Испечати | Затвори го прозорот

АТЕИЗАМ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7546
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 19:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: АТЕИЗАМ
Постирано од: Isis
Наслов: АТЕИЗАМ
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 12:18

                                   ШТО Е АТЕИЗМОТ ?

Атеизам во основа значи ‘нема Бог‘.Следат некои дефиниции дадени од атеисти.

-         Атеист е некој кој верува или знае дека нема Бог.

-         Атеист е некој кој е слободен од опсесија со религијата.

-         Атеист е некој кој е слободен да истражува со своја глава, ослободен од религијта и нејзините идеи.

-         Атеистот не полага вера во концептот за Бог, воопшто.

-         Повеќето атеисти не се сметаат за анти-теисти, туку едноставно не веруваат во божества.

-         Има две ‘главни‘групи на  атеисти. Hardcore атеисти и ‘слаби‘ атеисти. Првите активно веруваат и  тврдат  дека Бог не постои.Овие атеисти вообичаено се агресивни во дискусиите со теистите и пробуваат да најдат ‘дупки‘ во теистичките верувања. Користат логика и анти-библиски докази да го побијат Божјото постоење. Слабите атеисти едноставно не полагаат вера во Бог , и не се оптеретуваат ниту со докази нити со истражување.

-         Атеистичкиот  став грубо се дели на две главни категории

-         Првата категорија е -недостаток на докази-. Атеистот тврди дека постоечките докази не му се доволни да му потврдат дека Бог постои.

-         Втората категорија е –нелогичност-. Атеистот тврди дека идејата за Божјо постоење е нелогична и е контрадикторна на доказите кои се на располагање.

-         Некои атеистички ставови

-         Нема ни Бог ни Ѓавол

-         Нема небесно царство

-         Чудата (библиски) не можат да се случат

-         Нема грев, или прекршување на Божјата волја

-         Воглавно,Универзумот е материјален и мерлив

-         Човекот е материјален

-         Еволуцијата е научен факт

-         Етиката и моралот се релативни

-          

-         Грешки кои ги правиме дебатирајќи со атеисти.

-         Не ги осудувајте атеистите дека се глупави, злобни или обожувачи на ѓаволот (иако, поголемиот дел се вклопуваат во овие категории)

-         Иако атеистите имаат неточни заклучоци за Бог, тие се често добро образувани и некогаш даваат ‘добри‘ докази за тоа дека Бог не постои.

 




Коментари:
Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 13:27

Хахааа, брошура во стилот “Непријатељска емиграција и начин деловања против социјалистичке заједнице“ .. се врткаше околу 1985.

Е сега дали овие постулати се од некој собор црковен, така точка по точка наброени, или модераторот ги прочитал повеќето мои постови па ги дефинирал така. Али сеедно, како и да е, јас овде ќе ставам (повторам) две изјави:

 
“И јас, исто така, не би му верувал на Евангелиата ако тоа не ми го наредува авторитетот на црквата“
свети Августин

“доколку настане некаква тешкотија во врска со светите книги, и доколку не можиме да ја решиме, тоа прашање едноставно не треба да се поставува“
Лутер



-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 13:33
Hardcore атеисти LOLLOLLOL

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 13:34
не ти ја посветив темава тебе Чорбаџија Tongue си правев анализа!Треба луѓето да се запознаени со сите секуларни движења. Значи за доброто на народот!!!


Постирано од: Tonchie
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 13:59
Фала за темава Ацелера, испадна дека јас сум од слабите атеисти.

-------------
Немам потпис, ама имам http://www.youtube.com/user/tonchie23 - профил на YouTube


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 14:25
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

                                   ШТО Е АТЕИЗМОТ ?

Атеизам во основа значи ‘нема Бог‘.Следат некои дефиниции дадени од атеисти.

-         Атеист е некој кој верува или знае дека нема Бог.

-         Атеист е некој кој е слободен од опсесија со религијата.

-         Атеист е некој кој е слободен да истражува со своја глава, ослободен од религијта и нејзините идеи.

-         Атеистот не полага вера во концептот за Бог, воопшто.

-         Повеќето атеисти не се сметаат за анти-теисти, туку едноставно не веруваат во божества.

-         Има две ‘главни‘групи на  атеисти. Hardcore атеисти и ‘слаби‘ атеисти. Првите активно веруваат и  тврдат  дека Бог не постои.Овие атеисти вообичаено се агресивни во дискусиите со теистите и пробуваат да најдат ‘дупки‘ во теистичките верувања. Користат логика и анти-библиски докази да го побијат Божјото постоење. Слабите атеисти едноставно не полагаат вера во Бог , и не се оптеретуваат ниту со докази нити со истражување.

-         Атеистичкиот  став грубо се дели на две главни категории

-         Првата категорија е -недостаток на докази-. Атеистот тврди дека постоечките докази не му се доволни да му потврдат дека Бог постои.

-         Втората категорија е –нелогичност-. Атеистот тврди дека идејата за Божјо постоење е нелогична и е контрадикторна на доказите кои се на располагање.

-         Некои атеистички ставови

-         Нема ни Бог ни Ѓавол

-         Нема небесно царство

-         Чудата (библиски) не можат да се случат

-         Нема грев, или прекршување на Божјата волја

-         Воглавно,Универзумот е материјален и мерлив

-         Човекот е материјален

-         Еволуцијата е научен факт

-         Етиката и моралот се релативни

-          

-         Грешки кои ги правиме дебатирајќи со атеисти.

-         Не ги осудувајте атеистите дека се глупави, злобни или обожувачи на ѓаволот (иако, поголемиот дел се вклопуваат во овие категории)

-         Иако атеистите имаат неточни заклучоци за Бог, тие се често добро образувани и некогаш даваат ‘добри‘ докази за тоа дека Бог не постои.

 



Sto treba da pretstavuva tekstov? Parodija nekakva? Big%20smile Ateistite kako lica so posebni potrebi? Sakaj go ateistot kako sto se sakas sebe si LOL


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 14:27
Не е пародија... повеќе како ... објава... послание...



-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 14:31
Ako e taka ima dve-tri dobri recenici Clap





-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 14:58

АТЕИСТИТЕ

(неверниците, безбожниците)

           

"Безумник е тој што во срцето си вели: 'Бог не постои!'"

(Псалм 14 (13):1)

 

"Во својата вообразеност, безбожникот не Го бара Бога: во ниедна мисла негова нема место за Бога!" (Псалм 10:4)

 

"...безбожниците... се како плева што ветер ја вее!  Затоа, безбожниците нема да се одржат на Судниот Ден, ни грешниците во заедницата на праведниците." (Псалм 1:4-5)

 

 "А оние што од  страв се откажуваат од верата во Мене, како и  неверниците, неморалните, убијците, блудниците, маѓепсниците, обожавателите на идоли и сите лажговци, ќе завршат во Огненото Езеро полно со запален сулфур. Тоа ќе биде втората смрт." (Откровение 21:8)

 

" А за безбожниците нема мир, вели Господ."

