IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Hyperrealism
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hyperrealism

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:32
denes internetot e preplaven so takvi fotki. Duri i nekoi so podobar kvalitet
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:34
hehehe... ok...

na kraj zaklucivme deka slikanje bezdomnici ne e umetnost (kako sto kaza ti), a slikanje portreti na bela pozadina e...среќа
pozdrav...
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:36
Jas nisto ne zakljuciv ama ocigledno ova e tvojot zakljucok od diskusijava
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:36
Originally posted by dimson dimson напиша:

http://www.denispeterson.com/main.html


 eve sto mozje da se napravi so cetka a da ne fotoaparat!sto mislite?изненадување


Alal da mu e,sto mozam da mislam drugo.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:45
Originally posted by loser loser напиша:

Jas nisto ne zakljuciv ama ocigledno ova e tvojot zakljucok od diskusijava


damn! nikogas ne sum znael da soberam 2 i 2... голема%20насмевка sram da mi e...плазење
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 16:47
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by loser loser напиша:

Jas nisto ne zakljuciv ama ocigledno ova e tvojot zakljucok od diskusijava


damn! nikogas ne sum znael da soberam 2 i 2... голема%20насмевка sram da mi e...плазење


ama znaes da citas misli :)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 18:16
Decki,
ako sporeduvame hiperrealizam vo slucajov, linkot sto go dade loser e "by far better".
Ako sakate da zboruvate za umetnost, togas vkusovite ce igraat mnogu povece uloga i dzabe pravite muabet.

Po prasanje na Ansel...Ansel e odamna nadminat i toa e fakt! (ova od nekoj sto ja obozava rabotata na Ansel).
Za zal, likovnite tehniki davaat mnogu pogolema trajnost na genijalnosta na tvorecot od fotografskite, i toa e toa.

Ona sto Ansel go ima dadeno na fotografijata ce si ostane zapameteno, a toa ne se samo negovite dela, tuku i nacinot na koj nastanale.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 20:27
Originally posted by Mire Mire напиша:


Po prasanje na Ansel...Ansel e odamna nadminat i toa e fakt! (ova od nekoj sto ja obozava rabotata na Ansel).


Ansel e odamna nadminat? Tehnoloski, da. Estetski? Ne veruvam. I Beatles se odamna nadminati, ama kazete mi bend koj ima takvo vlijanie vrz nekolku generacii. Pionerite ne se nadminuvaat намигнување.

Da se vratam na temata. Hiperrealizmot e najlosoto nesto vo likovnata umetnost. Se pravi so proektiranje na fotografija na platno i crtanje vrz nea. Nikakva umetnost, izraz.... Podobro fotografiraj. Kicheraj.
Fotografiraj ako sakas takvo nesto намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 21:19
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:


Po prasanje na Ansel...Ansel e odamna nadminat i toa e fakt! (ova od nekoj sto ja obozava rabotata na Ansel).


Ansel e odamna nadminat? Tehnoloski, da. Estetski? Ne veruvam. I Beatles se odamna nadminati, ama kazete mi bend koj ima takvo vlijanie vrz nekolku generacii. Pionerite ne se nadminuvaat намигнување.




Tegla,
Gresis. Ne samo tehnoloski, tuku i estetski e nadminat.

Goleminata na pionerite e vo toa sto im gi otvoraat ocite na drugite. Prirodno e ucitelite da bidat nadminati po site osnovi, osven po toa sto bile uciteli. Da ne e taka, ne bi bilo dobro.

Za vlijanieto, kade ti go sporeduvas so Beatles, si sosema vo pravo!
No, po toa prasanje nemame nikakvo raziduvanje vo mislenjata.
Treba samo da se procita vnimatelno recenicata: "Ona sto Ansel go ima dadeno na fotografijata ce si ostane zapameteno, a toa ne se samo negovite dela, tuku i nacinot na koj nastanale."

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 02:35
Originally posted by Mire Mire напиша:

Decki,

Ako sakate da zboruvate za umetnost, togas vkusovite ce igraat mnogu povece uloga i dzabe pravite muabet.


Originally posted by loser loser напиша:

Totalen promasaj. Uste eden tip sto misli deka slikanjeto bezdomnici e art. Bolji fotki se pravat so mobilen.


Originally posted by loser loser напиша:

http://www.drublair.com/comersus/store/tica.asp

Bas sega go postiram istoto. E ova e masterot na Photorealism, i ako veke se saka da se dolovi vistinski photorealism trebalo slikte da bidat pokvalitetni. Vaka i temata  mu e slaba a i slikite


nikade ne kazav koe e poveke art. jas samo kazav deka premnogu lesno se dade kvalifikacija, i voopsto ne sporev dali tipot sto go postirase loser e podobar (iskreno kazano mozebi fotkite so bezdomnicite ne se high-art, ama istata analogija moze da se primeni i za vtoriot link) ... mi bese interesen nacinot na kreiranje na delo (otkoga tegla kaza kako toa se postignuva veke i ne mi e tolku interesnoсреќа) i vo generalna smisla ne bev nesto poveke vooduseven od portretot na bela pozadina... tehnicki podobar, ama ne tolku podobar za da se kaze za prviot deka e totalen promasaj i deka "temata mu e slaba", a za drugiot deka e referentna vrednost i deka, analalogno na prvoto, "temata mu e jaka" ...(cisto subjektivno, neli...среќа)
mislam deka na kraj uspeav nekako da skrpam nesto sto sakav da go kazam i porano, ama mozebi ne uspeav... eden um e, toa e...намигнување

a za ansel adams nema ni da komentiram... ne znam samo koj aspekt od negovata estetika e nadminat? vo globala ne gi pratam premnogu najnovite trendovi vo landscape fotografijata, ama znam samo deka edinstveni pejsazi sto mi se dopagjaat se na adams... cisto subjektivno, neli?намигнување


Изменето од branko_k - 12.Март.2008 во 02:44
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 04:12
A jas mislev deka ova e forum za fotografija...

