IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУРАНОТ Е КНИГА ИСПРАТЕНА ОД БОГ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУРАНОТ Е КНИГА ИСПРАТЕНА ОД БОГ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
Автор
Порака
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 10:40
a dobro moze li da mi kazes:
biblijata li e kniga od boga????
koga znaeme i site go priznavate toa deka ucenicete(apostolite) na isa a.s(isus) ja napisale???


kako mozat obicni luge da pisuvaat bozja objava????

ne ti zameravam na toa sto si probal da mi go zemes imato
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Hanibal_King Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hanibal_King Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 11:14
cekaj cekaj

HAHAHAHAHA

abre vie ste skroz na skroz
BOGOSLOV
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 20:44
За темава:
Секако дека НЕеее.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 20:55
Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:

За темава:
Секако дека НЕеее.



A mozes li da pojasnis,zosto ne e?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 04:20
Епа нели бог е во сите нас шо има сеа он да пишува книги а книгите се напишани на јазик што го разбираме нели , а читањето го учиме , а учиме у школо , а у школо не учат дека сме настанале од мајмуни што е различно од калта од која бог ги создаде Адам и Ева.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 09:20
Vo koj vek zivees?
 
 
Iako si sonce poklonik, ne treba da zivees vo vreme od pred 2300 i nesto godini.
 
Znaj deka taa teorija padnala odamna....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 22:26
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Vo koj vek zivees?
 

 

Iako si sonce poklonik, ne treba da zivees vo vreme od pred 2300 i nesto godini.

 

Znaj deka taa teorija padnala odamna....




А , значи верските теории паѓаат уште одамна а јас мислев сега почнаа.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 22:41
a dobro moze li da mi kazes:
biblijata li e kniga od boga????
-------------------------------------------
Biblijata e kniga napishana na osnova na desette bozji zapovedi...i ako veke sakash da ja osporish...
-------------------------------------------------------------------------------
 mozesh li da mi kazesh Koranot e napishan na arapski, bidejki Prorokot Muhamed bil Arap, dali e prevedena na site jazici na Muslimanite i ako e kolku e verodostojna prepiskata na originalot...a ako e na arapski dali site Muslimani ja razbiraat?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:01
Se ushte treba da najdam religija koja nema da tvrdi za sebe deka
Е КНИГА ИСПРАТЕНА ОД БОГ.

P.S. Ovde ne gi zemam vo predvid dalekuistochnite filozofii i nachini na zhiveenje koi so vreme bile korumpirani i podocna nekade pretvoreni vo rang na religii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 03:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se ushte treba da najdam religija koja nema da tvrdi za sebe deka
Е КНИГА ИСПРАТЕНА ОД БОГ.

P.S. Ovde ne gi zemam vo predvid dalekuistochnite filozofii i nachini na zhiveenje koi so vreme bile korumpirani i podocna nekade pretvoreni vo rang na religii.


Shto ke zemash vo predvid ?????? alo svestise bre
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 10:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


   a dobro moze li da mi kazes:
biblijata li e kniga od boga????-------------------------------------------Biblijata e kniga napishana na osnova na desette bozji zapovedi...i ako veke sakash da ja osporish... ------------------------------------------------------------------------------- mozesh li da mi kazesh Koranot e napishan na arapski, bidejki Prorokot Muhamed bil Arap, dali e prevedena na site jazici na Muslimanite i ako e kolku e verodostojna prepiskata na originalot...a ako e na arapski dali site Muslimani ja razbiraat?


Istoriski,Evangelieto od vremeto na Isus ne e socuvano.Segasnata Biblija (t.e. Noviot Zavet)e negovata izmeneta forma,dolga i so mnogu delovi koisto so tekot na vremeto bile izmeneti.

   Biblijata sodrzi cetiri evangelija nareceni po Matej,Marko,Luka i Jovan.Evangelieto spored Marko e postaro od site drugi koi sto bile napisani podocna,a dve od niv se bazirani na istoto.Prvite tri se nareceni"provereni evangelija",dodeka vo isto vreme bile pod statusot,avtenticnosta i avtorstvoto na cetvrtoto evangelie,t.e. "evangelieto po Jovan" koe sto e somnitelno duri i za hristijanskite naucnici.Cetirinaesette poslanija od Pavle se isto taka sodrzani vo Noviot Zavet.

