IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:12
јас сакам и докази ако може, чисто информативно
доволно ќе ми биде само да го каже изворот на неговите информации, сама ќе го проверам среќа
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:14
Sekako deka si vo pravo Moderatorke, ali mislam deka ke pocekame malce poveke dodeka dobieme odgovor
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:22
Во моментот на доаѓањето на римјаните и воспоставувањето на нивна власт во тоа време на територија на израел вистинскиот дедо на исус бил на власт на територија на Јудеја па поради неговото противење и бунтување против окупаторот бил фатен и распнат на крст бидејки според пишани правила на римското право биле распнувани на крст само оние што биле против рим т.е. бунтовници и оние што биле тешки криминалци. Подоцна и самиот Исус според тој закон е распнат на крст со обвинение дека организирал бунт и востание, да не го спомнувам "расфрлањето на тезгите" во ерусалим и убивањето на стражарите и т.н.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:27
e blagodarni ti sme od srce za "dokazive"

A koj bil dedoto na Isus, negovoto ime mislam????
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:42
Неговиот дедо Езекија е распнат од Ирод но протежиран од Хиркан. И двајцата се од Давидово и со царско потекло.
Претпоставувам сега ке прашаш кој е таткото?
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:50
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:

Исус Бил голем човек и тоа не обичен туку наследник на царство ама не небеско. Константин во неговиот пропаганден материјал го издигнува до небото и го става на тронот на царството небесно.
Ако овој народ во дваесет и први век е доволно неписмен гладен и измачен како и тој во тоа време јас сега би напишал книга и тоа света иста како библијата во која ке ја сменам улогата на Исус со Гоце Делчев а после 1600 години кога народот ке ја достигне сегашната писменост ке им се чуди на грешките направени при печатењето. Сакам да кажам дека и така наречените грчки препишувачи не биле толку писмени да состават една добра голема лага во која нема да има никакви грешки. Па и да биле толку писмени ке згрешеле нешто затоа што на мегалагата мора да и бидат кратки нозете и мора да излезе на виделина.
Потоа ке настапи периодот на Мкакедонштината и култот кон сонцето кој што иначе не е римски бидејки римското царство кога пристигнало на овие простори со освојувањето наишло на македонската култура и цивилизација и сето тоа го презема од овдека па подоцна со истата таа култура и цивилизација ја културизира и цивилизира цела Европа.
па зошто не напишеш?ако било толку лесно, зошто тогаш некој друг паметен како тебе не се родил и не го сторил тоа?

Па нема да напишам бидејки останатите не се доволно неписмени а ако беа немаше да ме разбереш и да ме прашаш зошто не напишам туку едноставно ке прифатешебидејки ке направеф некои работи кои денеска се најнормални а во тоа време за тој неписмен народ чуда биле тоа еј.
А изворот е самата библија во која ке наидеш на секаков вид кондрадикции помеѓу преводите од апостолите.

Изменето од MAKEDON-FILIP II - 30.Декември.2007 во 18:07
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 18:54
Lele! ama si jak so podatocie i dokazive!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 18:58
А какви според тебе докази треба
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 01:21
MAKEDON-FILIP Mnogu ti se jaki dokazite. Batka pa koga e tolku e verodostojna Biblijata zosto ne veruvate vo ona sto go propoveda???   Sum ucel sredna skola i fakultet Pkopje zaedno so Pravoslavni Hristijani, mnogu drugarcinja imam sto navistia gi pocituvam, ama me inenaduva faktot sto duri 90% od niv ne veruvaat vo Zadgroben zivot.. a ne se daleku ni rezultatite od Anketite sto gi sproveduvaat Makedonskite televizii. A Isus ce ve vodi vo Carstvoto Nebesno.


Kaj nas Muslimanite e malku poinaku, Nie ziveeme na Dunjaluk( Ovozemskiot svet) Ama rabotime za Ahiret(zadgroben zivot) jer toj nie vecen, tamu zasekogas ce ostaneme. P:S
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 02:29
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:15
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 02:52
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

MAKEDON-FILIP Mnogu ti se jaki dokazite. Batka pa koga e tolku e verodostojna Biblijata zosto ne veruvate vo ona sto go propoveda???   Sum ucel sredna skola i fakultet Pkopje zaedno so Pravoslavni Hristijani, mnogu drugarcinja imam sto navistia gi pocituvam, ama me inenaduva faktot sto duri 90% od niv ne veruvaat vo Zadgroben zivot.. a ne se daleku ni rezultatite od Anketite sto gi sproveduvaat Makedonskite televizii. A Isus ce ve vodi vo Carstvoto Nebesno.


Kaj nas Muslimanite e malku poinaku, Nie ziveeme na Dunjaluk( Ovozemskiot svet) Ama rabotime za Ahiret(zadgroben zivot) jer toj nie vecen, tamu zasekogas ce ostaneme. P:S
А тоа некој се вратил од мртвите и ви кажал или предпоставувате?
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 03:52
       А тоа некој се вратил од мртвите и ви кажал или предпоставувате?

_Pa za takvi kako tebe i da se vrati nekoj nema da vredi, ti i onaka nemas aber sto znaci toa.

Ama sabar(trpenie) malu ce pojdes i ti kaj martvite i sigurno nema da se vratis ama toga ce ti bide jasno i zosto toa ne mozes da go napravis. Ama za zal batka i mnogu kasno ce ti bide togas za se.

KAZI IM (MUHAMED) ON,ALLAH E EDEN; ALLAH E ZASOLNISTE ZA SEKOGO, NE RODIL I RODEN NE E; I NIKOJ NEMU RAMEN MU NE E: (SURE IHLAS)
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 12:10
Не бе кој вика дека е , па не е туку е измислен за да може некој преку него да манипулира со тебе.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 20:13
Originally posted by vd vd напиша:


belichka, добро ме познаваш од многу порано. Добро знаеш дека многу пати баш на ова твое прашање ти имам одговорено, како тука така и на други форуми. Затоа, те молам, прочитај или сети се на моите одговори.
Порано мислев дека станува збор за личност која има некакви религиски познавања и која има некакви морални вредности. По работите кои ги читам од тебе и ги знам за тебе, гледам дека моите првични мислења биле погрешни, спротивното испадна во твојот случај.
Затоа, те знам која си, доста изигруваш некој и нешто и потворуваш исти коментари, да не цитирам и тоа за тројството кое од тебе многу пати го имам прочитано.
Зарем само ова знаеш? ништо повеќе? да , ништо повеќе  не знаеш.



Bratce moe milo!
Ako uste  eden vakov post vidam odtebe inshallah pak ke pisuvas na forum, no so skrseni prsti голема%20насмевка

Allah sotebe големо%20гушкање




Изменето од khaleefah - 02.Јануари.2008 во 20:15
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.