IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 60>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 00:16
На официјалната страна на МПЦ, за денес, 28 Август, стои празникот познат како Голема Богородица. Еден про-пагански обичај, но тоа што посебно ме „инспирира“ за овој напис, беше еден крајно небулозен текст кој што стои на оваа страница по повод празникот. Еве за што станува збор:

Успение на Пресвета Богородица     28/08/2007

Господ, Којшто на Синај заповеда со петтата заповед: „Почитувај го таткото свој и мајката своја“, со Својот пример покажа како треба да се почитува својата родителка. Кога висеше на крстот во маки, се сети на Неговата мајка и покажувајќи на апостолот Јован, рече: „Жено, ете ти син!“ Потоа му рече на Јован: „Ете ти мајка!“ И така ја згрижи Својата Мајка и издивна. Јован имаше дом на Сион во Ерусалим, во којшто се насели и Богородица и остана да живее во него до крајот на Нејзините денови на земјата. Со своите молитви, со благите совети, кротоста и трпеливоста, Таа многу им помагаше на апостолите на Нејзиниот Син. Целото време до смртта главно го помина во Ерусалим, обиколувајќи ги често оние места што ја потсетуваа на големите настани и големите дела на Нејзиниот Син. Особено често одеше на Голгота, во Витлеем и на Елеонската Гора. Од Нејзините подолги патувања се спомнува Нејзината посета на Св. Игнатиј Богоносец во Антиохија, посетата на Светиот четиридневен Лазар, епископ Кипарски, посетата на Света Гора, којашто самата ја благослови, и бавењето во Ефес со Свети Јован, за време на големото гонење на христијаните во Ерусалим. На старост Таа често Му се молеше на Бога на Елеонската Гора, на местото на Неговото Вознесение, што порано да Ја земе од овој свет. Еднаш Ѝ се јави архангелот Гавриил и Ѝ објави дека по три дена ќе биде упокоена. Тогаш Ѝ даде една палмова гранка за да ја носат при Нејзиниот погреб. Таа се врати дома со голема радост и посака во срцето уште еднаш да ги види сите Христови апостоли. Господ Ѝ ја исполни оваа желба и сите апостоли, носени на облаци од ангелите, одеднаш се собраа во домот на Јован на Сион. Со голема радост Таа ги виде Светите апостоли, ги охрабри, ги посоветува и ги утеши, и по ова мирно го предаде Својот дух на Бога, без никаква мака и телесна болест. Апостолите го зедоа одарот со Нејзиното тело, од коешто излегуваше благоухание и во придружба на мноштво христијани го пренесоа во Гетсиманската градина, во гробницата на Светите Јоаким и Ана. По Божја Промисла поворката од злобните Евреи ја засолнуваше облак. Некој еврејски свештеник Атониј, го дофати со рацете одарот со намера да го преврти, но во тој миг ангел Божји му ги отсече обете раце. Тогаш тој повика кон апостолите за помош, а откако објави дека поверува во Господ Исус Христос, беше исцелен. Апостолот Тома повторно по Божја Промисла изостана, за така да се открие една нова и преславна тајна за Пресвета Богородица. Третиот ден пристигна и тој, и посака да го целива телото на Пречистата Владичица. Но кога апостолите го отворија гробот, ја најдоа само плаштаницата, а телото не беше внатре. Таа вечер им се јави на апостолите самата Пресвета Богородица опкружена со мноштво ангели и им рече: „Радувајте се, ќе бидам со вас вавек“. На која возраст се упокои Богородица не се знае точно, но преовладува мислењето дека на крајот од овоземниот живот имала повеќе од шеесет години.


Каде да се почне да се разложува ваквиот текст? Нема да правам детална анализа на неточните историски податоци изнесени овде, но ќе се задржам на еден неверојатен пропуст.

Се вели дека Марија го роди Христос кога имаше околу 17 години. А умрела на повеќе од 60 години. Бидејќи Христос умре во 33 година од својот живот, тоа значи дека Марија живеела до некаде отприлика 53 година од нашата ера.

Каде е лапсузот?

Во горниов текст, неосновано се прераскажува некаква бајка за наводното собирање на сите апостоли пред смртта (поточно исчезнувањео) на Марија. Тоа значи, морало да се случи после 53 година од нашата ера кога таа умрела.

Но дали е тоа можно?

