IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС Е БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС Е БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 24>
Автор
Порака
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 09:57

6. Исусовото воскреснување беше последниот доказ на Неговите тврдења.

* Буда, Мухамед или Конфучие не тврделе дека се Бог, а Исус го тврдел токму тоа.

* Исус Христос е име и титула. Името Исус доаѓа од грчки облик на еврејското име Јошуа, што значи Јахве- Спасител или Господ спасува.

СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 10:04

7. На Исус не му се суди за делата што ги правел туку за тоа што тој тврдел дека е. На денот на погубувањето неговите судии и неговите непријатели потврдиле дека Бог преку Исус дошол во човечки облик.

8. Бог имал неограничена способност на се*е да ги прими гревовите на целото човештво преку распнувањето негово на крстот.

9. Затоа и Христијанството не е религија. Религијата е збир на човечки настојувања за се*е си да си создадат пат до Бога. Христијанството е кога Бог им се приближи на луѓето преку Исуса Христа.

СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 12:49

ТРИЛОГИЈА

ИСУС тврдел дека е Бог, ако не е Бог значи Исус лажел и ги измамувал своите ученици и следбеници. Ако бил лажго, тогаш бил и лицемер, бидејќи на другите им зборувал да бидат поштени по секоја цена. Би бил и сосема луд, бидејќи поради своите тврдења дека е Бог, смртно настрадал, бил распнат на крст.

Ако Исус бил лажго, тогаш тоа не би се совпаѓало со неговото учење. Каде и да им се зборувало или каде и да им се зборува на луѓето за Исус, животите се променувале и се променуваат. Крадци, наркомани, алкохоличари стануваат поштени. Христијанството се покажало способно да дејствува во сите периоди, народи и услови.

Христијанството е највисок пример на добри особини.

Исус бил тој што ги искажал најдлабоките мисли кои било кога биле запишани. Неговите упатства ослободиле многумина кои биле душевно заробени.
Вештината и умешноста на неговото учење потврдуваат дека бил потполно душевно здрав. Кога и ние би биле душевно здрави како што бил тој.

Преку Исус луѓето добиваат успешен човечки живот полн со оптимизам, дучевно здравје и задоволство. Значи Исус не е ни лажго, ниту лудак.

Така да и кога ќе запрашате некој Муслиман, Евреин или Атеист: ,,Дали Исус е лажго или лудак,, - Ќе ви одговорат не. Дури и к*ранот го споменува Исус.

Значи Исус не е лажго ниту лудак. Третото е она што тој тврдел дека е БОГ.

Значи ИСУС Е БОГ.

Решението за избор е ваше. Ако верувате во него имате живот, ако не верувате во него немате живот.

СТЕФАН
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 15:57

Цитирај

Јас не можам да го дефинирам Тројството. Никој не може.

Ubavo sto barem se priznava deka NIKOJ NEMOZE TOA DA GO DEFINIRA. Sto e so pripadnicite na ostanatite religii Stevce ? Da receme na sekoj pripadnik na druga religija,ili otpadnik na religiite (ateist) mu treba definicija ili dokaz. Ne pravedno e da kazete deka ke ni se sudi ako ne veruvame vo trojstvoto a za toa ne ste ni dale definicija,nitu logika,nitu smisla,nitu dokaz..... Mislam deka vie za toa ke odgovarate.

Ke se vratam na Isusovite zborovi. Kako dokaz deka Isus e Bog,sekogas gi stavate citatite: "jas sum pat,vistina i zivot" ili "jas i otecot sme edno" kako dokaz deka Isus e Bog. A ne obrakjate vnimanie na Direktnite Isusovi zborovi koga veli : "Jas ne sum Bog" ili "Zosto mene me narekuvas dobar,nikoj ne e dobar osven eden i edinstven Bog" Isus ponataka veli i priznava deka: "za sudniot den nikoj ne znae nitu sinot (covekot) nitu angelite,tuku samo otecot (Bog). Bog znae Isus NE. A vie-veli Isus-nitu glasot negov ne ste go cule.Dodeka site na Isus go videle i cule. Sive se ovie direktni zborovi i jasni na Isus deka NE E BOG. Isus rekol,nikoj nema da mi gi zeme ovcite moi,oti ti mi gi dade Bog a Bog e posilen od mene.Bog e naj silen i nikoj nema da mi gi zeme oti jas i nego sme edno.

Dadov eden primer. Kako koga bi mi poklonil tipot od gradov,za kogo se znae deka e naj opasen,naj silen,,,,, pa mi rekol,eve ti go ova,drzi go,ako nekoj proba da ti go zeme kazi deka Jas sum to go dal. Mi veli ako nekoj tebe te zdirne,seedno kako mene da me udril. Kazi im taka. Znaci,bliski sme so covekot. Allah dz.s na sekoj na planetava zemja im dal cedo,da da se potvrdat ovie zborovi za koi Sirk pravite. Ako vidam deka nekoj udrl na nekoj drug,kogo go sakam i pocituvam odsrce (a Bog go sakal na Isus) veruvajte deka Bolka i jas osekjam. Nie sme inace site Bozji sinovi,kako sto i Isus veli. Deka site sme sinovi Bozji. Znaci Isus rekol: "Jas sum pat vistina i zivot" togas sakal da kaze deka e Bog. Isus rekol: "JAS NE SUM BOG" Togas sakal nesto drugo da kaze.

