IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Се создава ли повторно Југославија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се создава ли повторно Југославија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:16
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nikogas nema da ja ima Jugoslavija vo forma kakva sto ja znaeme.
No mislam deka ke se vrati bliskosta pomegu narodite, a toa ke se napravi so razno razni zaednicki proekti...
Kako lototo , kako zaednicka zeleznicka, zaednicki ligi vo sportovite i tn.
Ekonomijata e isto taka biten faktor...
Na Makedonija konkretno i e dovolno svoeto proizvodstvo da go plasira na Eks Jugoslovenskite pazari...
Minatata godina gledav vo Hrvatska deka se prodavat mnogu nasi proizvodi osobeno vino i zemjodelski proizvodi , na nekoj od niv bese potencirano deka se makedonski proizvodi, verojatno so toa ja podobruvat prodazbata...
Bi bilo dobro koga eks Jugoslovenskite republiki bi gledale so simpatiie edni kon drugite...


Tochno e deka nema da bide onaa koja ja znaeme i posakuvame.
Kje bide federacija samo zaednichki vojska i policija i nekoi povitalni institucii. Drugoto kje e se po staro. Sekoj so svojot esap.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:23
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nikogas nema da ja ima Jugoslavija vo forma kakva sto ja znaeme.
No mislam deka ke se vrati bliskosta pomegu narodite, a toa ke se napravi so razno razni zaednicki proekti...
Kako lototo , kako zaednicka zeleznicka, zaednicki ligi vo sportovite i tn.
Ekonomijata e isto taka biten faktor...
Na Makedonija konkretno i e dovolno svoeto proizvodstvo da go plasira na Eks Jugoslovenskite pazari...
Minatata godina gledav vo Hrvatska deka se prodavat mnogu nasi proizvodi osobeno vino i zemjodelski proizvodi , na nekoj od niv bese potencirano deka se makedonski proizvodi, verojatno so toa ja podobruvat prodazbata...
Bi bilo dobro koga eks Jugoslovenskite republiki bi gledale so simpatiie edni kon drugite...


Tochno e deka nema da bide onaa koja ja znaeme i posakuvame.
Kje bide federacija samo zaednichki vojska i policija i nekoi povitalni institucii. Drugoto kje e se po staro. Sekoj so svojot esap.



изненадување
газење%20од%20смеење
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 02:24
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:



Kako i da e ocigledno e deka eks Ju republikite se pointenzivno sorabotuvat so sto povtorno gi zajaknuvat megusebnite vrski...



Да очигледно е тоа ... и добро е ... затоа што се има взаемна корист...и нормално е соседски или реонски држави  да имаат секаква соработка, размена ти реков ми рече сите тие работи
....Но каде ти тука виде ... или "намириса" повторно создавање на ... Југославија ?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 02:42
Не, тешка работа за заедничка држава... освен јакнење на политичко економските врски, културата, спортот, историјата, туризмот и се она што не поврзуваше, и сеуште не поврзува и на чие продлабочување треба да се работи.

Нормално е после двете бурни децении со војни, геноциди и крвави осамостојувања, откако страстите спласнаа и духовите се смирија, работите да почнат да се движат кон интензивирање на соработката и нормализирање на односите помеѓу бившите ЈУ републики. Но тоа не е показател кој укажува на враќање кон некој цврст сојуз во заедничка држава, и така треба и да остане!да


Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 03:08
ДОБАР ФИЛМ
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:23
Многу работи се променети од времето кога Југосалвија беше поим за убаво.

Денес има милионери во Македонија, на кои не им е потребна друга убавина.

Неверувам дека може некој повторно да создаде форма на држава како некогашната СФРЈ.А и нема потреба - во ЕУ сите пак ќе сме заедно!

Кој бара ќе најде.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:27
Во ЕУ да...но затоа УМНИВЕ се против заедничко живеење во Европа...Форма на заеднички пазар но и вкупни вредности...блиски до поранешната СФРЈ...да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:36

Ако не се лажам, темава е за лото, а не за политика. Кога ќе добијам на лото баш ќе ми биде гајле дали ќе се спојат бившите ју републики.мафтањетанцувањезабава

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:48
Ако не е заедничко нема голема ДОБИВКА...Како и се друго...да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 14:11
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Ако не се лажам, темава е за лото, а не за политика. Кога ќе добијам на лото баш ќе ми биде гајле дали ќе се спојат бившите ју републики.мафтањетанцувањезабава

Temava e "se sozdava li povtorno Jugoslavija" a povod za razmislata e loto...kako i zaednicka zeleznicka kompanija i dr.
Go procita naslovot???да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 14:19
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

ДОБАР ФИЛМ

Вие имате само еден филм - голема и етнички чиста Албанија. Не е за вас ни комшија ни пријател, освен ако е Албанец, све друго се брише....
Па добро, што е ЕУ? Економска заедница, заеднички пазар, за сите да остварат просперитет и подобар живот. Сите се независни држави  со своја влада војаска и полиција, и на сите им е добро.
Немам ништо против економско обединување со било која земја на Балканот, па и пошироко, само така ќе има подобар просперитет за сите...
И не би ми недостасувало Косово-помалку проблеми, а и Албанците си се сами на себе доволно за да си имаат убав етнички чист живот, и не би сакал никој да ги ремети со прибирање во некаква економска унија...

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 14:24
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Temava e "se sozdava li povtorno Jugoslavija" a povod za razmislata e loto...kako i zaednicka zeleznicka kompanija i dr.
Go procita naslovot???да
 
Очигледно сум го прочитал насловот, штом ме цитираш, но не можев да се воздржам од напливот на емоции во врска со нашата бивша држава, ценета во светот... беше појако од мене...голема%20насмевка
 
Емоции се тоа... не се зафрканција...големо%20гушкање

Изменето од Анастеа - 20.Август.2010 во 02:48
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 14:37
во таа унија ние ќе изгубиме , не дека не ми се свиѓаше југославија , него во таа унија сите луѓе се вредни и работат освен ние. А кога ќе дојдеме да раговараме за стручност и писменост на овај народ, тешко дека ќе постигнеме нешто. Ма бетер од босанците станавме (барем тие се вредни) . Ќе не однеси матната во таа заедница.А тек европа ако влезиме , да видите македончето шо ќе работи таму , директор сигурно нема да биди .


Изменето од Анастеа - 20.Август.2010 во 02:49
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 16:22
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Не не прашаа кога ја растурија, нема да не прашаат кога (ако) ја реинкарнираатнамигнување


mamamd,
pa i sama znaesh deka politicharite za nishto shto mislat da pravat ne prashuvaat.
Tie samo najavuvaat.

Nie, voenite sojuzi od site ex YU republiki od koi nastanaa osum drzjavi ja formiravme REKOM vo 2009 godina ili potochno na krajot na 2008 godina no so cel da gi utvrdime voenite zlostorstva sevkupno ili potochno prvo zasebno vo sekoja novonastanata drzjava zatoa shto vo site, (sem mnogu malku vo Republika Slovenija) imashe vojna i voeni zlostorstva.
Politicharite posle 03 Juli o.g. posle posdnata sesija na REKOM vo Skopje  pochnaa simulativno da razmisluvaat za ex YU drzjava vo koja kje se site drzjavi bez granica vo zamena na Evropa bez granici. Normalno taa drzjava kje bide federacija vo koja samo nekolku vitalni institucii kje bidat ednstveni a seto drugo kje si e kako sega ili mozjebi polosho.


 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,390 секунди.