(Исаија 48:22)

 

"Нечесниот нека го остави патот свој, и беззаконикот - помислите свои и нека се обрне кон Господа, нашиот Бог, - и Он ќе го помилува, зашто е многу милостив." (Исаија 55:7)

 

*******
Афоризми за атеиститe

Некои луѓе си ласкаат на себеси, сметајќи се за атеисти, иако во суштина се паганци!

Атеистот е човек, кој си изградил куќа без ниту еден прозорец, а го обвинува Бог што мора да живее во мрак!


Потсмевањето и насилството им се единствените аргументи на атеистите против христијаните!

Безбожниците зборуваат за Бог почесто од побожните!

Некои луѓе се атеисти само додека им оди мазно!

Атеистите го надминуваат ѓаволот: тој барем знае дека Бог постои!

 

*******

 



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 15:12
Безбожниците зборуваат за Бог почесто од побожните!



ова ми се виде најточноLOL


-------------


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 15:17
Spored dostavenoto od acelera jas sum vo grupata na slabite ateisti.
No mi se dopadnaa aforizmite, vo nekoi se pronajdov :
 
 
 Безбожниците зборуваат за Бог почесто од побожните!

Некои луѓе се атеисти само додека им оди мазно!


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 15:20
Една од по познатите реченици од втората светска војна е дека во рововите нема атеисти .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 15:26
 Díxit insípiens in corde suo : Non est Deus.
 2 Corrúpti sunt, et abominábiles facti sunt in iniquitátibus ;
 non est qui fáciat bonum.
 3 Deus de cælo prospéxit super fílios hóminum,
 ut vídeat si est intélligens, aut requírens Deum.
 4 Omnes declinavérunt ; simul inútiles facti sunt :
 non est qui fáciat bonum, non est usque ad unum.
 5 Nonne scient omnes qui operántur iniquitátem,
 qui dévorant plebem meam ut cibum panis ?
 6 Deum non invocavérunt ;
 illic trepidavérunt timóre, ubi non erat timor.
 Quóniam Deus dissipávit ossa eórum qui homínibus placent :
 confúsi sunt, quóniam Deus sprevit eos.
 7 Quis dabit ex Sion salutáre Ísraël ?
 cum convérterit Deus captivitátem plebis suæ,
 exsultábit Jacob, et lætábitur Ísraël.
Psalmi 52


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 15:40
Originally posted by beleg beleg напиша:

Безбожниците зборуваат за Бог почесто од побожните!



ова ми се виде најточноLOL


dokazano najtochnoTongue


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 15:58

Зошто има атеисти?


Писмото вели дека само безумен може да каже во своето срце „нема Бог“. (Псалм 13,1) Тогаш, зошто постојат атеисти денес?

Сигурен сум дека постојат многу причини за тоа, но верувам дека најглавна причина е клеветата против Бог Отецот што ја прифатиле дури и побожните луѓе.

Дозволете да Ви објаснам на што мислам. Со векови, богословието за Бог Отецот на Западот ја нагласува Неговата строга правда. Луѓето се учени дека Бог нè гледа секој ден и „става рецки“ колкупати сме ги „прекршиле правилата“. Децата се воспитуваат да го гледаат Бог како гневен Татко Кој ги казнува лошите дечиња, а ги наградува добрите.

Западната теологија дури го прифатила верувањето за Бог Отецот што вели дека Тој го казнил Својот Син Исус за да го задоволи Својот праведен гнев поради гревовите на човештвото.

Но дали е тоа полна и целосна слика на Бог Отецот? Може ли оваа теологија навистина да произведе атеисти? Верувам дека може и дека произведува. Всушност, се сеќавам еднаш кога разговарав со еден прекрасен младич пред некоја година, којшто самоуверено ми изјави дека е убеден атеист. Го замолив да ми го опише Бог за кој вели дека не постои. Тогаш ми кажа дека го разбира бог како врховно битие кое што е своеволно и дозволува страдање во светот, коешто го убило својот син на крстот за да може да не посрами за да го слушаме. Тој бог ги користи вината и срамот за да го контролира своето создание, па ако не правиме како што тој заповеда, тогаш тој ќе нè фрли во пеколот и ќе нè мачи вечно.

Откако го чув сето тоа, го погледнав младичот и му реков: „Имаш право, не постои таков бог. И јас сум атеист кога се работи за таков бог“. Всушност, богот што тој ми го опиша повеќе личи на паганските богови од старите времиња коишто постојано морало да се задоволуваат, инаку нема да пратат дожд за нивите или ќе предизвикаат други несреќи во човечкиот живот. Таквите лажни богови од нашето паганско минато повеќе личат на супермени што се самољубиви и крајно себични. Се разбира, тие богови не постоеле.

Но, од каде потекнува тоа погрешно сфаќање на Бог Отецот? Јас верувам дека оваа лажна претстава за Бога потекнува од ѓаволот. Уште од Едем, ѓаволот сака да му го оттргне вниманието на човештвото од сознанието за вистинскиот Бог користејќи клевети за да нè убеди дека Отецот е некаков Вселенски Уништувач на Забави или страшен Божествен Терорист. Ѓаволот дури ќе ни дозволи да бидеме побожни, додека тоа побожно однесување е мотивирано од краен страв од Бог Отецот, наместо од вистинска љубов кон Него. На тој начин, побожното однесување фактички никогаш нема да навлезе во нашето срце и ќе произведе јалов побожен живот насочен кон задоволување на тој гневен Бог - за да не бидеме казнети. Ѓаволот секогаш е задоволен со таквата побожност бидејќи таа не може да произведе вистинска љубов за Бога.

Но токму стекнувањето на вистинската љубов за Бога го создава автентичното преобразување на нашите души во Деца на Светлината, какви што Бог сака да бидеме. Св. Антониј Египетски убаво ја доловил православната цел за секое човечко суштество кога пишува: „Веќе не се плашам од Бога. Го љубам - а совршената љубов го изгонува стравот“.

Еве три темелни вистини за Бог Отецот што не смеат да се заборават за ништо на светот ако сакаме некогаш вистински да го спознаеме и возљубиме Бога како што Тој сака да Го познаваме и љубиме.

