еден современ, иделаен систем, каде се помалку ќе има потчинети и надчинети. Дали ќе се нарече тој систем комунизам или ќе му се измисли ново име, тој нов систем е неминовност. Тој нов систем нема да се појави во Македонија или Бугарија, туку таму каде што толеранцијата на етничко, национално и религиозно поле е веќе секојденвна пракса, таму каде економските услови се на многу позавидно ниво. Таму каде луѓето не се замараат со ер голем и темни вокали.

Трк назад во 19 век и сонувај дека ер голем еден ден ќе воскрсне.


Всушност, мислам дека најмалку ти би можел на некого да му товариш анахронизам. Вук Драшковиќ има кажано:

„Ако во младоста не сте верувале во комунизмот- тогаш сте без срце, меѓутоа ако како возрасен верувате во комунизмот- тогаш сте без мозок“


Ова е и за Ептендосадно, да се увери дека сепак не сум србофоб



Ти алудираш на нешто или пак се обидуваш политички да ме дефинираш?! Не си ми баш многу јасен.

Како и да е прогресот неможе да се стопира.

Мислиш со тоа што си го цитирал Волчко ќе се одбраниш од атаката дека си србофобичен?

Ај што си србофобичен можам и да разберам некако, ама зошто пак да си бугарофиличен?! Не дозволувај да србофобичноста и бугарофиличноста да делуваат врз развојот на македонофобичноста.

Ако веќе си педагошки истретиран од оние вторите, тогаш србофобијата и македонофобијата се норамална последица на тој педагошки третман.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 11:48
Originally posted by Pat Pat напиша:

Да видиме и за некои други мистификации на Платеникот:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



“Протерани“ имало по разни основи. Бегање од хеленизација, политчка миграциија, турско ропство, економска миграција, авантуризам, доброволна размена на население....


Ти можеби не сакаш да веруваш, или не сакаш другите да поверуваат, меѓутоа со окупацијата на вардарска Македонија од страна на Србите протерани се илјадници Македонци во Бугарија. За тоа има достаточно извори, и секој кој што е запознаен со тој дел од нашата историја и кој што е чесен, не би ставал во наводници некои работи.

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Кога некој ќе се пише Бугарин, тогаш тој ќе си слави бугарска историја.


Многу дилетантски кажано, доколку ја познаваш историјата на Македонија воопшто. Со ова нешто ти им даваш за право на Бугарите да ни ја оспоруваат целата интелегенција од 19. век.



Не те разбирам што е тоа што јас мистифицирам? “Добровлоната“ размена на населението, политчката и економската мигарција, хеленизацијата.... што од тоа е мистификација? Или пак непрекинатата бугарска пропаганда према Македонија?


Јас многу добро ја позанавам историјата на македонскиот народ, па дури и на оние бугаризираните. Имам солидни познавања и од бугарската истриска пропагнада.

Напротив, јас никомѕ не му давам право да се поигрува со ниедна македонска душа, а камо ли со преродбениците и борците кои ги посветиле своите животи за Македонија. Ќе повторам, ги псоветиле своите животи за Македонија, не за Бугарија, не за Србија, не за Грција.

Мислам дека многу се јасни моите постови, односно кому му ја имам псоветено мојата лојалност.



Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 11:53
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас многу добро ја позанавам историјата на македонскиот народ, па дури и на оние бугаризираните. Имам солидни познавања и од бугарската истриска пропагнада.





Там е работата што се надценуваш и си изгубил врска со реалноста. Твоите познаниjа са поврхностни... Во Бугариjа на такви како тебе им викаме "гола вода".
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 12:11
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас многу добро ја позанавам историјата на македонскиот народ, па дури и на оние бугаризираните. Имам солидни познавања и од бугарската истриска пропагнада.





Там е работата што се надценуваш и си изгубил врска со реалноста. Твоите познаниjа са поврхностни... Во Бугариjа на такви како тебе им викаме "гола вода".


Во тоа е трагедијата што на таквите им велите дека се гола вода. Затоа што ако излезете од патеката која ви ја зацртал некој, тешко се снаоѓате. Потребен е поголем мозочен напор за да се видат некои работи. Во секој еден обид кога се бара поцелисходен мозочен ангажман, тогаш мозокот еднсотавно боли. Сума сумарум не е истрениран да поднесе дополнителен, јас би рекол интелектуален стрес.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 12:23
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас многу добро ја позанавам историјата на македонскиот народ, па дури и на оние бугаризираните. Имам солидни познавања и од бугарската истриска пропагнада.





Там е работата што се надценуваш и си изгубил врска со реалноста. Твоите познаниjа са поврхностни... Во Бугариjа на такви како тебе им викаме "гола вода".


Во тоа е трагедијата што на таквите им велите дека се гола вода. Затоа што ако излезете од патеката која ви ја зацртал некој, тешко се снаоѓате. Потребен е поголем мозочен напор за да се видат некои работи. Во секој еден обид кога се бара поцелисходен мозочен ангажман, тогаш мозокот еднсотавно боли. Сума сумарум не е истрениран да поднесе дополнителен, јас би рекол интелектуален стрес.