   D-r Moris Bikaj,poznat francuski naucnik,vaka go opisuva Pavle:

   "Pavle e najkontroverznata licnost vo hristijanstvoto.Se smeta deka toj bil predavnikot na Isusovata misla od strana na negovite semejni pisma i od strana na apostolite koi sto ostanale vo Erusalim vo krugot na Jovan.Pavle go kreiral hristijanstvoto na smetka na onie koi sto bile okolu Isusa,i koi sto go sirele negovoto ucenje."

   Vo enciklopedijata"Britanika",Pavle e opisan na sledniov nacin:

   "Edna grupa pomedju pisatelite,pretstavena od strana na V.Vred,koj e protivnik na Pavle,e na mislenje deka Pavle go izmenil hristijanstvoto do taa mera,sto toj stanal negov vtor osnovac.Vo osnova toj e osnovac na t.n.'Crkovno hristijanstvo' sto e sosema razlicno od hristijanstvoto koe sto go propovedal Isus.Tie velat:'Da se sledi Isus ili da se sledi Pavle,no dvajcata ne mozat da se sledat istovremeno.'

   Toa e ona sto go barav,ucenjeto koe e napisano vo cetirinaesette pisma na Pavle e razlicno od ucenjeto na "proverenite evangelija".Razlikite ne se mali nitu beznacajni,naprotiv tie se sodrzani vo golemite i temelnite ucenja. Vsusnost,spored mene,tie se sokantni i voznemiruvacki!!!

   Se prasuvam:kako vakva rabota mozela da se sluci otkako toj zaminal,zosto Isus ne gi predupredil svoite ludje vo vrska so ova? Sto e toa sto naucnicite i enciklopediite ni go velat,a Isus ne mozel da go predvidi?!

A za da ti bidam pojasen eve ce ti kazam uste nesto:


Biblijata,onakva,kakva sto ja znaeme denes,ja sredil Konstantin Veliki,koj bil PAGAN. Cel zivot bil pagan,koj go primil sakramentot na krstevanjeto vo negovata postela,pred samata smrt,koga ne bil mocen da se suprostavi na toa. Vo vremeto na Konstantin,oficijalna religija rimska bila obozavanje na sonceto-kultot SOLO INVIKTUS ili na nepobedlivoto sonce-a Konstantin bil negov glaven svestenik. Za negova nesreca,vo toa vreme Rim go zafacale povece verski nemiri.Tri veka,posle raspnuvanjeto na Isus,negovite sledbenici pocnale da se razmnozuvaat so neverovatna brzina.Hristijanite i Paganite,pocnale da se sudiraat i toj sudir tolku se rasiril sto doslo do toa da se podeli Rim na dva dela. Konstantin zaklucil deka treba nesto da se prevzeme. Vo 325 godina po Hrista,resil da go obedini Rim pod edna zaednicka religija-Hristijanstvo. Konstantin bil odlicen deloven covek.Istoricarite seuste se vosh*tuvaat na genijalnosta so koja Konstantin gi preobratil paganite koi go obozavale sonceto da bidat hristijani. So stopuvanje na paganskite znaci,rituali i datumi vo hristijanskata tradicija,koja se povece se sirela,sozdal edna hibridna vera,koja odgovara za dvete strani.

