IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 28>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:24
Не смееш на бугарски да пишуваш таму.Нема попуштање за името, ако попуштиме дефинитивно на следниот попис се потпишувам марсовец..........
А ти што сакаш...
Со грците уште од антиката не врзува непријателство
Требаше да ја дигнеме во воздух грчка амбасада м.м.е.

Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:27
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:26
Originally posted by pagane pagane напиша:

Това вече го прочетох в темата , която си отворил.
Не съм никак изненадана.
Аз в подфорум политика вече написах, но не знам защо модераторката там ме избриса.збунетост
Не трябва да позволявате да ви пипнат името. вие сте Република Македония за по- голяма част от света. май само гърците имат проблем с това. Но те са връх в дипломацията - имат вековен опит в изъртанията и шикалкавението, в подлизурството и измамите.
Ако се съгласите на нещо различно- влизате в капана директ. И наистина тогава ще се отвори кутията на Пандора. Което значи нова война на Балканът.лутина
 
 
I LOVE YOU голема%20насмевка големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:27
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)
Леле, леле...Русия като първо не ви мрази.Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување



Сонце
Русите не ни ја признаваат црквата......на грчка страна се...
Они никогаш не застанале зад наша страна(официјално ја немаат и признаено нашата црква).....
Како второ, они цел живот не гледале за Јужни Срби, и за Бугари.....
И под притисок не признаа...како што викаш ти.....
Да не беше тој притисок, топки што ќе не признаеа



Dali stvarno mislis deka Bugarija i napravila pritisok na Rusija?


Не мисля, знам го със сигурност. 1991 година. В последната минута. В дванайсетия час накарахме Елцин от самолета с полет към москва да признае Македония като Република Македония.
 Това е истината.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:28
Вие направивте притисок, не признавте под уставното име тоа секоја чест..
Но тоа не ви дава право нас да не негирате како нација и не ви дава право да го негирате нашиот идентитет...
Освен тоа зошто не ми ја признаете црквата и јазикот и историјата...????


Мене никогаш не ме учеле дека Бугарија е Македонија и дека таму сите се македонци....


Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:29
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:29
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Това вече го прочетох в темата , която си отворил.
Не съм никак изненадана.
Аз в подфорум политика вече написах, но не знам защо модераторката там ме избриса.збунетост
Не трябва да позволявате да ви пипнат името. вие сте Република Македония за по- голяма част от света. май само гърците имат проблем с това. Но те са връх в дипломацията - имат вековен опит в изъртанията и шикалкавението, в подлизурството и измамите.
Ако се съгласите на нещо различно- влизате в капана директ. И наистина тогава ще се отвори кутията на Пандора. Което значи нова война на Балканът.лутина
 
 
I LOVE YOU голема%20насмевка големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:29
Originally posted by pagane pagane напиша:

Това вече го прочетох в темата , която си отворил.Не съм никак изненадана.Аз в подфорум политика вече написах, но не знам защо модераторката там ме избриса.збунетост Не трябва да позволявате да ви пипнат името. вие сте Република Македония за по- голяма част от света. май само гърците имат проблем с това. Но те са връх в дипломацията - имат вековен опит в изъртанията и шикалкавението, в подлизурството и измамите. Ако се съгласите на нещо различно- влизате в капана директ. И наистина тогава ще се отвори кутията на Пандора. Което значи нова война на Балканът.лутина


Nie sme Republika Makedonija, a dali sme MAKEDONSKI narod?
Toa bi sakal da mi go odgovoris!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:30
so sigurnost ce ti odgovori POZITIVNO
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:30
sakas li da se oblozime ? голема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:32
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Вие направивте притисок, не признавте под уставното име тоа секоја чест..
Но тоа не ви дава право нас да не негирате како нација и не ви дава право да го негирате нашиот идентитет...
Освен тоа зошто не ми ја признаете црквата и јазикот и историјата...????


Мене никогаш не ме учеле дека Бугарија е Македонија и дека таму сите се македонци....


Ами, не мисля, че трябва да отговарям на последните питания. Мисля,че знаеш отговора сам.
Но едно уточнение- ние осъзнаваме факта на постоенето на македонска нация към днешна дата.
Влади, до вашето знание не са достигали и други важни факти и събития.
Но не искам да навлизам в такива води сега.
може би друг  път.