Patem, sto e poentata od pravenje likovno delo sto ke bide isto kako fotografija ? Tehnikata na umetnikot ? Navistina, koga veke imame foto kameri, ne gledam zoshto nekoj bi pravel vakvi likovni dela koi bi imitirale fotografija ? Sto e poentata vo vakvata likovna umetnost, kolku poveke likovnoto delo ke lichi na fotografija ili neshto drugo?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 05:21
Zoran, verojatno e povece prasanje na cel, otkolku na umetnost.
Ako nekomu celta mu e da postigne fotorealisticen prikaz bez upotreba na kamera, so be it.
Ni mene ne me voodusevuva, osven kako sposobnost od tehnicki aspekt.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 06:44
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

nikade ne kazav koe e poveke art. jas samo kazav deka premnogu lesno se dade kvalifikacija, i voopsto ne sporev dali tipot sto go postirase loser e podobar (iskreno kazano mozebi fotkite so bezdomnicite ne se high-art, ama istata analogija moze da se primeni i za vtoriot link) ... mi bese interesen nacinot na kreiranje na delo (otkoga tegla kaza kako toa se postignuva veke i ne mi e tolku interesnoсреќа) i vo generalna smisla ne bev nesto poveke vooduseven od portretot na bela pozadina... tehnicki podobar, ama ne tolku podobar za da se kaze za prviot deka e totalen promasaj i deka "temata mu e slaba", a za drugiot deka e referentna vrednost i deka, analalogno na prvoto, "temata mu e jaka" ...(cisto subjektivno, neli...среќа)


Sorry, ocigledno ne procitav kako sto treba.
Sto se odnesuva do tehnicki podobar...mislam deka e drasticno podobar tipot od vtoriot link.

Цитирај a za ansel adams nema ni da komentiram... ne znam samo koj aspekt od negovata estetika e nadminat? vo globala ne gi pratam premnogu najnovite trendovi vo landscape fotografijata, ama znam samo deka edinstveni pejsazi sto mi se dopagjaat se na adams... cisto subjektivno, neli?намигнување


Pa dobro, milo mi e sto seuste ti se dopadja ona sto Ansel go rabotel pred mnogu godini. Problemot e sto ne smetam deka imas dovolna baza za sporedba pomedju nekoi sovremeni pejsazisti i ona sto Ansel go rabotel.
Ne e toa nisto loso, site si imame sferi na interes i normalno e da ne navleguvame podlaboko vo ona za sto imame samo povrsen interes.

Zborot mi e, verojatno od Ansel gi imas pregledano negovite 10-15 najpoznati dela (kako jas na H. C. Bresson). Za pocetok, vo grupata f/64, civ clen bil Ansel, clenuval i eden Edward Weston, eden od najvlijatelnite Americki fotografi na 20ti vek (Ed Weston 1, Ed Weston 2).

Have a touch of:
Bruce Barnbaum
Jenny Ellerbe
Michael Johnson
Dan Montgomery

Veruvam deka nema potreba da gi spomnuvam Jeffrey Conely i Y.A. Bertrand.

Branko, toa sto Ansel e sinonim za landscape fotografija, ne znaci deka za navek negovite dela ce ostanat najdobroto nesto sto e napraveno.
Povtorno ce kazam, toa ne ja namaluva vrednosta na negovite dela, a uste pomalku negoviot pridones za landscape fotografijata.
Samo zonskiot sistem da se zeme predvid bi bilo dovolno da si obezbedi trajno mesto vo istorijata.


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 09:53

Branko navistina si tezok za debata. Tolku brgu gi menuvas stavovite da covek nemoze da te prati.

Tvojot prv post

Originally posted by branko_k branko_k напиша:


sekoja chest...!


Vo vtoriot post velis deka tehnikata bara sovrsenstvo i deka ne treba da izbrzuvame so zaklucoci

Originally posted by branko_k branko_k напиша:


abe se e ok, ama tipot slika so chetka... lesno e da se dade odma bez razmisluvanje kvalifikacija, ama tesko e da se sovlada do perfekcija vakov tip na tehnika...намигнување


Ponatamu velis deka za nekoj sto crta potesko e da nacrta street motiv otkolku portret na bela pozadina

Originally posted by branko_k branko_k напиша:


sporeduvate portret na bela pozadina so street motivi... kako i da e, vo pravo ste, tipot e za nikade, vie ste najbolji...


Za na kraj da se resis deka i ne ti se dopagal tipot

Originally posted by branko_k branko_k напиша:


mi bese interesen nacinot na kreiranje na delo (otkoga tegla kaza kako toa se postignuva veke i ne mi e tolku interesnoсреќа)


Neznam dali posle ova treba da se objasnuvame sto e art !!!!!!!





Изменето од loser - 12.Март.2008 во 10:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.