Tragite od paganskite religii vo hristijanskata simbologija ne moze da se negiraat. Egipetskite soncevi diskovi,stanaa oreoli okolu glavite na katolickite svetci. Prikaznata za Izida i za nejziniot cudesno zacnat sin Hor stanale obrasci za sovremenata prikazna za Devica Marija i nejziniot sin Isus. A recisi site elementi na katolickite rituali-temjanot,oltarot,napevite i pricesnata,"hranata na Bog"-se zemeni direktno od paganskite religii. Vo Hristijanstvoto,nisto ne e originalno. Pred Hristijanskiot "bog" Mitra-narecen sin bozji ili svetlina na svetot e roden na 25 dekemvri,umrel,i bil zakopan vo grobnica,a potoa voskresnal po tri dena. (Neznam kolku vi e poznato,no mene mi e mnogu poznato i siguren sum na kogo se odnesuva). Inaku,25 e denot na ragjanjeto na Oziris,Adonis i Dionis (svetoto trojstvo) Na novorodeniot Krisna isto taka,kako dar mu bile doneseni zlato,temjan i Mirta.Duri i hristijanskiot den Nedela e ukraden od paganite. Izvorno,hristijanite go slavele evrejskiot den Sabat 9sabota) no Konstantin toa go izmenil,taka sto toj den se poklopuva so paganskata pocit kon obozavanje na sonceto.Do denes,poveceto vernici sto odat na misa vo nedela,nemaat poim deka toa e povrzano so paganskiot den vo sedmicata,koga se pocituvalo sonceto-a toa e nedela.

Vo tekot na toa stopuvanje,Konstantin moral da ja zavrsi taa nova hristijanska tradicija i go odrzal slavniot ekumenski sobor,poznat pod nazivot "Prv opst koncil na hristijanskata crkva vo Nikeja" Na toj sobor se raspravalo i se resilo za mnogu aspekti na hristijanstvoto-datumot na Veligden,ulogata na biskupite,sproveduvanjeto na sakramentot i,se razbira,bozestvenosta na Isus.

Do toj Mig vo istorijata,sledbenicite na Isus,go gledale nego kako covek,smrtnik.Golem i Moken covek,no sepak,smrtnik. Statusot na Bozestvenosta na Isus e rezultat na glasanje. Utvrduvanjeto na bozestvenosta na Isus bilo presudno za natamosnoto obedinuvanje na Rimskoto Carstvo i nov temel na politicka moc na Vatikan. So oficijalnoto vtemeluvanje na Isus kako Sin Bozji Konstantin go pretvoril Isus vo bozestvo sto postoelo nadvor od ramkite na coveckiot svet,sustestvo cija moc nemozela da se ospori. Toa,ne samo sto gi sprecilo natamosnite osporuvanja na hristijanite od strana na paganite,tuku ottogas sledbenicite na Hristos mozele da se iskupat samo po pat na vtemelniot svet kanal-Rimskata katolicka crkva.

Se se svedelo na toa koj ce ja ima mocta.

Isus navistina bil golem i mocen covek.Tajnoto politicko dejstvie na Konstantin,ne ja namalilo velicestvenosta na zivotot na Isus.Nikoj ne veli deka toj bil izmamnik i ne negira deka odel po zemja i inspiriral milioni lugje i pravel cuda.... Se veli deka Konstantin go iskoristil vistinskoto vlijanie na Isus. I so toa go oblikuval liceto na Hristijanstvoto onakvo kakvo sto go poznavame denes.

Bidejci Konstantin go izdignal Isus,recisi 4 veka po negovata "smrt",dotogas vece postoele iljadnici dokumenti koi hronoloski go belezele negoviot zivot kako Smrtnik. Za da gi preraboti istoriskite knigi,Konstantin znael deka ce mora da napravi Hrabar poteg. Od toa proizlegol najdlabokoumniot mig vo istorijata na hristijanstvoto. Konstantin naracal i finansiral sostavuvanje na nova Biblija vo koja bile ispisani evangelijata sto zboruvale za coveckite obelezja na Hristos i gi razubavil onie vo koi e prestaven kako Bozestvena licnost. Poranesnite evangelija,bile zabraneti i zapaleni. Interesno bilo toa sto,onie sto se resile za zabranetite evangelija a ne za varijantata na Konstantin,bile proglaseni za Eretici. Zborot Eretik,se javuva od toj moment,prv pat vo Istorijata. Latinski zbor (hereticus). I spalenite naucnici,isto taka bile nareceni Eretici. Onie sto ja izbrale pravata izvorna istorija na Isus,bile prvite eretici vo svetot.

