IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АТЕИЗАМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АТЕИЗАМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 15:58

Зошто има атеисти?


Писмото вели дека само безумен може да каже во своето срце „нема Бог“. (Псалм 13,1) Тогаш, зошто постојат атеисти денес?

Сигурен сум дека постојат многу причини за тоа, но верувам дека најглавна причина е клеветата против Бог Отецот што ја прифатиле дури и побожните луѓе.

Дозволете да Ви објаснам на што мислам. Со векови, богословието за Бог Отецот на Западот ја нагласува Неговата строга правда. Луѓето се учени дека Бог нè гледа секој ден и „става рецки“ колкупати сме ги „прекршиле правилата“. Децата се воспитуваат да го гледаат Бог како гневен Татко Кој ги казнува лошите дечиња, а ги наградува добрите.

Западната теологија дури го прифатила верувањето за Бог Отецот што вели дека Тој го казнил Својот Син Исус за да го задоволи Својот праведен гнев поради гревовите на човештвото.

Но дали е тоа полна и целосна слика на Бог Отецот? Може ли оваа теологија навистина да произведе атеисти? Верувам дека може и дека произведува. Всушност, се сеќавам еднаш кога разговарав со еден прекрасен младич пред некоја година, којшто самоуверено ми изјави дека е убеден атеист. Го замолив да ми го опише Бог за кој вели дека не постои. Тогаш ми кажа дека го разбира бог како врховно битие кое што е своеволно и дозволува страдање во светот, коешто го убило својот син на крстот за да може да не посрами за да го слушаме. Тој бог ги користи вината и срамот за да го контролира своето создание, па ако не правиме како што тој заповеда, тогаш тој ќе нè фрли во пеколот и ќе нè мачи вечно.

Откако го чув сето тоа, го погледнав младичот и му реков: „Имаш право, не постои таков бог. И јас сум атеист кога се работи за таков бог“. Всушност, богот што тој ми го опиша повеќе личи на паганските богови од старите времиња коишто постојано морало да се задоволуваат, инаку нема да пратат дожд за нивите или ќе предизвикаат други несреќи во човечкиот живот. Таквите лажни богови од нашето паганско минато повеќе личат на супермени што се самољубиви и крајно себични. Се разбира, тие богови не постоеле.

Но, од каде потекнува тоа погрешно сфаќање на Бог Отецот? Јас верувам дека оваа лажна претстава за Бога потекнува од ѓаволот. Уште од Едем, ѓаволот сака да му го оттргне вниманието на човештвото од сознанието за вистинскиот Бог користејќи клевети за да нè убеди дека Отецот е некаков Вселенски Уништувач на Забави или страшен Божествен Терорист. Ѓаволот дури ќе ни дозволи да бидеме побожни, додека тоа побожно однесување е мотивирано од краен страв од Бог Отецот, наместо од вистинска љубов кон Него. На тој начин, побожното однесување фактички никогаш нема да навлезе во нашето срце и ќе произведе јалов побожен живот насочен кон задоволување на тој гневен Бог - за да не бидеме казнети. Ѓаволот секогаш е задоволен со таквата побожност бидејќи таа не може да произведе вистинска љубов за Бога.

Но токму стекнувањето на вистинската љубов за Бога го создава автентичното преобразување на нашите души во Деца на Светлината, какви што Бог сака да бидеме. Св. Антониј Египетски убаво ја доловил православната цел за секое човечко суштество кога пишува: „Веќе не се плашам од Бога. Го љубам - а совршената љубов го изгонува стравот“.

Еве три темелни вистини за Бог Отецот што не смеат да се заборават за ништо на светот ако сакаме некогаш вистински да го спознаеме и возљубиме Бога како што Тој сака да Го познаваме и љубиме.

Прво, Бог Отецот е слободен. Ако сакам вистински да го возљубам Бога, мора првин да разберам дека Тој е совршено без никаква потреба. Тоа значи дека не го создал светот бидејќи бил осамен или му требало создание за да Го воспева. Не, Бог го создал светот бидејќи ме ЉУБЕЛ пред воопшто да ме создаде. Знаел сè за мене дури и пред да каже „нека биде светлина“ и ме љубел целосно. Но, јас не можам да додадам ништо на Божјото задоволство или мир, ниту можам да ги вознемирам Неговиот мир или задоволство. Моето послушание не Му помага на Бога, а моето непослушание не Му наштетува. Бог нема никакви потреби. Затоа, сè што Бог прави, го прави од целосно несебични побуди. Сè прави за мене и пожелува да го познаам како Татко што ме љуби.

