IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Чувствителност и емотивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чувствителност и емотивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 13:57
Технички да.
Само што тука техника често не помаганамигнување
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 13:58
Технички значи и на практика.
намигнување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 14:04
Пагане, мислам дека ти одговоривголема%20насмевка
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 21:24
Cuvstvitelna koza vrz emotivna dusa
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2009 во 14:21
емотивниот со своите нервози ги измачува другите, чувствителниот - себе си
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2009 во 10:20
Veruvale ili ne bev mnogu emotivna licnost, zalev koga nekoj zale, se raduvav koga nekoj se raduva, no ovaa godina ne znam, nekako nemam custvo za nisto, se se gubi, ni taga ni radost, ne moze nisto da me iznenade.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2009 во 04:27
Vo najbazichnata osnova chuvstvoto e misla koja vo nekoj respekt ima osobeno znachenje za nas.

Emocija (e-motion) e chuvstvo vo akcija. Toa e onoa sto go pravime pridvizheni od chuvstvoto. Emocijata e nadvoreshna manifestacija, reakcija predizvikana od chustvoto.

Zatoa za nekoj koj reagira na nekakva informacija ponekogash velime:

- Mnogu emotivno reagirash.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 02:03
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Veruvale ili ne bev mnogu emotivna licnost, zalev koga nekoj zale, se raduvav koga nekoj se raduva,


ДДарко се надевам дека ќе го запеметиш и ќе го рабереш ова што ќе ти го кажам ( исто како што го запаметив и разбрав и јас пред некое време ). среќаСфати дека не е ниту погрешно, ниту пак срамота да жалиш кога сите жалат.....да плачеш кога и другите плачат.....да се радуваш кога се радуваат и другите...
Зрела личност е онаа личност што има соодветност на чувства - кога сите се радуваат околу тебе да се радуваш и ти.... да знаеш всушност како соодветно да се однесуваш во секоја ситуација да ги искажеш во таа ситуација оние вистинските соодветни чувства. Повеќе срамно ќе биде ако ти се смееш кога присуствуваш на некој настан кој всушност предизвикува само тага! намигнување
 Потоа доаѓа разновидноста на чувствата - да знаеш и за радост и за тага, за страв и за храброст.....со еден збор - да бидеш БОГАТ со чувства....
И на крај како трето е контролата на истите тие чувства, да знаеш да ги контролираш, без разлика дали се работи на пример за среќа или за тага мораш да научиш да владееш со нив и да ги контролираш, затоа што ако не ги контролираш може тие да завладеат со тебе а верувај тоа не сакаш да ти се случи!!!

 
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

no ovaa godina ne znam, nekako nemam custvo za nisto, se se gubi, ni taga ni radost, ne moze nisto da me iznenade.


Како така бе Даре? Не се секирај, пушти срце големо%20гушкањеОваа година не знам што се случува со тебе....меѓутоа сигурно има причина што е тоа така.....за жал.....
се надевам ќе се смени тоа
Поздрав големо%20гушкање





Изменето од Lithium - 10.Август.2009 во 02:03
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 21:26
jас сум комбинативна личност...
како воопшто живеам со тоа???
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 22:51
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Veruvale ili ne bev mnogu emotivna licnost, zalev koga nekoj zale, se raduvav koga nekoj se raduva,


ДДарко се надевам дека ќе го запеметиш и ќе го рабереш ова што ќе ти го кажам ( исто како што го запаметив и разбрав и јас пред некое време ). среќаСфати дека не е ниту погрешно, ниту пак срамота да жалиш кога сите жалат.....да плачеш кога и другите плачат.....да се радуваш кога се радуваат и другите...
Зрела личност е онаа личност што има соодветност на чувства - кога сите се радуваат околу тебе да се радуваш и ти.... да знаеш всушност како соодветно да се однесуваш во секоја ситуација да ги искажеш во таа ситуација оние вистинските соодветни чувства. Повеќе срамно ќе биде ако ти се смееш кога присуствуваш на некој настан кој всушност предизвикува само тага! намигнување
 Потоа доаѓа разновидноста на чувствата - да знаеш и за радост и за тага, за страв и за храброст.....со еден збор - да бидеш БОГАТ со чувства....
И на крај како трето е контролата на истите тие чувства, да знаеш да ги контролираш, без разлика дали се работи на пример за среќа или за тага мораш да научиш да владееш со нив и да ги контролираш, затоа што ако не ги контролираш може тие да завладеат со тебе а верувај тоа не сакаш да ти се случи!!!

 
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

no ovaa godina ne znam, nekako nemam custvo za nisto, se se gubi, ni taga ni radost, ne moze nisto da me iznenade.


Како така бе Даре? Не се секирај, пушти срце големо%20гушкањеОваа година не знам што се случува со тебе....меѓутоа сигурно има причина што е тоа така.....за жал.....
се надевам ќе се смени тоа
Поздрав големо%20гушкање




Pa vsushnost poradi toa shto mi se pojavi edno nepoznato chustvo, ne znam kako da objasnam, bitno e deka ne e ljubov, neshto slichno na nervoza.тагаголемо%20гушкање
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 22:52
Originally posted by pagane pagane напиша:

jас сум комбинативна личност...
како воопшто живеам со тоа???

A shto e toa kombinativna lichnost, dusho?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 02:27
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Pa vsushnost poradi toa shto mi se pojavi edno nepoznato chustvo, ne znam kako da objasnam, bitno e deka ne e ljubov, neshto slichno na nervoza.тагаголемо%20гушкање


Toa e rezultat od nezadovoleni ochekuvanja, neispolneta praznina, nepotpolno odgovoreni prashanja, gubenje ili nepronaogjanje na svojot pat. Zatoa ne e ljubov, tuku nervoza i pojava na razbraneti chuvstva i emocii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 02:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Pa vsushnost poradi toa shto mi se pojavi edno nepoznato chustvo, ne znam kako da objasnam, bitno e deka ne e ljubov, neshto slichno na nervoza.тагаголемо%20гушкање


Toa e rezultat od nezadovoleni ochekuvanja, neispolneta praznina, nepotpolno odgovoreni prashanja, gubenje ili nepronaogjanje na svojot pat. Zatoa ne e ljubov, tuku nervoza i pojava na razbraneti chuvstva i emocii.

Sepak toa me napushti sega pak e ok.
Ona shto nema da me ubie povekje kje me zacvrsti...голема%20насмевка
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 03:57
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Чувствителен или емотивен човек е богат човекљубов ,
ooo pa jas sum bila bogata i toa mnogu.......
bas fino ne znaev :)
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.