IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Дали и колку ви смета минатото на партнерот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали и колку ви смета минатото на партнерот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 16:59
...bolje i da ne go...(do)znaesh!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 17:18
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Minatoto ne postoi... shto razmisluvate i se sekirate za nepostoechki raboti.

Zhivejte SEGA so onoj shto sto e do vas.

Samo SEGA e relevantno i vredno, seto drugo e ... obezvrednuvanje na ovoj eden i edinstven postechki moment.

Ili vo najmala raka e gubenje vreme. Neshto shto nikogash nema da mozhete da go nadoknadite.



А зошто е тогаш важна чесноста ?
Зошто е битно во околината да оставиме впечаток на поштени членови на општеството , тоа шо било поминало ?

Премногу ми е досадно да слушам како животот е сега и бла...бла , дефиниции клишеа. Животот не се учи од книга , животот се живее со сите негови маани и доблести.

Мене ми смета особено бурно минато на партнер во било која смисла. Женски со ниски морални вредности никогаш нема да ги сватам сериозно.



Ako devojkata koja e so tebe e chesna, potpolno oddadena na tebe, pravi s'e da te zadovoli, znaesh deka seto toa go pravi od ljubov, a ne od interes... shto bi znachelo za tebe seto onoa shto bilo pred da ja zapoznaesh ???

Dali toa shto mozhebi kje go doznaesh kako minato svrsheno vreme kje go smeni tvojot SEGASHEN stav kon nea ???

Pomisli malu na toa... ne znaesh nishtio za nea, taa e prekrasna lichnost na koja ne mozhash da najdesh nikakva maana...znaesh deka si go nashol partnerot na svojot zhivot. I posle nekoe vreme, nekoj chovek (prijatel, poznanik ili sluchaen namernik) ti kazhuva neshto za tvojata zhivotna ljubov shto ne ti zvuchi najdobro. Neshto shto ne se sovpagja so tvoite poimi za chesnost. Neshto shto SEGA apsolutno ne postoi vo nejziniot odnos so tebe.

Shto kje predizvika toa soznanie kaj tebe ?

Ischeznuvanje na ljubovta ?

Odvratnost koj lichnosta koja ne ti dala nikakov povod za takvi chuvstva ?

Kje za zamrazish lichnosta koja tolku te ljubi shtio bi si go polozhila svojot zhivot za tebe ?


Dali govorenjeto na drugiot, mislenjeto na tretiot, prikaznata na chetvrtiot kje bide pomerodavno od tvoeto SEKOJDNEVNO lichno iskustvo ?

Dali kje ja vrednuvash lichnosta spored kazhuvanjata na nejzinoto minato ili spored nejzinoto odnesuvanje SEGA ?





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 17:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ako devojkata koja e so tebe e chesna, potpolno oddadena na tebe, pravi s'e da te zadovoli, znaesh deka seto toa go pravi od ljubov, a ne od interes... shto bi znachelo za tebe seto onoa shto bilo pred da ja zapoznaesh ???

Dali toa shto mozhebi kje go doznaesh kako minato svrsheno vreme kje go smeni tvojot SEGASHEN stav kon nea ???

Pomisli malu na toa... ne znaesh nishtio za nea, taa e prekrasna lichnost na koja ne mozhash da najdesh nikakva maana...znaesh deka si go nashol partnerot na svojot zhivot. I posle nekoe vreme, nekoj chovek (prijatel, poznanik ili sluchaen namernik) ti kazhuva neshto za tvojata zhivotna ljubov shto ne ti zvuchi najdobro. Neshto shto ne se sovpagja so tvoite poimi za chesnost. Neshto shto SEGA apsolutno ne postoi vo nejziniot odnos so tebe.

Shto kje predizvika toa soznanie kaj tebe ?

Ischeznuvanje na ljubovta ?

Odvratnost koj lichnosta koja ne ti dala nikakov povod za takvi chuvstva ?

Kje za zamrazish lichnosta koja tolku te ljubi shtio bi si go polozhila svojot zhivot za tebe ?


Dali govorenjeto na drugiot, mislenjeto na tretiot, prikaznata na chetvrtiot kje bide pomerodavno od tvoeto SEKOJDNEVNO lichno iskustvo ?

Dali kje ja vrednuvash lichnosta spored kazhuvanjata na nejzinoto minato ili spored nejzinoto odnesuvanje SEGA ?




Прво морам да нагласам дека тексот е во голема доза контрадикторен сам по себе значи она е чесна ама не била чесна е па ако де добро за неа ама не е добро за мене и за мојата гордост и моето его кое немам намера да го ослободам за таа проблематика.

Јас сум човек кој особено оддава внимание и важност на емоциите , тешко се заљубувам и уште потешко замразувам негоко а особено со леснотија оставам СЕ и продоложувам , не се врзувам за ништо .

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 17:41
За такви ектремни  ситуации за кои зборува Зен-ниски морални вредности кај партнерот и јас мислам дека ретко кој има толку јак желудник и дека ќе може со леснотија да го проголта тоа.
Да ,тука неминивно ќе проговори егото!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 17:42
Да, ние сме совршени, безгрешни, без маани.

Ај ќе ги плукаме и омаложуваме другите.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 17:44
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Да, ние сме совршени, безгрешни, без маани.

Ај ќе ги плукаме и омаложуваме другите.


Каде прочита дека некој за себе кажа дека е совршен?збунетост
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 17:44
Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Да, ние сме совршени, безгрешни, без маани.