Прво, Бог Отецот е слободен. Ако сакам вистински да го возљубам Бога, мора првин да разберам дека Тој е совршено без никаква потреба. Тоа значи дека не го создал светот бидејќи бил осамен или му требало создание за да Го воспева. Не, Бог го создал светот бидејќи ме ЉУБЕЛ пред воопшто да ме создаде. Знаел сè за мене дури и пред да каже „нека биде светлина“ и ме љубел целосно. Но, јас не можам да додадам ништо на Божјото задоволство или мир, ниту можам да ги вознемирам Неговиот мир или задоволство. Моето послушание не Му помага на Бога, а моето непослушание не Му наштетува. Бог нема никакви потреби. Затоа, сè што Бог прави, го прави од целосно несебични побуди. Сè прави за мене и пожелува да го познаам како Татко што ме љуби.

Второ, Бог Отецот е љубов. Наспроти раширеното побожно верување денес, Отецот не го пратил Својот Син Исус на земјата за да може да добие човечка жртва на крст. Не, Отецот го пратил Синот во божествена спасувачка мисија да ги разврзе јазлите на падот што човештвото го претрпело во Едемската градина кога првпат поверувало во клеветите на ѓаволот наместо во благата премудрост на Отецот. Исус не доаѓа само за Отецот да има тело што ќе го убие на крстот за да „ја задоволи“ Својата божествена огорченост, туку да ја исполни волјата на Отецот: Неговото создание да се ослободи од ропството на гревот, на смртта и на ѓаволот. Синот се качува на крсното дрво како Освојувач што оди во битка против непријателот на негова територија, а Неговото воскресение ја докажува Неговата целосна победа над гревот, смртта и ѓаволот. „Зашто Бог толку го возљуби светот што го даде Својот единороден Син...“ (Јован 3,16)

Конечно, Бог Отецот е трпелив. Отецот е трпелив и чека да го привлече сето создание назад кон Себе. Времето не го обврзува Отецот. Нема „нужност“ што Го принудува да дејствува. Тој трпеливо чека сè што создал да Му се врати. Но, забележете дека реков дека нема никаква потреба, затоа не чека созданието да Му се врати од некаква нужност. Не, Тој чека да го прими Својот свет, Своето создание назад така да може да го исполни Своето создание со Себе и да ни го врати како „дар“ за спасението на нашите души. Оваа награда Бог Отецот толку многу ја цени што чека Неговата Црква да го види тоа богатство и да ја подели „добрата вест“ со целиот свет.

Ѓаволот сака да поверуваме во клеветата за Отецот. На тој начин може да нè држи заробени во самољубивиот живот што нè прави атеисти. Не верувајте во клеветата на ѓаволот против нашиот Татко што нè љуби.

Отец Кристофер Метропулос од радиото „Дојдете, примете светлина“


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 22:45
Интересна работа за аТЕИЗМОТ е што тој секогаш му е потчинет на Теизмот. во која смисла?

Па погледнете ги само атеистите на овој форум. Опсесијата со религијата и докажувањето дека „не е така“, е еден вид на болна опсесија. Опседнатост со деструктивна сила, која има само цел да урива.

Додека Теизмот се дефинира како вера во Бог, односно како нешто позитивно, како нешто што е дефинирано самото по себе, АТЕИЗМОТ може да се дефинира само ако постои Теизам. Не може да постои а-теизам, ако не постои теизам.

Атеизмот е всушнот само негација на теизмот, опсесија или траума кон верувањето во Бог.

А колку промашен живот е, некој да го помине, само во обид да руши нешто, или да негира нешто. Колку промашено време, кое можело да биде искористено за изградување на сопственo убедување, на сопствен став, на сопствено издигнување, доблести итн...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 22:58
se povekje sum ubeden deka bulaznis brate adzo
citajki te tebe
ne sum siguren deka ti voopsto
imas nesto covecno vo sebe
koj ti dava za pravo da gi omalovazuvas tie sto sakat da znaat
a gi velicas tie sto sakat da veruvat
nemoj vekje nikogas vaka

nemoj da me narekuvas BOLEN nitu OPSEDNAT


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 23:02
no ne e niso cudno
od accelera sum doznal deka taa e
10000000 ( za tocen broj na nuli vekje ne se sekjavam)
pocovek od mene

a sega od tebe doznavam deka sum BOLEN I OPSEDNAT
gordejte se vernici





Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 23:18
Јас сум фала Богу атеист...

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 23:28
да знаеше што е тоа атеизам, анакине...
ќе знаеше дека атеизмот не се знае
туку се верува...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 23:40
замислете си
некои наместо да го дефинираат животот со одговорот
ЈАС СУМ ТОА И ТОА

го дефинираат со
јас НЕ СУМ тоа и тоа...

е тоа е драги мои, опсесијата наречена атеизам...
амебична маса, без сопствен идентитет


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 23:42
ok
ti si znaes kako da
se odnesuvas
ocekuvav od tebe barem
da razmislis za toa sto ti kazav
no ok e
pozdrav od mene
neodam vekje na veronauka
taka da nema potreba i da razmisluvas so kazav
cao




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 23:50
dobro anakine
ako taka si svatil
taka neka bide

nekako mnogu bolno vi e
ako vi se plesne vistinata vo lice

a site gluposti sto gi kazuvate za verata
nie treba doblesno da gi podneseme

razmisli sega ti za ova! Wink


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 00:03
nikogas
za vernik brate adzo
ne sum rekol
deka e BOLEN ili opsednat
imas cudni kvalifikacii za lugje koi neveruvat vo istoto kako ti
mnogu cudni i neumesni
a jas sum svatil onaka kako so ti si napisal
ne drugacie



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 00:05
se sekjavas deka jas ednas usrav tuka na forum
i po greska sum te napadnal
se sramev koga ja svativ rabotata sekoj gresi
no jas imav doblest
da ti se izvinam
i pred site
da napisam deka toj den ispadnav blesav i budala
doblesta e vo covekot a ne vo verata


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 00:08
твојата доблест, ја ценам

ама се уште не сфаќам
каде ти толку се пронајде во мојот пост?

и толку ли е вистина тоа што го кажав, што толку те повреди?