Апостолот Јаков починал во 44 година, цела деценија пред Марија. Тоа е документирано и во Библијата во книгата Дела на Апостолите....

АЛОООО??? Има ли некој во МПЦ што чита Библија и што знае да брои????

АЛОООО????
Кон врв
drndupka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај drndupka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 00:39
Originally posted by аџија аџија напиша:

На официјалната страна на МПЦ, за денес, 28 Август, стои празникот познат како Голема Богородица. Еден про-пагански обичај, но тоа што посебно ме „инспирира“ за овој напис, беше еден крајно небулозен текст кој што стои на оваа страница по повод празникот. Еве за што станува збор:

Успение на Пресвета Богородица     28/08/2007

Господ, Којшто на Синај заповеда со петтата заповед: „Почитувај го таткото свој и мајката своја“, со Својот пример покажа како треба да се почитува својата родителка. Кога висеше на крстот во маки, се сети на Неговата мајка и покажувајќи на апостолот Јован, рече: „Жено, ете ти син!“ Потоа му рече на Јован: „Ете ти мајка!“ И така ја згрижи Својата Мајка и издивна. Јован имаше дом на Сион во Ерусалим, во којшто се насели и Богородица и остана да живее во него до крајот на Нејзините денови на земјата. Со своите молитви, со благите совети, кротоста и трпеливоста, Таа многу им помагаше на апостолите на Нејзиниот Син. Целото време до смртта главно го помина во Ерусалим, обиколувајќи ги често оние места што ја потсетуваа на големите настани и големите дела на Нејзиниот Син. Особено често одеше на Голгота, во Витлеем и на Елеонската Гора. Од Нејзините подолги патувања се спомнува Нејзината посета на Св. Игнатиј Богоносец во Антиохија, посетата на Светиот четиридневен Лазар, епископ Кипарски, посетата на Света Гора, којашто самата ја благослови, и бавењето во Ефес со Свети Јован, за време на големото гонење на христијаните во Ерусалим. На старост Таа често Му се молеше на Бога на Елеонската Гора, на местото на Неговото Вознесение, што порано да Ја земе од овој свет. Еднаш Ѝ се јави архангелот Гавриил и Ѝ објави дека по три дена ќе биде упокоена. Тогаш Ѝ даде една палмова гранка за да ја носат при Нејзиниот погреб. Таа се врати дома со голема радост и посака во срцето уште еднаш да ги види сите Христови апостоли. Господ Ѝ ја исполни оваа желба и сите апостоли, носени на облаци од ангелите, одеднаш се собраа во домот на Јован на Сион. Со голема радост Таа ги виде Светите апостоли, ги охрабри, ги посоветува и ги утеши, и по ова мирно го предаде Својот дух на Бога, без никаква мака и телесна болест. Апостолите го зедоа одарот со Нејзиното тело, од коешто излегуваше благоухание и во придружба на мноштво христијани го пренесоа во Гетсиманската градина, во гробницата на Светите Јоаким и Ана. По Божја Промисла поворката од злобните Евреи ја засолнуваше облак. Некој еврејски свештеник Атониј, го дофати со рацете одарот со намера да го преврти, но во тој миг ангел Божји му ги отсече обете раце. Тогаш тој повика кон апостолите за помош, а откако објави дека поверува во Господ Исус Христос, беше исцелен. Апостолот Тома повторно по Божја Промисла изостана, за така да се открие една нова и преславна тајна за Пресвета Богородица. Третиот ден пристигна и тој, и посака да го целива телото на Пречистата Владичица. Но кога апостолите го отворија гробот, ја најдоа само плаштаницата, а телото не беше внатре. Таа вечер им се јави на апостолите самата Пресвета Богородица опкружена со мноштво ангели и им рече: „Радувајте се, ќе бидам со вас вавек“. На која возраст се упокои Богородица не се знае точно, но преовладува мислењето дека на крајот од овоземниот живот имала повеќе од шеесет години.


Каде да се почне да се разложува ваквиот текст? Нема да правам детална анализа на неточните историски податоци изнесени овде, но ќе се задржам на еден неверојатен пропуст.

Се вели дека Марија го роди Христос кога имаше околу 17 години. А умрела на повеќе од 60 години. Бидејќи Христос умре во 33 година од својот живот, тоа значи дека Марија живеела до некаде отприлика 53 година од нашата ера.

Каде е лапсузот?