Трагедиjата е твоjа... Ти на уста имаш две-три пароли и како грамофон само нив мелиш. Во соседната тема ти дадов два извора наспроти твоите тврдениjа за липсата на Бугари во Северна Бугариjа кон 1880 г. /при првиот попис/. А од големиот мозочен напор ке получиш циклофрениjа уште малко...
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 14:43
Пишаново е посветено на одредени персони кои гласно и без срам ја бранат нивната “ македонштина “ , на свој начин и со совои аргументи .

Би сакал како прво да направам мал вовед , односно една компарација со една наша соседна земја .

Како последица на “ Руско-Турската “ војна , Русија си зема за право да создаде држава на Балканот со име Бугарија и истата како победник во таа “ Руско-Турска “ војна тоа и го чини . Првично границите на таа држава се нацртани на 3-3-1878 , значи како победници настапиле со максималистички барања , за потоа во Берлин светските велесили да им го дозволат тоа само во границите на геогравската објаст Бугарија .

Како резултат на таквата руска активност на територијата на таа област , Русите одбираат кој ќе биде главен град на таа творевина и денес претпознатлив знак на Софија е црквата посветена на руски светец - Невски . Исто така постојат огромен број споменици на руски официри , војници , даван се имиња на улици , булевари и сл , кои опстојуваат како такви и денес . Сите букви во бугарската азбука се идентични со буквите кои ги има руската азбука , во бугарскиот јазик се вметнати русизми , односно зборови кои не се користеле во секојдневната комуникација помегу месното население , во основа се во Бугарија наликува на една мала Русија или во најмала рака составен дел од нешто што се нарекувало Русија .

Незнам дали тоа е затоа што Русите биле Бугаромани или има тука врска политиката на таа држава , со политиката на Русија .

Доколку би направле паралела , односно компарација со “ Српско-Турската “ војна од 1912 година која се водела на територијата на Македонија , ќе констатираат големи разлики во однос на состојбите во Бугарија , знаеме што е претпознатилив знак на Скопје , дали има споменици низ цела Македонија на српски генерали , кралеви и сл. , дали има улици , булевари на српски војводи од таа војна , дали е во целост идентична азбуката со србите , дали во македонскиот литературен јазик се вметнати србизми , односно зборови кои не се користеле на територијата на Македонија , тоа е прашање кое заслужува одговор .

Според мене одговорот е не , Р. Македонија не постапила како тоа што го направла Бугарија . Денес немаме споменик на “ македонскиот ослободител Крал Петар “ во Скопје , сепак .

Бидејки темата е Бугароман,Бугарофон,МакедоноБ`лгарин , ќе се сконцентрирам сега на тоа прашање .

„ одредените персни “ препознаваат многу србомани , српско влијание , србизми , големосрпска политика во активностите на Колишевски , Апостолски , Конески и др. , и тука постојано не “ трујат “ со неброено пати повторување на своите докази .

Доколку знаеме , а знаеме , дека Миладинови , Прличев , Шапкарев , Џинот , Гоце , Даме Груев , и многу други со потекло од Македонија имале сознание дека се Бугари и како такви се декларирале , мислам дека е невозможно личности од ковот на Лазар Колишевски , Блаже Конески и ком ( србоманите ) , истите да ги исползуваат во именување на улици низ Македонија ,за именување на :
Училишта ,
Градови ,
Награди ,
Манифестации доколку е вистинита тезата на „ одредените персни “ дека истите се србомани , дека застапувале српски позиции и незнам уште што .

Да , имало во Македонија во 19 век српски училишта каде се регрутирале деца за Срби да бидат , имало низ Македонија луѓе кои војувале за интересите на “Душанова Србија“ , имало таканаречени србомани кои војувале против четите на ВМРО , но ни еден од нив нема добиено улица со негово име , нема добиено ни училиште , манифестација , и.т.н.

Па затоа јавно го поставувам прашањето на таканаречените „ одредените персни “ , дали Колишевски според политиката која ја водел и за која бил лично он одговорен во будењето на националната свест кај Македонците е србоман или бугароман ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 15:08
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Доколку би направле паралела , односно компарација со “ Српско-Турската “ војна од 1912 година која се водела на територијата на Македонија , ќе констатираат големи разлики во однос на состојбите во Бугарија , знаеме што е претпознатилив знак на Скопје , дали има споменици низ цела Македонија на српски генерали , кралеви и сл. , дали има улици , булевари на српски војводи од таа војна , дали е во целост идентична азбуката со србите , дали во македонскиот литературен јазик се вметнати србизми , односно зборови кои не се користеле на територијата на Македонија , тоа е прашање кое заслужува одговор .

Според мене одговорот е не , Р. Македонија не постапила како тоа што го направла Бугарија . Денес немаме споменик на “ македонскиот ослободител Крал Петар “ во Скопје , сепак .


