Испечати | Затвори го прозорот

Дали амбициозноста и среќата одат заедно ???

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21379
Датум на принтање: 28.Септември.2024 во 23:33
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали амбициозноста и среќата одат заедно ???
Постирано од: zamislena
Наслов: Дали амбициозноста и среќата одат заедно ???
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 20:16
 
Може ли човек да е и амбициозен и среќен? Истовремено да копнее за подоброто, поголемото, а и да биде среќен со себе ???
 
Сигурно сте слушнале за митот, кога на терезија, од едната страна ставиле неколку килограми блескаво злато, а на другата, ставиле едно човеково око. Кога окото било покриено, терезијата била во рамнотежа. Кога пак му дозволиле на окото да го види златото, терезиајта веднаш почнала да се навалува во корист на окото.
 
 Колкава е таа ненанситност? Има ли граници нашата амбиција, нашата желба за повисоко, поголемо, посјајно, побројно, ...
 
Дали тоа е вистинскиот пат кон нашата среќа ???
 



Коментари:
Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 21:52
Ambicioznosta e covekova karakteristika. Edna od rabotite koi ne dvizi napred.
Samo mora da ja zdruzus so mudrosta, znaenjeto, spoznanieto svoe... Taka kje ima dostrel, cel. A ostvaruvanje na celta znaci srekja.
Ako ja pustis sama da se rakovodi, ne znae za granica, celta koja kje treba da ja pogodi kje bide predaleku, vo nedogled...


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 22:10
Амбициозноста ја сметам како една од позитивните човекови особини. Тоа е кога човек постојано се стреми да го оствари она што си го замислил. Амбициозноста е една од клучните особини за среќата.
НО, кога човек има преголема амбиција кон материјалното наспроти духовното мислам дека тогаш дури почнува амбицијата да преминува во ненаситност. Тоа е тој момент кога човековото око ќе тежи повеќе, без разлика колку повеќе имаш од другата страна на вагата! Во овој случај со примерот тоа е златото!


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 20:46

Деликатно прашање...
... бидејќи и тука се е релативно....
Точно е тоа дека амбициозноста е позитивна човекова особина (како што вели Lithium)... Taa не турка понатаму во животот и ни помага да постигнеме одредени цели...

.... Но прашањето е - Амбициозност за што? .... и Во колкава мера?
Амбициозност кон нешта кои ги сакаме и ни причинуваат задоволство?!?!
Тогаш ДА... Таа амбициозност предизвикува среќа!
Но претерана амбициозност .... “погрешна амбициозност” .... амбициозност за “подобар живот”...
Некогаш сме ослепени од амбициозноста, па не гледаме дека тоа по што трагаме веќе го имаме... или дека тоа за што сме амбициозни всушност не ни треба...
Затоа, за да одат амбициозноста и среќата заедно, треба да сме амбициозни за оние работи кои ни причинуваат задоволство или од кои имаме корист... а во исто време тоа да не ни ги одземе другите убавини од животот...




-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 21:00
Амбициозноста е движечка сила на животот на еден човек.
Но амбициозноста да произведе среќа и да оди рака под рака со неа потребно е здрав интелект и праведност,само тогаш ќе се појави среќата во нејзиниот најчист облик.
 
Не смее да дозволиме амбициозноста да направи од нас монструм кој ќе гази врз трупови,тогаш среќата за нас е несреќа за другите.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 22:18
Самиот збор  ambiciа во својот буквален превод значи имам битие кое зема што би му дошло како грабање.
Убаво е да се има амбиција кон подобрување на општото добро, но кога тоа преминува во ’’газење на се пред себе’’ за остварување САМО на личната добит (мислам на материјалната) тогаш амбицијата станува црна страна на постигнувањето.
Секоја амбиција е добра додека од неа не страдаат другите околу нас ( а најмногу семејството, децата).


-------------


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 23:42
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Ambicioznosta e covekova karakteristika. Edna od rabotite koi ne dvizi napred.
Samo mora da ja zdruzus so mudrosta, znaenjeto, spoznanieto svoe... Taka kje ima dostrel, cel. A ostvaruvanje na celta znaci srekja.
Ako ja pustis sama da se rakovodi, ne znae za granica, celta koja kje treba da ja pogodi kje bide predaleku, vo nedogled...
 
 
A sto koga ke se dostigne celta? ..... Kako ponatamu? .... Kade? .....
Ambicioznosta nemoze da bide limitrana , ne treba da bide limitirana zatoa sto e dvizecka sila ..... Koga se iskacuvas na skaliloto , sekogas postoi edno povisoko od onaa na koe si .... sekoagas ke bides zadovolen koga ke se iskacis na slednoto .... A srekjen ? ...... Dali ? 


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 10:49
Ako zboruvame so recnikot na "populizmot " za da ne sakaat poveke ke kazeme...NE
Ako znaes kako da gi stavis vo relaksiran balans....stanuvaat najmoknoto oruzje koe covek moze da go poseduva.