-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 00:11
Многу е битно да знае човек во кој тип на луѓе прпаѓа ! Затоа што ако правите нешто што вас не ви е својствено значи сте во несклад , тогаш само губите време и енергија и така ќе стекнете повеќе конфузија . Во вас не може да се створи ни сомнеж ни вера . вие веќе поседувате семе на едното или другото . Ако ја поседувате сумњата подобро би било да не размислувате за  вера тогаш тоа би било замајување или хиопкризија .Ако имате сонмеж немојте да се плашите дури и сомнежот може да ве одведе до бога , тоа треба да го икористите . За тоа што сомнежот може да го поништи божественото и тогаш е појак од тоа . Сомничавоста може да се искористи од неа можат да се научат многу техники . постојат  луѓе кои  проповедаат дека доколку се сомневате не можете да достигнете до божественото . ШО треба да се прави ? Тогаш треба тоа да го потиснувате да се присилувате да го криете да создавате лажно верување , ама сето тоа ќе биде само на површина тоа нема никогаш да ја допре вашата душа само од надвор ќе се создаде впечаток на верување .
Во тоа е разликата на верата и верувањето . Верувањето е секогаш лажно ! Верата е квалитетна , верувањето е концепт . Верата е состојба на умот верувањето е само стекната вештина . Затоа оние кои се сомничави и се плашат од тоа се врзуваат за верувањето викаат јас верувам ама немаат вера длабоко во себе они знаат дека се сомневаат и се палшат константно од тоа . Ако ги допрете и го критикувате нивното верување ќе се разлутат моментално . Зошто ! Зошто ГНЕВ , ИРИТАЦИЈА . Не заради вас туку се лути заради сопственото верување заради кое вие сте помогнале да испадне надвор . АКО СТЕ ПРЕД ЧОВЕК ОД ВЕРА ВИЕ МОЖЕТЕ ДА ГО КРИТИКУВАТЕ , ОН НЕМА ДА СЕ РАЗЛУТИ   ВИЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА ЈА УНИШТИТЕ НЕГОВАТА ВЕРА   !


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 00:13
Originally posted by аџија аџија напиша:

Интересна работа за аТЕИЗМОТ е што тој секогаш му е потчинет на Теизмот. во која смисла?

Па погледнете ги само атеистите на овој форум. Опсесијата со религијата и докажувањето дека „не е така“, е еден вид на болна опсесија. Опседнатост со деструктивна сила, која има само цел да урива.



А колку промашен живот е, некој да го помине, само во обид да руши нешто, или да негира нешто. Колку промашено време, кое можело да биде искористено за изградување на сопственo убедување, на сопствен став, на сопствено издигнување, доблести итн...


ovie ne samo sto e grozno
mnogu pogrozno od navredite
oti navredite se rekla kazala
no ti si gi okvalifikuval ateistite
kako promaseni bolno deskrtuktivni urivaci opsednati so negiranje
na verata
ne so ne si fer
nego necovecen i netoleranten


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 08:03
ако се плука верата
тоа е наука

ако се каже вистината за атеизмот
тоа е нетолерантност...


ClapClapClapLOLLOLClap
ClapClapClapClap

-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 09:03
znaes li voopsto kako se pisuva atheist??

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 10:17
атеист не може
да се напише
без
ТЕИСТ
Wink


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 11:24
Originally posted by аџија аџија напиша:

ако се плука верата
тоа е наука

ако се каже вистината за атеизмот
тоа е нетолерантност...


ClapClapClapLOLLOLClap
ClapClapClapClap
 
se soglasuvam so tebe...ne znam navistina zoshto ateistite tolku se zamaraat so Bog i so verata..koga  neli ne postoi Bog i TOCHKABig%20smile


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 11:27
па јас тоа и го реков

ако веруваш во Бог, тогаш има смисла да му го посветиш својот живот, преку истражување, учење и преку потчинување на својата волја на Неговата...

ама ако не веруваш во Бог, каква смисла има тогаш повторно да му го посветиш животот на Бог? Big%20smile

испаѓа, сакале или нејќеле, верувале или не, сепак Бог останува центарот на нашето постоење...




-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 11:29
Big%20smileTochno...zatoa shto neli legni- stani chitash veroispoved i Biblija...mora da ne si siguren vo svojot ateizamLOLLOL

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 11:52
Originally posted by аџија аџија напиша:

па јас тоа и го реков
ама ако не веруваш во Бог, каква смисла има тогаш повторно да му го посветиш животот на Бог? Big%20smile
испаѓа, сакале или нејќеле, верувале или не, сепак Бог останува центарот на нашето постоење...

Clapубаво пишуваше погоре неверниците повеќе зборуваат за Бога од верниците.
анакин, гледам го погоди темава, ама каде беше прозван ТИ анакин, читам тој постот каде реков дека верник е 1000000000 пати подобар од неверник си го присвои како до тебе да беше адресиран, ама ЈОК!
иако доблестите кои ги карактеризираат верниците ги прават 1000000000 почовечни од неверниците. ама знаеш ли ти што значи да бидеш вистински ВЕРНИК ? Мислам дека НЕ. Иако арогантно е да се тврди дека верникот не греши (од тоа никој не е поштеден НО има разлика кога греши верник и кога греши неверник. Верникот има СОВЕСТ која ке го натера да се покае да бара прошка да се промени!! кај неверникот таа (совеста) е затапена и ретко го алармира. Неверникот има една оска околку која се врти се - ЈАС -)




Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 13:31
pa jas sum neverik kako so vikate vie
neveruvam deka postoi bog
a tvoeto e adresirano i do mene
no si se raduvam sto mislite za sebe delka ste 10000000 pati pocovecni
i deka nie sme urivaci  bolno manijakalni
ako mislite si go toa



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 14:59
интересно е анакине
што дури и кога си атеист
му служиш на Бога

бидејќи без Него, не би ни можел да бидеш а-теист...


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 14:59
Originally posted by anakin anakin напиша:

se sekjavas deka jas ednas usrav tuka na forum
i po greska sum te napadnal
se sramev koga ja svativ rabotata sekoj gresi
no jas imav doblest
da ti se izvinam
i pred site
da napisam deka toj den ispadnav blesav i budala
doblesta e vo covekot a ne vo verata
 
ClapClapClapClapClapClapClap PREKRASNO ANAKIN
 

golem broj od vernicite koi licemerno ja pokazuvaat svojata "vera" ne si na malku od toa sto si TI, iskren..........i znaes da reces izvini.....

 

 



-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 18:57
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...

Big%20smile


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:08
Далтонистите не гледаат разлика меѓу ЗЕЛЕНА и ЦРВЕНА, значи како што нема разлика Јудаизам - рано христијанство ( тоа е едно те исто) А инаку има и други бои, Сина, Жолта, Розева, Портокалева...... така да можат да зборуваат за боите.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:12
значи како што реков...

како може далтонист да те учи за бои??? TongueTongueTongue


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:15
За бои кои имаат разлики можи за оние кои немаат разлики не можи

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:15
епа тебе нека те учи далтонист
ја нејќам да ме учи... Big%20smile


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:21
То што неќиш да учиш е веќе добро познато.