Nie Rusko-turskata vojna od 1877-1878 ja narekuvame osloboditelna vojna. И што те чуди не ми е јасно. Како резултат од војната е создадена бугарската држава. Зошто да нема споменици на ослободителите?

Сметаш дека Србите вас ве ослободиле?

Те ти е точно по никоја линија сравнението. Ама ич.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 15:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Доколку би направле паралела , односно компарација со “ Српско-Турската “ војна од 1912 година која се водела на територијата на Македонија , ќе констатираат големи разлики во однос на состојбите во Бугарија , знаеме што е претпознатилив знак на Скопје , дали има споменици низ цела Македонија на српски генерали , кралеви и сл. , дали има улици , булевари на српски војводи од таа војна , дали е во целост идентична азбуката со србите , дали во македонскиот литературен јазик се вметнати србизми , односно зборови кои не се користеле на територијата на Македонија , тоа е прашање кое заслужува одговор .

Според мене одговорот е не , Р. Македонија не постапила како тоа што го направла Бугарија . Денес немаме споменик на “ македонскиот ослободител Крал Петар “ во Скопје , сепак .


Nie Rusko-turskata vojna od 1877-1878 ja narekuvame osloboditelna vojna. И што те чуди не ми е јасно. Како резултат од војната е создадена бугарската држава. Зошто да нема споменици на ослободителите?

Сметаш дека Србите вас ве ослободиле?

Те ти е точно по никоја линија сравнението. Ама ич.


Целата магија во историографијата , македонска , бугарска и др. е во искористувањето на зборовите “ ослободување “ и “ поробување “ .

Па така доагаме до бизарни моменти и реченици :

Русите во “ Руско-Турската војна “ ги ослободиле Бугарите од турско .

Србите во “ Српско-Турската војна “ ги поробиле Бугарите од турско .



Изменето од eptendosadno - 23.Март.2010 во 15:25
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 15:29
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


Доколку би направле паралела , односно компарација со “ Српско-Турската “ војна од 1912 година која се водела на територијата на Македонија , ќе констатираат големи разлики во однос на состојбите во Бугарија , знаеме што е претпознатилив знак на Скопје , дали има споменици низ цела Македонија на српски генерали , кралеви и сл. , дали има улици , булевари на српски војводи од таа војна , дали е во целост идентична азбуката со србите , дали во македонскиот литературен јазик се вметнати србизми , односно зборови кои не се користеле на територијата на Македонија , тоа е прашање кое заслужува одговор .

Според мене одговорот е не , Р. Македонија не постапила како тоа што го направла Бугарија . Денес немаме споменик на “ македонскиот ослободител Крал Петар “ во Скопје , сепак .


Nie Rusko-turskata vojna od 1877-1878 ja narekuvame osloboditelna vojna. И што те чуди не ми е јасно. Како резултат од војната е создадена бугарската држава. Зошто да нема споменици на ослободителите?

Сметаш дека Србите вас ве ослободиле?

Те ти е точно по никоја линија сравнението. Ама ич.



Значи подписот мој е валиден!

Ние не сметаме дека Србите не ослободиле, па затоа и немаме нивни споменици. Живееве едно време заедно и се разделивеме цивилизрано, кога ќе се спореди со она што се случувало меѓу останатите братски народи.

Парадоксите доаѓаат од земјата која ја има ослободено и создадено Русија. Нејзината политка и пропаганда незнае асполутно ништо друго сем предимензионирано да ги користи следниве термини, србизам, србокомунисти, караџица, србизирани бугари, титовисти, југоносталгичари..... Се чини се што Македонија правела, прави и во меѓувремено постигнал е предмет на дикредитација од ваша страна. Не ви одговара Македонија таква кава што е, а ставовите на бугароманите ви се полна душевна сатисфакција.

Со Србите взаемно расчистивме, на ред сте вие и Грците. Поточно и со вас имаме расчистено, само прашање е кога ќе сфатите дека и вие треба да расчистите со нас.

Србите и Србија ви се ноќна мора. Таа србофобија се добива впечаток дека е резултата на чувството на пониска вредност.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 15:32
Ние не сметаме дека Србите не ослободиле, па затоа и немаме нивни споменици.

Мала корекција .

“ Вие “ не сте во раководството на Федеративна Народна Република Македонија од 1945 , вие сте последица на политиката на тоа раководство .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 15:39
Платеник, напиши нешто смислено бе човек. Од каде ти текнуваат такви бисери.
Каде ја гледаш србофобијата кај Бугарите? Ако одиш на некакви форуми и те нарекуваат србист, србокомунист, титовист, посрбен бугарин и сл. не мисли дека 15-16 г. вмровчета-каракачанчета го одразуваат ставот на Бугарите.
Во голема заблуда си.
Со нас може да расчистите кога сфатите дека нема да ви се сруши идентитето на Македонци, ако признаете некои историски случувања такви какви што биле.

Колку и да се залагувате со филозофски објаснувања на настаните, лажете самите себе си и колку подолгу си верувате на виртуелната слика толку позле за вас.

Тоа ти го кажувам најдобронамерно. Нема да ви пропадне МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ, верувај ми.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.