Ај ќе ги плукаме и омаложуваме другите.
Каде прочита дека некој за себе кажа дека е совршен?збунетост


Или....кој е безгрешен и кој кого плука ?
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 18:04
многу , ако спречува уживање у сегашноста...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 18:04
S'e teche i s'e se menuva... toa vazhi i za lugjeto.

Na filozofija govorime tokmu za taa rabota.

Buda govori za toa, Isus govori za toa...

... nie go zneame istoto, no problemot e kolku sme sposobni da zhiveeme so TOA.

Oti edna rabota e da se doznae, a druga da se osoznae. Edna rabota e da mu se vosh*tuvame na Isus shto mu oprostil na kriminalecot razapnat do nego i go oprostil razvratniot zhivot na Marija, pa ja pribral kaj sebe... a druga rabota e nie da go storime istoto TOA.

Seto toa e razbirlivo... i chovechki.






Изменето од Messenger - 21.Март.2011 во 18:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 18:20
Мене не ми сметаше, па затоа сега ја плаќам цената за тоа... тага
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 18:20
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Да, ние сме совршени, безгрешни, без маани.

Ај ќе ги плукаме и омаложуваме другите.
Каде прочита дека некој за себе кажа дека е совршен?збунетост


Или....кој е безгрешен и кој кого плука ?

Ако јас почнам да ги прелистувам наназад сите мои грешки, тогаш јас нема да посакам да имам ништо со самиот себе.

Грешките се за да бидат направени. Поентата е во тоа кој полесно живее со своите грешки, па потоа со грешките од останатите.

Што правиме оо овај пример?
-Двајца запознаваат две девојки, горе-долу со слично минато. Двајцата се заљубуваат, но само едниот го знае минатото на својата девојка, т.е. дека има "ниски морални вредности" (како што кажа ти), а другиот никогаш нема ни да дознае што и како правела неговата девојка во минатото и до крајот на својот живот ќе живеат среќно.

Која ситуација е поисправна овде?
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 18:25
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:



Што правиме оо овај пример?
-Двајца запознаваат две девојки, горе-долу со слично минато. Двајцата се заљубуваат, но само едниот го знае минатото на својата девојка, т.е. дека има "ниски морални вредности" (како што кажа ти), а другиот никогаш нема ни да дознае што и како правела неговата девојка во минатото и до крајот на својот живот ќе живеат среќно.

Која ситуација е поисправна овде?
 
Таа девојка (втората) ако има ниски морални вредности кога тогаш ќе ги открие, нема да може цел живот да глуми дека е чесна.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 19:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e teche i s'e se menuva... toa vazhi i za lugjeto.

Na filozofija govorime tokmu za taa rabota.

Buda govori za toa, Isus govori za toa...

... nie go zneame istoto, no problemot e kolku sme sposobni da zhiveeme so TOA.

Oti edna rabota e da se doznae, a druga da se osoznae. Edna rabota e da mu se vosh*tuvame na Isus shto mu oprostil na kriminalecot razapnat do nego i go oprostil razvratniot zhivot na Marija, pa ja pribral kaj sebe... a druga rabota e nie da go storime istoto TOA.

Seto toa e razbirlivo... i chovechki.






Ништо конкретно нема тука
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 20:43


Shto pokonkretno sakash od posochuvanje na faktot deka vremeto menuva s'e, vkluchuvajkji ne i nas... i ako prvin samite se zboguvame so minatoto i si gi prostime nekogashnite grevovi resheni da zhiveeme SEGA, togash istoto kje sledi i od onie na koi navistina im znachime neshto.

Shto sakash sega, da pagjat glavi poradi nekoi minati grevovi ?

Da ne im prostuvame na lugjeto ako nekogash zgreshile, no toa go uvidele i iskreno se pokajale ?

Sakash da kazhesh deka site se nepopravlivi i venchani so svoeto minato kako slep za stap ?

Izvini, ama ako mozhe Gospod da prostuva, togash mozham i jas.

I ne me interesira shto bilo i kako bilo so zhena mi nekoe vreme, tuku me interesira kako e SEGA so mene, so sin mi i so so onie koi i na obajcata ni znachat neshto. Istoto vazhi i za nea... nitu nea ne ja interesira koj sum bil i shto sum bil pred da me zapoznala. Taa me vrednuva SEGA, kakov sum so nea, so nejziniot sin i so onie so koi opshtam.

I TOA e onoa shto e relevantno vo nashiot zhivot. Kakvi sme SEGA, a ne kakvi sme bile nekogash. Toa "nekogash" za nas e vazhno kolku shto e vazhen nekakvo romanche vo kioskot za vesnici ili nekoj eftin B-grade film.

Toa shto bilo vekje ne postoi. Toa e samo sekjavanje kako shto e sekjavanjeto od prochitaniot roman ili izmislenata prikazna. Koj znae kako bilo, zoshto bilo, dali bilo tokmu taka kako shto mislime deka bilo... pa na krajot od kraevite i bilo zatoa shto sme morale da mineme preku nego za da nauchime neshto vo zhivotot koe kje ne napravi da bideme podobri i povredni kako lugje.

I ako ne go prifatime faktot deka samite se menuvame i rasteme so vremeto, togash nema da prifatime deka toa im se sluchuva i na drugite.

Togash, dokolku ne im prostuvame na drugite, prvin treba da ne si prostime sebe si i da se izolirame vo nekoja pustelija, pa taka da gi spasime ostanatite od nasheto nesovrsheno i greshno drushtvo.

Oti baranjeto na nekakva nagrada za nasheto "bezgreshno", "moralno" i "mnoguvredno minato" e najnedoblesnata, najegoistichnata i najsuetnata rabota shto mozheme da ja storime.














Изменето од Messenger - 22.Март.2011 во 00:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.