Izvor od koj sakam da pijam sekoj den....плазењесреќа


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 19:42
Најсреќен сум кога сум амбициозен.т.е. колерик.
Кога сум исполнет станувам флегматик и заборавам да се стремам кон подобро.
Кога не сум исполнет станувам меланохолик.
Сангвист...надуван...ретко

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 20:00
ne!...za da imash srekja najchesto treba da si ......budala!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 20:10

Originally posted by brza brza напиша:

ne!...za da imash srekja najchesto treba da si ......budala!намигнување


Кратко и јасно...!!!   

"А во право си да знаеш! Во право е...!!! "

Ова ме потсети на приказната со богаташот и мрзливецот кој лежел под сенка...
(да не ја раскажувам сега целата... сигурно ја знаете... ) ... Кога на крајот мрзливецот прашал - И што од сето тоа?
А овој одговорил... Па на крајот ќе легнеш безгрижно под некое дрво и ќе уживаш!
Па еве сега лежам!!! - одговорил мрзливецот.

Наравоучение?!?!?!

За да бидете среќни, немојте да бидете амбициозни!!!

Се шегувам, се разбира...




-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 20:29
james...have said:

"Ова ме потсети на приказната со богаташот и мрзливецот кој лежел под сенка..."

....a , na mene edino potsetuvanje mi e,...na ovie "drzavnive idioti,...ili kreteni ,..shto li seзбунетост....a i seedno e shto se!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 20:31
....mislam,....imale srekja ....debilite,...da gi "upraznjavaat" .....svoite ambicii!.....na seopshta nesrekja!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 12:00
Pa sega ionaka e se na dugme i zenite zarabotuvaat poveke i se na se poznacajni funkcii od mazite sto znaci deka mnogu maski ke moraat da stanat k*rvicinja za da uspeat t. e. ke mora da i dae za da se probie i dobie poznacaen status vo drustvoto

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 13:14

Slab e samo onoj koj ja izgubil verata vo samiot sebe!



-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 16:19
Ја гледам и читам темава два дена и се мислам дека нешто правиме превид сите во коментарите.
Мислам дека во погрешна насока заминавме сите,се нешто ме тера да мислам дека воведниот пост од Замислена сака да праша нешто друго и има сосема поинаква цел во него.
 
Но што?-Или пак грешам јас?збунетост


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 16:22
fiks jas mislam deka sepak ova e tema vo filozofija pa sto i da se kaze sigurno ima nekoja smisla, oti filozofirame neliголема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 16:34
Да Мај веј филозофираме сите.
Но мислам дека тргнавме во погрешна насока,изоставивме една многу битна работа тука да ја споменеме.
 
Ја изоставивме љубовта,вистинската љубов,среќата без љубов не оди.
Само тогаш амбицијата ќе биде вистинска и оправдана,кога зад себе ќе ја има вистинската љубов како иницијална запалка,која ќе ја турка напред.
Ако вистинската љубов е нешто најчисто и најблагородно,тогаш таа ќе биде смерницата на движење на нашата амбиција,само со нејзина помош амбицијата ќе најде исправен пат,кој ќе биде чист,вистински и праведен.
Според мене без љубов не може да има чиста,вистинска и праведна амбиција.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 19:48
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
Може ли човек да е и амбициозен и среќен? Истовремено да копнее за подоброто, поголемото, а и да биде среќен со себе ???
 
Сигурно сте слушнале за митот, кога на терезија, од едната страна ставиле неколку килограми блескаво злато, а на другата, ставиле едно човеково око. Кога окото било покриено, терезијата била во рамнотежа. Кога пак му дозволиле на окото да го види златото, терезиајта веднаш почнала да се навалува во корист на окото.
 
 Колкава е таа ненанситност? Има ли граници нашата амбиција, нашата желба за повисоко, поголемо, посјајно, побројно, ...
 
Дали тоа е вистинскиот пат кон нашата среќа ???
 

Dobro odime site so diskusiite.голема%20насмевка
Kade odime so nasata ambicioznostзбунетост
Pa verojatno do edna najvisoka skala koja posle vodi nadolu, nadolu, nadolu oti na vrvot ima mesto samo za malkumina, a sekogash ima zelba za kacuvanje gore i avtomatski so prenatrupanost pocnuva da se pagja...pagjaизненадување


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 22:11
Zhelbata da se sozdava i da se postigne nekakov rezultat e vo red. Vo sushtina toa e manifestiranje na Kreacijata preku nas.

Ambicijata, dokolku e del od toa e OK, no ako stane opsesija da se postigne neshto po sekoja cena, togash so nea se gazat site drugi vrednosti i mozhe lesno da mine vo frustracija i histerija.

A toa vekje ne e srekja, neli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 22:15
ми текна на една моjа колешка...бивша...толку амбициjа...а сите и "новаторски" идеи беа плагиат.
смешна амбициjа.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 22:19
 
 
  Се сложувам со Фикс....
Многу е добро..и сосема нормално ..човек да е амбициозен...
...Млад ..амбициозен..сигурен во себе.... И јас сум амбициозна.....
и се стремам  кон погорното скалило.................
но не ги заборавам и другите вредности во животот........
Мислата ми беше...... Дали Вреди..???... за некоја постојана, ај да речам и нереална амбиција.... дали вреди заради тоа да се ,,прокоцка,,  животот....и како што спомна некој погоре...да се заборават сите  други убавини што ни ги носи животот....???
Времето одминува многу побрзо од што приметуваме.... и еден ден
се свртуваш наназад.....  имаш  ...се.... всушност..немаш ништо....
.... си останал сам со својата ....амбиција.......