Второ, Бог Отецот е љубов. Наспроти раширеното побожно верување денес, Отецот не го пратил Својот Син Исус на земјата за да може да добие човечка жртва на крст. Не, Отецот го пратил Синот во божествена спасувачка мисија да ги разврзе јазлите на падот што човештвото го претрпело во Едемската градина кога првпат поверувало во клеветите на ѓаволот наместо во благата премудрост на Отецот. Исус не доаѓа само за Отецот да има тело што ќе го убие на крстот за да „ја задоволи“ Својата божествена огорченост, туку да ја исполни волјата на Отецот: Неговото создание да се ослободи од ропството на гревот, на смртта и на ѓаволот. Синот се качува на крсното дрво како Освојувач што оди во битка против непријателот на негова територија, а Неговото воскресение ја докажува Неговата целосна победа над гревот, смртта и ѓаволот. „Зашто Бог толку го возљуби светот што го даде Својот единороден Син...“ (Јован 3,16)

Конечно, Бог Отецот е трпелив. Отецот е трпелив и чека да го привлече сето создание назад кон Себе. Времето не го обврзува Отецот. Нема „нужност“ што Го принудува да дејствува. Тој трпеливо чека сè што создал да Му се врати. Но, забележете дека реков дека нема никаква потреба, затоа не чека созданието да Му се врати од некаква нужност. Не, Тој чека да го прими Својот свет, Своето создание назад така да може да го исполни Своето создание со Себе и да ни го врати како „дар“ за спасението на нашите души. Оваа награда Бог Отецот толку многу ја цени што чека Неговата Црква да го види тоа богатство и да ја подели „добрата вест“ со целиот свет.

Ѓаволот сака да поверуваме во клеветата за Отецот. На тој начин може да нè држи заробени во самољубивиот живот што нè прави атеисти. Не верувајте во клеветата на ѓаволот против нашиот Татко што нè љуби.

Отец Кристофер Метропулос од радиото „Дојдете, примете светлина“
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 22:45
Интересна работа за аТЕИЗМОТ е што тој секогаш му е потчинет на Теизмот. во која смисла?

Па погледнете ги само атеистите на овој форум. Опсесијата со религијата и докажувањето дека „не е така“, е еден вид на болна опсесија. Опседнатост со деструктивна сила, која има само цел да урива.

Додека Теизмот се дефинира како вера во Бог, односно како нешто позитивно, како нешто што е дефинирано самото по себе, АТЕИЗМОТ може да се дефинира само ако постои Теизам. Не може да постои а-теизам, ако не постои теизам.

Атеизмот е всушнот само негација на теизмот, опсесија или траума кон верувањето во Бог.

А колку промашен живот е, некој да го помине, само во обид да руши нешто, или да негира нешто. Колку промашено време, кое можело да биде искористено за изградување на сопственo убедување, на сопствен став, на сопствено издигнување, доблести итн...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 22:58
se povekje sum ubeden deka bulaznis brate adzo
citajki te tebe
ne sum siguren deka ti voopsto
imas nesto covecno vo sebe
koj ti dava za pravo da gi omalovazuvas tie sto sakat da znaat
a gi velicas tie sto sakat da veruvat
nemoj vekje nikogas vaka

nemoj da me narekuvas BOLEN nitu OPSEDNAT


Изменето од anakin - 17.Мај.2007 во 23:00
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:02
no ne e niso cudno
od accelera sum doznal deka taa e
10000000 ( za tocen broj na nuli vekje ne se sekjavam)
pocovek od mene

a sega od tebe doznavam deka sum BOLEN I OPSEDNAT
gordejte se vernici





Изменето од ACELERA - 18.Мај.2007 во 11:04
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:18
Јас сум фала Богу атеист...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:28
да знаеше што е тоа атеизам, анакине...
ќе знаеше дека атеизмот не се знае
туку се верува...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:40
замислете си
некои наместо да го дефинираат животот со одговорот
ЈАС СУМ ТОА И ТОА

го дефинираат со
јас НЕ СУМ тоа и тоа...

