IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 73>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 19:04
Originally posted by anakin anakin напиша:


BOG mu dal izbor na covekot da veruva ili da neveruvaOD KADE ZNAETE BRE SO BOG DAL I KAKOV IZBORVO NEGIOT UM LI STE?????REKOV I KJE RECAM PAK... PODOBRO GO ZNAETE BOG OD TOJ SO SE ZNAE SEBESISAMO FILOZOFIRATE I NERAZMISLUVATE SEKA RAGOVARATE ZA NADMOKJNO I NADSFATLINO SUSTESTOSO GO TOLKUVATE BRE...... KADE STE NA SAMOTO NEBO DO NEGO??????SI ZIMATE ZA PRAVO DA OBJASNUVATE NEGOVI POSTAPOKIA OD DRUGA STRANA VIKATE E NAJ NAJ NAJ SUSTESTVOIRONIJA NA OBJASNUVANJETO


Moite soznanija gi crpam od negovata REC, SVETOTO PISMO, brat. Ne izmisluvam nisto sam od sebe tuku sekogas za moeto tvrdenje posocuvam stihovi od Biblijata .

Jas ne go znam poveke BOG od TOJ sto se znae , naprotiv, TOJ poveke me znae mene otkolku i jas samiot sto se razbiram
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 19:07
кинг давиде пријателе мојголемо%20гушкање
сега стана малку поинтересно

кази каде во билјијата писува дека господ дал на секој човек избор да верува или неверува во него

но парафразирај го него,,,, каде тој тоа го кашал?????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 19:26
Originally posted by anakin anakin напиша:

кинг давиде пријателе мојголемо%20гушкањесега стана малку поинтереснокази каде во билјијата писува дека господ дал на секој човек избор да верува или неверува во негоно парафразирај го него,,,, каде тој тоа го кашал?????



Imas Biblija doma, taka? Nema da parafriziram tuku ke ti citiram od Biblijata kade Bog go rekol toa, a ima i na drugi mesta, samo izvini sto nemam tolku vreme sega...

5 Mojseeva 30:15-20:

15." Eve, jas denes ti predloziv ZIVOT i DOBRO,SMRT i ZLO.

16. Ako gi slusas zapovedite na Gospoda, tvojot Bog, sto denes ti gi davam,-da go sakas Gospoda, tvojot Bog, da odis po site patista Negovi, - togas ke zivees i ke se namnozis , i Gospod, tvojot Bog,
ke te blagoslovi vo zemjata , vo koja odis da ja nasledis.

17.ako pak,se odvrati srceto tvoe , i ne poslusas, i se zabludis, pa pocnes da im se klanjas na drugi bogovi i im sluzis,

18.togas, vi javuvam denes deka ke zaginete i nema dolgo da ostanete na zemjata, koja Gospod Bog ti ja dava, otkako ke go minete Jordan, za da ja nasledite tamu.

19. Vi svedocam denes so neboto i zemjata, ZIVOT I SMRT ti predloziv Jas, BLAGOSLOV I PROKLETSTVO.
Izberi go zivotot, za da zivees ti i potomstvoto tvoe;

20. da go sakas Gospoda, tvojot Bog , da go slusas glasot Negov i da se privrzes kon Nego, zasto toa e tvojot zivot i dolgodenstvie; taka ti ke zivees na zemjata, na koja Bog im se zakolna na tatkovcite tvoi-Avraama, Isaka i Jakova,deka ke im ja dade."

(Poslednoto obrakanje na Mojsej kako glasnik Bozji kon Izraelcite pred da vlezat vo Vetenata Zemja)
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 19:54
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

кинг давиде пријателе мојголемо%20гушкањесега стана малку поинтереснокази каде во билјијата писува дека господ дал на секој човек избор да верува или неверува во негоно парафразирај го него,,,, каде тој тоа го кашал?????



Imas Biblija doma, taka? Nema da parafriziram tuku ke ti citiram od Biblijata kade Bog go rekol toa, a ima i na drugi mesta, samo izvini sto nemam tolku vreme sega...

5 Mojseeva 30:15-20:

15." Eve, jas denes ti predloziv ZIVOT i DOBRO,SMRT i ZLO.

16. Ako gi slusas zapovedite na Gospoda, tvojot Bog, sto denes ti gi davam,-da go sakas Gospoda, tvojot Bog, da odis po site patista Negovi, - togas ke zivees i ke se namnozis , i Gospod, tvojot Bog,
ke te blagoslovi vo zemjata , vo koja odis da ja nasledis.