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 09:23
     Uf koga stanuva zbor za ambiciite nemozam da se odredam tocno za edna teza.Vo odredeni slucai gi opravduvam vo drugi slucai pak ne gi opravduvam ambicioznite luge, mislam onie premnogu ambicioznite.
      Uspesen i kompleten covek e koga ima se, i uspeh vo kariera, srekna  familija, ljubov i zdravje..Nekoi luge so svoite bolni ambicii odat do onoj stepen vo koj ostanuvaat sami vo zivotot, i naj strasno e sto bas toa gi ispolnuva.Sebicni luge koi si gledaat samo za sebe stvorile premnogu a nemaat so kogo da uzivaat vo toa stvorenoto..
      Abmiciite se slozuvam deka odat zaedno so srekata, zosto za da se stremi covek kon nesto, toa nesto treba da go pravi sreken. Megutoa za sekoj uspeh treba da imas nekoj pokraj tebe so koj ke go spodelis istiot.Jas se smetam za uspesna licnost, imam premnogu dobra rabota koja me ispolnuva i sekoja den me potiknuva da odam napred, toa i go pravam, Imam ambicii  no sepak mislam deka tie ne se presudni za sreka vo zivotot,  i obratno..


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 10:08
ne treba da rusish se pred sebe i gazish zaradi ,,ambicii,,

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 15:35
Има такви кои знаат да заработат пари, и такви кои знаат да живеат, но многу се ретки тие што знаат и едното и другото..

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 23:50
Сите добри работи одат рака под рака, па така и среќата и амбицијата.
Некои луѓе амбицијата ги чини неизмерно среќни.
Нема лимит.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 10:01
Знаењето има граници, но незнаењето нема!!

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 11:15
Ако таа има досадна работа и мала плата тогаш тоа е „ искористување“. Ако ти имаш досадна работа и мала плата тогаш „ Треба да го мрднеш газот и да најдеш подобра работа“.

Ако добиеш унапредување пред неа тогаш тоа е “ фаворизирање на машките “. Ако таа добие унапредување пред тебе тогаш „ и двајцата сте имале подеднакви шанси“.

Ако нешто одлучиш без неа, тогаш си „ шовинист“. Ако таа одлучи без тебе тогаш таа е „ слободна жена “.

Ако си горд на тоа што си го постигнал, тогаш си „ нарцисоиден“. Ако не си, тогаш си „ неамбициозен“.



-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 08:45
Мислам дека на старт треба да разјасниме дека амбицијата не треба да се меша со алчност. Амбицијата е желба за успех, напредок. Затоа амбицијата ќе биде позитивен дел од нашиот живот, се додека целта ги оправдува средствата.

До кога амбициозноста и среќата би оделе заедно? Па, се додека можеме да се носиме со таа високо поставена цел и истата ја извршуваме. Секако, амбициозноста не гарантира и успешност. Успешена и амбициозна личност, е онаа која може реално да ги процени своите можности и граници. Ако само слепо си задаваме претешки задачи, кои не можеме да ги исполниме, тогаш ќе станиме амбициозно неуспешни и несреќни луѓе.

Не се слагам со оние кои правеа компарации дека со секоја амбиција сме се повисоко и дека кога тогаш ќе паднеме на дното. Не би рекол така. Во она што имаш успеано, никој не може да ти го одземе и сл.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 12:03
Mnogu ubav post Bountyда

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 13:02
AKo si ambiciozen ke steknes mnogu pari i mnogu zeni i so samoto toa i mnogu sreka, a toa so vikaat deka " Srekata so pari ne se kupuva " e bla, bla, gi tesat siromavite oti se nesrekni


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 00:01
 
 
Кога би можел човек  да бира, помеѓу големо богатство и престижна положба од една страна, и задоволна и среќна (насмеана) душа од друга страна,  дали би го избрал ова второто ?  Или ? .... Што му вредат парите на намуртениот и намрштениот,  и што има од својата положба потиштениот во душа и во себе затворениот?


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 00:29
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
 

Кога би можел човек  да бира, помеѓу големо богатство и престижна положба од една страна, и задоволна и среќна (насмеана) душа од друга страна,  дали би го избрал ова второто ?  Или ? .... Што му вредат парите на намуртениот и намрштениот,  и што има од својата положба потиштениот во душа и во себе затворениот?




Taka e. Ako bi moral da biram, bi go izbral vtoroto.

P.S Dali zatoa sto si zamislena,takvi ubavi odgovori davas?


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 00:38
cesto razmisluvam, no moj licen zaklucok e deka NE.... najvrovatno se gusat edna so druga .........



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk