IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 00:10
кога ќе ја видам темава ми текнува на комшиката која на првиот ударен ред ги простира тангите на ќерка и замисленост
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 00:17
Па ја промовира ќерка сихи, хи...
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 00:23
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Ако некој фрли пикавец возејќи кола или во колата има малолетни деца и некој го пријави возачот, тогаш следи казна. Мене ми се има случено!

Иако живееме во демократија, ако незилезеш да гласаш на избори, макар тие биле и локални.... се разбира следи казна. Двапати имам платено глоба.

sve e toa na mesto i taka i treba da bide, osven ona za glasanjeto.
   mi izgleda glupo nekoj so sila da go terash da odi da glasa.

sepak, tuka  od kaznite najmnogu i edinstveno ke ispashtaat onie shto nemaat nikoj na pravo mesto , a takvite se najbrojni.
ednash vidov i eden na motor kako vleguva u krivina so telefonot na uvo  i....se nadevam deka e seushte ziv mangupot motorgjija ! 
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 05:15
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

кога ќе ја видам темава ми текнува на комшиката која на првиот ударен ред ги простира тангите на ќерка и замисленост


A mene mi teknuva na pesnata "To nisu jidra moje brodice, vec to su gacice moje Marice, ciribirbella mare moja..." голема насмевка




Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 07:10
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Абе ајде! Кој ќе ми забрани тревата да ја оставам да расте 20цм?!? Луди ли се овие? Да не е мојот двор во нивна сопственост па ќе ми налагаат колку да ми биде висока тревата?!
А живите огради?

Се надевам дека законов ќе наиде на отпор.



Е овде кај нас, во развиениов запад е така. Ако не ја искосиш тревата, општината ќе ти испрати опомена. Вториот пат следи казна!

И не само тревата во тов јот двор, туку и онаа до тротоарот, пред твојата куќа.

Ѓубрето се собира еднаш неделно, во среда. Кантите се вадат во вторник навечер, после седум.

Нема спростирање алишта, ако живееш во зграда. Ако живееш во куќа можеш да правиш што сакаш, ама во задниот дел на дворот.

Никој не се буни и сите ги почитуваат правилата на игра.


Не си ме прочитал ни меѓу редови. Ама ако.
Види сега, мојата трева е секогаш кратка и густа, не е пожолтена, живата ограда поткастрена, снегот исчистен. Ама што дека, кога мојот комшија ВМРОвец има трева до колена?! Јас ќе заминам некаде на пат недела дена и тревата ќе стигне и до 20цм, па јас ќе го јадам стапот а тој ќе си свирка. Да бевме некоја помоќна држава, па да платев градинар да дојде да искоси додека ме нема, ама вака нема смисла. Комшијата (албанец) подолу не плаќа за вода 20+ години што е обврска на секого, а не па да почитува закон за пиперки, гаќи и останати работи.
Ова не е запад, ова е Македонија и во неа вакви работи тешко можат да се сварат.



За она другото што си го пишал, знаеш ли дека по Скопје има канти за миленичиња? Кога бев на запад ми беше смешно што една тетка му стави весник на кучето за да си ги изврши таму потребите па да го фрли во специјализираните канти, ама сега кога гледам кај нас, не ме зачудува веќе. Само што ретко кој практикува, а никој не казнува.
Ако фрлиш пикавец од кола можат да те казнат и во Македонија, поради можноста да предизвикаш пожар со постапката, ама ете тука само МОЖАТ да те казнат, затоа што е предвидена казна ама изгледа дефицитарни им се кадрите, па нема кој да казнува.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2014 во 20:21
PROCITAJTE GO MOJOT TEKST''SKOPJE''I KE VI BIDE JASNO
ZOSTO I ZA KOGO E DONESEN ZAKONOT
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2015 во 17:10
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2015 во 22:51
Originally posted by novace novace напиша:

<h1 style="font-size: 1.8em; line-height: normal;">Површинската фонтана, детска атракција</h1>
намигнување


Играњето на децата е отсликување на културата на родителите!
Веќе видов се и сешто, крајно ме разочарува државава во последно време и несанкционирањето на одредени постапки..