17.ako pak,se odvrati srceto tvoe , i ne poslusas, i se zabludis, pa pocnes da im se klanjas na drugi bogovi i im sluzis,

18.togas, vi javuvam denes deka ke zaginete i nema dolgo da ostanete na zemjata, koja Gospod Bog ti ja dava, otkako ke go minete Jordan, za da ja nasledite tamu.

19. Vi svedocam denes so neboto i zemjata, ZIVOT I SMRT ti predloziv Jas, BLAGOSLOV I PROKLETSTVO.
Izberi go zivotot, za da zivees ti i potomstvoto tvoe;

20. da go sakas Gospoda, tvojot Bog , da go slusas glasot Negov i da se privrzes kon Nego, zasto toa e tvojot zivot i dolgodenstvie; taka ti ke zivees na zemjata, na koja Bog im se zakolna na tatkovcite tvoi-Avraama, Isaka i Jakova,deka ke im ja dade."

(Poslednoto obrakanje na Mojsej kako glasnik Bozji kon Izraelcite pred da vlezat vo Vetenata Zemja)

Амин.
Шалом, супер се стиховите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 22:36
Originally posted by fiks fiks напиша:

Јас ти гарантирам дека кога гледаш вести и има разноразни гадотии напрајно од некого или си думаш зошто бе боже ако постоиш дозволуваш да страдаат луѓето или вртиш глава на страна и си думаш дека тоа била божја воља.
 
Е тука си делумно во право. Јас навистина си ги поставував овие прашања порано, пред да ја прочитам Библијата. Но како што ја читав и проучував, Бог ми ги одговори овие прашања, се разбира не во најситните детали, но ми даде една општа слика за сегашното постоење на злото и страдањето во светот.
Јас пред речиси 2 години, на барање на една членка, отворив и конкретна тема на ова прашање, па доколку ти се тера дискусијата во таа насока, или пак сакаш да го видиш моето воведно излагање таму, повели кликни на следниов линк:
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

кинг давиде пријателе мојголемо%20гушкањесега стана малку поинтереснокази каде во билјијата писува дека господ дал на секој човек избор да верува или неверува во негоно парафразирај го него,,,, каде тој тоа го кашал?????


Иако не го пишува секој има право да биде ПоБожен или атеист... Бог ни дал слободна волја, Тој не не сторил како роботи да му служиме туку ни дал избор дали ние ќе бидеме со Него или против Него, а кој е со Него со Него е, кој е со светот против Него е.
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 21:19
ne be, ne postoe!
Бог да чува!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 22:23
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

кинг давиде пријателе мојголемо%20гушкањесега стана малку поинтереснокази каде во билјијата писува дека господ дал на секој човек избор да верува или неверува во негоно парафразирај го него,,,, каде тој тоа го кашал?????


Иако не го пишува секој има право да биде ПоБожен или атеист... Бог ни дал слободна волја, Тој не не сторил како роботи да му служиме туку ни дал избор дали ние ќе бидеме со Него или против Него, а кој е со Него со Него е, кој е со светот против Него е.


mnogu znaes ti so dal bog
covek e oj sto si ima slobodna volja na izbor
se e do covekot
najgolem e
pogolem i od vselenata eden den
pozdrav

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 23:30


BOG postoi, sakale nie ili ne ALELUJAH!    


"Zasto covek gleda na liceto, a Gospod gleda na srceto"

( 1 Kniga Carstva 16:7)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 02:16
Bog ne e teorija, hipoteza ili argument za da mozhe da se dokazhe ili da se pobie.

Bog e iskustvo i dozhivuvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 07:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog ne e teorija, hipoteza ili argument za da mozhe da se dokazhe ili da se pobie.

Bog e iskustvo i dozhivuvanje. 


аплаузаплаузаплауз

Значи не постои голема%20насмевка




Изменето од Ateist - 22.Мај.2009 во 07:23
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 08:35
Постои атеист постои...
И јас бев против тоа и апостол Павле бил против тоа, но ете, фала му на Бог, ме доведе до Патот.!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 13:17
Originally posted by Ateist Ateist напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog ne e teorija, hipoteza ili argument za da mozhe da se dokazhe ili da se pobie.

Bog e iskustvo i dozhivuvanje. 
аплаузаплаузаплаузЗначи не постои голема%20насмевка


Taka e, ako ti ne si go dozhiveal i ne si go iskusil, za tebe ne postoi.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 13:25
hahah,..a,shto ima vrska  doziveano i iskuseno so postoenje na neshto,..nesfatlivo e,...i moreto ,..polno go nemaat ni doziveano,..ushte pomalku iskuseno,..pa, postoi za site,...ne samo za tie shto se"udavile" vo nego,..stalno vikam,..da ne preparam tuka,..ama ,koga ke vidam ,..vakva "mudrost",..hahahah
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.