Za Istoricarite,bilo sreca,toa sto nekoi Evangelija,koi Konstantin se obidel da gi izbrise,nekako preziveaa. Vo 1950 godina,kaj zapadniot breg na Mrtvo more,vo edna pestera,nedaleku od Kumran vo Evrejskata pustina,bile pronajdeni stari hebrejski rakopisi. I se razbira,Koptskite dokumenti od 1945 godina vo Nag Hamadi. Tie dokumenti zboruvaat za dejstvuvanjeto na Isus Hristos kako covek. Se razbira,Vatikan,vo soglasnost so svojata tradicija,na pogresno informiranje,se obide da go spreci objavuvanjeto na tie dokumenti. Zosto ? Zatoa sto od niv se gledaat jasni istoriski nesoglasnosti i izmislici koi jasno potvrduvaat deka sovremenata Biblija ja sostavile luge sto imale odredeni politicki celi,a toa e da ja promoviraat bozestvenosta na Isus covekot,i da go koristat negovoto vlijanie za da ja zgolemat nivnata mok.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 10:10
E sega nesto i za k*r,anot.k*r,anot ima samo edna edinstvena originalna verzija,i taa e onakva kakva sto mu se objavuvala na Pratenikot Muhammed a.s.,znaci na Arapski jazik.

Za razlika od Biblijata koja ima povece verzii,da receme kaj rimokatolicite verzijata ne e ista,kako kaj protestantite,ima znacajni razliki,duri celi knigi nedostasuvaat.No,da se vratime na k*r,anot:

Toj e avtenticen,negovata unikatnost e na Arapski jazik,i ne postojat drugi verzii sem originalnata koja pak ke ti povtoram ena Arapski jazik.

Tocno e deka k*r,anot e preveduvan skoro na site svetski jazici,za negovo polesno citanje i razbiranje,poradi nepoznavanjeto na Arapskiot jazik kaj site ludje vo svetot.

I ovde ne stanuva zbor za verzija na k*r,anot tuku za prevod. I vo sekoj prevod na znacenjeto na k*r,anot ,stoi i originalniot tekst na Arapski jazik.

Originalniot tekst na k*r,anot nikogas ne doziveal nikakvi promeni,vo nego e se onaka kako sto mu bilo od Boga objaveno na Muhammeda a.s.,do den deneska nema nitu edna bukva izmeneto,a nitu ce ima ,posto samiot Allah za k*r,anot rekol deka TOJ GO OBJAVIL I TOJ CE GO CUVA OD PROMENI.

   Ako imas uste nejasnotii poveli so drugi prasanja.



Изменето од efendija - 09.Јануари.2008 во 10:11
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 10:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se ushte treba da najdam religija koja nema da tvrdi za sebe deka
Е КНИГА ИСПРАТЕНА ОД БОГ.



Мessenger, дефинитивно твоите коментари почнаа да изгледаат нелогични и смешни.
Религијата не тврди дека е книга испратена од Бог, неможе религијата да биде книга испратена од Бог! што зборуваш?


Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 13:58
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

a dobro moze li da mi kazes:
biblijata li e kniga od boga????
-------------------------------------------
Biblijata e kniga napishana na osnova na desette bozji zapovedi...i ako veke sakash da ja osporish... Библијата има илјадници контрадикторности кои читателот го доведуваат во голема забуна.... 10 те заповеди максимално не се почитуваат во таа книг ниту пак во црквата....
-------------------------------------------------------------------------------
 mozesh li da mi kazesh Koranot e napishan na arapski, bidejki Prorokot Muhamed bil Arap, dali e prevedena na site jazici na Muslimanite i ako e kolku e verodostojna prepiskata na originalot...a ako e na arapski dali site Muslimani ja razbiraat? Ку ранот е објавен на арапски јазик, јазик кој е богат и разбирлив, и плени со својата разноврсност и искажлизвост. Дали е тоа така, прашај некој Арап или познавач на арапскиот јазик...  Сите муслимани кои го живеат исламот кој е севкупен кодекс на правила и прописи за најквалитетен духовен и материјален живот, како и начин на живот, во своите молитви го употребуваат арапскиот јазик, кој за полесно концентрирање и размислување како и правилно изговарање претходно го изучуваат!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.