IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Pomos za objektiv
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pomos za objektiv

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 20:59
Инвестиција во кроп објектив во никој случај не би препорачал. Кога за некоја година ќе одлучиш да си купиш подобар апарат сите тие објективи ќе треба да ги продадеш (читај 40% од нив да ги фрлиш во канта). Јас сум корисник на канон опрема и иако имам искуство и со никон најубаво да ти кажам од Канон гледна точка. Сигмата без стабилизација е супер леќа се додека не ја користиш на ф-2.8 и 200мм. Е сега за мене баш таа комбинација ми е многу битна и сликите кои ги вадеше беа многу меки околу рамнината на фокус (ако воопшто ја имаа). На други ММ и бленда е одличен и споредлив со Канон 70-200 белите леќи чија оштрина не опаѓа ниту на 2.8.
И советот е... овој тип на леќа се купува исклучиво заради 2.8 отворот и тоа претежно кон долгиот крај од зумот што на сигмата не е јака страна.
За сигмата со стаблизација не би можел да коментирам, не сум ја пробал. На бројки од тестови не би верувал слепо.

А тоа дали некој работи фотографија па му треба најоштра и најбрза оптика по цена што за нас смртниците е далеку од дофат не држи вода зашто секогаш имаме избор на одличните фиксни објективи кои се поостри од најскапите зумови и каде каде се поефтини.
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 21:03
Jas koristam krop senzor d90,zatoa mislam deka i 50-150 2.8 e dobra varijanta
Vo sekoj sluca Vi blagodaram na site za sovetot
pozdrav
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 22:02



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:19
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 22:27
Sega, vo vrska so kvalitetot na izrabotakata... kolku shto mi e mene poznato nikoj do sega ne pravel "long time reliability test". Za dolgovechosta na objektivite i brojot na problemite mozhe da se doznae indirektno od lugje koi podolgo vreme gi koristele ili ushte podobro od cenata na polovnite proizvodi.

Obichno cenata na polovnite proizvodi za bilo shto (fotoaparati, video kameri, avtomobili...) e moshne dobar indikator za kvalitetot na izrabotkata i performansata na proizvodite od aspekt na nivnata dolgotrajnost.   



Изменето од Zoran K - 05.Март.2011 во 22:28
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 15:53
Wow, 2200. Sony A800 (=1500-1600 evra) + Sigma 70-200mm f/2,8 APO DG HSM II (=600 evra) za tie pari ke kupis. I stabilizacija ke imas :)
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2011 во 15:53
Originally posted by metomax metomax напиша:

Jas koristam krop senzor d90,zatoa mislam deka i 50-150 2.8 e dobra varijanta
Vo sekoj sluca Vi blagodaram na site za sovetot
pozdrav

Токму тоа посочив бидејќи некако претпоставив дека имаш кроп тело. Просурфај по тестови види, велат дека објективот е солиден, но барај го новиот, со стабилизација (без стабилизација во pixplus е 40.599 денари, новиот го немаат во ценовник). Плус мал е и мислам дека добро ќе одговара на D90. Размисли, ако овој ти врши работа, ќе заштедиш големи пари
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2011 во 16:04
Kolku da ne nastane zabuna, bidejki vo muabetov se govori za krop senzor, a koristime kriterijum za rasponot na zumovite koj vazhi za FF senzor.

- Sigma 50-150 na krop senzor e priblizhno kako 70-200mm na FF.

- Sigma (Nikon) 70-200 na krop senzor e priblizhno kako 100-300mm na FF.



Изменето од Zoran K - 07.Март.2011 во 16:09
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 01:02
Malce of topik, da ne otvoram posebno tema:

Forumov ima 1-2 posta dnevno, nekogash i po 1 na nekolku dena. Postoi nekoj drug forum za fotografija koj e poaktiven ili...?
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 01:25
da da.......milioni po svetov....!!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 03:11
Originally posted by procokal procokal напиша:

Malce of topik, da ne otvoram posebno tema:

Forumov ima 1-2 posta dnevno, nekogash i po 1 na nekolku dena. Postoi nekoj drug forum za fotografija koj e poaktiven ili...?

Спомни нешто, отвори интересна тема, ќе дискутираме. Иначе се сложувам, форумов во последно време мноооогу слабо оди, имало и подобри денови....

Може треба пак да почнеме да се препуцаваме на Nikon/Canon тема или да не потегне некоја изложба... Не знам, мене не ми текнува ништо посебно што ќе го живне форумов. Луѓе, идеи?
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 14:52



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:20
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 17:03
Epa cekam go taj d700,da trgne malku nadole ,ne e mrdnal edna godina od taa cena,a imam 5 objektivi dx za nikon i samo eden fx 35-70,f2.8,zatoa ke pocekam oste malku
A i ovie sigmite bez vr malku se nezgodni za "lowlight",odnosno na 200mm mislam deka si trebe (vr),zatoa uste si cekam
pozdrav!
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 20:06
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

da da.......milioni po svetov....!!!

голема%20насмевка
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 21:37
Originally posted by branko_k branko_k напиша:


Originally posted by Glecin Glecin напиша:

da da.......milioni po svetov....!!!
голема%20насмевка


Prashav konkretno za Makedonistan. Ne potencirav poshto mislev deka e ochigledno.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.