IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 02:26
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Ако двајцата партнери, освен взаемната привлечност, најдат меѓусебно разбирање и по однос на „болните“ точки од верски карактер, тогаш би било идеално. Кои се тие болни точки?Да претпоставиме дека се во прашање маж и жена од христијанска и муслимамска вера.- Какво име ќе му дадат на детето? Јанко или Јашар? Фросина или Фатима?- Што ќе прават со детето кое ќе им се роди, посебно ако биде машко, дали ќе го крстат или ќе го прават сунет?- Дали ќе прифатат обострано да ги практикуваат нивните верски обичаи?- Според кои верски учења ќе го воспитуваат, дали ќе оди во црква или во џамија?...- или секој ќе се откаже од своето верско убедување, со посебен акцент на „не наметнување на споственото верско убедување врз детето“. Значи, да му се остави можност тоа самото, кога ќе стане полнолетно, евентуално да се определи.Исто така, симптоматично е тоа што одбивност кон партнер од друга вера се има само кон припадници на друга вера која е присутна на исти простори. На пр. кај нас се има неприфатлив став ако некој земе муслиманка (или муслиман), но ако земе некоја јапонка (која е на пр. будист), тогаш никому ништо. Тоа некако ќе се смета како „нормално“ или барем како помал грев. Само да не е муслиманка.


Pa, toa e toa... prashanjevo e obremeneto so politika, a ne so ljubov.

A kade sto ima ljubov site nabroeni raboti se reshavaat na vzaemno zadovolstvo. Vnimavaj, rekov na vzaemno, a ne na sechie zadovolstvo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 18:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sto gledam prashanjeto na temata e "Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?"

Ne se prashuva dali vi e milo ili ne vi e milo i kolku vi e milo/nemilo.

Ova prashanje go sostoi podprashanjeto:

- Koj e toj sto kje zabrani na edna hristijanka da se omazhi za musliman?

Ako takov nekoj ne postoi, togash jasno e deka hristijanka mozhe da se omazhi za musliman ili za bilo koj chovek od bilo koja vera.




Postoi a toj covek e roditelot koj deteto go vospituva na vistinski nacin i realno mu ukazuva na realniot svet koj ne opkruzuva, jasno mu stava do znaenje sto bilo i sto se slucuva i sto pretpostavuva deka ce bide. Znaci roditelot treba da go nasocuva deteto uste od malecko - koga muslimanite mozat da gi ucat nivnite deca deka nikako ne smeat da stapat vo brak so hristijani(nemoj sega nekoj da kaze deka ne e taka) zasto togas nie da ne gi ucime nash*te deca ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 20:36
Znachi ti velish deka roditelot e toj koj kje zabranuva i odobruva dali deteto kje zhivee so onoj koj go ljubi?

I toa go opravduvash zatoa sto nekoi drugi pravat isto? Demek, zatoa e ispravno i taka treba?

Изменето од Messenger - 02.Февруари.2009 во 20:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 21:31
смее, како не смее
ама прашањето е дали е доволно смела да се носи со тоа „бреме“ кое оди успат со таа љубов
колку и да навивам за љубовта, ќе речам дека некои работи едноставно не одат заедно трепкање

(колку да напишам нешто де, поздрав дечкиголемо%20гушкање)
Кон врв
islam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај islam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 11:12
Smee dokolku ja promeni verata, primi islam.Vo islamot muslimanite ke bidat vo golem grev ako zemat za zena hristijanka, bidejki hristijanite za Bog go smetaat Isus, sto e mnogu pogresno, se znae koj e Stvoritelot.Isto taka mnogu drugi raboti koi ne gi dozvoluva samata vera ne dozvoluva vzaemna vrska.Primer;kako ke ja baknuva muslimanot zanata hristijanka koja pie alkohol i jade svinsko meso ? Koe kaj muslimanite toa Islamot ne go dozvoluva kaj vistinskite vernici.Dokolku tie ne se vistinski vernici mozebi i bi moglo, sepak na sudniot den sekoj ke si odgovara sam za sabe.

Изменето од islam - 13.Февруари.2009 во 11:13
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 11:20
Haha jas sonuvav kako sum imal devojka albanka ama svarno ona albanka i nejzinite ne i davale ama ona pak me sakala ne znam sto...toes zborot mi e deka bi zemal muslimanka ako go prifati Gospod Bog Isus za svoj spasitel bez prepreki ako ja sakam.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 13:40
Da tokmu take e islam.no prakticno dali taka se slucuva..
vo realnosta na mazite muslimani ako zemat nemuslimanka ne se gleda so tolkava osuda i strogost dodeka ako zena muslimanka go napravi toa,toa togash e nesto strashno!
Ednash citav natpis u vesnik deka skoro 30 procenti od zenite muslimanki vo francija se mazat so nemuslimani i deke toa bilo smetano ramno na katastrofa od sovetot na muslimanski sveshtenici(imami) vo francija.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 15:49
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Ednash citav natpis u vesnik deka skoro 30 procenti od zenite muslimanki vo francija se mazat so nemuslimani i deke toa bilo smetano ramno na katastrofa od sovetot na muslimanski sveshtenici(imami) vo francija.


