IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Како да го победам стравот и срамот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да го победам стравот и срамот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 03:40
...za stravot znam kako se pobedue, ali za sramot neznam...imam mislenje okolu toa...

...stravot se pobedue, so iskustvo vo dadena oblast-bilo kakva i da e, opsht strav i ne postoi, postoi strav od neshto ili fobija,

...primer...

...sekoj profesionalen vojnik od prvo se plashel koga odel vo akcija, megutoa bil so toa pretpazliv-sho se odrazilo na kvalitetot na negovata uspeshna kariera, zaradi toa sho stravot se pobedue od bitka vo bitka, znachi so aktivno uchestvo i iskustvo, i so tek na vreme preoga vo edna normalna emocija na odredeno pole kade sho prethodno igrala dosta nestabilno...ustvari narodski kazano-choek otrpnue so tek na vreme...

...za, sramot, mislam deka ne se lechi, nema lek, i koj se rodil sramezliv, ke ostane takov...sho i ne e nekoja pa opasna stvar, ima luge sho poveke cenat sramezlivi luge, nego li purjaci-degutanti...hihihiihhih...

...nekoja sredina bi bila idealna i nealarmantna sostojba ali neznam kako se lechi, i nemozam da kazam poveke za toa...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 07:28
Originally posted by filipbutel filipbutel напиша:

Ke se opisam sebesi kako licnost koja koga e izolirana e mnogu poproduktivna,odkolku koga e vo blizina na barem edna druga licnost.Isto taka koga ke treba da zboruvam pred poveke luge se blokiram celiot,kazuvam nejasni recenici itn.najtesko pominuvam koga imam dosta slobodno vreme,koga nemam obvrski i postojano mislam na bezizleznosta od sevo ova.Mnogu lesno mozam da padnam vo teska depresija od koja tesko mozam da se izvadam.Srekata e mnogu retka samo zaradi prisustvoto na Sramot i Stravot,dokolku bi gi pobedil,a se nadevam na vasata pomos bi vi bil beskrajno blagodaren i nikogas nema da ve zaboravam do krajot na mojot zivot.Ve molam da mi pomognete,da mi dadete nekakvi soveti,vezbi,seansi ili ohrabruvacki zborovi sto da pravam i da prevzemam ponatamu.Blagodaram
 
Kako prvo edno BRAVO! Mislam deka so otvoranjeto na temata veke si pocnal stramot i stravot da go "pobeduvas"... taka treba da prodolzis, sto custvuvase i misliese koga e otvori temata? mislam deka nisto strasno (barem se nadevam) taka treba i vo "realniot" zivot da prodolzis, mozebi tuka vo "virtualnoto" se ti izgleda polesno, no golema razlika ne postoi!
 
Ne sum strucnak, da ti davam nekoi "sigurni" soveti, no sepak mislam nekoi cusvta sto gi nosime vo sebe, se posledici od detinstvoto ili zivotot sto sme go ziveele do sega od kako sme rodeni, mozebi stucnak bi ti pomognal se toa da prerabotis, ako e taka, a mozebi i jas gresam!
 
Na kraj sakam mnogu hrabrost i uspeh vo tvojata "bitka" da ti posakam!
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 11:46

Здраво Филип,

Прво морам да те пофалам за искреноста и храброста што си решил на овој начин да побараш решение за твојот проблем. Иако на некој начин тука е сé анонимно знам каков чекор претставува тоа, особено за луѓето како тебе.
Добро е што си решил да побараш совет од повеќе луѓе, да слушнеш повеќе мислења, иако не знам колку би можеле да ти помогнат нашите сугестии, бидејќи “проблемот” е од таков тип што единствено можеш да го решиш самиот ти. Но, гледам дека си паметен и дека ќе успееш во тоа, бидејќи ти веќе најважното си го направил.... а тоа е идентификувањето на проблемот.... Како во медицината - најважна е дијагнозата .... Мора да ја знаеме причината која го предизвикува проблемот.... Кога човек знае за што всушност се работи, кога е свесен за тоа и кога силно сака тоа да го поправи сигурно ќе успее .... Затоа не би ти препорачал да одиш на психолог.... ќе можеш и самиот да се справиш со тоа.... Не си единствен.... а многу успеале да станат потполно различни личности....
Ти препорачувам прво уште малку подлабоко да ја побараш причината за таквата твоја состојба.... Дали некогаш во минатото ти се случило нешто ... некоја ситуација во која си ја изгубил самодовербата ... дали самата околина те направила таков.... можеби си имал некои другари кои без причина те потценувале, не те сакале и се потсмевале со тебе .... Има секакви луѓе, можеби проблемот бил во другите, а не во тебе... но тоа некако те “повлекло надоле” ...
Кога точно ќе ја утврдиш причината за таквата твоја состојба, однесување или чувствување, мораш прво да си створиш јасна слика каков всушност сакаш да бидеш и потоа цврсто да одлучиш, по секоја цена да се промениш.... Но, менувањето оди постепено..... чекор по чекор ... Најдобро е прво да почнеш со поситни чекори... (со поблиски луѓе ... и помалку на број...)... за да започнеш да си ја враќаш самодовербата, а потоа ќе видиш дека е сé полесно и едноставно ќе грабиш напред ....




Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 15:15
Originally posted by filipbutel filipbutel напиша:

Ke se opisam sebesi kako licnost koja koga e izolirana e mnogu poproduktivna,odkolku koga e vo blizina na barem edna druga licnost.Isto taka koga ke treba da zboruvam pred poveke luge se blokiram celiot,kazuvam nejasni recenici itn.najtesko pominuvam koga imam dosta slobodno vreme,koga nemam obvrski i postojano mislam na bezizleznosta od sevo ova.Mnogu lesno mozam da padnam vo teska depresija od koja tesko mozam da se izvadam.Srekata e mnogu retka samo zaradi prisustvoto na Sramot i Stravot,dokolku bi gi pobedil,a se nadevam na vasata pomos bi vi bil beskrajno blagodaren i nikogas nema da ve zaboravam do krajot na mojot zivot.Ve molam da mi pomognete,da mi dadete nekakvi soveti,vezbi,seansi ili ohrabruvacki zborovi sto da pravam i da prevzemam ponatamu.Blagodaram

... golemo bravo za iskrenosta... za tvojot problem... mnogumina kazaa ubavi sugestii... ne si edinstven... ne si osamen vo svojata povlecenost...  slucajno na ovaa tema  imam citano mnogu knigi... napisi... zaradi  mojata rabota...  iako se odnesuva na  pomala vozrast... no vo princip  tehnikite se tie...  vo momentot citam  od Rika Zarai Emocii koi lecat...  ti ja preporacuvam... bidejki e daden tocno patot kako da se nadminat mnogu emocii... eve  ke ti citiram eden del koj mene strashno mnogu mi se dopaga ...za stravot...
... Da ne se plashime od nishto e son koj site go sonuvame...Son koj ako ne postoi stravot bi se pretvoril vo koshmar. Covekot ne moze ni da gi  zamisli golemite uslugi koi ni gi pravi stravot.... bidejki stravot ni go spasuva zivotot... Zamislete go svetot bez strav, svet vo koj lugeto ne bi custvuvale strav. Ke gi gledame kako zacekoruvaat niz prozor vo prazno... bezdna... bi preminale ulica po koja se doblizuva kola so ogromna brzina... bi zaboravile da go zatvorat fentilot za gas... Nemojte da frlate so kamenja po ovaa sveta emocija koja ne shtiti od sigurna smrt...
... stramot pak e meshavina od strav i bes zaradi nemok....
... ako si vo moznost najdi ja ... procitaj... iako e na srpski... lesno s erazbira...

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 16:50
So brkanje zenski se dodeka ne mi pomine stravot i sramot...covek sto imal mnogu zeni vo zivotot e samouveren zosto se dokazal vo mnogu situacii
Кон врв
An4i Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај An4i Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 11:21
za da se opustis napi se nesto zestoko
ama samo malku nemoj da preteras

toa pomaga
provereno
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 10:39
кога видиш дека сите сме просто луге и сите имаме и кривици
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 10:59
Originally posted by filipbutel filipbutel напиша:

Ke se opisam sebesi kako licnost koja koga e izolirana e mnogu poproduktivna,odkolku koga e vo blizina na barem edna druga licnost.Isto taka koga ke treba da zboruvam pred poveke luge se blokiram celiot,kazuvam nejasni recenici itn.najtesko pominuvam koga imam dosta slobodno vreme,koga nemam obvrski i postojano mislam na bezizleznosta od sevo ova.Mnogu lesno mozam da padnam vo teska depresija od koja tesko mozam da se izvadam.Srekata e mnogu retka samo zaradi prisustvoto na Sramot i Stravot,dokolku bi gi pobedil,a se nadevam na vasata pomos bi vi bil beskrajno blagodaren i nikogas nema da ve zaboravam do krajot na mojot zivot.Ve molam da mi pomognete,da mi dadete nekakvi soveti,vezbi,seansi ili ohrabruvacki zborovi sto da pravam i da prevzemam ponatamu.Blagodaram
 
Добро се опиша себеси, односно својот проблем кој не е така редок.
Инемо, овде станува збор за социјална фобија. Лицето кое страда од оваа фобија, се чувствува несигурно во присуство на други луѓе, се вцрвенува, поти, не ретко пелтечи...како што и самите кажавте, значи без потреба ад ги набројувам симптомите. Тоа е тоа.
 
Е сега, оваа фобија навистина сериозно може да влијае врз вашето секојдневно општење со луѓето и вашите перформанси. Човекот е нели, социјално битие и едноставно неможе да функционира сам. Затоа, проблемот мора да се решава.
 
Како?
 
Во дадениов случај-комбинација на когнитивно бихејвиорална терапија и малку антидеперсанти. Антидепресантите на почетокот ќе ти бидат потребни додека не усвоиш нов модел на однесување, а разговорите со стручното лице ќе те водат кон нови начини на размислување-а со тоа и однесување.
 
Значи, кој што и да ти каже, “прави вака-така, не мисли на тоа, земи си лексилиумче“-ќе те излаже и ќе ти направи поголема штета.
 
Правец-добар невропсихијатар, а кај нас мислам дека ги има. Со среќа.намигнување
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 11:00
Samo BOG moze da go pobedi stravot i sramot vo tebe
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 11:04
Абе Пентакосталец, ако човек верува, може да му се помоли на Бог-ама да го упати на вистинскиот лекар и вистинската терапија, ама без терапија (медикаменти и разговори) од стручно лице-нема ништо од решавање на проблемот, кој е сериозен.намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 10:43
Samo licata na mrtvite davaat izraz na spokoj zosto konecno go pobedile stravot i sramot
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 10:58
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Samo licata na mrtvite davaat izraz na spokoj zosto konecno go pobedile stravot i sramot
 
Не да си во право...среќа
Само немој толку депресивно, ден цел е пред нас, уште не е ни 11 часотнамигнување
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 19:48
So vezbanje.
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2009 во 16:33
taka sto ke istrcas eden krug okolu centarot , gol-a
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.