IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 22232425>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 19:38
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ех Даре бе паметно дете си

Штета шо не размислуваат сите ко тебе во поглед на љубов и религија а посебно муслиманите кои и самите не знаат што да речат во однос на ова.


Vo red e iako ne se zboruva za ljubov tuku brak, no ljubovta e osnova na brakot... A sreken brak so Hristijaninka i Musliman mozhe samo da bide ako se vernici na papir, no ne i vo srce.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 19:42
Oho, moze da e sreken prasaj samo nekoja sto imala sreka da bide zena na musliman, a da ne mislite deka od inat vi zboram ama ima mnogu sto zele maz musliman zasto i e kazno sto ja ceka :)

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 19:47
А што може да ја чека бе Ебу,и ти си маж колку и сите останати,сега значи и мажите муслимани се нешто повеќе од другите мажи кои како што љубиш ти да ги нарекуваш неверници?

Сега значи и машкиот пол се разликува во однос на тоа која религија ја практицира???
-Ова некоја нова поделба внатре во половите е.

Во што си ти ако е така подобар сопруг во однос на другите мажи кои не се муслимани????
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 19:56
Malku sakav i humor da napravam :) No seriozno ima nekoi aspekti koj kaj nas i se obezbedeni a kaj drugi ne : ke dobiva svadben dar, ke dobiva kuka hrana nema da se sekira taa za toa, ke raboti rabota prikladna za zena, ke bide pocituvana so toa sto ke ima zastita em od maz em od nadvoresen svet preku hijab(pokriena ke bide) ako dojde do razvod ke bide obezbedena nema da se grizi dali ke ostane na ulica. i uste mnogu ama gledam deka ima pisuvano tuka na temate zenata vo islamot, pa moze da se cita podetalno.
plus i nekoi drugi raboti koj mi e sram da gi pisuvam tuka nee ugodno a se odnessuvaat na intimen zivot
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:01
Кроце малу Ебу,кочииииииии!!!!

Си свесен што напиша во постот ти?????

И како ја престави жената на еден муслиман во брак со него????
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:02
Deka poveke pati mi kazaa da pisuvam od sebe licno , pisav na poobicen nacin, ne vadev od kniga, iako i da vadev od kniga sustinata e taa
ako nesto gresam Allah da oprosti


Изменето од Ebu Muaz - 04.Ноември.2009 во 20:02
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:04
Од темата не прочитав ниту еден коментар - (п.с. мислам дека таква работа и такво прашање не постои...)

Кој е тој на двајца млади и заљубени што ќе им кажи дали да се сакаат или не... Таква работа и таква сила посилна од љубовта нема, но ако се работи само за вистинска љубов, а не за пари како што најчесто се речиси сите такви случаи...


Тоа е право на личен избор...

А кога станува збор за Црквата и црковниот брак - тоа е забрането од една проста причина - едниот партнер не е член на Црквата... и тоа е нормално и логично да е така... љубовта е една работа а верат друга...

Ако има вистинска љубов тогаш има и отстапки... безразлика кој член - дали машкото или женската (ако сакаат верски ритуал) ја примаат едната или другата религија... во спротивно ќе си живеат свој живот надвор од верските институции...

се надевам за тоа погоре, а и за ова последното, дека ќе бидам правилно разбран...


Изменето од Tetratka - 04.Ноември.2009 во 20:31
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:08
Nema da go privlekuva muslimanot ne pobozna zena, ako e prav musliman a ne na usta, niedna postapka i osobina na takvata zena nema da mu bide privlecna a ne pa takva da zeme
znaete li kakvi se zeni ima? sto pominale i kako se odnesuvaat? i zarem treba da ne birame so koja ke delime se?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:12
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Malku sakav i humor da napravam :) No seriozno ima nekoi aspekti koj kaj nas i se obezbedeni a kaj drugi ne : ke dobiva svadben dar, ke dobiva kuka hrana nema da se sekira taa za toa, ke raboti rabota prikladna za zena, ke bide pocituvana so toa sto ke ima zastita em od maz em od nadvoresen svet preku hijab(pokriena ke bide) ako dojde do razvod ke bide obezbedena nema da se grizi dali ke ostane na ulica. i uste mnogu ama gledam deka ima pisuvano tuka na temate zenata vo islamot, pa moze da se cita podetalno.plus i nekoi drugi raboti koj mi e sram da gi pisuvam tuka nee ugodno a se odnessuvaat na intimen zivot


Извини Ебу ама јас оваа жена што ја опиша во постов ти ја гледам како продадена за пари и материјални вредности,или накратко ти ја опиша како к*рва камењарка,извини на зборов ама за мене тоа знаечење го има љубовта кон парите.

Значи муслиманите ја почитуваат жената со тоа шо ќе ја покријат од глава до петици??-Браво Ебу,голема почит ќе и дадете,додуша им ја давате таа почит веќе со векови наназад.

Значи ќе ја ожени некој муслиман неговата избраничка,ќе ја покрие со чаршав,ќе ја затвори во куќа и толку.

