IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Војската работи во тешки услови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Војската работи во тешки услови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:44
Орлов да се разбереме земаат убави плати во војската и тука нема муабет,знам луѓе што биле на три мисии и не да живеат солидно,абе ко богови се.
Ризикувале тоа е,ама да се жалат додека работата тамо не е фер.

Сега ако земеш дека барем 50% од војниците професионалци се луѓе без никакво образование освем средно истуркано со триста маки,она е премија за нов,плус за метење и косење трева никој не дава 18000 во месецот.голема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:51
Originally posted by brza brza напиша:

ajde de,..kazete vekje ednash !....kolku ?изненадување


Ne go forsiraj chovekot vo dokazjuvanjeto. Treba da se preispita kade se sopna. Povekje od sigurno ne ochekuvashe deka ima nekoj koj toa go znae. A fala bogu do sega nitu edna tema koja lichno sum ja postavil ne e postavena paushalno. Sekoja e podkrepena so cvrsti dokazi.
Koga pred tri godini ja postaviv temata koj e Dragan Pacinov, nekoi se sprotivstavuvaa deka toa ne e taka. No toa go pravea poradi podatokot shto temata beshe spremen a ja dadov na nashe dete da ja postavi........togash seushte ne smeev da postavuvam takvi temi i povekje pati vo toa vreme bev i predupreduvan za takvite temi.
A sega, sega e sosema drugo.
Zatoa ne go forsiraj chovekot. Daj mu vreme.........a potoa kje se dokazjuvame.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:57
Орлов абе јас тебе те прашувам колку зема плата еден војник по договор кој работи во касарните во Македонија.

Јас знам дека околу 18000 денари им е плата,ако тоа им е малку што да речеме за другите работници во Македонија.

Офицерите не знам колку земаат,ама ќе да земаат многу повеќе од обичните војници.

Не би рекол дека е мала сума таа што ја споменав.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:59
Originally posted by fiks fiks напиша:

Орлов да се разбереме земаат убави плати во војската и тука нема муабет,знам луѓе што биле на три мисии и не да живеат солидно,абе ко богови се.
Ризикувале тоа е,ама да се жалат додека работата тамо не е фер.

Сега ако земеш дека барем 50% од војниците професионалци се луѓе без никакво образование освем средно истуркано со триста маки,она е премија за нов,плус за метење и косење трева никој не дава 18000 во месецот.голема%20насмевка


Koga zboram za vojskata nikogash i ne pomisluvam na PFV, a voopshto pak na onie koi glavata si ja stavaat na tener. Sami se prijavuvaat zatoa shto tuka zemaat 13 do 15.000,oo denari. Nemoj da mislish deka toa se zadolzjitelni odenja.
Zatoa jas koga zboram za vojska i plata sekogash gi gledam pripadnicite na sistemot na RiK-ot i ostanatiot stareshinsaki kadar.
PFV zemaat no do koga? Do 38- godini. A shto potoa?  Drzjavata gi tretira po NATO  sistemot, iscedigo limunot, sokot ispij go za da se ovezjish a korubata (vosluchajov PFV) frlija vo prvata kanta za smet.
Sega poveli pa repliciraj.Ama ne od rekla kazala, nego so argumenti.


,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 22:59
cifra de,..cifra daj,.изненадување.

...pa, da vidime dali e golema ,...ili mala...збунетост

...a, onoj spomna nekoja ,...18 000 ?!збунетост

..tolku li zimaat?збунетост....e, pa ,...toa ne mu e ni prosechna plata,..i stvarno e za zalenje,..eden vojnik so tolkavi pari...изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:00
Originally posted by fiks fiks напиша:

Орлов абе јас тебе те прашувам колку зема плата еден војник по договор кој работи во касарните во Македонија.

Јас знам дека околу 18000 денари им е плата,ако тоа им е малку што да речеме за другите работници во Македонија.

Офицерите не знам колку земаат,ама ќе да земаат многу повеќе од обичните војници.

Не би рекол дека е мала сума таа што ја споменав.

300 евра плата за војник, а полицаец не е малкузбунетост
Па ако сакаме здраво чувана држава војската и полицијата треба да ни е добро платена (па даскалите, па лекарите). За министрите ако остане.голема%20насмевка
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Орлов абе јас тебе те прашувам колку зема плата еден војник по договор кој работи во касарните во Македонија.

Јас знам дека околу 18000 денари им е плата,ако тоа им е малку што да речеме за другите работници во Македонија.

Офицерите не знам колку земаат,ама ќе да земаат многу повеќе од обичните војници.

Не би рекол дека е мала сума таа што ја споменав.

