IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Дали амбициозноста и среќата одат заедно  ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали амбициозноста и среќата одат заедно ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 13:14

Slab e samo onoj koj ja izgubil verata vo samiot sebe!


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 16:19
Ја гледам и читам темава два дена и се мислам дека нешто правиме превид сите во коментарите.
Мислам дека во погрешна насока заминавме сите,се нешто ме тера да мислам дека воведниот пост од Замислена сака да праша нешто друго и има сосема поинаква цел во него.
 
Но што?-Или пак грешам јас?збунетост
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 16:22
fiks jas mislam deka sepak ova e tema vo filozofija pa sto i da se kaze sigurno ima nekoja smisla, oti filozofirame neliголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 16:34
Да Мај веј филозофираме сите.
Но мислам дека тргнавме во погрешна насока,изоставивме една многу битна работа тука да ја споменеме.
 
Ја изоставивме љубовта,вистинската љубов,среќата без љубов не оди.
Само тогаш амбицијата ќе биде вистинска и оправдана,кога зад себе ќе ја има вистинската љубов како иницијална запалка,која ќе ја турка напред.
Ако вистинската љубов е нешто најчисто и најблагородно,тогаш таа ќе биде смерницата на движење на нашата амбиција,само со нејзина помош амбицијата ќе најде исправен пат,кој ќе биде чист,вистински и праведен.
Според мене без љубов не може да има чиста,вистинска и праведна амбиција.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 19:48
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
Може ли човек да е и амбициозен и среќен? Истовремено да копнее за подоброто, поголемото, а и да биде среќен со себе ???
 
Сигурно сте слушнале за митот, кога на терезија, од едната страна ставиле неколку килограми блескаво злато, а на другата, ставиле едно човеково око. Кога окото било покриено, терезијата била во рамнотежа. Кога пак му дозволиле на окото да го види златото, терезиајта веднаш почнала да се навалува во корист на окото.
 
 Колкава е таа ненанситност? Има ли граници нашата амбиција, нашата желба за повисоко, поголемо, посјајно, побројно, ...
 
Дали тоа е вистинскиот пат кон нашата среќа ???
 

Dobro odime site so diskusiite.голема%20насмевка
Kade odime so nasata ambicioznostзбунетост
Pa verojatno do edna najvisoka skala koja posle vodi nadolu, nadolu, nadolu oti na vrvot ima mesto samo za malkumina, a sekogash ima zelba za kacuvanje gore i avtomatski so prenatrupanost pocnuva da se pagja...pagjaизненадување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:11
Zhelbata da se sozdava i da se postigne nekakov rezultat e vo red. Vo sushtina toa e manifestiranje na Kreacijata preku nas.

Ambicijata, dokolku e del od toa e OK, no ako stane opsesija da se postigne neshto po sekoja cena, togash so nea se gazat site drugi vrednosti i mozhe lesno da mine vo frustracija i histerija.

A toa vekje ne e srekja, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:15
ми текна на една моjа колешка...бивша...толку амбициjа...а сите и "новаторски" идеи беа плагиат.
смешна амбициjа.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:19
 
 
  Се сложувам со Фикс....
Многу е добро..и сосема нормално ..човек да е амбициозен...
...Млад ..амбициозен..сигурен во себе.... И јас сум амбициозна.....
и се стремам  кон погорното скалило.................
но не ги заборавам и другите вредности во животот........
Мислата ми беше...... Дали Вреди..???... за некоја постојана, ај да речам и нереална амбиција.... дали вреди заради тоа да се ,,прокоцка,,  животот....и како што спомна некој погоре...да се заборават сите  други убавини што ни ги носи животот....???
Времето одминува многу побрзо од што приметуваме.... и еден ден
се свртуваш наназад.....  имаш  ...се.... всушност..немаш ништо....
.... си останал сам со својата ....амбиција.......
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 09:23
     Uf koga stanuva zbor za ambiciite nemozam da se odredam tocno za edna teza.Vo odredeni slucai gi opravduvam vo drugi slucai pak ne gi opravduvam ambicioznite luge, mislam onie premnogu ambicioznite.
      Uspesen i kompleten covek e koga ima se, i uspeh vo kariera, srekna  familija, ljubov i zdravje..Nekoi luge so svoite bolni ambicii odat do onoj stepen vo koj ostanuvaat sami vo zivotot, i naj strasno e sto bas toa gi ispolnuva.Sebicni luge koi si gledaat samo za sebe stvorile premnogu a nemaat so kogo da uzivaat vo toa stvorenoto..
      Abmiciite se slozuvam deka odat zaedno so srekata, zosto za da se stremi covek kon nesto, toa nesto treba da go pravi sreken. Megutoa za sekoj uspeh treba da imas nekoj pokraj tebe so koj ke go spodelis istiot.Jas se smetam za uspesna licnost, imam premnogu dobra rabota koja me ispolnuva i sekoja den me potiknuva da odam napred, toa i go pravam, Imam ambicii  no sepak mislam deka tie ne se presudni za sreka vo zivotot,  i obratno..

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 10:08
ne treba da rusish se pred sebe i gazish zaradi ,,ambicii,,
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 15:35
Има такви кои знаат да заработат пари, и такви кои знаат да живеат, но многу се ретки тие што знаат и едното и другото..

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 23:50
Сите добри работи одат рака под рака, па така и среќата и амбицијата.
Некои луѓе амбицијата ги чини неизмерно среќни.
Нема лимит.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 10:01
Знаењето има граници, но незнаењето нема!!

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 11:15
Ако таа има досадна работа и мала плата тогаш тоа е „ искористување“. Ако ти имаш досадна работа и мала плата тогаш „ Треба да го мрднеш газот и да најдеш подобра работа“.

Ако добиеш унапредување пред неа тогаш тоа е “ фаворизирање на машките “. Ако таа добие унапредување пред тебе тогаш „ и двајцата сте имале подеднакви шанси“.

Ако нешто одлучиш без неа, тогаш си „ шовинист“. Ако таа одлучи без тебе тогаш таа е „ слободна жена “.

Ако си горд на тоа што си го постигнал, тогаш си „ нарцисоиден“. Ако не си, тогаш си „ неамбициозен“.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.