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:22
па не сум ќор
да ме учи далтонист за бои

а ти гледам
радо би учел
и од слеп

LOLLOLLOL
LOL

-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:41
Знаиме дека не си по учењето

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 19:46
sve sum videl na svetov
nekoj da se fali deka e muzicar
deka e slikar
sportista
duri i biznismen?
sve toa go razbiram nesto znae da go voodusevi svetot i okolinata

no da se duva deka e vernik? e ova prv pat go gledam


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 21:37
леле колку болело да се каже вистината за далтеизмот... LOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 23:32
Originally posted by аџија аџија напиша:

атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...

Big%20smile



moze gi chuvstvuvaat boite iako ne gi gledaat....Winksamo tie koj znae dali go mozat toaErmm


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 04:11
Originally posted by аџија аџија напиша:

леле колку болело да се каже вистината за далтеизмот... LOLLOLLOLLOL


adzo postovite tuka na temata ateizam ti se jadni
za drugite vo veronaukata ne diskutiram oti ne se razbiram
a znam kako e da bides ateista

veruvam mnogu vo covekot i negovata sposobnost da bide Bog
koga saka, koga treba duri i koga netreba

a ti pravi si sprdnja so lugjeto koi veruvat vo covekot

pozdrav od mene



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 11:15
anakine
eve za tebe edna anegdota...

на дрво не се потпирај, се суши и умира
на човек не се потпирај, лаже и се менува

На Бога потпри се, ниту се суши, ниту лаже, ниту се менува, ниту умира


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 11:28
Originally posted by аџија аџија напиша:

атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...

Big%20smile


Автор Порака
member_profile.asp?PF=10177&FID=47 - MisIcA,
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 01.Мај.2007
http://maps.google.com/?q=Croatia&t=h"> Локација:
Croatia
Онлајн статус: Онлајн
Пораки: 258
new_reply_form.asp?M=Q&PID=575664&PN=6&TR=51">Цитирај MisIcA,   new_reply_form.asp?PID=575664&PN=6&TR=51">Одговор forum_posts.asp?TID=7546&PID=575664#575664">bullet Испратена: 17.Мај.2007 во 15:17

атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


не знаев дека до толку ќе се популаризира оваа теза... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 11:48
Kako slab ateist se PRONAJDOV vo kazanoto.Jas zboruvam i go upotrebuvam imeto Bozjo, a nemam svoj Bog.Ateistite nemaat svoj BOG  a tolku se uporni vo nivnite tezi koi se smesni da gi citas.
So edna recenica go kaza adzija  На Бога потпри се, ниту се суши, ниту лаже, ниту се менува, ниту умира,
 
 
Iskreno potrebno e da razmislam kade pripagjam i koj e mojot BOG!Vaka sum lutalica.

 


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:16
Originally posted by аџија аџија напиша:

anakine
eve za tebe edna anegdota...

на дрво не се потпирај, се суши и умира
на човек не се потпирај, лаже и се менува

На Бога потпри се, ниту се суши, ниту лаже, ниту се менува, ниту умира



ok super e
kako detska pesnicka
od zlatno slavjce
ALAJUJAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

vo pravo si batali gi lugjeto
eden den kje svatis
kolku ti trebaa
no gospod dal da gi nemas za potpiranje

alejujaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:18
секој здив наш зависи од Бог, а јас треба да веувам во луѓето? и дека луѓето биле потенцијални Богови, хаха 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:19
па да, како песничка е... и одѕвонува во уши нели? LOLLOLLOL

ааа ти потпирај си се на човек, колку сакаш...

ама се уште не видов човек
да успее да си го продолжи животот макар и за еден ден, спротивно на тоа што Бог сака...
или да оздрави, кога ќе посака од рак, сида... итн...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:24
hahahhahahhaha
ne deka bile potencijalni

tie se bogovi
pravat so sakat
Planeta e nivna
eden den i kosmosot
ako do togas ne resat
da ja prekinat vrstata


a adzo
da prodolzi zivot????

hahahah naivcino
eden den mozebi kje mu se molis na vistinskiot gospod
da ti go prodlolzi zivotoT
NA MANTILOT KJE MU PISUVA DR PRIMARIUS




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:26
TOJ DEN KJE SVATIS KOJ E POGOLEM GOSPOD
TOJ STO STOI PRED TEBE
ILI TOJ STO TI E VO GLAVATA


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:27
jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
OVA E MOJA TEMA
JA SAKAM MNOGUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:28
Originally posted by anakin anakin напиша:

hahahhahahhaha
ne deka bile potencijalni

tie se bogovi
pravat so sakat



еееех уште си млад и незрел... да дадеш ваков коментар...

човекот не прави што сака... бидејќи не може...

сака да има храна, во африка, ама нема, затоа што се кркља еден со друг...

сака да живее вечно, ама не може
сака да биде млад вечно, ама не може
сака да биде среќен, ама некако не му оди... само отвори весници, ќе видиш дека светот е солза до солза...

надевај си се ти на тој Др. Примариус... еден ден,кога ќе ти соопшти дека  ти одапнале најмилите... тогаш сети се што си кажал, и кажи ми дали е тој „бог“?


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:28
истото можеме да го кажеме и за тебе кога ке се сретнеш со Него на Судниот Ден, ке си речеш, ееееех како не ги слушав аџија и аселера , убаво си збореа LOLHug 


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:31
ubavo si zborite
da
no
da mi kazuvas tiiiiiiiiiiiiiiiiii
deka si 1000000000 pocovek od mene
a adzo
delka sum urivac i bolno manijakalen
samo zatoa sto si veruvam vo ovoj zivot

SEKOJA CEST NA VASITE UBAVI ZBOROVIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

veronaukata ima prekrasni glasnici i propovedaci LOLLOLLOLLOLLOLLOL
sekoja cest


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:33
Originally posted by anakin anakin напиша:

ubavo si zborite
da
no
da mi kazuvas tiiiiiiiiiiiiiiiiii
deka si 1000000000 pocovek od mene
a adzo
delka sum urivac i bolno manijakalen
samo zatoa sto si veruvam vo ovoj zivot

SEKOJA CEST NA VASITE UBAVI ZBOROVIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

veronaukata ima prekrasni glasnici i propovedaci LOLLOLLOLLOLLOLLOL
sekoja cest


alelujaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:34
не извртувај сега...ти праша дали верник е подобар од неверник, јас ти реков да 1000000000 пати. никој не покажа на тебе со прст, но ако ти се најде во тоа тогаш тоа се твои зборови не мои, јас убаво си стои мојот пост може да се види , реков Верник е подобар од Неверник, никако аселера е подобра од анакин Embarrassed



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:35
Originally posted by аџија аџија напиша:

јас верувам во животот ПОВЕЌЕ од тебе...

ама не верувам наивно дека сум бог...



so znaes za mene?????
povekje ПОВЕЌЕ ПОВЕЌЕ ПОВЕЌЕ LOL
ti si lud
stom mozes da tvrdis takvi raboti
zapravo ne si... ti si onoj

jas jas jas
povekje
podobar
pojak
pomametenLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:36
др. примариус
погледнете што направил минатата недела:
http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=5B6F544600719C4F8591F31E8CEB10DE - http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=5B6F544600719C4F8591F31E8CEB10DE




читајте, многу е поучно...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:37
па да се биде атеист, значи да се верува дека смртта е вечниот победник

да се биде ВЕРНИК, значи дека ЖИВОТОТ е вечниот победник...

и сега ти кажи ми кој овде е „луд“? Wink


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:38
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

не извртувај сега...ти праша дали верник е подобар од неверник, јас ти реков да 1000000000 пати. никој не покажа на тебе со прст, но ако ти се најде во тоа тогаш тоа се твои зборови не мои, јас убаво си стои мојот пост може да се види , реков Верник е подобар од Неверник, никако аселера е подобра од анакин Embarrassed



slusaj
sega
ne mi kazuvaj za logikata
ti napisa
vernik e 1000000 podobar od nevernik  --- toa e tvrdenje tvoe
anakin e nevernik
acelera e vernik
toa znaci deka acelera e milion pati podobar od anakin
so matematicki tvrdenja acelero nema igranje




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:41
Originally posted by аџија аџија напиша:

др. примариус
погледнете што направил минатата недела:
http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=5B6F544600719C4F8591F31E8CEB10DE - http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=5B6F544600719C4F8591F31E8CEB10DE




читајте, многу е поучно...



si si navistina
mnogu mnogu
nepijatna licnost

so ne prikazes milioni nasmevki na lugjeto so prezivale
cao
nema muabet
nema lezet

macno mi e



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:43
Originally posted by anakin anakin напиша:



so ne prikazes milioni nasmevki na lugjeto so prezivale



насмевките, кратко трајат
на крајот
солзи за сите...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:46
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:



so ne prikazes milioni nasmevki na lugjeto so prezivale



насмевките, кратко трајат
на крајот
солзи за сите...


насмевките, кратко трајат
на крајот
солзи за сите...  zapravo si i destruktiven
pesimist
neveruvas vo covekova lubov ,dobrina negovata mokj

si ostanal so dobrina na tvojot gospod negovata ljubov i negovata mokj

sega zvakjam kolku go sakas
tolku mnogu sto gi preziras lugjeto

si napisal za niv
generalno
ne se potpirajte na lugjeto tie se rasipani
sekogas te ti donesat solzi

si napisal strasni raboti za lugjeto






-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:49
не верувам во човековата моќ
точно

човекот не може растот да си го промени, и да сака
младоста да си ја врати
животот да си го сочува

зошто би верувал во човекот? ConfusedConfusedConfusedOuch

човекот е едно многу многу ограничено суштество (освен ментално и духовно)... Далеку е тој од семоќност...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:50
Originally posted by аџија аџија напиша:

па да се биде атеист, значи да се верува дека смртта е вечниот победник

да се биде ВЕРНИК, значи дека ЖИВОТОТ е вечниот победник...

и сега ти кажи ми кој овде е „луд“? Wink



pak zvuci kak pesnicka od zlatno slavejce
alejujaaaaaaaaaaaa
vecen zivooooooooot
raaaaaaaaaj ceeeeeee za nassssssssssss
vecen pobednik

pesnicka sto nema dopirna tocka so vecnata borba za opstanok
tuka
na planetata sto e nas raj


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:51
Originally posted by anakin anakin напиша:

ubavo si zborite
da




SEKOJA CEST NA VASITE UBAVI ZBOROVIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

veronaukata ima prekrasni glasnici i propovedaci LOLLOLLOLLOLLOLLOL
sekoja cest


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:52
не скокај ко кенгур од тема на тема...

рече веруваш во животот?
јас викам НЕ веруваш во животот, бидејќи за тебе смртта е вечниот победник, вечното ропство и уништување на човекот...


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:53
нити пак јас , човекот е расипан, секој гледа да зезне некого, да му фаќа сеир, да го прегази ако му стои на патот на успехот -закон на џунглата- појакиот опстојува. ретко многу ретко има ЛУЃЕ.Big%20smile А ЗА РАЗЛИКА ОД ЛУЃЕТО БОГ Е МИЛОСТИВ, БЕЗГРЕШЕН, ИСЦЕЛИТЕЛ, ЉУБОВ...КОГА НИКОЈ НЕ ТЕ САКА, ТОЈ СЕКОГАШ КЕ ТИ ДАДЕ УТЕХА Embarrassed


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:55
др. примариус... богот, еве надевај се ти на него:




Пациент од кочанско починал оти немал син картон

Маре Стоилова
14.05.2007

Дали немањето на едно парче син картон, 38-годишниот Гоце Митев од кочанско Соколарци го плати со живот? Неговото семејство тврди дека болничката администрација го убила сиромашниот аргат, кој преживеал мозочен удар додека работел на оризовите полиња.

Митев во состојба на бессознание бил примен во кочанската болница, но таму не работел апаратот за снимање, а медицинската сестра била на одмор.

Матичниот доктор го препратил во Штип, каде не му била укажана помош, пациентот не бил прегледан и не добил соодветна терапија.

„Го молевме, тој го фрли упатот на земја. Ни рече, не сакам да го читам и го пушти на земјата“, изјави Станка Митева, сопруга на починатиот.

„Рече, човекот да се испушти, не сакам ни муабет да правам, а не па упатот да го гледам кога немате документи“, рече Македонка Митева, сестра на починатиот.

Беспомошни и испаничени, Митеви се вратиле дома, заедно со пациентот кој во меѓувреме се освестил и се жалел дека се чувствува многу лошо. Молел за помош, барал лекарства, но наместо соодветна терапија, од сопругата на своја рака добил само еден лексилиум.

Овој седатив не му го решил проблемот. Семејството го чекало понеделник, за да обезбеди син картон, но тие два дена биле кобни за невработениот татко на две малолетни деца. Тој починал во неделата.

Од штипскиот оддел на невропсихијатрија не се сеќаваат на конкретниот случај. Дежурниот доктор го образложи правилото од управата.

„Без здравствена книшка, без син картон и без лична карта пациенти да не се примаат. Ако бил таков случајот, веројатно пациентот не е одбиен, туку нему му е кажано дека нема исправна медицинска документација и ако сака да биде прегледан, треба да си плати на приватно“, вели Ѓорѓи Џорлев, Р.Е. „Невропсихијатрија“ - Штип.

Семејството Митеви ќе бара судска разврска на овој случај. Ги повикува сите надлежни државни институции да ја исправат оваа неправда.