Сега, извън темата: мога ли да попитам - къде е m_g_?
Защо го няма?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:32
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)
Леле, леле...Русия като първо не ви мрази.Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување



Сонце
Русите не ни ја признаваат црквата......на грчка страна се...
Они никогаш не застанале зад наша страна(официјално ја немаат и признаено нашата црква).....
Како второ, они цел живот не гледале за Јужни Срби, и за Бугари.....
И под притисок не признаа...како што викаш ти.....
Да не беше тој притисок, топки што ќе не признаеа



Dali stvarno mislis deka Bugarija i napravila pritisok na Rusija?
Не мисля, знам го със сигурност. 1991 година. В последната минута. В дванайсетия час накарахме Елцин от самолета с полет към москва да признае Македония като Република Македония. Това е истината.


Objasni malce so sto i se zakanila Bugarija na Rusija, kako toa i izvrsila pritisok, koga vo toa vreme bevte leva raka na Rusija i nesmeevte da pisnete.
Zatoa i ve primija vo Evropa.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:32
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

so sigurnost ce ti odgovori POZITIVNO


Ajde,
ama nevazi ako e Makedonka
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:34
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Вие направивте притисок, не признавте под уставното име тоа секоја чест..
Но тоа не ви дава право нас да не негирате како нација и не ви дава право да го негирате нашиот идентитет...
Освен тоа зошто не ми ја признаете црквата и јазикот и историјата...????


Мене никогаш не ме учеле дека Бугарија е Македонија и дека таму сите се македонци....
Ами, не мисля, че трябва да отговарям на последните питания. Мисля,че знаеш отговора сам.Но едно уточнение- ние осъзнаваме факта на постоенето на македонска нация към днешна дата. Влади, до вашето знание не са достигали и други важни факти и събития.Но не искам да навлизам в такива води сега.може би друг път.Сега, извън темата: мога ли да попитам - къде е m_g_?Защо го няма?


Никој незнае каде е М_Г...се изгуби...

Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 12:34
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:34
ne e ... bugarka e ... po gajba " kamenica " голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 12:37
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

mrazam gi amerikancite ... a toj imase hrabrost da im se sprotivstavi i da im kaze deka e dosta ... ne ziveat samo amerikanci na ovaa planeta голема%20насмевка


Америка не направи...ама и она си ги гледа своите интереси
Русија одсекогаш не мразела......

Русите сега планираат ако се постигне договор меѓу Македонија и Етиопија(Грција) да ја повлечат одлуката што не признале под уставното име и официјално ќе не признаат под новото име...(ако се постигне договор нормално)
Леле, леле...Русия като първо не ви мрази.Второ: същата тази Русия в лицето на Борис Елцин ви призна под конституционното ви име и то веднага след срещата си с Желю Желев в България, и колкото и странно да звучи под натиска на България.Не знам, вие сигурно не знаете, но в същия този момент плановете на Гър;ция и Сърбия спрямо Македноия бях съвсем различни. Но не им се получи. Може би, благодарение именно на българската намеса.намигнување



Сонце
Русите не ни ја признаваат црквата......на грчка страна се...
Они никогаш не застанале зад наша страна(официјално ја немаат и признаено нашата црква).....
Како второ, они цел живот не гледале за Јужни Срби, и за Бугари.....
И под притисок не признаа...како што викаш ти.....
Да не беше тој притисок, топки што ќе не признаеа



Dali stvarno mislis deka Bugarija i napravila pritisok na Rusija?
Не мисля, знам го със сигурност. 1991 година. В последната минута. В дванайсетия час накарахме Елцин от самолета с полет към москва да признае Македония като Република Македония. Това е истината.


Objasni malce so sto i se zakanila Bugarija na Rusija, kako toa i izvrsila pritisok, koga vo toa vreme bevte leva raka na Rusija i nesmeevte da pisnete.
Zatoa i ve primija vo Evropa.



Оф, много надълбоко ме вкара. Мисля,че самият  Елцин тогава имаше нужда от подкрепа и една от държавите, в които я потърси беше България. Може би това е била разменнат монета в замяна на подкрепата към него, а именно презнаването на Македония единствено и само като република Македония.
Но по- интресното е какви бяха плановете на Гърция и Сърбия 1991 г. спрямо Македония.намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.