Inaku,site nie ednas sme bile kaj Boga i sme posvedocile za negovoto EDINSTVO.

Drugo,za slucajot so filip,razmisli za nego malce. Isus tolku cuda napravil i povtorno ne mu veruvale. Pa filip mu pobaral da go vidi Boga. Isus mu rekol,pa filipe,bratecot licen,uste kolku vreme treba da ti trubam be filipe,malku li storiv,uste li ne mi veruvas,,,, pa filipe bre bratecot mili,pa ako si me videl mene si go videl i boga. Sto da ti kazam ?? Zarem tolku malku mi veruvate be filipe ? A ako ponataka citame,togas gledame deka nebil sepak filip tolku tenok vo glavata,svatil deka isus ne e bog pa mu rekol,daj togas tatkoto pokazini go.Togas Isus mu veli,aman be filipe,se' sto sum napravil sum napravil vo imeto na Tatkoto,i nisto ne mozam da napravam sam od sebe. Se e so volja na Tatkoto,tatkoto e vo mene jas sum vo tatkoto. Dali znaci deka e bog ? Sekoj covek poseduva bozanski duh vo nego. Samo praveden e onoj koj ke go vozdigne toj duh vo nego. Za cudata,Stevce.... i Mojsie pravel cuda. Za cudata ne treba da ni pisuvas,veruvame deka Isus cuda pravel.Pa so kakov narod ziveel i vo kakov narod se rodil. Uste cuda da ne pravel. Da se vratime malku ponazad. Pokraj site tie cuda sto gi pravel Filip mu baral Boga da go vidi pa da mu veruva. Na Isus preku glava mu doslo pa mu rekol filipe,tubo edna (samo so ne mu rekol) usteli da ti trubam ???? Pokraj site tie cuda sto gi pravel,da ne recam go ubija,ama sakaa da go ubijat. Sekoj Bozji pratenik,si imal svoi sposobnosti. Sto e so cudata MOJSIE KOI GI PRAVEL ???? A STEVCE ????

 

 

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 15:58

Stevce,daj mi eden edinstven citat od bilo koja biblija,KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" ILI "MOLITE MI SE MENE" KAKO STO REKOL "JAS NE SUM BOG" ILI "NE MOLITE MI SE MENE" ????????

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 16:01

Resenieto nase,Stevce,ova e,a ti najdi popravedno i podobro:

Bismillahir Rahmanir Rahim

2-255. Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je o­no što je na nebesima i o­no što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! o­n zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od o­noga što o­n zna - drugi znaju samo o­noliko koliko o­n želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; o­n je Svevišnji, Veličanstveni!

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 20:59
Стевче даде одлични примери кои покажуваат дека Христос е Бог, ама за слепите и самиот Бог да ви каже нема да верувате!

Одлично средено Стевче. Со убав и разговетен стил кажано. честитки.
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 08:48

нека ми одговорат припадниците на Исламот:

што е според нив Божји Пратеник?

што е според нив Господ?

што е според нив Бог?

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 17:03
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

нека ми одговорат припадниците на Исламот:

што е според нив Божји Пратеник?

што е според нив Господ?

што е според нив Бог?

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 17:13

Pravoslavie, ke dobies odgovor. NO, posle praznicite veligdenski. Abe luge, vie se podgotvuvate za praznici ili ne? Slavite praznicite ili ne? Pocituvate praznici ili ne? ako DA, togas sto pravite tuka be lugje?!!!!

aj BEGA, sakas viza? NEMA VIZA :))))

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 17:16
работам, празниците почнуваат за неколку дена, а не денес. Ние и кога празнуваме зборуваме за Бог. Ако Вие не сакате да пишувате тогаш...
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 19:22

say HI За Бог е благоугодно да го славиме.И самиот лечел во саботен ден,и им се обраќал на оние кои се држеле за празниците :А он им рече: кој од вас, ако има една овца и таа падне во јама, што не ќе ја земе и извади?       А колку пак човекот е поскап од една овца.И така во сабота е дозволено да се прави добро.

Празниците ги славиме за да се всели Бог во нас,а ние во дела да сме Божји. 

Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 20:08

Miralem Светото тројство не мора да се разбере. Некои што го сватиле тоа е нивна доблест. Не е за да горазбериме па да поверуваме,тоа е да поверуваме и да се всели во нас.

Ако поверуваме дека Бог дојде во човечко тело,тогаш тој истиот Бог кој во чоевечко тело е Исус Христос но како човек со: глад,жед,страв божји, покорност (не онака како што сакам јас туку како што си приготвил), признание на Бог,и се друго.

Се за да покаже како и смртниот човек да се обожи.

Евангелие од Јован.10 37 и 38. А ако не ги вршам делата на Мојт Отец, не Ми верувајте; а ако пак ги вршам, макар што Мене не Ми верувате, за да разберете и поверувате дека Отецот е во Мене и Јас сум во Него.

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 22:46
Постои ли поголема човечка гордост од помислата дека НИЕ можеме да го сфатиме Бог?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.