300 евра плата за војник, а полицаец не е малкузбунетост
Па ако сакаме здраво чувана држава војската и полицијата треба да ни е добро платена (па даскалите, па лекарите). За министрите ако остане.голема%20насмевка



Shkolska pogore pishuva spored godinite na stazj kolku zemaat PFV. Daleku e od 300 evra.
A drugarot fiks treba da znae za da konk*rira za PFV treba da ima sredo obrazovanie i toa chetvrti stepen najmalku.
Neka ne mi kazjuva deka se so osmo ili neobrazovani, od prichina shto so taa problematika se bavev koga se stvarashe taa kategorija na vojska.
A, ako misli na onie koi do 30.04.204 godina gi drzjevme so DzD dodeka se rasturi posledniot vremenski sostav, e tia zemaa 18.000,oo denari.



,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 23:25
Добар си Орлич,добар.
Средно истуркано одвај пишавнамигнување
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 01:12
Originally posted by fiks fiks напиша:

Орлов да се разбереме земаат убави плати во војската и тука нема муабет,знам луѓе што биле на три мисии и не да живеат солидно,абе ко богови се.Ризикувале тоа е,ама да се жалат додека работата тамо не е фер.Сега ако земеш дека барем 50% од војниците професионалци се луѓе без никакво образование освем средно истуркано со триста маки,она е премија за нов,плус за метење и косење трева никој не дава 18000 во месецот.голема%20насмевка
   

Spored ova napishanovo mozeme da zakluchime deka uniforma nemash oblecheno nikogash i ostanuva da konstatirame deka NE ZNAESH KAKO E !
Ne 300 tuku 3000 evra da zemaat e malku za niv iako gi opishuvash kako barabi sepak oni se tie koi sho go rizikuvaat zivotot doeka ti si na net.


Изменето од Анастеа - 19.Август.2010 во 01:16
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 10:00
Животот го ризикуваат оние кои одат на мисии,додека другите кажав,освем метење и косење на трева друго ништо не им е во дневен распоред.
И секако стража,ама не сите од нив,поради кои причини не сите од нив ќе знаеш доколку си бил во војска и си прочитал Правило на служба во АРМ,едно црвено тефтерче од А5 формат.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:18
Министерството за одбрана со незаконски договори на војниците им го забранува уставно загарантираното право на протест се жалат од Независниот Синдикат на професионални војници.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126130


Изменето од orlov - 19.Август.2010 во 13:19
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:22
Ako zemaat 18000 denari plata, platenite vojnici, togas toa e pod OFICIJALNIOT prosek na plata vo R.Makedonija.Ser razbira deka vo svetot nikade ne e platena armijata pomalku od policijata.No ovde se cini deka e taka..Ovdeka e se poinaku od svetskata praksa...No ova e Makedonija...zatoa policijata e mnogu vazna...gi stiti tie od vlasta ...pa se prasuvam dali e na DPMNE ili na drzavata????дада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:25

Војниците се потполно во право...само нека се изедначат со правата во демократскиот свет ( не велам со платите)...каде имаат пиетет конплазење оние кои стојат на браникот на суверенитетот на дрзавата...Овдека да не е полицијата????Па таа е партизирана..плазење.

СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 13:58
Originally posted by fiks fiks напиша:

Животот го ризикуваат оние кои одат на мисии,додека другите кажав,освем метење и косење на трева друго ништо не им е во дневен распоред.И секако стража,ама не сите од нив,поради кои причини не сите од нив ќе знаеш доколку си бил во војска и си прочитал Правило на служба во АРМ,едно црвено тефтерче од А5 формат.


Aham...vo toa se sostoi postoenjeto na vooruzena snaga...crveno tefterche .
JAs mozam edno da ti posakam a toa e da se molish vojnicite da kosat treva cel zivot oti ako gi mobilizaraat za da si gi zarabotat parite togash kje bide mnooogu teshko za site ama poradi tvoite sebichni stavovi ne si vo moznost toa da go predvidish .
Vo interes na vistinata...sum bil vojska , voena policija i za vreme na "konfliktot" 13 meseci pochnuvakji od 17 mart 2001 bev aktiven vo redovna policija i za razlika od tebe jas znam kako izgleda da pukaat vo tebe i mnogu dobro mi e poznat zvukot na zrnoto .

Znachi da povtorime...neka zemaat deset pati povekje oti kakvi i da se nepismeni ili polupismeni spored amdnistratorot sepak se lugje , takovci , brakja itn. oni ne se statistika sekoj eden od niv e mnogi znachaen za nekogo A zivotot vredi mnogu povkje od trista evra .



Изменето од zenmaster - 19.Август.2010 во 14:00
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.