е тоа е драги мои, опсесијата наречена атеизам...
амебична маса, без сопствен идентитет
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:42
ok
ti si znaes kako da
se odnesuvas
ocekuvav od tebe barem
da razmislis za toa sto ti kazav
no ok e
pozdrav od mene
neodam vekje na veronauka
taka da nema potreba i da razmisluvas so kazav
cao


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:50
dobro anakine
ako taka si svatil
taka neka bide

nekako mnogu bolno vi e
ako vi se plesne vistinata vo lice

a site gluposti sto gi kazuvate za verata
nie treba doblesno da gi podneseme

razmisli sega ti za ova! Wink
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 00:03
nikogas
za vernik brate adzo
ne sum rekol
deka e BOLEN ili opsednat
imas cudni kvalifikacii za lugje koi neveruvat vo istoto kako ti
mnogu cudni i neumesni
a jas sum svatil onaka kako so ti si napisal
ne drugacie

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 00:05
se sekjavas deka jas ednas usrav tuka na forum
i po greska sum te napadnal
se sramev koga ja svativ rabotata sekoj gresi
no jas imav doblest
da ti se izvinam
i pred site
da napisam deka toj den ispadnav blesav i budala
doblesta e vo covekot a ne vo verata


Изменето од anakin - 18.Мај.2007 во 00:06
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 00:08
твојата доблест, ја ценам

ама се уште не сфаќам
каде ти толку се пронајде во мојот пост?

и толку ли е вистина тоа што го кажав, што толку те повреди?
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 00:11
Многу е битно да знае човек во кој тип на луѓе прпаѓа ! Затоа што ако правите нешто што вас не ви е својствено значи сте во несклад , тогаш само губите време и енергија и така ќе стекнете повеќе конфузија . Во вас не може да се створи ни сомнеж ни вера . вие веќе поседувате семе на едното или другото . Ако ја поседувате сумњата подобро би било да не размислувате за  вера тогаш тоа би било замајување или хиопкризија .Ако имате сонмеж немојте да се плашите дури и сомнежот може да ве одведе до бога , тоа треба да го икористите . За тоа што сомнежот може да го поништи божественото и тогаш е појак од тоа . Сомничавоста може да се искористи од неа можат да се научат многу техники . постојат  луѓе кои  проповедаат дека доколку се сомневате не можете да достигнете до божественото . ШО треба да се прави ? Тогаш треба тоа да го потиснувате да се присилувате да го криете да создавате лажно верување , ама сето тоа ќе биде само на површина тоа нема никогаш да ја допре вашата душа само од надвор ќе се создаде впечаток на верување .
Во тоа е разликата на верата и верувањето . Верувањето е секогаш лажно ! Верата е квалитетна , верувањето е концепт . Верата е состојба на умот верувањето е само стекната вештина . Затоа оние кои се сомничави и се плашат од тоа се врзуваат за верувањето викаат јас верувам ама немаат вера длабоко во себе они знаат дека се сомневаат и се палшат константно од тоа . Ако ги допрете и го критикувате нивното верување ќе се разлутат моментално . Зошто ! Зошто ГНЕВ , ИРИТАЦИЈА . Не заради вас туку се лути заради сопственото верување заради кое вие сте помогнале да испадне надвор . АКО СТЕ ПРЕД ЧОВЕК ОД ВЕРА ВИЕ МОЖЕТЕ ДА ГО КРИТИКУВАТЕ , ОН НЕМА ДА СЕ РАЗЛУТИ   ВИЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА ЈА УНИШТИТЕ НЕГОВАТА ВЕРА   !
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 00:13
Originally posted by аџија аџија напиша:

Интересна работа за аТЕИЗМОТ е што тој секогаш му е потчинет на Теизмот. во која смисла?

Па погледнете ги само атеистите на овој форум. Опсесијата со религијата и докажувањето дека „не е така“, е еден вид на болна опсесија. Опседнатост со деструктивна сила, која има само цел да урива.



А колку промашен живот е, некој да го помине, само во обид да руши нешто, или да негира нешто. Колку промашено време, кое можело да биде искористено за изградување на сопственo убедување, на сопствен став, на сопствено издигнување, доблести итн...


ovie ne samo sto e grozno
mnogu pogrozno od navredite
oti navredite se rekla kazala
no ti si gi okvalifikuval ateistite
kako promaseni bolno deskrtuktivni urivaci opsednati so negiranje
na verata
ne so ne si fer
nego necovecen i netoleranten
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.