Во горниов текст, неосновано се прераскажува некаква бајка за наводното собирање на сите апостоли пред смртта (поточно исчезнувањео) на Марија. Тоа значи, морало да се случи после 53 година од нашата ера кога таа умрела.

Но дали е тоа можно?

Апостолот Јаков починал во 44 година, цела деценија пред Марија. Тоа е документирано и во Библијата во книгата Дела на Апостолите....

АЛОООО??? Има ли некој во МПЦ што чита Библија и што знае да брои????

АЛОООО????


IHHH, Lele Evaa, Maleee! Pa narodot 20 veka ziveel vo zabluda, pa toj ne znael da broi. Blagosloveni da se protestantcinjava sto ni gi otvorija ocite.

Abe ova so broenjevo epten vi ide, nema sto... A kolku toa apostoli imase, ili samo Jakov bese apostolзбунетост
i taka mu natamu...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 01:30
Се прашувам, зошто во последно време добиваме реплики од некои новорегистрирани никови кои се регистрирале само неколку минути пред да го постираат својот пост и потоа исчезнуваат.
Дали се работи навистина за "случајни минувачи" или пак за некои стари ѕиркачи кои немаат храброст лично да реплицираат па со маски приоѓаат?
 
Што се однесува до мене, сеедно ми е среќа Постирајте како сакате, само нека држи вода кажаното, а што се однесува до ова...
 
Originally posted by drndupka drndupka напиша:

Abe ova so broenjevo epten vi ide, nema sto... A kolku toa apostoli imase, ili samo Jakov bese apostolзбунетост
 
drndupka или кој и да си,
Христос имаше 12 апостоли. Еден (Јуда) умре, но него го замени Матиј и повторно си останаа 12 апостоли. Меѓу нив беше и Јаков до 44 своја година, кога и почина. По 44та година тие не беа СИТЕ (12) апостоли, туку најмногу 11.
 
Цитирај ...Таа се врати дома со голема радост и посака во срцето уште еднаш да ги види сите Христови апостоли. Господ и ја исполни оваа желба и сите апостоли, носени на облаци од ангелите, одеднаш се собраа во домот на Јован на Сион. Со голема радост Таа ги виде Светите апостоли...на крајот од овоземниот живот имала (Марија) повеќе од шеесет години
 
Значи кога Марија го напуштала овој свет, апостолот Јаков бил веќе одамна упокоен и контрадикторно е тврдењето дека она ги видела сите апостоли.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 01:49
Da tocno
i Den Braun go nemalo tamu......
kako mozete da kazuvate deka bile site........

:))))))))
end off days 15...14...13....
Кон врв
elshadai Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elshadai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 17:35
Може ли жена да го роди Бога???!!! Па да биде богородица. Православието е полно со словенски паганизам кој нема врска со Библијата. Исус не и придава никако посебен атрибут на Марија, него ја нарекува „жено“. Идејата за богородица потекнува многу покасно, негде околу 5 век, Несториј се застапувал дека марија го раѓа христа и таа е христородица, му два само човечка форма или тело на Исус, бидејќи е апсурд да се нарече некој богородица, покасно Несториј е прогласен за еретик несторијанизмот крваво загушен, до душа имал некои утки во својата теологија но по прашањето на марија бил во право, марија како богородица е стар култ на плодноста, каде жена држи дете но со лик на возрасен човек, со цел да се придобијат народите на христијанството се прави синкретизам, мешање на паганизмот со христијанството, каде паганските богови, личности добиваат Библиски атрибути, а и денес православието не е нешто поразлично, но сега истото се врзува со националната идентификација. Ако си македонец мора да си православен, што е апсурд и нема врска со христијанството, МПЦ е политичко-религиозна партија или православието денес се темели врз митови и легенди, дека некој некогаш нешто направил и кажал а дали тоа има логика со Библијата и христијанството никој не прашува, нека се посетата Стоби и хераклеа или пак некои археолошки локалитети каде имаме базилики од раното христијанство 3,4,5 век. Каде бабтизериумот (крстилницата) е во вид на крст, симболизирајќи ја смрта и воскресението Христово, за возрасни, крстот како симбол кој го почитуваат парвославните денес не постоел, нит па иконите кои потекнуваат негде од седмиот век. Не е само култот на Марија, каде и се предава поголемо духовно значење отколку на Исус, не само што и се предава титула на бородица туку и на спасител „пресвета богородице спаси не“ Исус кажал:„Јас Сум Патот, Вистината и Животот. Без Мене, никој не може да дојде кај небескиот Отец (Татко).“ Секоја црковна доктрина и практика треба да се проверува единствено според Светото Писмо. Ниеден обред, пророштво или доктрина не смее да се изедначува или да се става над Светото Писмо. Секој што се става наспроти или над Библијата, се става надвор од рамките на Божјата објава и изворното христијанство.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:01
Ubavo ste  trgnale vie protestantcinjata so reformiranje na Hristijanstvoto,ama nazalost kasno. Prvo za ostanatite da go prifatat
protestantizmot treba da se pomirat so toa deka site tie prethodni hristijani 15-16 veka treba da  odat vo pekolot,pa tek posle pojavata
na Luter (spasitelot) ke ima i luge za  vo rajot голема%20насмевка
Iskreno jas se cudam zasto site hristijani ne stanat protestanti.
Jas sekogas na sekoj katolik i pravoslaven im vikam stom ne prifakaat
nesto drugo neka si bidat protestanti ,mnogu pologicki e i
mnogu poblaga zabluda e od taa na pravoslavnite i katolicite no sepak
e  zabluda. Se  dodeka hristijanstvoto ne se ocisti celosno od paganizmot
nema da  trgne napred i natamu ateiziranjeto na hristijanite ke prodolzi.