A toa pokazhuva samo edno neshto - nim ne im e vazhna Ljubovta, tuku verata. Za niv Ljubovta bi bila vo red samo ako drugiot mine makar i formalno vo nivnatat religija, samo da se reche deka stanal/a musliman/ka. Taka kje bidat sigurni oti nema da im se dade ideja na ostanatite oti mozhat da go napushtat verskoto stado duri i za najvisokata chovekova vrednost - Ljubovta.

Ova implicira ushte neshto. Imeno, toa veli deka ne se doagja do verata preku Ljubovta, tuku deka do Ljubovta se doagja preku verata.

Mislam deka ova e fundamentalnata razlika megju ova versko ubeduvanje i drugite. Ubeden sum deka vernicite nikogash ne pomislile na ova... Vo vrska so toa jas kje se restriktiram od davanje moe mislenje i bi gi ostavil chlenovite samite da si dojdat do svoj zakluchok.

Изменето од Messenger - 13.Февруари.2009 во 16:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 16:04
Originally posted by islam islam напиша:

Smee dokolku ja promeni verata, primi islam.Vo islamot muslimanite ke bidat vo golem grev ako zemat za zena hristijanka, bidejki hristijanite za Bog go smetaat Isus, sto e mnogu pogresno, se znae koj e Stvoritelot.Isto taka mnogu drugi raboti koi ne gi dozvoluva samata vera ne dozvoluva vzaemna vrska.Primer;kako ke ja baknuva muslimanot zanata hristijanka koja pie alkohol i jade svinsko meso ? Koe kaj muslimanite toa Islamot ne go dozvoluva kaj vistinskite vernici.Dokolku tie ne se vistinski vernici mozebi i bi moglo, sepak na sudniot den sekoj ke si odgovara sam za sabe.


Kako kje najdesh dali nekoj e vistinski vernik ili ne?

Na primer, hristijanstvoto ne nareduva da se pie alkohol i da se jade svinsko meso, pa spored toa sigurno deka nekoj hristijanin od toj aspekt mozhe da zhivee kako musliman ili hindu (tie ne pijat alkohol i ne jadat meso). I kako sto napomena, ima hristijani koi se nominalno hjristijani bidejki se rodeni vo takvi semejstva, a ne se vistinski vernici. Zoshto togash za niv velish deka toa "mozhebi bi pomognalo" ? Ili e "da" ili e "ne", ne mozhe da bide neshto pomegju.

Na krajot, dokolku i samata pomisla oti nekoj se rodil vo semejstvo so drugo versko ubeduvanje pretstavuva problem, bidejki toa implicira veruvanje vo Boga na podrug nachin, zarem ateist koj ne jade svinsko i ne pie alkohol ne bi bil odlichen izbor za mazh ili zhena nadvor od versktata komuna? Toj barem nema odredeno mislenje za Boga, osven sto veli deka ne veruva vo Nego dodeka ne se ubedi na nekoj nachin, sto od druga strana garantira deka ne zagrozuva nichie versko ubeduvanje.


Изменето од Messenger - 13.Февруари.2009 во 16:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 13:18
za toj sto napisal deka nesmee da mu kazuvam deka smee da se zenime so hristijanki
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 14:46

LESNO E DA SE VLEZE VO BRAK!!!

TESKO E DA SE OSTANE VO NEGO !!!
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 14:49
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

za toj sto napisal deka nesmee da mu kazuvam deka smee da se zenime so hristijanki


Bez taa da si ja smeni verata?

Изменето од Messenger - 04.Ноември.2009 во 14:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 14:52
Da bez da smeni verata, no najprvo mazot musliman bi trebalo da si najde muslimanka, znaci dozvoleno e da se zemat hritijanki ama ne e zapovedano, ako nema da receeme muslimanki moze da zema hristijanka, eve ke najdam citat od k*ranot na mak jazik za da razbirate i ke vi kazam
Licno jas i da zemam nema da ja ostavam da mi odi vo crkva
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 14:58
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Da bez da smeni verata, no najprvo mazot musliman bi trebalo da si najde muslimanka, znaci dozvoleno e da se zemat hritijanki ama ne e zapovedano, ako nema da receeme muslimanki moze da zema hristijanka, eve ke najdam citat od k*ranot na mak jazik za da razbirate i ke vi kazam
Licno jas i da zemam nema da ja ostavam da mi odi vo crkva


Ako zemesh hristijanka, a i zabranuvash da si ja neguva verata, togash ti ne zemash hristijanka tuku zhena na koja sakash da i ja nametnesh tvojata vera.

Toa e isto kako hristijanin da se ozheni so muslimanka i da i zabrani da bide muslimanka. Togash kakvo e toa zhenenje so muslimanka???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,609 секунди.