-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:58
MUCNO MI E
izvinite adzo i acelero
sto ve zamaral 100000000 polos covek od vas
eden bolen manijakalen urivac

pozdrav i cao si odam od ova ( sega za mene losa tema)

docekajte gi so nasi ubavi zborovi drugite ateisti ako gi ima na ovoj forum
vi posakuvam prijaten vikend






-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 12:59
јас од твоите постови анакине
само можам да заклучам дека твојата вера
не поднесува анализа


распад!


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 00:56
e jaka ti e analizata

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Sokol
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 01:43
Ти кажи ми аџија зашто да верувам во господ, што ќе ми помогне тој/таа.Каква помош,утеха кога ќе ти биде најтешко можеш да очекуваш? Никаква,само бесцелно ќе му се молиш. Кој ќе ти помогне? Човекот, не зборам за научници,доктори туку за најблиските.Во тие луѓе треба да веруваш.
 
А ти Ацелера мислам дека должиш извинување за тоа глупостите што си ги напишала.Тоа е стварно навредливоAngry


Постирано од: rome
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 01:53
sokol prochitav shto reche ama nemozish da ne vervash vo Gospo i koga tie machno da barash pomosh od Nego.isto kako ako deteto tvoe izbegal zalutal  i nesaka so tebe da zborva cel zivot i eden den koga mu trebale pari ili neshto drugo  da ti vika od mnogu daleku za pomosh.kako ke mu pomozish ko sinti si prifatil nekoj drug za tatko .nemozish da se meshash.i nemash poveke nikakvo pravo so nego.duri on nete prifati i zaverva oti ti mu si tatkoto.taka je so Gospo.duri ne go priznaeme za nash Nebesen Tatko nema da ni pomozi.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 07:46
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Ти кажи ми аџија зашто да верувам во господ, што ќе ми помогне тој/таа.Каква помош,утеха кога ќе ти биде најтешко можеш да очекуваш? Никаква,само бесцелно ќе му се молиш. Кој ќе ти помогне? Човекот, не зборам за научници,доктори туку за најблиските.Во тие луѓе треба да веруваш.
 
А ти Ацелера мислам дека должиш извинување за тоа глупостите што си ги напишала.Тоа е стварно навредливоAngry


Confusedacelera e vernik,si pishuva na tema vera i vo forum veroispoved i ushte treba da se izvinuva,c c c...e stvarno ste chudni lugjevo...pa ne veruvate-dobro vashe pravo..ama mislite koga go napagkjate Bog toa ne e navreda za vernicite-????Pa ne skokaat so luti smailinja naokoluWink



-------------


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 08:15
Originally posted by аџија аџија напиша:

др. примариус... богот, еве надевај се ти на него:




Пациент од кочанско починал оти немал син картон

Маре Стоилова
14.05.2007

Дали немањето на едно парче син картон, 38-годишниот Гоце Митев од кочанско Соколарци го плати со живот? Неговото семејство тврди дека болничката администрација го убила сиромашниот аргат, кој преживеал мозочен удар додека работел на оризовите полиња.

Митев во состојба на бессознание бил примен во кочанската болница, но таму не работел апаратот за снимање, а медицинската сестра била на одмор.

Матичниот доктор го препратил во Штип, каде не му била укажана помош, пациентот не бил прегледан и не добил соодветна терапија.

„Го молевме, тој го фрли упатот на земја. Ни рече, не сакам да го читам и го пушти на земјата“, изјави Станка Митева, сопруга на починатиот.

„Рече, човекот да се испушти, не сакам ни муабет да правам, а не па упатот да го гледам кога немате документи“, рече Македонка Митева, сестра на починатиот.

Беспомошни и испаничени, Митеви се вратиле дома, заедно со пациентот кој во меѓувреме се освестил и се жалел дека се чувствува многу лошо. Молел за помош, барал лекарства, но наместо соодветна терапија, од сопругата на своја рака добил само еден лексилиум.

Овој седатив не му го решил проблемот. Семејството го чекало понеделник, за да обезбеди син картон, но тие два дена биле кобни за невработениот татко на две малолетни деца. Тој починал во неделата.

Од штипскиот оддел на невропсихијатрија не се сеќаваат на конкретниот случај. Дежурниот доктор го образложи правилото од управата.

„Без здравствена книшка, без син картон и без лична карта пациенти да не се примаат. Ако бил таков случајот, веројатно пациентот не е одбиен, туку нему му е кажано дека нема исправна медицинска документација и ако сака да биде прегледан, треба да си плати на приватно“, вели Ѓорѓи Џорлев, Р.Е. „Невропсихијатрија“ - Штип.

Семејството Митеви ќе бара судска разврска на овој случај. Ги повикува сите надлежни државни институции да ја исправат оваа неправда.





Божја волја била да умре... Да било поинаку, ќе беше жив... Не прочитав никаде дека се молел или дека плукал по Господ


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 09:27
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Ти кажи ми аџија зашто да верувам во господ, што ќе ми помогне тој/таа.Каква помош,утеха кога ќе ти биде најтешко можеш да очекуваш? Никаква,само бесцелно ќе му се молиш. Кој ќе ти помогне? Човекот, не зборам за научници,доктори туку за најблиските.Во тие луѓе треба да веруваш.


изгледа некој овде не прати А1, па мора цела веб страна да им ја постирам... LOLLOLLOL



Трагичен крај на матурска забава во Велес

Владимир Тевчев
19.05.2007

Матурска вечер со крвав крај, е епилогот од синоќешното славење во куќата на велешкото семејство Картинови. Од раката на својот брат Лефко, убиен е 43-годишниот Драган Картинов, неговата сопруга Валентина е потешко повредена.

Гласната музика била причина за братоубиството. Убиецот Лефко, кој живее на долниот кат, го предупредил брата си да ја намали музиката, Драган го послушал, но кога забавата завршувала, Лефко и неговиот син со стап и нож ги нападнале гостите и домаќините во дворот.

„Ја удри жена му со тупаница и ножот и го забоде во грбот и во тој момент немаше што да правам, ја фатив Валентина и тој еден нож и уште еден нож на починатиот и после избегаа“, изјави Зоран Апостолов, очевидец.

„Валентина и Драган и двајцата беа во крв и на двајцата им ја запирав крвта, многу сум потресена“, рече Снежана Колева, очевидец.

Валентина била избодена во грбот, таа е во Велешката болница и е надвор од животна опасност. Двата убоди во срцето и белите дробови биле фатални за Драган, тој утрово починал во Ургентниот центар во Скопје.

„Крвареше жената од позади, ги товаривме во возилото и ги однесоа“, вели Лазе Атанасков, сосед на убеиениот.