Iskreno se nadevam deka eden den ke se pojavi nov Luter koj ke go
dooformi hristijanstvoto, ke mu go dade na Isusa vistinskiot status (bozji pratenik i nisto poveke),ke go tumaci hristijanstvoto spored avtencticniizvori i ke gi trgne krstovite i slicni predmeti koi se obozavaat. E tek togas ke mozete  vie da  se pofalete  deka vaseto
veruvanje ima smisla. Dotogas srekno! голема%20насмевка

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:05
реформацијата, е ако не си знаел, најбрзо растечката христијанска гранка. не само што масовно православни и католици стануваат „протестанти“, туку и многу муслимани. Еден ден, нема да се чудам, и твоите деца да бидат изворни христијани калифе...

поздрав.

п.с. крстови и предмети НЕ СЕ ОБОЖАВААТ. Единствено Господ. И второ, вистинското христијанство не почнува со Лутер, туку почнува со Христос.


Изменето од аџија - 28.Август.2007 во 18:07
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:08
Neka  bidat izvorni hristijani brate голема%20насмевка
Se molam na Allah da bidat kako izvornite hristijani(sledbenicite na Isusa) големо%20гушкање
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:18
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Neka  bidat izvorni hristijani brate голема%20насмевка
Se molam na Allah da bidat kako izvornite hristijani(sledbenicite na Isusa) големо%20гушкање


биди сигурен, дека се. Бидејќи ние го следиме нивното учење, сочувано во Светото Писмо.

Ако некаде застрануваме, тука е секогаш Писмото да не поправи.

Читни го и ти некогаш. Ќе те восхити, ако му пристапиш искрено.

Поздрав.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:24
Abe ti rekov jas  se molam da  bidat  takvi. Neli sum fer? голема%20насмевка

A  sto poskoro pocnete  so reformite koi vi gi kazav tolku podobro za vas големо%20гушкање
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:39
Фино шо се молиш, ама ако се молиш на дрво ќе те чуе ли?

Ако се молиш на идол, ќе те чуе ли?

Моли се на вистинскиот Бог и ќе те чуе. А таа пародија од бог, наречена по вашки алах, колку што може дрво да те послуша, толку и тој.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:50
Ne  se molam na idol ,nitu na drvo ,nitu na covek .
Se molam na stvoritelot na sve sto postoi големо%20гушкање

A nema da me isprovociras da  recam nesto za Isusa ,dont worry!голема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:54
се молиш на идол. на лажен, измислен пагански бог.

ова го верувам. прифати ако сакаш, немој ако нејќеш.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 19:02
Originally posted by аџија аџија напиша:

се молиш на идол. на лажен, измислен пагански бог.

ова го верувам. прифати ако сакаш, немој ако нејќеш.


газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење

Kakva glupost tropna adzo газење%20од%20смеење

I za hristijanite i za  evreite vo Arabija Bog e  Allah.
Znaci ako e on idol ,lazen paganski bog togas e za  site ne samo za nas

E sega zemi si ja slobodno titulata "Dumb of the year" газење%20од%20смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.