IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 73>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:39
Ај Анакин докажи дека Бог не постои......зашто јас ќе ти верувам дека не постои само ако ми ДОКАЖЕШ.....никако поинаку....

Нели по докажувањето си....ај да видиме.....
МИР со сите
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:39
nefunkcionira brate
jas sum zaboraven od gospod
za se morav krvavo da se potrudam, ne pomaga nikoj

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:39
Постојат дирекни и индирекни објави за Бог.
Дирекнтите се: Исус Христос и Библијата.
Индирекните се: Космолошките сведоштва (дизајнот сведочи за Дизајнер, животот за Животодавец, законот за Законодавец и секако создането за Создател). Потоа моралноста и совеста кај човекот исто така сведочи дека некое морално и совесно Битие му ги вградила овие вредности на човекот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:40
Originally posted by anakin anakin напиша:

nefunkcionira bratejas sum zaboraven od gospodza se morav krvavo da se potrudam, ne pomaga nikoj


А си побарал помош од Него......????
МИР со сите
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:40
Originally posted by anakin anakin напиша:


Ne postoi nekakov neosoborliv argument koj nedvosmisleno kje pokazhe deka Bog postoi.
 
Уште помалку постои, ако воопшто постои, несоборлив аргумент кој недвосмислено ќе покаже дека Бог не постои среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:42
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ај Анакин докажи дека Бог не постои......зашто јас ќе ти верувам дека не постои само ако ми ДОКАЖЕШ.....никако поинаку....

Нели по докажувањето си....ај да видиме.....


milichko
nepostoi nacin da se dokazuva nepostoenje

zakonite na logikata vikat

se dokazuva postoeckoto

....znaci se sto kje dokazes za nas postoi... se sto nemozes da dokazes ne postoi.. a dokazite se logicko razlicni


ova dokazuvanje na nepostoecko vazi i za IQ EVAN




Изменето од anakin - 26.Мај.2009 во 00:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:44
rezime

NE MI TREBA DOKAZ ZA NEPOSTOENJE
MI TREBA DOKAZ ZA POSTOENJE

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:45
Стварно не постојат докази за докажување на непостоечко??? А кога докажуваш дека во вселената НЕМА кислород погоден за дишење на луѓето?
МИР со сите
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:47

Ne si zaboraven brat Anakine, na site im e otvorena vratata za spasenie... Probaj toa sto ti kazav.

Samo treba da se molis so verba, od srce, i ke vidis .

"Raduvajte se sekogas! Molete se postojano"!
( 1 Solunjanite 5:16,17)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:50
ima razlika dali nesto nema na odredeno mesto  i dali postoi
i tebe te nema vo NJUJORK no ti postois

aj dokazi mi deka nepostoi AMON RA, deka nepostoi ZEVS I HERA I POSEJDON na olipm

aj ne zezaj sea


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:50

anakin, замисли дека се шеташ во некоја непозната шума. Одеднаш здогледуваш убаво средена куќичка, со убаво дворче, со убава ограда, прекрасна порта итн.

Во што ќе веруваш:
1. Куќата се самосоздала со спонтано организирање на песокот, дрвцата, водата итн?
2. Некој работник(ци) ја конструирал и изградил куќата?

Изменето од EvAngelos - 26.Мај.2009 во 00:51
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:54
jas mil moj sum videl i sam gradel kukja
znam deka covek ja izgradil

no nikogas nesum videl nekoj da stvori planina , more, ebola, komarec
taka da kje ostanam na mislenje deka nikoj toa nemoze da napravi
koga kje vidam.... kje znam.... neupotrebuvam zbor poveruvam


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 00:59
Originally posted by anakin anakin напиша:

jas mil moj sum videl i sam gradel kukjaznam deka covek ja izgradilno nikogas nesum videl nekoj da stvori planina , more, ebola, komarectaka da kje ostanam na mislenje deka nikoj toa nemoze da napravikoga kje vidam.... kje znam.... neupotrebuvam zbor poveruvam


Odlicna poenta Anakin! Nikoj osven BOG ne gi napravil tie raboti! Koj gi napravi planinata, ezerata, morinjata, okeanite, cvekinjata, zivotnite, lugjeto?

Koj go napravi Sonceto i Mesecinata? Koj go sozdade Mlecniot pat? Koj ja sozdade vselenata?

Mnogu blisku si do odgovorot. Shalom prijatele!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:00
koga kje vidam.... kje znam.

А струјата си ја видел????????Па веруваш дека постои.......или пак НЕ?
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.