А фонтанава за мене е и ќе остане најголемата глупост што можеа да ја направат во градов..

Изменето од evangeline - 07.Септември.2015 во 22:52
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2015 во 23:26
Originally posted by evangeline evangeline напиша:


- Играњето на децата е отсликување на културата на родителите!
- Веќе видов се и сешто, крајно ме разочарува државава во последно време и несанкционирањето на одредени постапки..
- А фонтанава за мене е и ќе остане најголемата глупост што можеа да ја направат во градов..

- Јас поинаку би ја оквалификувал...како НЕ култура..се мисли на родителите.
- Споделуваме исто (или слично) мислење.... околу несанкционирање на „одредените постапки„.
- Истото мислење за АЈФЕЛОВАТА Кула го имале и тогашните парижан(к)и , кога таа била (из)градена!. 
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2015 во 23:36
E skoro isto izleguva, ne sakam da gi navredam so zborot NE kultura, vo posledno vreme site se navreduvaat mnogu lesno..

..


Ova so parizanite e kako da sporeduvash nivnata ubava kula i nashiot krst.
Od druga strana pak, tolkava fontana na tolku mal ploshtad e samoubistven poteg. Sega vekje nemame ploshtad, imame samo fontani i spomenici. Ne moze chovek da se razmine. A shto ubavo pred edno 10 godini se dochekuvashe Nova godina bash na toa mesto...
Celata istorija i simbolika vekje ja nema..
Imame mlad barok bez dusha, a najtragichno e shto nikogash nema ni da ima istorija kakva shto zasluzuva barokot...

A malku pomalku tragichno e shto posle kje baram soodvetno mesto za komentarive, zatoa shto nemaat vraka so gakjite na komshiite
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2015 во 23:46
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

E skoro isto izleguva, ne sakam da gi navredam so zborot NE kultura, vo posledno vreme site se navreduvaat mnogu lesno..
Ova so parizanite e kako da sporeduvash nivnata ubava kula i nashiot krst.
Od druga strana pak, tolkava fontana na tolku mal ploshtad e samoubistven poteg. Sega vekje nemame ploshtad, imame samo fontani i spomenici. Ne moze chovek da se razmine. A shto ubavo pred edno 10 godini se dochekuvashe Nova godina bash na toa mesto...
Celata istorija i simbolika vekje ja nema..
Imame mlad barok bez dusha, a najtragichno e shto nikogash nema ni da ima istorija kakva shto zasluzuva barokot...

A malku pomalku tragichno e shto posle kje baram soodvetno mesto za komentarive, zatoa shto nemaat vraka so gakjite na komshiite

Споредувам само она што сум го прочитал..сега дали ќе ги најдам истите не знам..но верувај ми дека имаше такви написи.
Написи на и за Парижан(к)и-те  и нивните реакции кога била градена Ајфеловата Кула ..мислам било во 1799 година за тогашната  Светска Изложба, кога секоја Нација си ги покажувала „достигнувањата„ на сите полиња особено на и во областа на техниката.
пс 
Еве најдов објаснение:
Originally posted by напиша:

Кулата во почетокот била лошо прифатена од јавноста, многу ја нарекувале непријатна за окото (писателот Ги де Мопасан ручал во ресторан на кулата редовно бидејќи било единственото место во Париз од каде сигурно не се гледала). Денес таа се смета за една од најпрепознатливите градби во светот.

Едно од големите холивудски клишеа е дека погледот од било кој париски прозор ја има кулата. Во реалноста, заради ограничувањата на висината на повеќето згради во Париз на само неколку спрата, само највисоките згради имаат чист поглед на кулата.