Ме интересира која е таа прикладна работа што ќе може да ја работи жена муслиманка покриена од глава до петици???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:13
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:


znaete li kakvi se zeni ima? sto pominale i kako se odnesuvaat? i zarem treba da ne birame so koja ke delime se?



На пример оваа:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Повелете нешто за исламот.

Женава многу јасно кажува. Само се надевам дека брзо читате англиски или разбирате арапски.

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:23
E sega citajte kako e kaj nas eve:
Во исламот нема предбрачни, физички, интимни, сексуални односи. Тоа е строг харам. Возвишениот Аллах џ.ш. вели: "И не приближувајте му се на блудот (проституција)." (Ел-Исра, 32).
Семоќниот Аллах џ.ш. вели: “Покрај должностите кон мажите, жените имаат исто толку права. Но, мажите во однос на жените имаат предност над нив еден степен. Аллах е Силен и Мудар.” ( Ел-Бекаре: 228) ажот има и посебни обврски спрема сопругата:

-Потполно да и ги исполни нејзините моралните и материјалните права, како, физички така и телесни; да и исплати мехр (венчан дар), и даде издршка, да ја чува, штити и грижи за неа живеејќи со неа на убав пристоен и пропишан начин, да ја храни, облекува, да и обезбеди стан, да и обезбеди се што таа посакува во границите на шеријатот а за него тоа да не претставува голема потешкотија, да ја воспитува на прописен начин со убав совет и говор. Ако таа е непослушна, тогаш се користи сексуална апстиненција едно време, а ако пак таа продолжи со непослушност, тогаш ќе ја истепа внимавајќи да не и нанесе рани, да не и скрши некој дел од телото или ја удри по лицето. Возвишениот Аллах џ.ш. вели: "А оние од чија непослушност се плашите, посоветувајте ги, а потоа од нив во постела раздвојте се, па и удрете ги; кога ќе ви станат послушни, тогаш зулум не им правите." (Ен-Ниса, 34)

-Да ја поучи за основните верски работи, ако тие не ги знае, или да ја пушти за тоа да оди на одредени места каде што може да научи (мејтафи, семинари, предавања, училишта итн.) зошто духовната потреба во исламот не заостанува зад материјалната.

-Да ја принуди на учење, прифаќање и практикување на најосновните исламски прописи; да и забрани неисламско облекување и откривање, недозволено мешање и контактирање со други мажи, освен во присуство на махрем , да не и пружи можност морално да се расипе, бидејќи Пратеникот а.с. вели: "Човекот е пастир во своето семејство и одговорен е за своето стадо."

-Да не ги изнесува нејзините тајни пред луѓе.

-Да има со неа сексуални односи, макар во четири месеци, освен ако нема некој посебен узур и оправдание, како што е отсуство поради пат и сл. Секако, овде би требало малку пошироко да се образложи и елаборира ова прашање, поради неговата важност во брачните односи, зошто и самите исламски научници се разединуваат по ова прашање. Ханбелиските алими сметаат дека тоа мора да биде макар во четирите месеци и тоа задолжително, освен со оправдана причина. Така, ако мажот би одбил приближување на жената после четири месеци на сексуално апстинирање, жената би имала право да бара развод на брак.

Меѓутоа, ако мажот би отишол на пат поради потреба, па дури и тоа да се одложи, тоа би било оправдана причина за потиснување на интимните односи. Ако мажот би отпатувал или престојувал шест месеци, а не би имал оправдание за тоа престојување, па жената го повикала, би требало да се врати, како што Омер р.а. донесол одлука за оженетите муџахиди ; шест месеци да се задржат во војска на ратиште, четири кај својата жена, а два месеци на пат, по еден месец во доаѓање и заминување.

-Да спие и преноќува кај неа. Ако е во полигамен брак, тогаш, должен е да престојува кај неа кога ќе $ дојде нејзиниот ред во ноќите.

-Убаво би било да и даде дозвола и одобрение на жената како би можела во случај на потреба да ја служи својата болесна роднина, да им клања џеназе при случај на смрт и да ги посетува под услов тоа да не биде на штета на семејството и мажот.

-Во случај на послушност на жената, мажот нема право да ја удира или да ја остава сама во кревет.
-Да не ја принудува на одвратни и валкани работи.
-Да и дозволи право на мислење и да се консултира со неа.
-Убаво да се однесува спрема нејзините родители и роднина.

Да не ја изненадува со ненајавено враќање од пат, да ја извести за тоа и да побара дозвола за влез кај неа кога ќе се врати (да не би ја затекнал во неуредна и несакана состојба што може да има непријатни консеквенции во понатамошниот брачен живот).

E ova morase vaka nemozev jas so moi zborovi
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:29
шо врска има тоа тука со ова:

Тема: Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:40
Mozhe, kako da ne mozhe... ubavo reche Ebu Muaz , mozhe ama vednash potoa da stane muslimanka.

Sto vo sushtina znachi - ne mozhe.      
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:42
Па затоа не постои таква тема, такво прашање и таков одговор...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 22232425>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.