IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС СЕ РОДИЛ ОД ....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС СЕ РОДИЛ ОД ....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 18>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:05
Напротив - според Месинџер треба да го разбереш Троиството, но не со умот, туку прво со Душата!
Пак ќе ти речам - попот не може да те избрка од црквата ако имаш дилеми околу Троиството (иако многу муслимани си мислат дека е тоа така...).
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 18:21
Според моето верско убедување, објаснението кое по смисла е изложено во објавата „Ова е Мојата Реч Алфа и Омега„ е следно:

Марија, телесната мајка на Исус, е всушност инкарнација на серафимот на божественото Милосрдие. Таа не зачнала од Светиот Дух, туку преку природен пат како што сите луѓе во тоа време(и денес) зачнуваат - прекиу полов однос со маж.

Меѓутоа бидејќи луѓето со милениуми половите односи ги пренасочиле за задоволување на своите ниски страсти који пак се автоматска последица на одалечувањето од божествениот извор на енергија, во нив несвесно се оформила представа дека самиот сексуален чин е нешто нечисто и грешно. Па одтаму нема шанси да некој толку духовно важен како Исус од Назарет да бил зачнат на грешен начин преку сексуален однос. Таа представа се задржала кај многу луѓе и ден денеска.

Секој маж и жена кои се трудат да живеат според повисока духовна етика и морал - зачнуваат физичко тело од несебична љубов, и привлекуваат во инкарнација светла душа. Но доколку мажот и жената преку своите мисли, зборови и постапки живеат во грев така што живеат сосема спротивно од духовните упатства (на пр. изложени во во 10-те Божји заповеди и Беседата на Гората)тогаш тие и зачнуваат во грев и привлекуваат душа оптоварена со повеќе сенки (од претходните инкарнации) која потоа се раѓа како човек. Тоа е така бидејќи од духовен аспект сличностите се привлекуваат.

Накратко кажано кога Хритос(првородениот син Божји, воедно од пред 2000години избавител на сите луѓе и души) требало да се отелотвори во Исус од Назарет, тоа се случило по биолошки пат преку Марија и Јосиф, но Светиот Дух со своето се-присутно зрачење ги раководел работите.

Изменето од Majkl - 15.Јули.2008 во 18:22
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 18:26
Само една напомена, за да не настане забуна - погорново мислење не е православното толкување на ова прашање...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 18:28
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Само една напомена, за да не настане забуна - погорново мислење не е православното толкување на ова прашање...

Да, мислам дека нагласив дека тоа е моето убедување - не православно или протестантско и се темели на книгата „Ова е Мојата Реч Алфа и Омега „ а таа книга не ја издала ни католичката ни православанат црква.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 18:46
BОГ ЈА ОСЕНУВА БОГОРОДИЦА ДА ГО РОДИ СИНОТ БОЖЈИ КОЈ Е БОГ ???


AJ VE MOLAM OBJASNETI MI SO PO PROSTI ZBOROVI INTERESNOO E AMA NIKAKO DA GO SVATAM
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 18:47
Пентакосталец - каков е односот на твојата деноминација кон Троиството? Сериозно прашувам, немам информација за тоа...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 19:01
Sega jas veruvam deka svetoto trojstvo e vistinsko i ne znam kako ama toa go svkjam

kako sto jajceto ima Zolcka,belka,iluspa a edno samo Jajce

taka veruam i deka TATKOTO,SINOT I SVETIOT duh se edno i prestavuvaar BOG i jas vo crkvata so odam
istoto go veruvaaat.
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 21:44
Jajceto e jace, a Bog e Bog - neli? No zolckata ne e jajce, tuku e del od jajceto. Isto taka ni belkata ne e celoto jajce, tuku e del. Isto i luspata. No hristijanstvoto (pa i pentakostalniot protestantizam) uci deka Hristos e 100% Bog isto kako sto e i celata Troica. I Otecot e 100% Bog, a ne samo del od nego. Isto taka i Duhot... Znaci analogijava e problematicna.

Znam deka na dolgo i na siroko e raspravano za ova na forumov - tolku dolgo i tolku siroko sto ne se usuduvam da se fatam za tie temi, oti znam deka kje mi otidat saati i eden kup nervi...
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:21
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Jajceto e jace, a Bog e Bog - neli? No zolckata ne e jajce, tuku e del od jajceto. Isto taka ni belkata ne e celoto jajce, tuku e del. Isto i luspata. No hristijanstvoto (pa i pentakostalniot protestantizam) uci deka Hristos e 100% Bog isto kako sto e i celata Troica. I Otecot e 100% Bog, a ne samo del od nego. Isto taka i Duhot... Znaci analogijava e problematicna.

Znam deka na dolgo i na siroko e raspravano za ova na forumov - tolku dolgo i tolku siroko sto ne se usuduvam da se fatam za tie temi, oti znam deka kje mi otidat saati i eden kup nervi...



e , да ваков одговор ми треба во овој стил, се надевам дека од тебе ќе добијам одговор, ајде те молам стависе на мака, и дај објани како ја да сватам со мозок, со душа сум сватил, но сакам да знам да одговорам во најмала рака самиот на себе.

Однапред ти благодарам за твојата одлука
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:25
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

BОГ ЈА ОСЕНУВА БОГОРОДИЦА ДА ГО РОДИ СИНОТ БОЖЈИ КОЈ Е БОГ ???


AJ VE MOLAM OBJASNETI MI SO PO PROSTI ZBOROVI INTERESNOO E AMA NIKAKO DA GO SVATAM


Е па и јас тоа викам, не ми е јасно нити логично да:

ИСУС КОЈ Е БОГ !, ЈА ОСЕНУВА МАРИЈА ДА ГО РОДИ СИНОТ БОЖЈИ ИСУС ! КОЈ ВЕЌЕ ПРЕДХОДНО БИЛ БОГОТ КОЈ ЈА ОСЕНАЛ МАРИЈА.
Па си викам во главава, дали е можно ова да е инцест над инцестите, или невозможен инцест, во нормален свет, нели никој неможе самиот себе да се направи па да се роди, затоа викам невозможен инцест

Но бидееќи бев советуван од зидарски и од месинџер дека неможе логика да ставаме во вера, па ќе почитувам дека е така, но би сакал да добијам и некој барем малку задоволувачки одговор...

Аман зарем ќе ме оставите да лутам, па си признавам незнам и барам помош од вас, каде да барам помош на друг форум, ќе ме препорачате ли ако вие незнаете на некој друг форум ???


Изменето од demon - 15.Јули.2008 во 23:30
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:30
Ja veruvam deka ISUS e BOG ama ne svkjam voa

BОГ ЈА ОСЕНУВА БОГОРОДИЦА ДА ГО РОДИ СИНОТ БОЖЈИ КОЈ Е БОГ ???

za ziva glava ne svkjam
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:35
Е ако вие на сфаќате,сакате да ви објаснам јас од исламска перспектива?
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:36
Абе ни јас не го сфакјам вака како што е напишано...

Кој го напишал нека ти одговори
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:37
Originally posted by deshad deshad напиша:

Е ако вие на сфаќате,сакате да ви објаснам јас од исламска перспектива?


Не, фала
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.