Оригинално, Ајфел дозволил кулата да стои 20 години (кога сопственоста би истекла за градот Париз, кој оригинално планирал да ја сруши; дел од оригиналните правила на натпреварот биле дека кулата морала лесно да се сруши), но бидејќи се прикажала како корисна за комуникациски цели, било дозволено да остане и по истекот на дозволата. 
намигнување



Изменето од novace - 07.Септември.2015 во 23:55
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2015 во 23:54
Ако и една градба од Скопје 2014 издржи до 2214...
Од гроб ќе станам тука да пишам оти во право си бил.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2015 во 23:57
Originally posted by novace novace напиша:



Originally posted by evangeline evangeline напиша:

E skoro isto izleguva, ne sakam da gi navredam so zborot NE kultura, vo posledno vreme site se navreduvaat mnogu lesno..
Ova so parizanite e kako da sporeduvash nivnata ubava kula i nashiot krst.
Od druga strana pak, tolkava fontana na tolku mal ploshtad e samoubistven poteg. Sega vekje nemame ploshtad, imame samo fontani i spomenici. Ne moze chovek da se razmine. A shto ubavo pred edno 10 godini se dochekuvashe Nova godina bash na toa mesto...
Celata istorija i simbolika vekje ja nema..
Imame mlad barok bez dusha, a najtragichno e shto nikogash nema ni da ima istorija kakva shto zasluzuva barokot...

A malku pomalku tragichno e shto posle kje baram soodvetno mesto za komentarive, zatoa shto nemaat vraka so gakjite na komshiite


Споредувам само она што сум го прочитал..сега дали ќе ги најдам истите не знам..но верувај ми дека имаше такви написи.
Написи на и за Парижан(к)и-те  и нивните реакции кога била градена Ајфеловата Кула ..мислам било во 1799 година за тогашната  Светска Изложба, кога секоја Нација си ги покажувала „достигнувањата„ на сите полиња особено на и во областа на техниката.
пс 
Еве најдов објаснение:
Originally posted by напиша:

<span style="color: rgb37, 37, 37; font-family: sans-serif; font-size: 14px; line-height: 14.9333px;">Кулата во почетокот била лошо прифатена од јавноста, многу ја нарекувале непријатна за окото (писателот</span><span style="color: rgb37, 37, 37; font-family: sans-serif; font-size: 14px; line-height: 14.9333px;"> </span>Ги де Мопасан<span style="color: rgb37, 37, 37; font-family: sans-serif; font-size: 14px; line-height: 14.9333px;"> </span><span style="color: rgb37, 37, 37; font-family: sans-serif; font-size: 14px; line-height: 14.9333px;">ручал во ресторан на кулата редовно бидејќи било единственото место во Париз од каде сигурно не се гледала). Денес таа се смета за една од најпрепознатливите градби во светот.</span><p style="margin: 0.5em 0px; line-height: 14.9333px; color: rgb37, 37, 37; font-family: sans-serif; font-size: 14px;">Едно од големите холивудски клишеа е дека погледот од било кој париски прозор ја има кулата. Во реалноста, заради ограничувањата на висината на повеќето згради во Париз на само неколку спрата, само највисоките згради имаат чист поглед на кулата.

<span style="color: rgb37, 37, 37; font-family: sans-serif; font-size: 14px; line-height: 14.9333px;">Оригинално, Ајфел дозволил кулата да стои 20 години (кога сопственоста би истекла за градот Париз, кој оригинално планирал да ја сруши; дел од оригиналните правила на натпреварот биле дека кулата морала лесно да се сруши), но бидејќи се прикажала како корисна за комуникациски цели, било дозволено да остане и по истекот на дозволата.</span> 
намигнување




Знам друже имам читано и јас нешто такво. Кочку е точно не знам..
Друго сакав да кажам со тоа..
Споредуваш симбол на градот како што е милениумскиот крст кај нас со една фонтана...
Знсчи крстот е симбол како кулата за парижаните, амс фонтанава дефинитивно не е симбол ниту ќе биде..
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 00:13
Ретко било која фонтана, било каде во светот, е симбол на било што. Знам неколку во збирката од стотината други, но тоа е тоа… особено не се прават со некакво посебно значење кога се буквално дел од некој посебен паметник. Инаку би му конК*рирале, нeшто што не е посакувано (пример со нашиот воин на коњот).

Фонтаната е украсно/разладувачки елемент во градот. Не барајте ништо повеќе од тоа.

Правење политика од тоа е буквално правење дупка во водата која тече од неа. голема насмевка







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.