Во куќата на Картинови денеска молк. Роднините на убиениот скршени од болка не можеа да зборуваат за настанот, тие за убиството слушнале утрово во 6 часот, не можат да сфатат како се случило убиството.

Двајцата браќа немале меѓусебни расправии, починатиот Драган дури и го поканил својот брат Лефко на матурска.

Полицијата утрово го приведе убиецот, неговата сопруга и синот, против Лефко поднесе кривични пријави за убиство и обид за убиство.




-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 12:30
Originally posted by аџија аџија напиша:

 

Двајцата браќа немале меѓусебни расправии, починатиот Драган дури и го поканил својот брат Лефко на матурска.

 




Posle ova stvarno ostanav bez zboroviCryzoshto i kako se sluchilo brat da ubie brat...za nishtoCry


-------------


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 16:54
Originally posted by Sokol

Ти кажи ми аџија зашто да верувам во господ, што ќе ми помогне тој/таа.Каква помош,утеха кога ќе ти биде најтешко можеш да очекуваш? Никаква,само бесцелно ќе му се молиш. Кој ќе ти помогне? Човекот, не зборам за научници,доктори туку за најблиските.Во тие луѓе треба да веруваш.
 
***Ako znaes da citas i razberes,Sokole,citaj i razberi zosto treba da mu se obracas na Boga za se sto te maci i da mu se zablagodaruvas za se sto te raduva;
A Pilat mu rece;zarem mene ne mi odgovaras?Znaes li deka imam vlast da te raspnam ili da te oslobodam?
Isus odgovori:NIKAKVA VLAST KE NEMASE NAD MENE AKO OD GORE NE TI BESE DADENA!
 
Prevedeno poprosto;i na onie sto im se obracas za pomos(najbliskite)ti pomagaat zatoa sto od gore im e dadeno da ti se najbliski i da ti pomognat.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 19:16
Isus odgovori:NIKAKVA VLAST KE NEMASE NAD MENE AKO OD GORE NE TI BESE DADENA!

auuuuuuuuuu
prekrasen text
no pak mi lici od nekoja pesnicka za zlatno slavejce
ziveete vo bajki


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 19:42
auuuuuuuuuu
prekrasen text
no pak mi lici od nekoja pesnicka za zlatno slavejce
ziveete vo bajki

 
Citat od Boblijata druze.....od Biblijata.


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 20:27
Точно, на Пилат му беше дадена власт ододзгора да распнува или не.
Од Рим.


-------------


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 20:57
Pagan...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 21:52
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

auuuuuuuuuu
prekrasen text
no pak mi lici od nekoja pesnicka za zlatno slavejce
ziveete vo bajki

 
Citat od Boblijata druze.....od Biblijata.


biblija?
znaci
e bestceller
i uste se cita
do koga?Big%20smileBig%20smileBig%20smile


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Isis
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:37
Бог или постои или не постои.Човечкиот разум не се покажал способен недвосмислено да ја реши оваа дилема.Можеби не си сигурен дека Бог постои, но не можеш да ја отфрлиш ни можноста дека Бог постои.Затоа еден француски научник Блез Паскал вели, треба да извагаш ШТО ДОБИВАШ А ШТО ГУБИШ АКО ВЕРУВАШ ИЛИ АКО НЕ ВЕРУВАШ ДЕКА БОГ ПОСТОИ. TongueПА ДА ВИДИМЕTongue
- АКО БОГ НЕ ПОСТОИ  и ти не веруваш дека Тој постои, ништо нема да загубиш.Со смртта едноставно ќе престанеш да постоиш.

 - АКО БОГ НЕ ПОСТОИа ти веруваш дека Тој ПОСТОИ повторно ништо нема да загубиш, а ке живееш избалансирано, праведно и спокојно.Твојата судбина по смртта не би била засегната.

- АКО БОГ ПОСТОИ, А ТИ НЕ ВЕРУВАШ ДЕКА ТОЈ ПОСТОИ КЕ ЗАГУБИШ МНОГУ! ВО ОВОЈ ЖИВОТ КЕ ТАЛКАШ ВО МРАК, А И ПО СМРТТА КЕ ЗАВРШИШ ВО ВЕЧЕН МРАК!

- АКО БОГ ПОСТОИ И ТИ ВЕРУВАШ ДЕКА ТОЈ ПОСТОИ, ДОБИВАШ СЕ  ВО ОВОЈ ЖИВОТ ДОБИВАШ СЕМОЌЕН ПРИЈАТЕЛ ВОДСТВО И ЗАШТИТА, А ПО ТЕЛЕСНАТА СМРТ-ВЕЧЕН ЖИВОТ И ИДНО ВОСКРЕСЕНИЕ!!! Big%20smile

- НИШТО НЕМА ДА ЗАГУБИШ, АКО ВЕРУВАШ ВО ГОСПОД ‘‘ПО ГРЕШКА‘‘,
 - СЕ ЌЕ ЗАГУБИШ АКО НЕ ВЕРУВАШ ВО ГОСПОД ‘‘ПО ГРЕШКА‘‘!!



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:42
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:



- НИШТО НЕМА ДА ЗАГУБИШ, АКО ВЕРУВАШ ВО ГОСПОД ‘‘ПО ГРЕШКА‘‘,
 - СЕ ЌЕ ЗАГУБИШ АКО НЕ ВЕРУВАШ ВО ГОСПОД ‘‘ПО ГРЕШКА‘‘!!




za prv pat mi se dopadna tvojot post po ova tema

kazi

kako da se nateram da veruvam pa makar po GERSKA?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:43
Originally posted by anakin anakin напиша:


kazi

kako da se nateram da veruvam pa makar po GERSKA?

Згреши


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:45
zalam
no greskite obicno gi ispravam
corbadzijo


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: belichka
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:



- НИШТО НЕМА ДА ЗАГУБИШ, АКО ВЕРУВАШ ВО ГОСПОД ‘‘ПО ГРЕШКА‘‘,
 - СЕ ЌЕ ЗАГУБИШ АКО НЕ ВЕРУВАШ ВО ГОСПОД ‘‘ПО ГРЕШКА‘‘!!




za prv pat mi se dopadna tvojot post po ova tema

kazi

kako da se nateram da veruvam pa makar po GERSKA?
 
 
anakin neli ti veruvashe
vo tvoite bogovi
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:49
aha
Big%20smile


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: belichka
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 22:51
Bog NEKA E SO VAS a ako ne vi treba neka i taka nee nekoj trosok Go ima nasekade okolu nas Big%20smileBig%20smileBig%20smile

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2007 во 23:01
hahahhahah
dobra si belle navistina
udaras pod pojas
LOLLOLLOL


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk